هفته نامه

برپایی میز خدمت مسئولان قضایی

القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران :

حل مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی واحد‌های تولیدی و صنعتی در بازدید‌های میدانی مدیران و مسئولان واحد‌های قضایی سراسر استان تهران در دستور کار قرار گرفته است.

 

ثمره پایه‌ریزی نظام قضایی کشور از سوی شهید بهشتی چیزی جز خدمت به مردم نبود؛ به‌طوری‌که امروز عدلیه با ظرفیت موجود و با اقتدار کامل در گستره نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ملجا ستم‌دیدگان و مظلومان است.

 

در جهت تسریع در رسیدگی‌های قضایی در مجموعه قضایی استان تهران تمامی ظرفیت‌های موجود پای کار آورده شد تا رسیدگی‌های قضایی مراجعان با اطاله مواجه نشود.

 

در راستای صیانت از حقوق عامه و تحقق دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر حضور مقامات قضائی در مساجد و ملاقات بی‌واسطه با مردم،  میز خدمت مسئولان قضائی در محل نماز جمعه سراسر کشور برگزار شد.

میز خدمت مسئولان قضائی در تهران در ۶ نقطه از محل برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران برگزار و مسئولان به سوالات مردم پاسخ می‌دهند.

رفاهی مدیرکل ارتباطات مردمی قوه قضائیه گفت: طبق دستور ریاست قوه قضائیه امروز در تمام مصلا‌های سراسر کشور همکاران قضائی ما حضور دارند و میز خدمت ملاقات مردمی هم انجام می‌شود.

وی گفت: مکاتباتی هم از سوی حوزه ریاست قوه قضائیه با دادگستری استان‌ها انجام شده است. تمام درخواست‌های مردمی ثبت و ضبط می‌شود و تا ۱۵ مرداد نتیجه ملاقات‌ها را خدمت رئیس قوه قضائیه تقدیم می‌کنیم.

رفاهی تصریح کرد: در تهران هر هفته میز خدمت در نماز جمعه را داریم، اما این هفته تعداد بیشتری از همکاران قضائی ما در میز خدمت حضور دارند. در تمام در‌های ورودی دانشگاه تهران همکاران قضائی مستقر شده‌اند و ۲۰ نفر از همکاران قضائی ما از قسمت‌های مختلف دستگاه قضا مستقر هستند.

 

برپایی میز خدمت مسئولین قضائی در  استان هرمزگان

به منظور شفافیت در پاسخگویی و تسریع در رسیدگی به مطالبات مردم، مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان با ۳۱۷ نفر از شهروندان و نمازگزاران جمعه در مسجد جامع بندرعباس دیدار کرد.

در این دیدار که بیش از دو ساعت به طول انجامید مراجعان درخواست‌های خود را در خصوص موضوعات مختلف حقوقی و قضائی همچون تسریع در روند رسیدگی و اجرای احکام، تخفیف مجازات، بهره مندی از عفو و آزادی مشروط و پذیرش اعاده دادرسی ارائه کردند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در حاشیه این دیدار مردمی اظهار داشت: عمل به دستور ریاست محترم قوه قضائیه مبنی بر لزوم حضور مسئولان قضائی در مساجد و دیدار بدون واسطه با متن مردم به شکل‌های مختلف و اجرای سیاست‌های ابلاغی دستگاه قضائی در خصوص تکریم ارباب رجوع و تسریع در رسیدگی به مشکلات مردم، از مهمترین اهداف برگزاری میز خدمت دستگاه قضائی در میعادگاه‌های نماز جمعه در اقصی نقاط استان هرمزگان است.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: در جریان برگزاری دیدار مردمی رئیس و اعضای شورای قضائی استان هرمزگان در مسجد جامع بندرعباس، ضمن استماع مطالبات ۳۱۷ نفر از شهروندان، به منظور رفع مشکلات و رسیدگی به درخواست‌های مردم دستورات لازم صادر شد. شایان ذکر است: به مناسبت هفته قضائیه، برپایی میز خدمت مسئولین قضائی استان هرمزگان همزمان با بندرعباس در میعادگاه‌های نماز جمعه در ۱۸ حوزه قضائی سراسر استان برگزار شد.

 

میز خدمت رئیس کل و مسئولان قضائی استان فارس

در میز خدمت رئیس کل و مسئولان قضائی استان فارس به مناسبت هفته قوه قضائیه مشکلات حقوقی ۳۱۹ نفر بررسی شد.

در این دیدار بی‌واسطه و بدون تشریفات رئیس کل دادگستری استان فارس در نماز جمعه  شیراز ۳۰ نفر از مسئولان قضائی استان و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در استان نیز حضور داشتند.

رئیس کل دادگستری فارس   در جمع خبرنگاران گفت: توجه به مطالبات مردمی و بررسی درخواست‌های یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما در دستگاه قضائی است که این توجه به دیدار‌های بی‌واسطه از اقدامات مستمر ما در مدیریت ارشد قضائی استان و کلیه حوزه‌های قضائی است.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی با بیان اینکه امروز همزمان با مرکز استان مسئولان قضائی در ۴۹ حوزه قضائی در مصلی‌های نماز جمعه بی‌واسطه به بررسی درخواست‌های مردمی پرداختند گفت: تلاش کردیم تا دیدار‌هایی این هفته به بهترین شکل و در عین حال کاربردی انجام شود و مشکلات مراجعان به صورت ویژه پیگیری و حل و فصل شود.

رئیس شورای قضائی استان تصریح کرد: پس از برگزاری این دیدار‌ها نحوه اجرای دستورات صادر شده توسط کارگروهی در حوزه ریاست بررسی و نتایج به اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه انعکاس می‌یابد.

حجت الاسلام والمسلیمن موسوی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر تحول عمده‌ای در ارتباطات مردمی و حضور در جمع مردم رخ داده است به نحوی که در سه ماهه اول امسال کلیه مدیران قضائی استان با بیش از ۶۲ هزار نفر ملاقات کرده اند.

وی در پایان از پیش‌بینی دیدار‌های عمومی با اقشار مختلف از جمله کارگران واحد‌های صنعتی در هفته قوه قضائیه خبر داد.

 

برگزاری میز خدمت مسئولان قضائی استان همدان

دادستان همدان گفت: پاسخگو بودن دستگاه قضائی تنها منحصر به هفته قوه قضائیه نیست، بلکه در طول سال نیز این مهم به طور مستمر انجام می‌شود تا جایی که تنها در دادسرای همدان به مشکلات بیش از ۱۱۰۰ نفر در سه ۳ ماهه نخست سال رسیدگی شده است.

«حسن خانجانی موقر» در حاشیه برگزاری میز خدمت در میعادگاه نماز جمعه همدان؛ گفت: در دومین روز از هفته قوه قضائیه چنین برنامه‌ای در حوزه‌های قضائی سطح استان برگزار شد.

وی از پاسخگویی به ده‌ها مراجعه‌کننده در میز خدمت امروز خبر داد و اظهار کرد: دیدار چهره به چهره مسئولان و مردم از برکات انقلاب است و این مهم به طور مستمر نه تنها در هفته قوه قضائیه بلکه در طول سال نیز محقق می‌شود، به گونه‌ای که هر حوزه قضائی حداقل یک روز در هفته را به ملاقات مردمی اختصاص داده است.

وی اعلام کرد: تنها در دادسرای همدان در سه ماهه نخست سال به مشکلات بیش از یک هزار و ۱۰۰ مراجعه‌کننده در ملاقات مردمی روز‌های دوشنبه رسیدگی و با پیگیری‌های انجام شده بیش از ۷۰ درصد از این تعداد مراجعات، منتهی به نتیجه شده است.

خانجانی موقر همچنین از حضور مستمر مجموعه قضائی دادسرای همدان در مساجد و محله‌های سطح شهر و روستا در طول سال خبر داد و افزود: عمده مسائل مطرح شده از سوی متقاضیان؛ مشکلات افراد با دستگاه‌های اجرایی، درخواست مرخصی از زندان، درخواست رأی باز و رأی کار، درخواست عفو و بخشودگی، درخواست استفاده از پابند الکترونیک، اعتراض به روند رسیدگی و تقاضای تسریع و نیز مساعدت در امور وثیقه بوده است.

 

مسئولان قضائی دادگستری استان خوزستان با ۲۵۰ نفر از مراجعه‌کنندگان دستگاه قضائی دیدار کردند

مسئولان قضائی دادگستری خوزستان در میز خدمتی که به‌مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضائیه برگزار شد، با بیش از ۲۵۰ نفر از مردم استان دیدار و به درخواست قضائی آنان رسیدگی شد.

علی دهقانی به همراه اعضای شورای قضائی استان در دومین روز از هفته قوه قضائیه با حضور در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه، با مردم استان دیدار و ضمن رسیدگی به درخواست آنان، دستورات قضائی لازم را صادر کرد.

این دیدار با حضور معاونین قضائی، رئیس توسعه حل اختلاف استان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و معاونین وی و روسای ادارات سازمان‌های تابعه دستگاه قضائی در استان برگزار شد.

علی دهقانی هدف از برگزاری این میز خدمت را تکریم ارباب و رجوع، رعایت حقوق شهروندی و تلاش برای رفع مشکلات قضائی مردم عنوان کرد و گفت: در این دیدارها چنانچه لازم باشد با برقراری تماس تلفنی با مدیران قضائی استان، موضوعات پیگیری و دستورات لازم جهت پیگیری مشکلات مراجعه‌کنندگان صادر می‌شود.

میز خدمت دادگستری استان خوزستان هر هفته بعد از نماز جمعه در مصلای مهدیه اهواز برگزار می‌شود.

 

برگزاری بیش از ۲۵ میز خدمت در  استان کهگیلویه و بویراحمد

در دومین روز از هفته قوه قضائیه که با نام عدلیه در مسیر حرکت جهادی و تحول و تعالی نامگذاری شده است مسئولان قضائی در مصلی‌های نماز جمعه استان کهگیلویه و بویراحمد میزخدمت برگزار کردند.

در این میز خدمت نگین تاجی رئیس کل دادگستری و استان و دیگر اعضای شورای قضائی در مصلی نماز جمعه شهر یاسوج با مردم ملاقات چهره به چهره داشتند.

در حاشیه این برنامه نگین تاجی  یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی را گرامی و هفته قوه قضائیه را به همه همکاران تبریک گف.

رئیس کل دادگستری استان در ادامه اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در برنامه عملیاتی سند تحول به آن تعطیل شده تاکید ویژه شده است موضوع تکریم ارباب رجوع است.

وی با اظهار اینکه تکریم ارباب رجوع خوشرویی و خوش رفتاری تنها نیست، تصریح کرد: اگر یک رسیدگی مشمول اطاله دادرسی شود، و رآیی کیفیت لازم را نداشته باشد، در واقع تکریم واقعی شکل نگرفته است.

رئیس شورای قضائی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه در خصوص ارتباط مردمی و بی‌واسطه گفت: ارتباط با مردم و نخبگان در دستور کار دستگاه قضائی استان قرار گرفته و در قالب جلساتی که در مساجد با نام چهارشنبه‌های امام رضایی علیه السلام و در مصلی‌های نماز جمعه برگزار می‌شود، اعضای شورای قضائی حاضر و از نزدیک مردم مراجعه و مشکلات خود را مطرح می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به اینکه چنانچه مراجعان در زمینه کاری یکی از اداره‌ها یا سازمان‌های تابعه قوه قضائیه مشکلاتی داشته باشند، به مدیر مربوطه مراجعه و موضوع خود را پیگیری می‌کنند، افزود: ممکن است رأی صادر شده باشد که اصحاب پرونده معتقد هستند حقشان ضایع شده حکم صادره، خلاف قانون یا شرع می‌باشد که در این زمینه دادگستری استان، در راستای بررسی، درخواست وارده به کمیسیون ماده ۴۷۷ ارجاع داده می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان در پایان اظهار داشت: در بحث استخدام‌های غیر قانونی که امروز نقل فضای مجازی است، مردم در سامانه رصد سازمان بازرسی، اطلاعات خود را وارد کرده و این سازمان وارد و جلوی بستر فساد را می‌گیرد.

 

 

برپایی میز خدمت مسئولان قضائی گلستان

رئیس کل دادگستری گلستان و دیگر مسئولان قضائی استان   با حضور در مصلا‌های نمازجمعه و برپایی میز خدمت درخواست‌های قضائی مردم را رسیدگی کردند.

در گرگان مرکز استان گلستان میز خدمت در مصلای این شهر برپا شد و در جریان آن رئیس کل دادگستری گلستان، دادستان مرکز استان و سایرمسئولان قضائی استان به درخواست‌های ۲۰۰ تن از مراجعان رسیدگی و دستور‌های لازم را صادر کردند.

مشخصات و شماره تماس مراجعان هم برای اطلاع‌رسانی به آنان به منظور پیگیری درخواست‌های شان، ثبت شد.

همزمان با مرکز استان در ۱۷ حوزه قضائی دیگر استان هم رئیس دادگستری و دادستان‌های هر شهرستان با حضور در جمع نمازگزاران، پاسخگوی مشکلات و درخواست‌های آنان بودند.

رئیس کل دادگستری گلستان در حاشیه برگزاری میز خدمت گفت: یکی از اهداف مهم قوه قضائیه تکریم ارباب رجوع و افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضائی است که یکی از راهکار‌های آن ارتباط با مردم در مساجد و برپایی میز‌های خدمت است.

حیدر آسیابی از راه‌اندازی درگاه یکپارچه ارتباطات مردمی قوه قضائیه هم خبر داد و گفت: سامانه سامع قوه قضائیه، سامانه‌ای است که افراد می‌توانند بدون مراجعه حضوری، از طریق اینترنت درخواست‌های خود را از طریق ورود به سایت سامع به نشانی same.eadl.ir ثبت و روند آن را پیگیری کنند.

 

میز خدمت مسئولان قضائی استان سمنان

محمد جعفر عبدالهی رئیس کل دادگستری استان سمنان، همزمان با ایام هفته قوه قضائیه پس از پایان خطبه‌های نماز جمعه سمنان بهمراه شورای قضائی استان بی‌واسطه مستمع مطالب جمع کثیری از شهروندان بودند.

رئیس کل دادگستری استان سمنان در تشریح این خبر گفت: دستگاه قضائی استان سمنان استماع مطالب مردم و پیگیری درخواست‌های آنان را تکلیف خود می‌داند و همچنین امروز پس از پایان آئین عبادی سیاسی نماز جمعه در تمامی حوزه‌های قضائی استان سمنان میز‌های خدمت توسط مسئولان قضائی و سازمان‌های تابعه انجام شده است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی مدون، قصد داریم به بهترین شکل ممکن، مراجعین در عین تکریم و عزت به بیان مطالب خویش پرداخته و پیگیری و حل و فصل قانونی درخواست‌های آنان حاصل شود.

با تحول در برگزاری میز خدمت در دستگاه قضائی استان از ابتدای سال گذشته تا پایان سه ماهه‌ی سال جاری تعداد ۴۵ مورد میز خدمت در سراسر استان سمنان به همت مسئولان قضائی برگزار و مصمم به استمرار آن هستیم.

عبدالهی به نتایج حاصل از مراجعات شهروندان اشاره و افزود: با تهیه و ابلاغ شیوه نامه برگزاری میز‌های خدمت به سراسر استان سمنان، مسئولان دستگاه قضائی و سازمان‌های تابعه موظف هستند به دقت مستمع مطالب مراجعین بوده و ارشاد و پیگیری‌های قانونی لازم صورت پذیرفته و چنانچه نیاز به بررسی بعدی داشت در کمترین زمان ممکن به مراجعه‌کننده اطلاع‌رسانی شود.

 

رسیدگی مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی
شهروندان در نماز جمعه شهریار
با حضور رئیس کل دادگستری استان تهران

رئیس کل دادگستری استان تهران به همراه تیم قضایی با حضور در نماز جمعه شهرستان شهریار، به مشکلات و مسائل حقوقی و قضایی نمازگران این شهرستان رسیدگی کرد.
علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان شهریار با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر، ضمن تشریح نقش مهم و اثرگذار شهید بهشتی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، اظهار کرد: دشمن در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به‌دنبال این بود که به زعم خود استوانه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را از بین برد تا در نهایت حکومت اسلامی را نابود کند؛ حال آن‌که به شهادت رسیدن هر شهید سبب استوارتر شدن حکومت اسلامی و افزایش قدرت نظام اسلامی در جهان شد.

وی با اشاره به تعبیر امام خمینی (ره) در خصوص شهید بهشتی، گفت: شهید بهشتی شخصیتی بود که مظلومانه زیست و مظلومانه به شهادت رسید و درس آزادی، انقلابی زیستن و مقاومت را به جهانیان داد و در تاریخ بشریت جاودانه شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش مهم و اثرگذار شهید بهشتی در پایه‌ریزی نظام قضایی جمهوی اسلامی و تدوین قانون اساسی تصریح کرد: ثمره پایه‌ریزی نظام قضایی کشور از سوی شهید بهشتی چیزی جز خدمت به مردم نبود؛ به‌طوری‌که امروز عدلیه با ظرفیت موجود و با اقتدار کامل در گستره نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ملجا ستم‌دیدگان و مظلومان است.

القاصی با تاکید بر اینکه مشروعیت هر مسئول و مدیر در نظام مقدس جمهوری اسلامی در ازای کسب اعتماد مردم است، بیان کرد: هفته قوه قضاییه فرصتی برای خدمت به مردم و حضور بیش از پیش در متن مردم در جهت خدمت‌گزاری است تا اگر در فرایند انجام وظایف احیانا اشکالی وجود داشت، در جهت اصلاح آن اشکال اقدام شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به توصیه‌های هشت‌گانه مقام معظم رهبری به قوه قضاییه در جریان دیدار سال گذشته مسئولان و مدیران قضایی با ایشان، گفت: در جهت تسریع در رسیدگی‌های قضایی در مجموعه قضایی استان تهران تمامی ظرفیت‌های موجود پای کار آورده شد تا رسیدگی‌های قضایی مراجعان با اطاله مواجه نشود.

وی با اشاره به تعیین تکلیف ۷۴ هزار مورد از پرونده‌های معوق با اهتمام کارکنان قضایی در دادگستری کل استان تهران در کنار رسیدگی به پرونده‌های وارده در طول سال گذشته، اظهار کرد: این موضوع حاکی از عزم جدی همکاران برای نیل به دادرسی عادلانه، منصفانه و به‌روز است.

القاصی با اشاره به رویکرد دستگاه قضا به‌منظور استفاده بیش از پیش از ظرفیت مردم و حرکت در جهت مردمی‌سازی عدلیه، تاکید کرد: به‌منظور استفاده بیش از پیش از ظرفیت مردم برای حل و فصل دعاوی و منازعات تلاش شد تا نهاد‌های صلح و سازش در دادگستری کل استان تهران تقویت شوند.

رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: در همین راستا، دستورالعملی ابلاغ شد تا از ورود پرونده‌های مرتبط با حوزه تصادفات به چرخه قضایی جلوگیری شود و ضمن قضازدایی از این دست از پرونده‌ها، شعب ویژه شورا‌های حل اختلاف برای این موضوع راه‌اندازی شد تا با هماهنگی پلیس، شرکت‌های بیمه و دستگاه قضا در یک فرایند کوتاه و مسالمت‌آمیز احقاق حق صورت گیرد.

وی از تعیین تکلیف و رسیدگی به بالغ بر ۲۸ هزار مورد از پرونده‌های مرتبط با تصادفات در شعب ویژه شورا‌های حل اختلاف خبر داد و گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته بیش از ۹۸ درصد از این پرونده‌ها منتهی به مصالحه و سازش شده است.

القاصی با اشاره به اهتمام ویژه عدلیه در استان تهران به‌منظور حمایت از چرخه تولید، بیان کرد: در این راستا تلاش شد تا با حل موانع و مشکلات، شرکت‌ها و واحد‌های تولیدی ورشکسته احیاء شوند و هم از تعطیلی شرکت‌ها و واحد‌های تولیدی در شرف ورشکستگی جلوگیری به‌عمل آید.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به احیاء و بازگشت به چرخه تولید ۶۹ شرکت و واحد تولیدی ورشکسته با پیگیری و اهتمام اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری استان تهران، اظهار کرد: حل مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی واحد‌های تولیدی و صنعتی در بازدید‌های میدانی مدیران و مسئولان واحد‌های قضایی سراسر استان تهران در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به پیگیری ویژه مقوله مبارزه با فساد در ساحت‌های مختلف آن از سوی دستگاه قضا، گفت: موضوع مبارزه با مفاسد و به‌طور خاص مبارزه با مفاسد اقتصادی از جمله اولویت‌های دستگاه قضا در دوره «تحول و تعالی» محسوب می‌شود که با جدیت دنبال خواهد شد و خوشبختانه تاکنون مفسدان کلان اقتصادی بسیاری به دست توانمند قوه قضاییه مجازات شده‌اند.

القاصی با بیان اینکه صیانت حقوق عامه از دیگر دغدغه‌های دستگاه قضا است، تاکید کرد: از جمله مصادیق حقوق عامه، تعیین تکلیف اموال موجود در انبار‌های سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی بود که در استان تهران با انجام بیش از ۳۰ بازدید از سوی مدیران و مسئولان قضایی بخش قابل توجهی از این اموال تعیین تکلیف شد و حقوق بیت‌المال استیفا شد.

در حاشیه برگزاری نماز جمعه امروز در شهریار، رئیس کل دادگستری استان تهران و هیئت قضایی همراه ضمن استماع مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان، دستورات قضایی لازم را در جهت حل این مسائل و مشکلات صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *