هفته نامه

تاکید رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه: باید فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه نهادینه شود

وکالت یک هزار و ۲۰۰پرونده به صورت  معاضدتی  توسط  وکلای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه  به غیر از پرونده های معاضدت تکلیفی از سوی محاکم قضایی

 

 

 

> وکلای مرکز در سه شیفت در سامانه ۱۲۹ که متعلق به قوه قضاییه است حضور دارند و هر فرد میتواند برای  طرح پرسش حقوقی  تماس بگیرد اما افرادی که توانایی مالی ندارند یا معتقدند حق الوکالهها بالا است  از این سامانه رایگان نیز استفاده نمیکنند از این جهت فرهنگ استفاده از وکیل باید در کشور  نهادینه شود

 

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: علت عدم تمایل شهروندان به استفاده از وکیل در دعاوی صرفا نمی‌تواند مالی باشد و این موضوع نیاز به اقدامات فرهنگی دارد.

حسن عبدلیان‌پور  در مورد میزان  بهره‌مندی شهروندان از وکیل در دعاوی گفت: حدود ۹۰ درصد شهروندان در دعاوی  از وکیل استفاده نمی‌کنند علت عدم تمایل شهروندان به استفاده از وکیل در دعاوی موضوعات صرفا نمی‌تواند مالی باشد و این موضوع نیاز به کار فرهنگی دارد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که برخی از شهروندان به دلیل حق الوکاله‌های بالا  به سمت استفاده از وکیل در دعاوی نمی‌روند گفت: فضایی در مرکز وکلا به ویژه در یک سال و نیم اخیر ایجاد کرده ایم تا هر فرد ایرانی که برای دفاع از حقش نیاز به   وکیل در کنار خود دارد و توانایی هزینه پرداخت آن را ندارد می‌تواند به مرکز و هیئت مدیره‌های ما در ۳۱ استان کشور مراجعه کند تا به صورت رایگان وکیل معاضدتی در اختیار  او  قرار گیرد.

وی با بیان اینکه افتخار و شعار مرکز وکلا، کارشناسان  رسمی  و مشاوران خانواده قوه قضاییه کمک به احقاق حق شهروندان و رفع مشکلات حقوقی آنان است گفت: وکلای مرکز در سه شیفت در سامانه ۱۲۹ که متعلق به قوه قضاییه است حضور دارند و هر فرد می‌تواند برای رفع مشکلاتش و پرسش‌های حقوقی که برایش پیش می‌آید تماس بگیرد  و از خدمات حقوقی رایگان بهره‌مند  شود. اما افرادی که توانایی مالی ندارند یا معتقدند حق الوکاله‌ها بالا است نیز از همین سامانه رایگان نیز استفاده نمی‌کنند

از این جهت فرهنگ استفاده از وکیل باید در کشور  نهادینه شد.

عبدلیان پور گفت: اگرمردم این احساس را داشته باشد که وکیل باید برای هر موضوعی کنارشان باشد و از او مشورت بگیرند بسیاری از دعاوی مطرح شده در محاکم پیش نمی‌آید و به  این  نتیجه می رسیم مشکل   حق الوکاله‌های بالا نیست، معضل بیشتر فرهنگی است اگرچه  دستمزد‌های بالا را به شکلی محدود نفی نمی‌کنم.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با بیان اینکه قاطبه وکلا نوع تفکر و نگرششان دستگیری از مردم است گفت: اگر چه که بحث ارتزاق آن‌ها نیز مهم است، اما موضوعات مالی برای وکلا در درجه دوم اهمیت قرار دارد وکلا سوگند می‌خورند و شرافت خود را وثیقه سوگندشان قرار می‌دهند. تا در کشف حقیقت کوشا بوده واگر دعوایی طرح شد، به قاضی کمک کنند.

وی با بیان اینکه افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی همچون اعضای محترم خانواده‌های کمــــــیته امداد
امام خمینی (ره)، خانواده بهزیستی، خانواده شهدا وایثارگران آمران به معروف و ناهیان از منکر که دچار خسران مالی و جانی شده اند از مرکز وکلا وکالت معاضدتی دریافت می‌کنند. عبدلیان پور با اشاره به یکی از برنامه‌های مرکز وکلا در ارتباط با وکالت معاضدتی در مساجد گفت: سال گذشته یک هزارو ۲۰۰ پرونده معاضدتی و وکیل معاضدتی در مساجد بدون راستی آزمایی در اختیار مردم بوده است.

وی در مورد تخلفات وکلا، کارشناسان و مشاوران  خانواده گفت: اگرچه میزان تخلفات بسیار محدود است، اما با این تخلفات قاطعانه و جدی برخورد می‌شود./ میزان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *