هفته نامه

توضیح مرکز رسانه قوه قضائیه؛ سرنوشت ورود به حرفه سردفتری و برخی مشاغل حقوقی چه خواهد شد؟

 

«مطالبه رئیس سازمان ثبت برای خروج سردفتری از قانون تسهیل و برگزاری اختبار جهت سنجش صلاحیت علمی پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری با استدلال به قانون سردفتری و آیین‌نامه آن همچون استدلال‌های معاون حقوقی رئیس جمهور برای برگزاری اختبار پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت با استناد به قوانین داخلی و آیین‌نامه‌های کانون وکلاست. به همین جهت اگر نقدی و اعتراضی برای آزمون اختبار از سوی رسانه‌ها وجود دارد باید به هردو موضوع باشد نه اینکه تنها یک طرف را نشانه برود، حال آنکه معمولا متقاضیان دریافت پروانه وکالت بیش از متقاضیان سردفتری هستند.»

 

مرکز رسانه‌ قوه قضائیه درباره صدور دستور موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اتصال به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار تکلیف ندارد، توضیح داد.

«طبق گفته رئیس سازمان ثبت، در فرایندهایی که پیش‌بینی شــــــــده امکان جذب تمامی متقاضیان وجود دارد مگر اینکه صلاحیت‌های عمومی آن‌ها احراز نشود. یعنی از حیث گزینش، نداشتن پرونده قضائی و نداشتن سابقه و پیشینه کیفری از مراجع مربوطه استعلام می‌شود و اگر فرد در این موارد مشکلی نداشته باشد در سایر فرایندها شرایط جذب فراهم خواهد شد. سازمان ثبت دوره‌های کارآموزی برای متقاضیان قرار خواهد داد و اگر بعد از اتمام دوره کارآموزی و در مصاحبه مجدد متقاضی شرایط علمی لازم را نداشته باشد فرصت مجدد هم به آن‌ها داده می‌شود.»

در ادامه این مطلب آمده است: اخیرا و در اقدامی مشابه با سازمان ثبت، محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور در نامه‌ای که ۱۶ مرداد سال جاری به رئیس مجلس ارسال داشته، در مخالفت با «طرح استفساریه ماده (۵) قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» مجلس، برگزاری آزمون مجدد در قالب مصاحبه و اختبار از کارآموزان وکالت و تایید صلاحیت علمی آن‌ها را منطبق با قانون دانسته است.

ماجرای نامه معاون حقوقی رئیس جمهور به این شرح است که چندی پیش محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی‌شهر، اعلام کرد طرحی را تهیه کرده که به موجب آن، «هرگونه آزمون علمی مجدد اعم از کتبی یا شفاهی برای متقاضیان وکالت و سردفتری» ممنوع شود و بر اساس آن هر فردی که در رشته حقوق از دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل می‌شود بتواند پروانه وکالت کسب نماید.

در واکنش به این طرح معاون حقوقی رئیس جمهور، در نامه‌ای با قید «فوری» به رئیس مجلس، با ابراز نگرانی از «خسارت به منافع کشور» نوشت که طرح مذکور، مغایر با قانون اساسی است.

دهقان در این نامه، ضمن توضیح «طرح استفساریه ماده (۵) قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» که هرگونه آزمون علمی مجدد اعم از کتبی با شفاهی برای متقاضیان وکالت و سردفتری را در تضاد با قانون تسهیل و ممنوع می‌داند، با بیان استدلال‌هایی مخالفت خود را با این تفسیر اعلام می‌کند.

در ادامه این نامه استدلال‌های آمده است مبنی بر اینکه: طرح مذکور در حقیقت تفسیر نبوده و تغییر حکم مواد (۷) و (۲۲) لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری ۱۳۳۳ است و برگزاری امتحان در دوره کارآموزی بر اساس مواد (۷) و (۲۲) لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و ماده (۵۲) آیین‌نامه اجرایی آن انجام می‌پذیرد. بر اساس مواد فوق که با هدف ارتقای علمی و عملی وکلای دادگستری و صیانت از حقوق عامه تدوین گردیده کانون‌های وکلای دادگستری مکلف گردیده‌اند برای قبول‌شدگان در آزمون دوره کارآموزی و سپس اختبار (امتحان سنجش مهارت) تدارک ببینند همچنین به موجب ماده (۵) قانون تسهیل، صرفاً نصاب قبولی در آزمون ورودی حرفه وکالت تغییر داده شده و بر اساس قانون لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری ۱۳۳۳، یکی از مراحل مقتضی دریافت پروانه وکالت گذراندن دوره کارآموزی و قبولی در اختبار است، بر این اساس حکم ماده (۵) نافی مراحل مقتضی مقرر در قوانین نیست.

براساس این گزارش، برگزاری دوره کارآموزی و اختبار به معنای عدم صدور پروانه وکالت برای مردودین نیست، بلکه صرفاً موجب تجدید کارآموزی می‌گردد و بر این اساس هیچ‌گونه تعارضی بین اقدام کانون‌ها با ماده (۵) قانون صدور مجوزهای کسب و کار نیست.

محمد دهقان پس از بیان این استدلال‌ها در خاتمه متذکر می‌شود که صدور پروانه وکالت دادگستری برای پذیرفته‌شدگان به صرف قبولی در آزمون و بدون آموزش و سپردن مقدرات مردم به چنین افرادی فاقد وجاهت است. براساس آنچه مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرده است: «مطالبه رئیس سازمان ثبت برای خروج سردفتری از قانون تسهیل و برگزاری اختبار جهت سنجش صلاحیت علمی پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری با استدلال به قانون سردفتری و آیین‌نامه آن همچون استدلال‌های معاون حقوقی رئیس جمهور برای برگزاری اختبار پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت با استناد به قوانین داخلی و آیین‌نامه‌های کانون وکلاست. به همین جهت اگر نقدی و اعتراضی برای آزمون اختبار از سوی رسانه‌ها وجود دارد باید به هردو موضوع باشد نه اینکه تنها یک طرف را نشانه برود، حال آنکه معمولا متقاضیان دریافت پروانه وکالت بیش از متقاضیان سردفتری هستند.»/ ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *