هفته نامه

دادستان کل کشور: بیش از ۳۰ هزار حساب بانکی مرتبط با قمار و شرطبندی کشف و مسدودسازی شده است

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری اظهار کرد: در طول یک سال گذشته، از ۱۰۵ مرکز نگهداری معتادان اعم از مراکز دولتی و خصوصی موضوع مواد ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر و از تعداد ۱۴۳ مرکز نگهداری محجورین و معلولین در ۱۲ استان کشور بازدید و صدور دستورات و تذکرات لازم را در خصوص رفع مشکلات و نواقص آن‌ها خطاب به مسئولان استان‌ها صورت گرفته است.

وی با اشاره به انجام تعداد ۲۵ بازرسی موردی از دادسرا‌های کشور در اجرای رسیدگی به درخواست مراجعان به دادستانی کل کشور گفت: نظارت الکترونیکی مستمر از طریق کارتابل ارجاع شکواییه ۶۴۵ حوزه قضائی در کشور انجام شده و تذکر برای ۱۱۰ دادستان یا رئیس دادگاه بخش که میانگین زمان ارجاع پرونده توسط آن‌ها بیش از ۲۴ ساعت بوده ارسال شده و از حوزه‌های قضائی با میانگین کمتر تقدیر شده است.

 

صدور کارت ضابطیت برای ۳۷ هزار و ۴۹۳ نفر

دادستان کل کشور با اشاره به صدور کارت ضابطیت برای ۳۷ هزار و ۴۹۳ نفر از ضابطین دادگستری گفت: بازرسی از ۸۵ زندان، بازداشتگاه، کانون اصلاح و تربیت اردوگاه‌های نگهداری محکومان موادمخدر ۹ استان و صدور دستورات لازم برای رسیدگی به مشکلات زندانیان و رفع مشکلات زندان‌ها خطاب به قضات ناظر زندان و مسئولان اجرایی سازمان زندان‌ها و پیگیری لازم برای رفع نقایص آن‌ها نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

 

بررسی احکام جایگزین حبس مراجع قضائی کشور

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به بررسی احکام جایگزین حبس مراجع قضائی کشور در راستای وظیفه نظارتی در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تاکید کرد: به تعداد ۱۰ استان با تعداد احکام جایگزین حبس کمتر از ۱۵ درصد از کل احکام صادره در راستای اجرای ماده ۷ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تذکر داده شده است.

 

تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمین حرفه‌ای و سابقه دار

وی با اشاره به انجام اقدامات لازم برای تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمین حرفه‌ای و سابقه دار در راستای اجرای دستورالعمل کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار گفت: اسامی تعداد ۶۳ هزار و ۲۱۰ نفر از مجرمین در این بانک ثبت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به راه‌اندازی سامانه برخط بین پلیس تخصصی جهت دریافت احکام و دستورات قضائی مرتبط با قماربازی آنلاین افزود: طراحی سامانه مقابله با فروش فیلترشکن، راه‌اندازی و پیاده‌سازی سامانه جامع مقابله با قمارخانه‌های آنلاین با همکاری بانک مرکزی، پلیس فتا فراجا و وزارت اطلاعات نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

 

لوایح تدوین شده توسط دادستانی

وی درباره لوایح تدوین شده نیز گفت: لایحه اصلاح قانون جرایم رایانه ای، لایحه مقابله با اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی تدوین شده است، همچنین در تدوین و تصویب سند جامع پیشگیری و مقابله با قمار درفضای مجازی، پیش نویس مربوط به کنوانسیون‌های بین‌المللی مقابله با استفاده از فناوری اطلاعات برای مقاصد مجرمانه نیز مشارکت کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: بیش از ۳۰ هزار حساب بانکی مرتبط با قمار و شرط‌بندی کشف و مسدودسازی شده است.

 

پیگیری پرونده‌های ناظر به سرقت و اغتشاشات محلی و منطقه‌ای

دادستان کل کشور با اشاره به پیگیری گزارش‌ها و پرونده‌های ناظر به سرقت، اغتشاشات محلی و منطقه‌ای گفت: تحرکات داعش در محیط امنیتی ایران و سرویس‌های اطلاعاتی علیه ایران، قاچاق سلاح و مهمات، پرونده‌های استناد هویتی، جعل مکاتبات پزشکی قانونی، اسناد بانکی و سکه‌های تقلبی و طلا، تخلفات اعضای شورا‌های اسلامی شهر و روستا و صدور بخشنامه‌های راهبردی در خصوص این موضوعات نیز پیگیری و بررسی شدند.

 

پیگیری وضعیت ۵۷۰ فقره پرونده قضائی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به انجام بیش از ۱۱۱ مورد استعلام از روند پیگیری پرونده‌های قضائی و صدور دستور توقیف اموال به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، گفت: وضعیت ۵۷۰ فقره پرونده قضائی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی از دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیگیری شد و اقدامات این سازمان در خصوص وضعیت انتقال کانتینر‌های کالا‌های متروکه و وضعیت نگهداری اموال مکشوفه در انبارها، ضبط و مصادره اموال، اخذ وجه التزام، وجه الکفاله یا وثیقه یا فروش اموال در سازمان، وضعیت گمرک پیرامون رفع مشکل رسوب کالا‌های اساسی در بنادر و گمرکات و اهتمام در تخلیه کالا‌های رسوبی درگمرکات کشور و مطالبه گری از گمرک، سازمان اموال تملیکی و وزارت بهداشت پیگیری و بررسی شده است.

 

بررسی مشکلات بیش از ۴۴ هزار و ۱۰۰ واحد تولیدی

وی با اشاره به اقدامات دادستانی کل کشور برای احیای واحد‌های تولیدی بیان کرد: پذیرش، بررسی پیگیری مشکلات بیش از ۴۴ هزار و ۱۰۰ شرکت، کارخانه و بنگاه‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری از طریق مکاتبه با مراجع ذیصلاح و تلاش برای رفع موانع دراحیای کارخانجات و جلوگیری از تعطیلی آن‌ها و بازدید از کارخانجات به طور شبانه روزی در سراسر کشور انجام شده است.

 

پیگیری ترخیص مواد اولیه کارخانجات

وی تاکید کرد: اقدامات جدی در راستای اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید نظیر پیگیری ترخیص مواد اولیه کارخانجات برای جلوگیری از تعطیلی خطوط تولید ایران خودرو، سایپا، نیروگاه‌های برق، شرکت‌های نفتی پتروشیمی و تلاش برای رفع توقیف و پلمپ مراکز اقتصادی دارای کارگر فعال، حل عمومی مشکلات شهرک‌های صنعتی، پیگیری جدی برای جلوگیری از صادرات مواد خام و واردات بی‌رویه کالا‌هایی که تولید داخل دارند تا حصول نتیجه نیز صورت گرفته است.

 

بازدید از مرز‌ها، زندان‌ها

دادستان کل کشور گفت: از مرز‌ها، زندان‌ها و اردوگاه‌های موضوع ماده ۴۲ قانون و مراکز نگهداری معتادان متجاهر در اردوگاه‌های موضوع ماده ۱۶ استان‌های خراسان رضوی، هرمزگان، سمنان، فارس، یزد، همدان، مرکزی، گیلان، تهران، قزوین، خراسان جنوبی، گلستان و مازندران بازدید شده است.

 

احیای ۵۲۸ واحد تولیدی

حجت الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان کرد: با دریافت گزارشات دبیرخانه ستاد‌های استانی پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه ۵۲۸ واحد از ابتدای سال جاری احیا و با از تعطیلی آن جلوگیری شده است. در استان تهران با ۶۹ واحد، اصفهان با ۶۴ واحد و آذربایجان شرقی با ۶۲ واحد بیشترین واحد‌های تولیدی را دارا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *