هفته نامه

رئیس مرکز تحول قوه قضاییه اعلام کرد اتصالتمامی دادگستریها تا پایان سال به سامانه تدارک الکترونیکی دولت

رئیس مرکز تحول قوه قضاییه گفت: تا پایان سال کلیه دادگستری‌های استان‌های سراسر کشور به سامانه تدارک الکترونیکی دولت متصل خواهند شد و امیدواریم بتوانیم بخش زیادی از ۷۰ هزار مزایده را متصل در سامانه ستاد به شکل شفاف برگزار کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی رئیس مرکز تحول قوه قضاییه  گفت: در دستگاه قضایی سالانه مجموعاً بیش از ۷۰ هزار مزایده برگزار می‌شود که ارزش ریالی متنوعی دارد و این مزایده ها شامل اقلام و کالا‌هایی می‌شود که مربوط به اجرای محاکم دادگستری ها و اجرائیه های ثبت در سازمان ثبت می شود که قابلیت برگزاری مزایده الکترونیکی برای آن‌ها وجود دارد. امسال نیز با توجه به تاکیدی که در قانون بودجه ۱۴۰۲ وجود دارد و همچنین در سند تحول قضایی بر اجرای مزایده ها به شکل الکترونیکی تاکید شده است با سرعت و جدیت بیشتر دنبال می‌شود. وی درخصوص علت تاخیر پیوستن قوه قضاییه به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، گفت: علت این تاخیر بخشی مربوط به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت و بخشی دیگر نیز مربوط به اتصال حوزه آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بود که باید با سامانه ستاد ارتباط برقرار می‌کرد و تا پایان خرداد ماه سال جاری مشکلاتی که به لحاظ فناوری در سامانه ستاد وجود داشت، برطرف شده است. از ابتدای تیر ماه سال ۱۴۰۲ با اتصال مجدد بین مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و همچنین سازمان ثبت اسناد با سامانه ستاد شاهد برگزاری مزایده به صورت الکترونیک خواهیم بود.

رئیس مرکز تحول قوه قضاییه بیان کرد: رئیس سازمان ثبت اسناد نیز قول داده است که تا سه ماه آینده کلیه مزایده‌هایی که مربوط به دوایر اجرایی ثبت است را به سامانه ستاد متصل کنند تا به شکل شفاف در اختیار عموم قرار گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: برگزاری مزایده ها به صورت الکترونیک هم در قانون بودجه امسال و هم در سند تحول به شدت مورد تاکید است زیرا مزایده ها ارزش ریالی بسیاری دارد و به کاهش اطاله دادرسی کمک می‌کند و باعث شفافیت می شود. حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی بیان کرد: تا پایان سال کلیه دادگستری‌های استان‌های سراسر کشور به سامانه تدارک الکترونیکی دولت متصل خواهند شد و امیدواریم بتوانیم بخش زیادی از  ۷۰ هزار مزایده را متصل در سامانه ستاد به شکل شفاف برگزار کنیم.

وی گفت: تاکنون دادگستری ۵ استان به سامانه ستاد متصل نشده اند و برخی از استان‌ها موفق شدند که متصل شوند در هفته گذشته نیز برخی از مجتمع‌های قضایی در تهران که بخش زیادی از پرونده‌ها را شامل می‌شود به سامانه ستاد متصل شده اند و باید تا پایان سال با جدیت پیگیری کنیم که تمامی استان‌ها به سامانه متصل شوند.

رئیس مرکز تحول قوه قضاییه در خصوص اینکه برگزاری مزایده‌ها در سامانه ستاد چه اندازه به قوه قضاییه و مردم کمک می کند، اظهار کرد: مشکلات متعددی در برگزاری مزایده‌ها به شکل سنتی وجود داشت زیرا برگزاری مزایده‌ها به شکل سنتی زمان بر و فاقد شفافیت بود که دردسرهای زیادی را ایجاد می‌کرد و در برخی مواقع راهی برای فساد و خطا را هم ایجاد می‌کرد در حال حاضر مواردی که تاکنون بر روی سامانه ستاد قرار گرفته خوشبختانه شفافیت لازم را داشته است. حجت‌الاسلام ابراهیمی عنوان کرد: فرایند مزایده به صورت شفاف و الکترونیک قابل رصد و رویت برای همه خواهد بود و شفافیت این فرایند بسیار موضوعیت دارد. یکی از مشکلات در فرایند سابق این بود که قیمت را به صورت رقابتی نداشتیم قیمت صرفاً بر اساس قیمت کارشناسی صورت می‌گرفت و در یک فضای رقابتی قابل رصد نبود. وی در ادامه بیان کرد: تا پایان مرداد ماه گزارش بعدی در خصوص مزایده الکترونیک را اعلام می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *