هفته نامه

رئیس کل دادگستری استان تهران: نتیجه ملاقات مردمی باید حل مشکل مردم باشد

القاصی:

به تمامی واحدهای قضایی و  حوزه‎های شهرستان‎ها و بخش‎ها طی بخشنامه‎ای ابلاغ شده است تا به صورت منظم، هماهنگ و به عنوان یک برنامه کاری در روزهای چهارشنبه نسبت به برگزاری ملاقات مردمی اقدام کنند.

 

 

رئیس کل دادگستری تهران گفت:‌ فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه و تاکیدات معظم‎له، به صورت برنامه عملیاتی تدوین و برای دستیابی به انتظارات ایشان طی برنامه‎های مشخص و زمان‎بندی مناسب اقدام خواهد شد.

خبرگزاری میزان – علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در نشستی با حضور معاونین و مسئولان قضایی دادگستری استان، ضمن تبریک ایام خجسته ذی‏‎الحجه و خصوصا عید بزرگ غدیر، گفت: توجه و غفران را از درگاه خداوند متعال به واسطه این ایام پرخیر و برکت و نورانی ماه ذی‎الحجه، مسئلت می‎کنیم و امیدواریم بتوانیم با تمسک به قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت در انجام امور و مسئولیت هایی که بر دوش ما نهاده شده با موفقیت گام برداریم.

 

برای رسیدن به دادگستری مطلوب

و ایده ال فاصله زیادی داریم

رئیس کل با اشاره به انتخاب و معرفی مدیر برتر ملی قوه قضاییه در اجلاس سراسری، اظهار کرد: انتخاب مدیریت دادگستری استان تهران بیانگر زحمات وتلاش تمامی همکاران در جهت ارتقاء و پیشرفت دادگستری است، هرچند اعتقاد داریم برای رسیدن به دادگستری مطلوب و ایده‎ال فاصله زیادی در پیش داریم اما این نوید را می‎دهد که در مسیر مطلوب در حرکت هستیم و با تلاش و هم افزایی بیشتر به نقطه ایده‎ال خواهیم رسید.

رئیس کل دادگستری استان تهران، افزود: هر ساله برنامه کاری در مجموعه قضایی که به عنوان برنامه عملیاتی که از سوی معاونت برنامه‎ریزی چه در سطح ملی و استان تدوین وپیش بینی شده است ابلاغ می‎شود.

القاصی با اشاره به دیدار مسئولان عالی دستگاه قضایی با مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، تاکیدات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب را به عنوان حکم حکومتی و فراتر از قانون و اسناد بالادستی الزام آور دانست و گفت: مشروعیت کارقضایی هر یک از قضات براساس اذن مقام معظم رهبری است و انتظارات و تاکیدات معظم‎له را باید نصب العین قرار دهیم  و برای دستیابی به آن تلاش و اهتمام کنیم.

 

تاکیدات مقام معظم رهبری به صورت برنامه عملیاتی تدوین و مورد پیگیری قرار گیرد

رئیس کل دادگستری استان تهران به سید محمد شفیعی، معاون فناوری و برنامه ریزی، ماموریت داد تا موضوعات مورد تاکید و انتظارات مقام معظم رهبری را به صورت برنامه عملیاتی و با تعیین اقدام های لازم به صورت مدون و زمانبندی شده به تمامی واحدها و حوزه‎های قضایی ابلاغ و برای دستیابی به اهداف نظارت و پیگیری لازم را اعمال کند.

علی القاصی، افزود: در سال گذشته نیز مقام معظم رهبری هشت مطالبه مهم از مسئولان دستگاه قضایی داشتند که برای اجرای آن برنامه‌ها و اقداماتی هدف‎گذاری و در طی سال به اجرا گذاشته شد.

القاصی در تشریح و تاکید بر موضوعات مورد اشاره در دیدار مسپولان قضایی و کارکنان دستگاه قضای با رهبر معظم انقلاب به مطالبه ایشان برای اجرایی شدن کامل سند تحول اشاره کرد و افزود: باید سند تحول را متناسب و به روز انجام دهیم و انچه مهم است مدیران و کارکنان در بدنه دستگاه قضایی شاخص هایی که درراستای اجرای سند تحول است را اجرایی کند و معاونت برنامه ریزی، راهبری و نظارت لازم را در این مسیر داشته باشد.

 

یک رکن اصلی کار در دستگاه قضایی سلامت و      صیانت است

رئیس کل یکی دیگر از فرمایشات معظم‎له را مبارزه با فساد دانست و اشاره کرد: مبارزه با فساد بخصوص در خود قوه قضاییه که هر ساله حضرت آقا به آن اشاره می کند و امسال با حساسیت بیشتری بر این موضوع تاکید داشتند بسیار اهمیت دارد چرا که لازمه کار، جنس و ماهیت کار قضایی حساس است و یک رکن اصلی آن سلامت و صیانت در دستگاه قضایی است.

وی افزود: اگر این اصل پایه ای در امر قضا دچار تزلزل شود تمام وظایف و ماموریت ها تحت الشعاع قرار می‎گیرد.

القاصی، خاطرنشان کرد: باید درمورد مسئله سلامت رفتاری و اخلاقی همکاران توجه داشته و حساس باشیم و به مجموعه همیشه تذکر دهیم و به عنوان مسئولان بخش های مختلف در دستگاه قضایی، باید در زمینه لغزش و انحرافات زیر مجموعه بی تفاوت نباشیم و نسبت به تذکر و توجه دادن مجموعه به انحرافات و اشکالات دچار روزمرگی نشده و روی این موضوعات بسیار تکرار کنیم.

 

یک مدیر زمانی موفق است که خود، در کارش پیگیر و پاسخگو باشد

وی با اشاره به مطالبه دیگر مقام معظم رهبری در خصوص حقوق عامه و آزادی های مشروع، اظهار کرد: در بحث حقوق عامه و آزادی‎های مشروط لازم است تا ساختارها و خود اشخاص مجموعه پویا و پیگیر باشند.

رئیس کل توجه ویژه به نظارت ها را مهم دانست و تشریح کرد: یک مدیر زمانی موفق است و می تواند کار را پیش ببرد که پاسخگو باشد و در کارش پیگیرانه و مصرانه امورات را پیگیری کند و در صورتی که  مدیر یک واحد دچار روزمرگی و عادی انگاری شده باشد اصلاح و یا تغییر وی برای پیشبرد بهتر و متوازن برنامه های دستگاه ضروری خواهد بود.

 

میزان برگزاری دادگاه های مبارزه با مفاسد اقتصادی افزایش داشته است

وی گفت:‌ میزان برگزاری دادگاه های مبارزه با مفاسد اقتصادی در حال حاضر بیشتر از قبل شده و تنها در سال گذشته به ۱۱۹ پرونده بزرگ اقتصادی رسیدگی شد که این مهم بیانگر عزم جدی و استمرار دستگاه قضایی در زمینه مبارزه با مفاسد است.

رئیس کل دادگستری تهران به توصیه رهبر معظم انقلاب در خصوص تصویر رسانه‎ای قوه قضاییه اشاره کرد و افزود: در زمینه انتشار برخی از پرونده‎های قضایی که در دادگاه‎ها مورد رسیدگی  قرار می‎گیرند و یا موضوعاتی که مطالبه اجتماعی آن زیاد است،  نیازمند پیش‎بینی و آینده‎نگری صحیح هستیم و ضروری است تا برای پاسخگویی تخصصی و حرفه‎ای به مسائل مطرح شده و توجیه و تنویر افکار عمومی با همکاری صدا و سیما اقدام شود.

 

پیشگیری از وقوع جرایم با شناسایی نقاط  آسیب زا و گلوگاه های خطرناک

رئیس کل دادگستری استان تهران با ذکر این مطلب که حوزه پیشگیری از وقوع جرم موضوع مهمی است و ضرورت دارد تا در بسیاری از موضوعات با اتخاذ تصمیمات مدیریتی و شیوه‎نامه‎ها و بخشنامه‎های لازم رویه‎های صحیح در کارها ایجاد شود و با شناسایی نقاط آسیب‎زا و گلوگاه‎های خطرناک از وقوع جرائم پیشگیری جلوگیری و روند ورود پرونده های قضایی به دادگستری تعدیل شود.

القاصی مسئله تکریم ارباب رجوع را از دیگر توصیه‎های رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر عنوان کرد و گفت: حضور مراجعین و بیان مسائل و مشکلات و درخواست‎ها توسط مردم به مقام قضایی از جمله خاصیت های کار در دستگاه قضایی و جزیی از ماموریت ها و وظایفی است که در کار عدلیه بیشترین نمود را دارد.

وی گفت: آثار اجتماعی و نحوه رفتار فردی هر یک از مسئولان و قضات دادگستری با مراجعین افزایش اعتماد به دستگاه قضایی و میزان، ملجاء و پناهگاه بودن قوه قضاییه برای مردم را بیان می کند و حجم کارها نباید باعث بدرفتاری با مراجعین و عدم پاسخگویی به آنها شود.

القاصی، برگزاری ملاقات‎های مردمی را بخشی از شقوق تکریم ارباب رجوع عنوان کرد و گفت: به تمامی واحدهای قضایی و  حوزه‎های شهرستان‎ها و بخش‎ها طی بخشنامه‎ای ابلاغ شده است تا به صورت منظم، هماهنگ و به عنوان یک برنامه کاری در روزهای چهارشنبه نسبت به برگزاری ملاقات مردمی اقدام کنند.

وی خطاب به معاونین قضایی و مسئولان قضایی دادگستری استان تهران، تاکید کرد: به برگزاری ملاقات های مردمی نباید به عنوان یک کار تبلیغی نگاه شود و اثر بخشی این ملاقات‎ها باید نمود داشته باشد و نتیجه این حضور باید حل مشکل مردم و مراجعه کنندگان و یا توجیه مناسب و تشریح لازم در خصوص روند رسیدگی برای تنویر ذهن مراجعه کننده باشد.

القاصی، گفت: ضروری است به مسائل و درخواست‎های فردی که با هزار امید به مقام قضایی مراجعه کرده است با حوصله گوش دهیم و به طور جدی برای رفع مسائل او پاسخ های موثر و لازم داده شود و از انجام دیدارهای نمادین به شدت اجتناب شود که خداوند متعال شاهد نیات و کارهای ماست و برکت و سلامت از انسان گرفته می‎شود.

وی دقت در پاسخ گویی به مراجعین را مهم دانست و اظهار کرد: باید با توضیحات درست و با دقت به مراجعین  و صدور دستورات کاربردی در مراجعه کننده ایجاد انگیزه شود و با بررسی دقیق اسناد و مطالب به عنوان مثال دلایل عدم اجرای احکام صادره بعد از مدت طولانی، وقفه‎های طولانی در روند رسیدگی‎ها، مورد پیگیری و بررسی دقیق قرار بگیرد.

رئیس کل در خصوص تصویر رسانه‎ای قوه قضاییه، تصریح کرد: ما در اطلاع‎رسانی احکام مصونیت‎هایی داریم که باید با  هماهنگی لازم در زمینه انعکاس اخبار پرونده‎های مهم و موضوعات مبتلا به جامعه که خاصیت آگاه‎سازی و بازدارندگی دارند اقدام مناسب‎تری انجام شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *