هفته نامه

سند تحول قضایی به روزرسانی شود اجرای عدالت نه فقط در محکمه بلکه در همه شئون صورت گیرد

 

رئیس قضا:

در فرآیند بازنگری و روزآمدکردن سند تحول قضایی باید نسبت به تعیین شاخصه‌های مقرر و هدفگذاری جهت حصول بیش از پیش عدالت در همه شئون و ساحت‌ها، اهتمام داشته باشیم؛ تحقق و گسترش عدالت از اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران است و دستگاه قضایی نیز در این راستا دارای وظایف و مسئولیت‌های ذاتی و قانونی است.

 

اگر چه یکی از شئون مهم تحقق و گسترش عدالت، فرآیند‌های قضایی و مبحث عدالت در محکمه است؛ اما باید توجه داشت که مقوله عدالت‌گستری شامل شئون و ساحت‌های مختلفی از جمله عدالت در تقنین، عدالت در اجرا، عدالت در توزیع فرصت‌ها، عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نیز می‌شود. باید عدالت را به درستی معنا کنیم؛ باید عنایت داشته باشیم که هدف ما تحقق و بسط عدالت اسلامی است و این مقوله فراتر از صرف تحقق عدالت در محکمه است.

رئیس قوه قضاییه گفت: ضرورت دارد در بازنگری و به‌روزرسانی سند تحول قضایی شاخصه‌ها و معیار‌هایــــی را بـــرای سنــجش و ارزیابــــی مستـمر عدالت‌گستـــری تعیین کنیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه نشست شورای عالی قضایی با اشاره به ضرورت اهتمام مجدانه و تسریع در اتخاذ تدابیر برای بازنگری و به روزرسانی سند تحول اظهار کرد: معاون اول قوه قضاییه و معاون راهبردی دستگاه قضا و همچنین سایر اعضای قرارگاه عملیاتی پیگیری اجرای فرامین و سیاست‌های مقام معظم رهبری در قوه ‏قضاییه برای به‌روز‌رسانی و ارتقاء سند تحول نهایت تلاش و مساعی خود را به کار ببندند و در اتخاذ تدابیر در این راستا تسریع داشته باشند.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله عدالت در همه شئون و ساحت‌ها، گفت: در فرآیند بازنگری و روزآمدکردن سند تحول قضایی باید نسبت به تعیین شاخصه‌های مقرر و هدفگذاری جهت حصول بیش از پیش عدالت در همه شئون و ساحت‌ها، اهتمام داشته باشیم؛ تحقق و گسترش عدالت از اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران است و دستگاه قضایی نیز در این راستا دارای وظایف و مسئولیت‌های ذاتی و قانونی است.

رئیس دستگاه قضا افزود: ما در فرآیند بازنگری و روزآمدکردن سند تحول قضایی باید بررسی کنیم که چه میزان در گام نخست در راستای تحقق و گسترش عدالت توفیق داشته‌ایم و برای توفیق بیشتر در گام بعدی، باید چه دستورکار‌هایی را دنبال کنیم؛ این عدالت‌گستری گاهی مستقیماً باید از ناحیه دستگاه قضایی دنبال شود و گاهی نیز در این مسیر باید به قوای دیگر کمک و مساعدت کنیم. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: اگر چه یکی از شئون مهم تحقق و گسترش عدالت، فرآیند‌های قضایی و مبحث عدالت در محکمه است؛ اما باید توجه داشت که مقوله عدالت‌گستری شامل شئون و ساحت‌های مختلفی از جمله عدالت در تقنین، عدالت در اجرا، عدالت در توزیع فرصت‌ها، عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نیز می‌شود. باید عدالت را به درستی معنا کنیم؛ باید عنایت داشته باشیم که هدف ما تحقق و بسط عدالت اسلامی است و این مقوله فراتر از صرف تحقق عدالت در محکمه است.

رئیس قوه قضاییه گفت: ضرورت دارد در بازنگری و به‌روزرسانی سند تحول قضایی شاخصه‌ها و معیار‌هایی را برای سنجش و ارزیابی مستمر عدالت‌گستری تعیین کنیم؛ در این راستا می‌توانیم به سیاست‌های کلی ابلاغی و برنامه‌های ۵ ساله و سایر راهبرد‌های موجود در عدلیه نظر بیفکنیم و بر غنای و پرمایگی سند تحول بیفزاییم؛ باید در مقوله عدالت‌گستری، هدفگذاری داشته باشیم و مستمراً فرایند‌های ناظر بر تحقق اهداف را پایش کنیم.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: علاوه بر اعضای قرارگاه عملیاتی پیگیری اجرای فرامین و سیاست‌های مقام معظم رهبری در قوه ‏قضاییه، سایر مسئولان قضایی نیز که عضو قرارگاه مذکور نیستند، نقطه نظرات خود را در باب روش‌های حصول و تحقق هرچه بیشتر عدالت برای گنجاندن در سند تحول قضایی در اسرع وقت ارائه دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *