آزمون وکالت ۹۹؛ آزمونی متفاوت

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاورین خانواده گفت: در سال ۹۹ آزمون وکالت از سوی مرکز وکلا زودتر از سال‌های قبل برگزار خواهد شد.دکتر علی بهادری جهرمی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با بررسی‌های انجام شده جهت رفاه حال داوطلبین و فرصت کافی به منظور انجام مرحله دوم پذیرش کارآموز وکالت که مصاحبه علمی و روان‌شناسی می‌باشد.

آزمون را امسال زودتر از سال‌های قبل برگزار می‌کنیم و با توجه به طرح استاندارد سوالات آزمون و وجود زمان کافی برای مطالعه داوطلبین، برگزاری به موقع آزمون می‌تواند از اتلاف وقت پذیرفته شدگان و همچنین سایر داوطلبین که قصد دارند خود را برای سال بعد آماده نمایند جلوگیری ‌نماید.
دکتر علی بهادری جهرمی در خصوص نحوه طراحی سوالات آزمون گفت: همانطور که در سال قبل نیز انجام گردید طراحان از منابع اصلی آزمون‌ طرح سوال می‌نماید و سعی شده است از سوالاتی که جنبه هوشی و گمراه کننده دارد پرهیز گردد و هدف سنجش استعداد علمی داوطلب است و به نظر این نحوه طرح سوال به عدالت نزدیک‌تر است.وی همچنین گفت: یکی از مزیت‌های نحوه پذیرش داوطلب کارآموز وکالت در مرکز وکلا دو مرحله‌ای بودن آن است و در مرحله دوم که مصاحبه علمی و روانشناسی صورت می‌گیرد مجددا معلومات علمی داوطلب سنجیده شده و اگر داوطلب در مرحله اول به هر نحوی از جمله شرایط محیطی و یا روانی نتوانسته در روز آزمون تمرکز داشته باشند در مرحله دوم جبران می‌نماید و فردی که یکسال یا چند سال مطالعه نموده و استعداد دارد از پذیرش حذف نمی‌شود.
وی در پایان ضمن اعلام سرفصل‌های آزمون (جدول ذیل) گفت: در منابع اصلی آزمون بجز حقوق ثبت برای سال جاری تغییری آنچنان حاصل نشده است و داوطلبین نگرانی پیچیدگی سوالات آزمون نبوده و سوالات بصورت روان طرح می‌شود.وی همچنین گفت در سال گذشته حدود ۱۹۰ داوطلب که هنوز خدمت سربازی را انجام نداده بودند توانستند نمره لازم را کسب نمایند و دوره کارآموزی‌شان را در امور حقوقی یگان‌های نیروهای مسلح طی خواهند کرد تا پس از کسب تجربیات بتوانند در جامعه به امر وکالت بپردازند.

= کارشناسان رسمی دادگستری
تحت نظارت جدی هستند
رییس مرکز امور وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده درباره مصادره اموال مجموعه‌های خصوصی از سوی بانک‌ها نیز گفت: متاسفانه در یک سری از حوزه‌ها به‌ ویژه حوزه‌های دولتی به‌طور خاص در برخی بانک‌ها در کار کارشناسی تخلف صورت گرفته است. دکتر علی بهادری جهرمی گفت: کارشناسان رسمی دادگستری از هر نهادی (مرکز کارشناسان و یا کانون‌هایی که پروانه دارند) تحت نظارت جدی هستند. هرگونه تخلفی گزارش شود به دادسرای انتظامی مرکز یا کانون توسط قضات رسیدگی می‌شود؛ مجازات‌های مختلفی از تذکر تا تعلیق، ابطال یا حتی ابطال پروانه و محرومیت دائمی از اشتغال به کارشناسی در نظر گرفته شده است. وی گفت: رییس قوه قضاییه در اولین دیداری که با کارشناسان رسمی داشتند، بر روی از بین رفتن راهکار‌های فساد تاکید داشتند. یکی از راه‌های از بین رفتن فساد، راهکار شیوه ارجاع عادلانه است. وی ادامه داد: با ابلاغی که رییس دستگاه قضا داشتند، بخشنامه‌ها تدوین گردید و هم‌ اکنون مرکز انفورماتیک قوه قضاییه با همکاری مرکز کارشناسان قوه قضاییه و کانون کارشناسان در حال طراحی سامانه ارجاع هوشمند کارشناسی هستند تا در کنار تحولی که صورت می‌گیرد فسادها نیز ریشه‌کن شود.

= تمدن نوین اسلامی، هدف نهایی و آرمان اصیل
رهبر انقلاب به تبیین آرمان‌های دین اسلام پرداخته و تأکید می‌کنند که ایجاد تمدن اسلامی مسئله‌ای است که احیاگر تفکر اسلام سیاسی است و حاکمیت و مدیریت دین اسلام در عرصه اجتماعی را به‌عنوان یکی از آرمان‌های اصیل اسلامی رقم می‌زند. ایشان در این رابطه می‌فرمایند:
«آرمان‌ها چه هستند؟ جزو چیزهایی که بنده اینجا یادداشت کرده‌ام به‌عنوان آرمان‌ها، یکی مسئلۀ ایجاد جامعۀ اسلامی و تمدّن اسلامی است؛ یعنی احیای تفکّر اسلام سیاسی؛ یک‌عدّه‌ای از قرن‌ها پیش، سعی کردند اسلام را از زندگی، از سیاست، از مدیریّت جامعه هرچه می‌توانند دور کنند و منحصرش کنند به مسائل شخصی؛ مسائل شخصی را هم یواش یواش محدود کنند به مسائل قبرستان و قبر و مجلس عقد و از این حرف‌ها؛ نه، اسلام آمده است که «الّا لِیُطاعَ بِاِذنِ الله»؛ فقط هم اسلام نیست؛ همۀ پیغمبران همین‌جورند. ادیان الهی آمده‌اند برای این‌که در جامعه پیاده بشوند، در جامعه تحقّق واقعی پیدا کنند؛ این باید اتّفاق بیفتد. یکی از مهم‌ترین آرمان‌ها این است.»

= عصر ظهور دورۀ تشکیل کامل تمدن اسلامی
تشکیل تمدن حقیقی و کامل اسلامی در دوران ظهور اتفاق می‌افتد به گونه‌ای که عصر ظهور، عصر آغاز حرکت انسان‌ها در صراط مستقیم الهی است.
«البته تمدّن اسلامی به صورت کامل در دوران ظهور حضرت بقیه‌اللَّه ارواحنافداه است. در دوران ظهور، تمدّن حقیقی اسلامی و دنیای حقیقی اسلامی به وجود خواهد آمد. بعضی کسان خیال می‌کنند دوران ظهور حضرت بقیه‌اللَّه، آخرِ دنیاست! من عرض می‌کنم دوران ظهور حضرت بقیه‌اللَّه، اوّلِ دنیاست؛ اوّلِ شروع حرکت انسان در صراط مستقیم الهی است؛ با مانع کمتر یا بدون مانع؛ با سرعت بیشتر؛ با فراهم بودن همۀ امکانات برای این حرکت. اگر صراط مستقیم الهی را مثل یک جادۀ وسیع، مستقیم و همواری فرض کنیم، همۀ انبیا در این چند هزار سال گذشته آمده‌اند تا بشر را از کوره‌راه‌ها به این جاده برسانند. وقتی به این جاده رسید، سیرْ تندتر، همه‌جانبه‌تر، عمومی‌تر، موفق‌تر و بی‌ضایعات یا کم‌ضایعات‌تر خواهد بود. دورۀ ظهور، دوره‌ای است که بشریّت می‌تواند نفس راحتی بکشد؛ می‌تواند راه خدا را طی کند؛ می‌تواند از همۀ استعدادهای موجود در عالم طبیعت و در وجود انسان به شکل بهینه استفاده کند.»

= انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی
آنچه مسلم به نظر می‌رسد آن است که تحقق انقلاب اسلامی می‌تواند مقدمه‌ای برای ایجاد زمینه‌های تمدن نوین اسلامی باشد.
«بنابراین هیچ شگفتی نباید داشت از این‌که برقی از گوشه‌ای بجهد؛ همچنانی که همۀ تمدّن‌های عالم به وجود آمده‌اند، یک فکر نو، یک پیشنهاد نو برای بشریت مطرح شود و بر اساس آن فکر، یک نظام سیاسی در گوشه‌ای از دنیا بتواند یک ملت را گرد هم جمع کند؛ آن ملت ایستادگی کند؛ آن مردم به شرایط لازمی که خواهم گفت، عمل کنند؛ زبدگان و نخبگان و خواص جامعه نقشهای خود را پیدا کنند و طبق آن عمل کنند. لذا هیچ بُعدی ندارد – بلکه نتیجه‌ای حتمی است – که این تمدّن مثل همۀ تمدّن‌های دیگر رشد خواهد کرد؛ مثل خورشیدی که به تدریج بالا می‌آید و به وسط‌السماء می‌رسد، اشعّه و انوار خود را به نقاط مختلف دنیا خواهد تابانید. بنابراین، این نظام اسلامی، نظامی است که یک خطِّ حرکت معقول و منطقی برای خود تصویر کرده است. این سیْری نیست که بتواند متوقّف شود؛ این سیْری هم نیست که مراحل گوناگونی که در آن هست، برای آن دائمی و ابدی باشد. یک حرکت تکاملی است. از آغاز انقلاب اسلامی این حرکت به وجود آمد؛ این برق در این نقطه از عالم درخشید؛ چشم‌هایی را خیره کرد؛ بعد هم این توفیق را پیدا کرد که نظام اسلامی را به وجود بیاورد.»
به عبارت دیگر انقلاب اسلامی مردم ایران به‌واسطۀ ظرفیت و قدرتی که دارد، می‌تواند ظرف تحقق تمدن نوین اسلامی محسوب گردد و تمدن ممتاز، برجسته‌، متعالی و باشکوه اسلامی را در مقابل چشم همۀ دنیا بنا سازد.
«انقلاب اسلامی تواناست. آن قدرتی و ظرفیتی و انرژی متراکمی که در انقلاب اسلامی وجود دارد، این توانائی را دارد که همۀ این موانع را از سر راه بردارد و آن تمدن ممتازِ برجستۀ متعالیِ باشکوه اسلامی را جلوی چشم همۀ دنیا برقرار کند؛ و این در زمان شما خواهد بود، ان‌شاءاللّه به دست شما خواهد بود، با همت شما خواهد بود. هرچه می‌توانید، خودتان را از لحاظ علم و عمل و تزکیه و تقویت روح و تقویت جسم – همان طوری که بارها عرض شده – آماده کنید و ان‌شاءاللّه این بار سنگین را به دوش بگیرید.»
آنچه در جهت تحقق تمدن اسلامی به‌عنوان هدف انقلاب اسلامی
مردم ایران و زمینه‌سازی آن برای تحقق عصر ظهور مهم و ضروری به نظر می‌رسد، توجه به مقاومت در برابر مشکلات، جدیّت، پشتکار و شناخت است.
«این نظام اسلامی هم از آغاز تشکیل، با چالشهای خود، با مشکلات خود، با امکانات خود، حرکتی را آغاز کرده است و پیش می‌رود. این خط اگر با جدیّت، با پشتکار، با شناخت آنچه که لازم است، با عمل به آنچه که وظیفه است، ادامه پیدا کند، سرنوشت حتمی عبارت است از این‌که تمدّن اسلامی یک بار دیگر بر مجموعۀ عظیمی از دنیا، پرتوِ خود را بگستراند نه به معنای این‌که لزوماً نظام سیاسیِ اسلامی در نقاط دیگر جهان هم قبل از عصر ظهور گسترش پیدا کند؛ نه. معنایش این نیست؛ بلکه تمدّن بر اساس یک فکر جدید، یک حرف جدید، یک نگاه جدید به مسائل بشر و مسائل انسانیت و علاج دردهای انسانیت است؛ یک زبان نویی است که دل‌های نسل‌های نوی انسان و قشرهای محروم جوامع گوناگون، آن زبان را می‌فهمند و درک می‌کنند. به معنای رساندن یک پیام است به دلها، تا به‌تدریج در میان جوامع مختلف گسترش و رشد پیدا کند. این امری است که شدنی است. با وضعی که امروز من در کشورمان مشاهده می‌کنم، با ریشه‌های عمیقی که تفکّر اسلامی در کشور ما دارد، با حرکت بسیار وسیع و گسترده‌ای که از اوّل انقلاب در راه تعمیق این اندیشه آغاز شده است و امروز به جاهای خوبی هم رسیده است، به نظرم می‌رسد که این آینده برای نظام اسلامی، یک آیندۀ قطعی و اجتناب‌ناپذیر است.»

مطالعه بیشتر بستن

 دادستان انتظامی مرکز وکلا :
بیش از ۲۳۰۰ پرونده انتظامی در ماه‌های آتی مختومه می‌شود

دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان
رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از مختومه شدن بیش از دو هزار و ۳۰۰ پرونده انتظامی در ماه‌های آتی خبر داد.کمال رئوف گفت: با توجه به اینکه پرونده بسیاری از افرادی که در دادسرا حضور پیدا می‌کردند، دچار اطاله دادرسی بود و پرونده‌های مفتوحی که در طول چند سال اخیر منتظر رای دادگاه بودند و در بایگانی دادسرا انباشته شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: به همین دلیل برای تعیین تکلیف و مختومه کردن پرونده‌های مذکور برنامه ریزی به عمل آمد و در نهایت مقرر شد تا در طول شش ماه تمامی این پرونده‌ها بررسی و منتهی به رای دادگاه شوند.
رئوف تاکید کرد: در این صورت شاهد حجم کمتری از شلوغی‌های دادسرای انتظامی مرکز خواهیم بود.

 

مطالعه بیشتر بستن

مطالب آموزشی


 

حقوق مدنی

آیین دادرسی کیفری

حقوق تجارت

آیین دادرسی مدنی

حقوق جزا

قوانین خاص