[n1p8]

نارضایتی آمریکایی‌ها از عملکرد مردود ترامپ در بحران کرونا

ویروس کرونا که بیشتر کشورهای جهان را در برگرفته است به خاک ایالات متحده هم رحم نکرده است. این ویروس با گذر از اقیانوس آرام شهروندان و دولت آمریکا را نیز وارد شرایط بحرانی کرد. سیر شیوع بیماری برخلاف بی‌تفاوتی برخی مقامات این کشور بویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اکنون تقریبا همه ایالات متحده‌ آمریکا را دربرگرفته است.


این ویروس در آمریکا تاکنون موجب مرگ هزاران نفر و ابتلای چند میلیون نفر شده و چالشی جدی برای مقام‌های کاخ سفید رقم زده است و «دونالد ترامپ» را مجبور به اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده‌است. تحلیلگران و رسانه‌ها، بی‌تفاوتی رئیس‌جمهوری آمریکا را نسبت به بروز بیماری در کشورهای جهان طی هفته‌های نخست سال جاری میلادی سبب بروز دورنمایی نگران‌کننده و وخیم برای شهروندان آمریکایی می‌دانند.
وضعیت ویروس کرونا که در نخستین روز‌ها با بی توجهی و کم اهمیت خواندن آن از سوی مقام‌های فدرال و دونالد ترامپ مواجه بود، اکنون با انتقاد‌های مردم آمریکا در سوءمدیریت این بحران همراه شده است.
ترامپ در ابتدا شیوع ویروس کرونا اقدامات نابخردانه ای اتخاذ نمود؛ وی دستورالعمل جنگی مقابله با همه‌گیری تهیه شده توسط دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا را کنار گذاشت، یکی از دفاتر شورای امنیت ملی را که به صدور هشدارهای اولیه تخصیص یافته بود منحل کرد و هشدارهای جوامع اطلاعاتی درخصوص قریب الوقوع بودن اپیدمی‌جهانی را نادیده گرفت.
ترامپ دولت‌های قبلی، استیضاح خود، فرمانداران ایالات، کارکنان بخش بهداشت و درمان و همچنین کشور چین را مقصر جلوه می‌دهد. وی همچنان خود را در مرکز توجهات نگه‌داشته، هر روز جامعه را فریب می‌دهد و با متخصصان امور بهداشت و درمان مخالفت می‌کند. او حتی در موردی توصیه به خوردن وایتکس برای مقابله با کرونا کرد که واکنش‌های زیادی را برانگیخت.
از سوی دیگر، شیوع این بیماری و تاثیرات مخرب آن پیچیده‌ترین تهدیدی است که تاکنون ایالات متحده با آن روبرو شده است. این شرایط می‌تواند به یک سقوط مالی، رکود اقتصادی و حتی یک اقدام خصمانه منجر شود. اقدامات دولت از نظر مردم آمریکا آزمونی برای ترامپ در زمینه توانایی مدیریت بحران ارزیابی می‌شود.
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، که با پیشنهاد‌های عجیب و غریب خود برای درمان بیماری کرونا مانند مصرف و یا ترزیق مواد ضدعفونی کننده سوژه رسانه‌ها شد، بر اساس نظرسنجی‌ها، پایین‌ترین امتیاز را در مدیریت این بحران از سوی مردم دریافت کرده است.
هنگامی‌که دونالد ترامپ در اواسط ماه مارس تصمیم به ایجاد فاصله اجتماعی و تعطیلی سراسری و قرنطینه گرفت عملا چرخه بخش بزرگی از اقتصاد را متوقف کرد. برخی معتقدند ترامپ گزینه دیگری برای ادامه روند باقی نگذاشته بود. ترامپ با متوقف کردن چرخه اقتصادی و درگیر شدن کسب و کارها با ویروس کرونا اصلی‌ترین عامل موفقیت خود برای انتخاب مجدد در ماه نوامبر را از دست می‌داد. البته دونالد ترامپ در جلسات با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در کاخ سفید به نوعی سعی کرد عنوان کند که دولت او تمام اقدامات پیشگیرانه را انجام داده ولی در عمل چنین چیزی رخ نداده بود و بخشی از این همه‌گیری به دلیل ملاحظات سیاسی بود که دولت ترامپ در پیش گرفت.
بحران کرونا نرخ بیکاری را تا حدود ۲۵ درصد در آمریکا افزایش داد و در پی بروز مشکلات فراوان در نظام اقتصادی این کشور، ترامپ مجبور شد که قرنطینه را به صورت تدریجی لغو کند و بازگشایی اقتصادی در آمریکا را تسریع بخشد.
تعطیلی بخش‌های مهمی ‌از اقتصاد آمریکا، تاثیر بسیار منفی‌ای بر آمریکا خواهد داشت و نگرانی زیادی برای عواقب اقتصادی این موضوع در آینده برای این کشور وجود خواهد داشت، اما جمهوری‌خواهان و به خصوص ترامپ، به فکر انتخابات ماه نوامبر هستند و تنها چیزی که رئیس ‌جمـــهـــور آمریکا می‌داند این است که سر‌نوشت وی با افت و خیز وضعیت اقتصادی تغــــــییر می‌کند.همچنین
نابــــرابری اجتماعی و تبعــــیض نــــژادی
از موضـــوعاتی است که سیاه پوستان و گروه‌های اقلیت در جامعه آمـــریکا با آن دست به گریـــــبان بودند و اکنون با رخنه ویروس کرونا به آمریکا، بیش از پیش تصویر واقعی این معضلات نمایان شد.
بررسی داده‌های موجود نشان داد که حدود ۳۳ درصد از قربانیان ویروس کرونا از جمعیت شهروندان رنگین‌پوست بوده اند، این در حالی است که جمعیت این گروه تنها ۱۴ درصد از کل جمعت آمریکا را تشکیل می‌دهد.
به گفته منتقدان، با فراگیرشدن شیوع این ویروس در امریکا، ظرفیت آزمایشگاهی در کشور افزایش نیافت، از همین رو مجموعه شرایط نشان می‌داد هیچ بینشی درخصوص سرعت شیوع این بیماری در هیات حاکمه امریکا وجود نداشته است.
بسیاری از منتقدان، دونالد ترامپ را به دلیل اقداماتش در زمان شیوع ویروس کرونا، عامل مرگ مردم این کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ معرفی می‌کنند و معتقدند خون مردم به گردن رئیس جمهور آمریکاست.
مقام‌های درمانی دولتی در آمریکا هشدار می‌دهند ادامه این روند به کمبود جدی تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز برای مقابله با بیماری منــــجر می‌شود.
رئیس جمهوری آمریکا که در ابتدا ویروس کرونا را مسخره می‌کرد اکنون خود را رئیس‌جمهوری دوره جنگ می‌خواند تا بتواند چند ماه دیگر دوره دوم ریاست جمهوری خود را تضمین کند. از دیدگاه برخی تحلیلگران همین رویکردهای نامناسب و غیرمنطقی دونالد ترامپ ممکن است بهایی گزاف را بر آینده سیاسی وی تحمیل کند. برخی چهره‌ها در حزب جمهوریخواه اعتقاد دارند کرونا تهدیدی جدی برای انتخاب دوباره ترامپ ایجاد می‌کند.
بر اساس مســـــتندات نگرانی ترامپ و هم‌حزبی‌هایش چندان هم نابجا نیست. درنظرسنجی‌هایی که اخیرا انجام پذیرفته، نشان می‌دهد که ترامپ بخشی از محبوبیت خود را طـــــی هفتــه‌های اخـیر و در پـــــی
شیوع ویروس مرگبار کرونا و عدم آمادگی مناسب کشور برای مقابله با آن، از دست
داده است.
طبق نظرسنجی‌ای که نشریه «وکس» آن را انجام داده، دو سوم از جمعیت آمریکا واکنش ترامپ به شیوع ویروس کرونا در این کشور را بسیار کُند و آرام ارزیابی کرده‌اند. نظرسنجی‌ای که مرکز تحقیقاتی «پیو» آن را انجام داده، نشان می‌دهد ۶۵ درصد از شهروندان آمریکایی برعکس خود ترامپ، عملکرد رئیس جمهور آمریکا را در برابر شیوع ویروس کرونا ضعیف ارزیابی کرده‌اند. در این نظرسنجی ۵۳ درصد از جمهوری‌خواهان میانه‌رو هم حتی واکنش ترامپ به شیوع ویروس کرونا در آمریکا را بسیار کُند و آرام ارزیابی کردند. در این بین تمام طیف‌های دموکرات عملکرد ترامپ در برابر ویروس کرونا را ناکافی ارزیابی کرده و ۹۲ درصد از آن‌ها گفته‌اند که رئیس‌جمهور کشورشان بسیار کند و آرام به شیوع ویروس کرونا واکنش نشان داده است.
سیاسی شدن ویروس کرونا در آمریکا هم معضلی است که سیاستمداران آمریکایی را از توجه به مردم باز می‌دارد.
هر چند تا حدی دونالد ترامپ با اطلاع از هشدارها و مقیاس ریسک برای مقابله وارد عمل شد اما به نظر می‌رسید او تلاش و تمرکز خود را برای کاهش آسیب‌های اقتصادی کرونا گذاشته بود و شاید این تصور وجود نداشت که کرونا تا این حد در سراسر امریکا فراگیر شود.
از طرفی دیگر تصمیمات دیرهنگام و کندی برای دریافت پول از کنگره برای مقابله با کرونا انجام شد، چراکه امریکا نیاز مبرمی‌به تقویت منابع آزمایشگاهی و درمانی داشت و باید منابع را به حدی تجهیز می‌کرد تا مردم در خانه خود بمانند.
در مجموع جایگاه رئیس جمهور فعلی آمریکا پس از شیوع کرونا نتوانسته است تأثیر مثبتی را نزد افکار عمومی‌به ثبت برساند و بالعکس روند نزولی به خود گرفته است.
این‌که هفته‌ها و چند ماه آتی در آمریکا اوضاع به چه‌سمتی حرکت خواهد کرد، بسیار مهم است و می‌تواند حداقل سرنوشت رئیس جمهور بعدی را مشخص کند.
زنگ خطر برای رئیس جمهوری که رویکرد ناسیونالیستی داشته و به عملکرد اقتصادی خود فخر می‌کرده، الآن به صدا در آمده است. او این روزها دست‌وپا می‌زند تا خود را از باتلاق کرونا برهاند. همین نگاه سیاسی ترامپ به یک بحران انسانی می‌تواند امتیازی منفی برای او در آینده نزدیک شود.

مطالعه بیشتر بستن

مطالب آموزشی


 

حقوق مدنی

آیین دادرسی کیفری

حقوق تجارت

آیین دادرسی مدنی

حقوق جزا

قوانین خاص