مرکز وکلا و کارشناسان رسمی کارشناسان بورسی را معرفی می‌کند

در راستای حمایت از حقوق سهامداران و پس از دیدار و تفاهم‌نامه بین رئیس سازمان بورس و رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، از مردادماه کارشناسان بورسی به صورت مستقل، توسط مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه انتخاب خواهند شد.
محمدابراهیم پورزرندی رئیس هیات مدیره شرکت بورسگفت: در گذشته نیز از توان وکلا، کارشناسان رسمی و تیم‌ها و هیات‌های کارشناسی بهره برده ایم، اما سابق بر این شرکت‌ها می توانستند کارشناس و وکیل را خودشان انتخاب کنند و در چنین انتخابی، معمولا موضوع استقلال کارشناس رسمی و وکیل کمتر مورد توجه قرار می گیرد؛ چرا که شرکت براساس شناخت یاهمکاری قبلی کارشناس را انتخاب می‌کند، قرارداد مالی بین آنها وجود دارد و این موضوعات شائبه امضای کارشناس بر اساس نظر مدیران شرکت را تقویت می کند.

حفظ استقلال کارشناس با انتخاب مرکز وکلا
پورزرندی تصریح کرد: اما وقتیمرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، از بین کارشناسان یکیا چند نفر را معرفی کند، به استقلال کارشناسان بیشتر توجه خواهد شد و مردم و سهامداران نیز اطمینان بیشتری به این روش کارشناسی خواهند داشت؛ زیرا کارشناس به صورت اتفاقی و یا براساس تخصص و سابقه و توان او انتخاب شده و استقلال بیشتری را برای او می توان متصور بود. وی با تاکید بر استفاده از توان کارشناسان مستقل مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییهگفت: به دنبال این تفاهم نامه و شروع همکاری‌های بورس با مرکز وکلا ، سازمان بورس و شرکت بورس و سازمان‌های نظارتی بورس، به شرکت‌های مختلف ابلاغ خواهند کرد تا برای انتخاب کارشناسان، به مرکز قوه قضائیه مراجعه کنند.
وی افزود: تا اواخر مرداد ماه روند انتخاب کارشناسان توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه آغاز خواهد شد و پس از ابلاغ سازمان بورس به شرکت‌ها،به تدریج شاهد انتخاب کارشناسان از سوی مرکزوکلا خواهیم بود. این روش به افزایش سطح استقلال کارشناسان، تقویت نظارت و مراقبت از بورس و شرکت‌های بورسی کمک خواهد کرد و سهامداران و مسوولان سرمایه گذاران نیز با رضایت بیشتری با آن برخورد خواهند کرد.
رفع دغدغه سهامداران خرد
وی ادامه داد: برای سهامداران خرد این دغدغه وجود دارد که چه کسی قیمت-های بورسی را اعلام کرده و نظر کارشناسی داده است؛ که این دغدغه با انتخاب کارشناسان مستقل و متخصص رفع خواهد شد.
وی در ادامه تصریح کرد: قرار بر این شده که یک سری آموزش‌های لازم در شرکت‌های تامین سرمایه و ارزیابی قیمت و تجدید ارزیابی سرمایه‌ها ارائه شود که از نظر مرکز وکلا با ساختار کارشناسان رسمی هماهنگ و هم راستا باشد و شرکت‌های تامین سرمایه نیز خیالشان راحت باشد که کار خود را با سیستم منصفانه قیمت گذاری انجام داده اند و اطمینان نسبی به این روش‌ها حاصل شود و به خواسته‌ها و مطالبات درست مردم توجه شود.
وی افزود: در کمیته‌های فرعی روش همکاری برای ارزیابی سرمایه‌ها، تامین مالی و تعیین قیمت، داوری‌ها و کارشناسان حقوقی و دعاوی و رفع اختلاف‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت تا از طریق تیم‌ها، هیات‌ها و گروه‌های کارشناسی مختلف با همکاری دو طرف، زمینه استفاده بهتر از کارشناسان هر دو طرف فراهم شود و همکاری فعلی گسترش یافته و با عمق و توان کارشناسی و دانش و سواد مالی بیشتری همراه شود و شاهد حضور بیشتر کارشناسان رسمی در حوزه‌های مختلف بورس، شرکت‌های بورسی، تامین سرمایه‌ها و… باشیم.
پورزندی ابراز امیدواری کرد که رابطه مشترک شکل گرفته بین مرکز وکلا و سازمان بورس به یک توافق نامه کارآمد به عنوان راهکاری در جهت سالم سازی و ایمن سازی بازار و افزایش سواد مالی شرکت‌ها، ناظران، کارشناسان و سرمایه گذاران و سهامداران منجر شود.
وی افزود: در حال حاضر بازارهای سرمایه و دارایی رو به گسترش است و تعداد سهامداران که قبلا ۱۵ میلیون نفر بوده، به دنبال افزایش تعداد سهامداران در دو سال اخیر و همچنین با ورود سهام عدالت به بازاربه ۶۰ میلیون نفر می رسد. این موضوع فرصت بزرگی است که باید از آن در جهت رشد و توسعه تولید و اقتصاد کشور و سرمایه گذاری‌ها استفاده شود. رهبر معظم انقلاب نیز سال ۹۹ را سال جهش تولید نام گذاری کرده اند و در جهت تحقق اهداف این سال هم می توان از بازار سرمایه در جهت جهش تولید استفده کرد و سرمایه‌های مردم و نقدینگی موجود کشور را جذب تولید کرد.

نظارت ساختاری بر بازار سرمایه
وی تاکید کرد: بازار سرمایه در عین حال به نظارت نیازمند است. در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت تولیدی، صنعتی و اشتغال زا در بازار سرمایه فعالیت دارند که علاوه بر جذب نقدینگی و کمک به رشد تولید ناخالص داخلی می توانند به رشد بازارهای مالی و توان کارشناسی کشور کمک کند. همچنین در مقابل ظرفیت‌های حقوقی، کارشناسی بورس، مالی، اقتصادی وتامین سرمایه باید در جهت مراقبت و نظارت بر عملکرد این شرکت‌ها و جریان بازار سرمایه و نقدینگی، قراردادها و خرید و فروش‌ها، ارزیابی سرمایه، تامین مالی و اعلام قیمت سهام و… به کار گرفته شود تا از حقوق سهامداران و شرکت‌ها و بازار مراقبت شود و نظارت بر عملکردها را تقویت کند. پورزرندی تصریح کرد: در این زمینه، تقویت نظارت و مراقبت با حضور کارشناسان مالی، حقوقی و بورس در بازار سرمایه، می تواند به تقویت حس اعتماد سرمایه گذاران کمک کند و در نتیجه به رشد تامین مالی و جذب نقدینگی و سهامداران کمک خواهد کرد و اعتبار بازار سرمایه و شرکت‌های بورسی را بالا می برد.
وی اظهار داشت: برای این که از سلامت بازار مطمئن شویم باید روش‌هایی را به کار بگیریم تا سهامداران خرد دچار زیان نشوند. کارشناسان مرکز وکلا می توانند در این زمینه ظرفیت قابل توجهی در جهت افزایش اعتماد مردم و نظارت و مراقبت بر بازار ایجاد کنند و این اطمینان بخشی را ایجاد کنند که در تعیین ارزش سهام شرکت‌ها، عرضه اولیه، ارزیابی دارایی‌ها، روش‌های کارشناسی و نظارت کافی صورت گرفته و کارشناسان چشم بینای مردم در نظارت بر قیمت گذاری‌ها بوده اند. کارشناسان خبره بورس، مالی و حسابداری در مرکز وکلای قوه قضاییه ، می توانند در کنار کارشناسان شرکت‌های بورسی و نهادهای ناظر مانند شرکت بورس و سازمان بورس، بهترین توان کارشناسی کشور را در جهت تقویت نظارت و مراقبت به کار بگیرند. رئیس هیئت مدیره شرکت بورس افزود: دغدغه فعلی بسیاری از کارشناسان و مسوولان اقتصادی و مسوولان بورس این است که رشد بی قواره و بی ضابطه در بورس نداشته باشیم و براین اساس نیازمند فرهنگ سازی، نظارت قوی و آموزش‌های لازم هستیم. از این رو، کارشناسان مرکز وکلا در کنار کارشناسان بورس و شرکت‌های بورسی می توانند سطح آموزش و توانایی یکدیگر را تقویت کنند. هر دو طرف به آموزش‌های متقابل در مرکز و بورس نیازمند هستند و به توان کارشناسی و سطح دانش یکدیگر کمک خواهند کرد و در نتیجه توان نظارتی بر شرکت‌های بورسی و بازار سرمایه تقویت خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر عده ای نگران کاهش قیمت سهام و ریزش شاخص‌ها هستند و البته طبق قانون، بورس یک بازار ریسک پذیر است، اما در عین حال به خاطر وجود میلیون‌ها نفر در بورس، چه راهکاری باید در جهت تقویت نظارت‌ها در دستور کار باشد گفت: بازار سرمایه مانند سایر بازارها نیست و سهامدار با ورود به بورس می داند که نباید انتظار یک سود حداقلی اما مطمئن را داشته باشد؛ بورس در مقاطعی با سود بالا همراه است و در عین حال در برخی سال‌ها با سود کم مواجه می شود و گاهی با نوسان و کاهش قیمت مواجه می شود.
وی افزود: کسانی که طاقت زیان و کاهش قیمت را ندارند بهتر است که از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری وارد بورس شوند و از مشاوران خود بهره ببرند . زیرا اگر خودشان خرید و فروش کنند هنگام استراحت یا کاهش قیمت‌ها نگران شده و اقدام به فروش سهام می کنند و مدتی بعد وقتی قیمت‌ها بالا می رود پیشیمان می شوند. وی ادامه داد: اما بسیاری از حرفه ای‌های بازار، موقع کاهش قیمت‌ها، اتفاقا به دنبال خرید بیشترهستند تا تعداد سهام و خرید خود را کامل کنند و دچار هیجان یا ترس نمی شوند. زیرا به روند صعودی یا نزولی و نوسانات آگاه هستند.
وی تاکید کرد: اما در عین حال، باوجود شرکت‌های مشاوره ای، صندوق‌های سرمایه گذاری و آگاهی از ریسک موجود در بازار، سازمان‌های نظارتی در بورس و کارشناسان رسمی در مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه می توانند با روش‌های کارشناسی مناسب، شرکت‌های بورسی و مردم و سهامداران را در تقویت نظارت و مراقبت از بورس یاری دهند.
وی افزود: سهامداران و کارشناسان انتظار دارند که روش‌های تامین سرمایه، تعیین قیمت در عرضه‌های اولیه و همچنین ارزیابی سرمایه شرکت‌ها، با بهترین روش‌های کارشناسی روز و با استفاده از توان و ظرفیت‌های موجود کارشناسی رسمی مورد استفاده قرار گیرد. براین اساس تفاهم نامه مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه با بورس می تواند به تقویت نظارت و مراقبت از بورس استفاده کند.

تفاهم دو جانبه، شروع همکاری گسترده‌تر
پورزرندی با اشاره به توان وکلا و کارشناسان حقوقی در مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه گفت: شرکت‌های بورسی و تولیدی کشور علاوه بر تامین سرمایه و تعیین قیمت در عرضه اولیه و ارزیابی سرمایه و تجدید ارزیابی سرمایه‌ها و موضوعات کارشناسی از این دست، به کارشناسان حقوقی و وکلا برای شرکت در محاکم، دادگاه‌ها، تنظیم قراردادهای حقوقی و شرکت در دعاوی نیز نیاز دارند و لذا این همکاری دو جانبه بورس و مرکز وکلا، می تواند زمینه ساز همکاری گسترده ای در جهت تقویت قراردادهای حقوقی و کمک به شرکت‌های تولیدی و بورسی باشدواز توان وکلا در امور حقوقی وقراردادها و دعاوی نیز استفاده شود.
وی افزود: از زمانی که دکتر بهادری در راس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه قرار گرفته، همکاری بهتری با بورس داشته اند و همکاری مرکز و کارشناسان بیشتر شده است و لذا باید از این فرصت و تحرک مرکز در جهت ایجاد یک نظام کنترل کیفی و ایجاد استقلال در نظر کارشناسان استفاده شود.

همکاری رضایت‌بخش با ایران‌خودرو
وی ادامه داد: در این مسیر، مرکز در تجدید ارزیابی ایران خودرو، تعدادی از کارشناسان رسمی را انتخاب کرد و شرکت ایران خودرو از قبل نسبت به انتخاب کارشناسان دخالتی نداشت اما نتیجه کار رضایت بخش بود. براین اساس می توان انتظار داشت که در آینده در انتخاب سایر کارشناسان نیز از طریق مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه انتخاب شوند و در عین حال استقلال آنها افزایش یابد و همین موضوع باعث می شود که مردم نیز به نظر آنها اطمینان بیشتری خواهند کرد. این در حالی است که قبلا خود شرکت‌ها کارشناس را انتخاب می کردند و این موضوع استقلال کمتری ایجاد می کرد اما امروز با این روش و مکانیزم خاص مرکز در انتخاب کارشناسان، می توان اطمینان بیشتری برای سهامداران و مردم و سرمایه گذاران ایجاد کرد و در عین حال از بورس و شرکت‌ها و قیمت گذاری‌ها مراقبت بیشتری کرد.
اکنون سازمان بورس و شرکت بورس می توانند به مردم بگویند که انتخاب کارشناسان به صورت مستقل و با مکانیزم مرکز وکلا صورت گرفته و هیچ دخل و تصرفی د راین روند صورت نگرفته است و در ارائه نظر کارشناسان استقلال آنها تقویت شده است. این موضوع به سلامت و اعتبار و اعتماد نظر کارشناسان کمک خواهد کرد و مردم اعتماد بیشتری خواهند داشت و در عین حال این نظر کارشناسی مستقل به شرکت‌ها کمک می کند که در هیات‌های پذیرش بورس نیز بهتر پذیرفته شوند زیرا وقتی گزارش کارشناسی مستقل و مورد اعتمادی ارائه می شود می توان انتظار داشت که نگاه همگان و هیات‌های پذیرش نیز با احساس اعتماد بیشتری همراه شود و مراحل پذیرش شرکت‌ها در بورس نیز با سرعت بیشتری همراه خواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن