کودکان قربانیان حقوق بشر در آمریکا

آمریکا بسیاری از کشورها را به سبب رعایت نکردن کنوانسیون حقوق کودک تحت فشارهای شدید قرار می‌دهد، درحالی که خود هنوز به این کنوانسیون ملحق نشده و به گفته دیده بان حقوق بشر، امنیت جسمی‌و روانی کودکان و نوجوانان آمریکایی در معرض خطر جدی قرار دارد.

حقوق کودک در تمام کشورهای جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و سازمان ملل متحد، برای آنها حقوقی را در نظر گرفته است که در کنوانسیون سال ۱۹۸۹ به تصویب ۱۹۳ کشور رسید ولی آمریکا در کنار کشور سومالی که نشانی از یک دولت را ندارد و سودان جنوبی، این پیمان نامه را نپذیرفته است. پیش نویس این کنوانسیون در زمان دولت ریگان و کلینتون به مجلس سنا برده شد، اما هنوز به تصویب دو سوم از اکثریت نمایندگان مجلس نرسیده است.
براساس مقالات، گزارش‌ها، بیانیه‌ها و اخبار به دست‌آمده از سازمان‌های حقوق بشری مردم‌نهاد و بین‌المللی و همچنین رسانه‌های گروهی، مهم‌ترین موارد نقض حقوق کودک در کشور ایالات متحده امریکا به شرح زیر است:

نقض حقوق کودکان خانواده‌‌های مهاجر
براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مدارک به‌دست‌آمده در زمینه اقدام دولت ترامپ از اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی خبر از هدف قرار دادن متمرکز و عمدی خانواده‌های مهاجران و مبادرت به جداسازی کودکان از والدین خود دارد. اهمیت موضوع تا جایی است که اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در راستای اجبار دولت ایالات‌متحده به آشکار نمودن تعداد کودکان جداشده از والدین خود، اقدام به باز کردن پرونده‌ای حقوقی در این زمینه نموده است. این گزارش، اقدام برنامه‌ریزی‌شده و راهبرد عامدانه آن در جهت جداسازی اجباری خانواده‌ها از یکدیگر در گذرگاه‌های مرزی ایالات ‌متحده با هدف ارسال پیامی‌آشکار به پناه‌جویان مبنی بر ناخوشایند بودن ورودشان به این کشور را نشان می‌دهد.

برخورد با بزه‌دیدگان نوجوان
طبق قوانین بین المللی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال باید در دادگاهی مختص به خود محاکمه شوند و مجازات آنها با مجازات بزرگسالانی که همان جرم را مرتکب شده اند متفاوت باشد و باید حداکثر توجه را به مهم ترین منافع کودکان معطوف داشت.
آمریکا بسیاری از کشورها را به سبب تکلیف و حقوق کیفری کودکان که مشابه با بزرگسالان است تحت فشارهای شدید قرار می‌دهد، درحالی که در ۴۴ ایالت این کشور، قانون مربوط به برخی جرائم سنگین مانند قتل و فعالیت‌‌های باندی هیچ تفاوتی بین بزرگسالان و نوجوانان قائل نشده است و بیش از ۱۵۰۰ نوجوان به علت جرایمی‌که قابل چشم پوشی بوده، در دادگاه بزرگسالان تحت محاکمه قرار گرفته اند و در بسیاری از موارد برای مدت‌‌های طولانی زندانی می‌شوند.
ایالات متحده از معدود کشورهایی است که مجرمان کودک و نوجوان را نیز به مرگ محکوم می‌کند. آمارها نشان می‌دهد از ۲۹۸۵ نفری که تاریخ دستگیری شان مشخص بوده و به مرگ محکوم شده بودند، ۳۴۲ نفر (۱۱ درصد) از آنها ۱۹ سال یا کمتر داشتند.

وضعیت بد کودکان کار
هزاران کودک آمریکایی به دلیل فقر، مجبور به کار در مزارع دخانیات آمریکا می‌باشند که پاشیدن سموم آفت کشی بر بدن و تأثیر بر سیستم تنفسی آن، و استفاده از قیچی‌‌های بزرگ از جمله موارد خطرناکی است که سلامتی این کودکان را به ویژه در گرمای تابستان تهدید می‌کند و بسیاری از آنان را مریض می‌کند. دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی، از وضعیت بد بهداشت کودکان شاغل در مزارع آمریکا انتقاد کرده و در خصوص سلامتی آنان ابراز نگرانی کرد. در قوانین کار فدرال، استخدام کودکان برای کار در ساعت‌‌های نامحدود مجاز است.

کودک آزاری
آمریکا در بین کشورهای صنعتی، آمار کودک آزاری وخیمی‌دارد. سالانه بیش از ۲۰ هزار کودک در ایالات متحده مورد سوءاستفاده، آزار و تعرض قرار می‌گیرند. گفته می‌شود تعداد این قربانیان بیش از اعداد اعلام شده است، زیرا بسیاری از خشونت‌‌ها علیه کودکان در ایالات متحده هرگز در جداول آماری قرار نمی‌گیرند و گزارش‌هایی در این خصوصی وجود ندارد.
گزارش‌‌ها نشان می‌دهد تعداد موارد خشونت علیه کودکان در امریکا بیش از میزان سربازانی است که در جنگ‌‌های عراق و افغانستان جان خود را از دست داده اند. همچنین گزارش یونیسف که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، اعلام می‌کند در طول یک دهه ۲۰ هزار کودک در امریکا به قتل رسیده اند که به نظر می‌رسد یکی از اعضای خانواده شان مظنون اصلی قتل هستند.
بر اساس بررسی‌‌ها، ٣٠ درصد افرادی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند، خود در آینده کودکان خود را مورد آزار قرار می‌دهند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی و ملی در آمریکا روزانه ۵ کودک بر اثر کودک آزاری می‌میرند که سه چهارم آنها کمتر از ۴ سال دارند و در هر ده ثانیه یک مورد کودک آزاری گزارش می‌شود. همچنین ۲۷ کودک زیر ۱۵ سال هر هفته در امریکا مورد آزار فیزیکی قرار می‌گیرند که این آمار تکان دهنده است.

کودکان بی خانمان
آمار کودکان بی خانمان در آمریکا بسیار بالاست. گروه‌های حقوق بشری از نرخ بالای فقر، فقدان خانه‌‌های ارزان قیمت، و ازدیاد خشونت خانگی به عنوان عوامل اصلی ازدیاد کودکان بی خانمان در امریکا یاد کرده اند. نزدیک به ۳/۱ میلیون کودک بی خانمان یا فراری در خیابان‌‌های آمریکا سرگردان هستند. سالانه ۵۰۰۰ کودک بی سرپرست بر اثر نزاع، بیماری یا خودکشی جان خود را از دست می‌دهند.

کودک همسری
در حالی که نیمی‌از ایالت‌های آمریکا هنوز قانونی برای کف سن ازدواج تصویب نکرده‌اند، آمار یک موسسه فعال در زمینه حقوق کودکان نشان می‌دهد در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی حدود ۲۴۸ هزار کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال در این کشور ازدواج کرده‌اند. این آمار شامل ازدواج‌های مبتنی بر رسوم مذهبی و ازدواج‌های اجباری پس از تجاوز نیز می‌شود.
در بعضی ایالات، خواست والدین برای ازدواج دخترانشان پیش از سن قانونی به موارد حاملگی زودرس دختران و تلاش خانواده‌ها برای «حفظ آبرو» بازمی‌گردد و شماری از دختران نیز تحت فشار خانواده‌ها مجبور به ازدواج با متجاوز خود می‌شوند. مطابق داده‌های به دست آمده، ۸۸ درصد کودکان ازدواج کرده زیر سن قانونی را دختران تشکیل می‌دهند.

بحران بهداشت روانی کودکان و نوجوانان
اختلالات عاطفی و افسردگی به طور روزافزون در میان کودکان در حال افزایش است و روانشناسان علت این وضعیت را بدسرپرستی، زندگی در خانواده‌‌های تک والدی، خشونت در خانواده، و تنهایی کودک می دانند. بنا براین گزارش یک نفر از هر ۱۰ نوجوان امریکایی از بیماری عمیق روانی رنج می برد و این در حالی است که فقط یک نفر از ۵ نفر درمان مورد نیاز را دریافت می کند. همچنین تخمین زده می شود ۷/۷ تا ۴/۱۲ میلیون کودک امریکایی از اختلال روانی رنج ببرند.
مطالعات اخیر نشان داده یک نفر از ۳۳ کودک امریکایی مبتلا به افسردگی بالینی است که این میزان در میان نوجوانان یک نفر از میان ۸ نفر است . تخمین زده می شود ۱/۹ میلیون امریکایی یعنی ۱/۵ درصد جمعیت این کشور مبتلا به افسردگی جدی باشد .

سوءتغذیه کودکان
آمارها نشان می‌دهد میلیونها کودک در آمریکا دچار سوءتغذیه و فقر غذایی هستند. در برخی موارد، تغذیه رایگان در مدارس، تنها وعده غذایی این کودکان است که غالبا از طریق مؤسسات خیریه و افراد خیر تهیه می‌شود. از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شده است، به علت کم شدن بودجه مدارس، ارائه غذای رایگان نیز کاهش یافته و همین موضوع، نگرانی‌‌ها درباره سلامت میلیون‌‌ها کودک را افزایش داده است.طبق گزارش مؤسسات خیریه در آمریکا هم اکنون ۱۶ میلیون کودک در آمریکا دچار سوءتغذیه هستند و غذای کافی برای خوردن ندارند در حالی که یک پنجم جمعیت کودکان ثروتمندترین کشور جهان را تشکیل می‌دهند.
گزارش‌‌ها حاکی از آن است که ایالات متحده آمریکا در عین ادعای حمایت از حقوق کودکان، خود ناقض حقوق این گروه جمعیتی است. عملکرد آمریکا در حوزه حقوق کودکان نشان می‌دهد که آمریکا از صلاحیت و صداقت لازم برای سخن گفتن در باب حقوق کودک برخوردار نیست. آنچه بیان شد تنها گوشه‌ای از موارد آشکار نقض حقوق کودکان در کشور مدعی دفاع از حقوق بشر است، مدعی‌ای که هر روز کشور‌های آزاد و مستقل را به این بهانه متهم می‌کند.

مطالعه بیشتر بستن