شاکی در سئول، دادگاه در بیرجند

به گزارش روابط عمومی دادگستری خراسان جنوبی جلسه رسیدگی به شکایت یکی از شکات که مقیم سئول پایتخت کره‌جنوبی است در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب بیرجند و به صورت آنلاین برگزار گردید.وی در این دادگاه در اظهارات خود به قاضی ضمن انصراف خود از شکایتش نسبت به برگزاری آنلاین دادگاه به دلیل

کم‌هزینه بودن و سایر فواید این دادرسی ابراز خرسندی کرد. این شاکی افزود :برای پیگیری و دفاع میبایست از کره جنوبی به ایران رفته که به لطف الهی و با برگزاری دادگاه آنلاین با بهترین روش دادگاه برگزار گردیدکه یکی از دلایل انصراف من از شکایت همین برگزاری دادگاه آنلاین است؛ تا من نیز سهمی در مختومه شدن پرونده و صرفه جویی در وقت های رسیدگی در دادگاه داشته باشم.

مطالعه بیشتر بستن

 برگزاری نشست دادستانها و روساء دادگاههای استان چهارمحال و بختیاری

قضایی و روساء دادگاههای بخش استان برگزار شد. در این نشست عبدالرضا علیمحمدی دادستان دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان در سخنانی با اشاره به رسالت دستگاه قضایی برای اجرای عدالت و برقرای نظم در جامعه گفت:

 دستگاه قضا ضامن امنیت جامعه است و در این میان مسئولیت ما برای صیانت از حقوق مردم و عدالت گستری بسیار سنگین است و می طلبد که همه ما برای احقاق حقوق شهروندان و سلامت زندگی فردی و اجتماعی ایشان به صورت جهادی عمل نمائیم.
علیمحمدی با تأکید بر این نکته که حفظ حقوق بیت المال و پاسداری حقوق مظلومان به نوعی تضمین کننده امنیت در جامعه است خاطرنشان کرد: قوه قضائیه ملجأ و پناهگاه مظلومان و محلی برای احقاق حقوق تضییع شده افراد است و توجه به این موضوع می تواند موجب افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضا و توسعه دهنده امنیت و عدالت اجتماعی باشد.

مطالعه بیشتر بستن

سامانه ثبت اطلاعات املاک در استان یزد راه اندازی می شود

رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه دستگاه قضا استان تا ثبات نهایی بازار زمین و مسکن این موضوع را دنبال خواهد کرد گفت: سامانه ثبت اطلاعات املاک استان با محوریت دستگاه های مسئول راه اندازی می شود.

غلامعلی دهشیری در نشست تخصصی جهت اجرای گام دوم ساماندهی و نظارت بر دلالان حوزه زمین و مسکن با اشاره به ورود دستگاه قضا استان به این حوزه گفت: در گام اول اجرای این طرح ۲۰ تیم سه نفره با حضور یک قاضی در راس هر تیم و با مشارکت نیروی انتظامی و بسیج وارد میدان شدند که منجر به پلمپ ۷۶ بنگاه متخلف در سطح شهرستان یزد شد که بازخوردهای خیلی خوبی را در بین مردم، مسئولان و حتی اتحادیه مربوطه داشت.
وی با بیان اینکه وظیفه دستگاه قضا ورود به این حوزه ها نیست، افزود: حوزه زمین و مسکن از حوزه های مهمی است که مورد بی توجهی قرار گرفته و از مسائلی است که گلایه های مردمی بسیاری را به همراه داشته است لذا با درخواست مردم دستگاه قضا استان در حمایت از حقوق عامه و افزایش سرمایه اجتماعی به آن ورود کرد.دهشیری با بیان اینکه هدف از ورود دستگاه قضا به این حوزه یک حرکت تبلیغاتی و نمایشی نیست، افزود: دستگاه قضای استان تا پایان کار که ثبات نسبی در این بازار پای کار است.
وی افزود: در این راستا و در گام دوم طرح ساماندهی و نظارت بر دلالان حوزه زمین و مسکن تشکیل دوکمیته تا تثبیت قیمت بازار و مسکن در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: کمیته ای با محوریت اداره صمت و عضویت شهرداری، کانون سردفتران، نماینده معاون عمرانی استاندار، اداره کل ثبت اسناد و املاک با دبیری معاون دادستان در حقوق عامه و با دستور کار طراحی سامانه ثبت اطلاعات املاک با رعایت محرمانگی تشکیل خواهد شد.
وی اظهار داشت: در این سامانه اطلاعاتی شامل ثبت خلاصه معاملات صورت گرفته، اطلاعات بنگاه های مجاز، اطلاعات مناطق غیر قابل معامله، اطلاعات کارشناسان رسمی مجاز در امر قیمت گذاری و در نهایت ایجاد دسترسی به سامانه های شهرداری بارگزاری می شود.
دهشیری تأکید کرد: کمیته دوم، بحث قیمت گذاری منطقه ای زمین با تعیین سقف و حداکثر قیمت را با محوریت معاون عمرانی استاندار و عضویت اداره کل دارایی، شهرداری، اداره کل مسکن و شهرسازی، کانون کارشناسان رسمی و مرکز قوه قضائیه و اتحادیه املاک و با دبیری معاوت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دنبال خواهد کرد.
وی با بیان اینکه دستگاه قضا تنها به موضوع زمین و مسکن اکتفا نخواهد کرد، اظهار داشت: دستگاه قضای استان جهت حفظ حقوق مردم هر جا که نیاز بداند و مردم مطالبه کنند برابر مقررات ورود پیدا می کند و در این مسیر حامی دستگاه هایی است که دنبال کار مردم و خدمت به آحاد جامعه هستند.
دهشیری با اشاره به نقش نظارتی اتحادیه بنگاه های املاک افزود: در حال حاضر حدود ۴۰۰ بنگاه املاک بدون مجوز در سطح شهرستان یزد فعالیت دارند که ساماندهی این موضوع نیازمند ورود، برخورد و نظارت بیشتر پلیس اماکن و به ویژه اتحادیه مورد نظر است.
رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه رسالت اصلی بنگاه های املاک، واسطه گری است تصریح کرد: بنگاه های املاک نباید به حوزه قیمت گذاری ورود پیدا کنند.
وی ابراز داشت: البته دستگاه قضا استان با مشارکت سایر نهادهای مربوطه در این مدت چند کار خوب نظیر تنظیم سند پیش فروش و سند رسمی تعهد بیع را در حوزه زمین و مسکن رقم زده است.
دهشیری بر لزوم اجرای این طرح در سایر شهرستان ها تاکید کرد و گفت: دادستان شهرستان اردکان نیز با ورود به این حوزه با ۲۳ بنگاه متخلف برخورد و دستور به پلمپ آن ها داد.

مطالعه بیشتر بستن

افتخاری دیگر در کارنامه ستاد انتخابات مرکز وکلا

مسئول واحد بازرسی و امور استان‌ها و رئیس ستاد انتخابات مرکز وکلا گفت: در دوره تحول قوه قضائیه؛ مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده نیز همگام با سایر مجموعه‌ها با سرعتی رضایت‌بخش نسبت به این موضوع اقدام نموده و همزمان با ابلاغ تشکیل و وظایف و انتخابات شوراهای عالی به مراکز استانی توسط ریاست مرکز و با در نظر گرفتن نقش و جایگاه ویژه شورای عالی در دستورالعمل مذکور ستاد انتخابات مرکز رسماً از هفتم خرداد ماه ۱۳۹۹ رسماً آغاز به کار نمود،

سید سجاد میر شجاعی افزود: آغاز ثبت‌نام داوطلبان از ۱۷ خرداد ماه سال جاری شروع و در مجموع ۱۳۴ نفر از اعضای مجموعه مرکز در سامانه سجام ثبت نام نمودند. که از این تعداد ۶۶ نفر وکیل و ۶۸ نفر از کارشناسان رسمی بودند که مطابق زمان بندی اعلام شده نسبت به بررسی شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان اقدامات لازم انجام شد و در نهایت ۴۱ وکیل و ۴۵ کارشناس رسمی در اولویت لیست کاندیداهای انتخابات شورای‌های عالی قرار گرفتند. میرشجاعی با بیان اینکه انتخابات شوراهای عالی ۳۰ تیر ماه ۹۹ از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۷بعد از ظهر به صورت همزمان در سراسر کشور از طریق سامانه شخصی اعضاء و بازرسین محترم هیئت مدیره‌های استانی برگزار شد، میزان مشارکت وکلا در انتخابات شورای عالی وکلا بیش از ۸۷% و میزان مشارکت کارشناسان رسمی در این انتخابات را بیش از ۹۰% اعلام کرد. وی ضمن تقدیر از تدابیر و حمایت‌های معنوی ریاست محترم مرکز و تشکر وی‍ژه از دکتر عسکرزاده مشاور رئیس مرکز در امور فناوری اطلاعات به جهت ایجاد زیرساخت‌های امن، سهل و مترقی انتخابات الکترونیک، از همه اعضا و بازرسین هیئت مدیره استان‌ها به جهت مشارکت پرشور و حداکثری و ادای سهم خود در پیشبرد اهداف عالی این مرکز قدردانی نمود.

مطالعه بیشتر بستن

دادستان شهرستان لردگان خبرداد:  شناسایی و دستگیری اعضاء باند اخاذی از شهروندان

سعید جریده اصل از شناسایی و دستگیری اعضاء باندی خبر داد که با سوء استفاده از تصاویر و فیلمهای خصوصی شهروندان اقدام به تهدید و اخاذی از ایشان می کردند. دادگستری کل استان دادستان عمومی شهرستان لردگان اظهار داشت: در پی شکایت فردی مبنی بر اینکه عده ای با دسترسی به عکسها و فیلم‌های خصوصی وی و تهدید به انتشار آنها، قصد اخاذی و مطالبه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را دارند مراتب جهت بررسی به پلیس امنیت اخلاقی شهرستان لردگان ارجاع و

دستورات قضایی جهت شناسایی متهمین صادر شد.
وی افزود: با پیگیریهای مقام قضایی و تلاشهای مأموران پلیس امنیت اخلاقی اعضاء این باند مجرمانه ظرف مدت ۲۴ ساعت شناسایی و دستگیر و در جریان تحقیقات صورت گرفته به جرم خود اعتراف کردند. سعید جریده اصل تصریح نمود: اعضاء این گروه مجرمانه با شناسایی افراد متمکن و سرمایه دار و جلب اعتماد آنها مبادرت به برقراری برخی ارتباطات ناسالم با ایشان می نمودند و سپس با استفاده از فیلم و تصاویری که به صورت مخفیانه تهیه کرده بودند اقدام به تهدید افراد و اخاذی از آنها می کردند. دادستان عمومی شهرستان لردگان در پایان خاطرنشان کرد: لازم است آحاد جامعه با پایبندی به اصول و ارزشهای اخلاقی و دینی نسبت به اعمال و رفتار خود مراقبت نمایند تا دردام چنین افرادی گرفتار نشوند.

مطالعه بیشتر بستن