ادامه از صفحه ی قبل : 

است. این انتصاب که هفته پیش انجام شده در واقع یک هفته پس از آن روی داد که آیت الله جنتی در ملاقات با هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، از لزوم نقش آفرینی جدی تر پژوهشکده این شورا در ارتباط با نمایندگان در امر قانونگذاری و کمک به افزایش سرعت تصویب قوانین و تعامل فعال با دستگاه‌ها سخن گفت. آیت الله جنتی گفت:« ایشان به نقش و جایگاه ویژه پژوهشکده به عنوان بازوی مشورتی حقوقی شورای نگهبان اشاره کرد و افزود: این مجموعه علاوه بر اظهارنظر‌های کارشناسی درخصوص مصوبات، کار‌های مهم دیگری از جمله انتشار مذاکرات و نظرات استدلالی شورای نگهبان و مطالعات در حوزه‌های مربوط به وظایف شورای نگهبان را انجام می‌دهد که امیدواریم با ریاست جدید پژوهشکده که بر عهده دکتر کدخدایی است، شاهد استفاده بیشتر از ظرفیت‌های علمی

کارشناسان متخصص و متعهد باشیم.» دبیر شورای نگهبان پیش از این نیز به موضوع‌شناسی پژوهشکده شورای نگهبان اشاره کرده و گفته بود:« این پژوهشکده در خصوص مصوبات مجلس، استفساریه‌ها، نامه‌های دیوان عدالت اداری به عنوان بازوی مشورتی، نظرات خود را به شورای نگهبان ارسال می‌کند. پژوهشکده شورای نگهبان برای اظهارنظرات خود از دستگاه‌های مربوطه دعوت می‌کند و نظرات و دلایل آنها را راجع به مصوبه می‌گیرد و پس از بررسی و تحقیقات لازم، نتایج و نظرات خود را ارائه می‌نماید.» آیت‌الله جنتی با اشاره به پیشنه‌ی شورای نگهبان، گفت:«این نهاد پس از انقلاب تأسیس شد که سابقه و پیشینه‌ای مانند سایر دستگاه‌ها مانند مجلس و دولت در ایران نداشته است؛ لذا این نهاد به مرور با توجه به ضرورت انتشار مشروح مذاکرات، اقدام به پیاده‌سازی و انتشار مشروح مذاکرات شورای نگهبان از ابتدای تأسیس کرده که قریب به یکصدوبیست هزار صفحه از این مشروح مذاکرات در دست تدوین و تنقیح است.» وی یکی دیگر از اقدامات پژوهشکده شورای نگهبان را تبیین جایگاه این نهاد معرفی کرد و گفت:«هرچند اعضاء و سخنگوی شورای نگهبان مصاحبه‌هایی دارند و در تبیین جایگاه شورا ایفای نقش می‌کنند اما پژوهشکده به طور کامل در همه زمینه‌ها شورای نگهبان را معرفی و تحقیقات علمی را به دانشگاهیان و حوزویان عرضه می‌کند.»
در همین حال درباره فعالیت هایی که این پژوهشکده داشته دکتر ره پیک رئیس سابق پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به نقش پژوهشکده شورای نگهبان در بررسی مصوبات، خاطرنشان کرد:«مصوبات ابتدا در پژوهشکده و نیز مجمع مشورتی فقهی بررسی و سپس در جلسه شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرد که تا امروز ١٢٠٠ گزارش در بررسی پیشینی مصوبات در پژوهشکده تهیه شده است.» او افزود:«از سال گذشته ارتباط پژوهشکده با مجلس افزایش یافته که نمونه بارز آن همکاری برای اصلاح قانون انتخابات بود. البته نباید کارهایی که انجام شد ناتمام بماند باید از آن زحمات استفاده شود.» وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عملکرد پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه سامانه نظرات شورای نگهبان که سال قبل رونمایی شد روزانه ۱۲ هزار بازدیدکننده دارد، اظهار داشت:«در ٢ یا ٣ سال اخیر نیز بیش از ٩٠ کارگاه آموزشی برای آشنایی با نظرات و عملکرد شورای نگهبان با حضور بیش از ٣ هزار نفر از دانشجویان تشکیل شده است.»
حالا با انتخاب دکتر کدخدایی با توجه به اینکه او خود موسس این پژوهشکده است و با اهداف ابتدایی و ثانوی آن به خوبی آشنا است پیش بینی می شود براساس همان نقشه راهی که آیت الله جنتی نیز اعلام کرد نقش پر رنگ تری را پژوهشکده در راستای کمک به وظایف شورای نگهبان ایفا کند. دکتر عباسعلی کدخدایی استاد تمام حقوق بین الملل دانشگاه تهران است که سابقه عضویت در هیات امنای دانشگاه تهران، مدیر گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، رئیس موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران، مدیر مسئولی و سردبیری مجلات و فصلنامه های حقوقی و … را در کارنامه دارد.
از سوی دیگر با توجه به اینکه بسیاری از رویدادها خارج از مرزهای کشور رقم می خورد و قوانین و لوایح مختلف بین المللی نیز وجود دارد که دست آخر برای تایید به شورای نگهبان ارسال می شود لازم است تا این شورا با بهره گیری از متخصصان علمی و دانشگاهی متون مختلف را در راستای هر نوع طرح و لایحه ای که ارسال می شود بررسی کند. پژوهشکده شورای نگهبان این فرصت را فراهم می کند تا مبنای علمی تصمیمات شورای نگهبان در مواجه با مسائل روز به طور حداکثری افزایش یابد. به نظر می رسد با توجه ویژه ای که در دوره حاضر به این پژوهشکده شده باید منتظر تاثیرگذاری روز افزون دستاوردهای آن بر تصمیمات شورای نگهبان باشیم. از سوی دیگر این پژوهشکده فرصت تعامل با نهادهایی علمی مانند معاونت علمی ریاست جمهوری، مرکز پژوهش های مجلس و وزرات علوم را نیز فراهم خواهد کرد.

مطالعه بیشتر بستن

ادامه از صفحه ۸ :

وی در خصوص عدم الزام مشاوره پیش از ازدواج گفت: در این زمینه الزام قانونی وجود ندارد. البته طرح‌هایی وجود دارد که صرفا جنبه آزمایشی دارند که البته از اظهارات برخی نمایندگان برداشت می‌شود که مجلس شورای اسلامی به دنبال تصویب قانونی است که مشاوره پیش از ازدواج را الزامی کند ولی درحال حاضر این الزام وجود ندارد.

امید است این فرهنگ نشر و بسط پیدا کند و هرکس که می‌خواهد ازدواج کند و شریک زندگی‌اش را برای یک عمر انتخاب کند، لااقل از یک فرآیند علمی و کارشناسی استفاده کند و صرفاً بر مبنای احساس فردی یا به تعبیری انتقال عاطفی که بین دو طرف رخ می‌دهد نباشد که البته نیازمند طراحی ساز و کارهای خاص خودش می‌باشد.
معاون مشاوران خانواده مرکز در پایان، ضمن پاسخ به این سوال که آیا این معاونت اجازه انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و نهاد‌ها را دارد گفت: برابر آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده، مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه موظف شده است که با دستگاه‌های مربوطه، سازمان‌ها و نهادهای دیگر از جمله سمن‌ها و تشکل‌های مردمی، ارتباط خوبی را برقرار کند. ما در طول چند ماه گذشته که این معاونت شکل پیدا کرد، با بسیاری از این مجموعه‌ها ارتباط گرفتیم، از جمله دانشگاه‌های مختلف و پژوهشگاه‌های مرتبط که امید است با پشتیبانی و همکاری فعالان این حوزه در بخش‌های مختلف بتوانیم چرخه مشاوره و مداخله پیش از طلاق را با کیفیت‌تر و با ارائه مطلوب‌تری پیاده نماییم.

مطالعه بیشتر بستن