واکنش‌های واقعی در فضای مجازی به راهزنی هوایی

علیرضا سزاوار: دو فروند جنگنده اف ۱۵ آمریکایی
بعد از ظهر پنجشنبه دوم تیرماه در اقدامی غیرحرفه‌ای و تروریستی برای هواپیمای مسافربری ماهان که از تهران عازم بیروت بود، در آسمان سوریه مزاحمت ایجاد کردند. کاربران در شبکه های اجتماعی واکنش های مختلفی به این ماجرا داشتند. از انتقاد به عدم پیگیری قضایی و دیپلماتیک گرفته تا تهدید امریکا و درخواست پیگیری بین المللی از سوی دولت در شبکه های اجتماعی به وفور دیده می شود. تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی در خود امریکا هم معترضان شاخصی داشت که اعتراض یکی از خبرنگاران روزنامه راستگرای وال استریت ژورنال و گروه کد پینک(یک جنبش مردمی برای عدالت اجتماعی) از جمله مهمترین آنها بود. اقدام جنگنده های امریکایی موجب شد با تغییر ارتفاع ناگهانی هواپیمای مسافربری شماری از مسافران مجروح شوند که پس از فرود این هواپیما، به مراکز درمانی بیروت انتقال یافتند.

سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) درباره این مزاحمت ادعا کرده که بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از امنیت پرسنل نیروهای ائتلاف در پایگاه التنف صورت گرفته و زمانی که خلبان اف-۱۵ هواپیما را به عنوان هواپیمای مسافربری ماهان‌ایر شناسایی کرد، اف-۱۵ به صورت امن اقدام به فاصله گرفتن از هواپیما کرد. بر اساس ادعای «بیل اوربان» مزاحمت جنگنده‌های این کشور برای هواپیمای مسافربری ایرانی، حرفه‌ای بوده و براساس معیارهای بین‌المللی صورت گرفته است.
با این حال کارشناسان بر این باورند که رفتار جنگنده‌های آمریکایی در خاک کشور ثالث (سوریه) نقض آشکار امنیت هوانوردی، تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیرنظامی و به علاوه در مغایرت با مواد ۳ و ۴۴ پیمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی (کنوانسیون شیکاگو) و ضمیمه‌های مربوطه و کنوانسیون مونترال ۱۹۷۱ و نیز زیر پا گذاشتن اصول مسلم حقوق بین‌الملل است و نوعی اقدام تروریستی محسوب می‌شود.
در حالی که اقدام تحریک‌آمیز آمریکا با سکوت دولت‌های اروپایی و مدعیان حقوق بشر مواجه شده سازمان هواپیمایی کشوری طی اطلاعیه‌ای، تعرض جنگنده آمریکایی به هواپیمای ماهان را مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل دانست و خواستار بررسی این حادثه در «ایکائو» شد. کاربران هم در شبکه های اجتماعی نظرات خود را اینگونه بیان کردند:

> بن نورتن خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در صفحه‌اش نوشت: دیوانگی: اذیت یه جنگنده امریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی برفراز سوریه که پر از مسافر بود و از تهران به بیروت می رفت. دقیقا یک جرم مخوف از سوی دولتی که چهره خود را با حمایت های مدنی آرایش می کند و خود را سلطان قدرت فضایی می داند.

> گروه مردم نهاد امریکایی کد پینک هم توییت زد:
اصلا شگفت زده نشوید که هواپیمای امریکایی باعث آزار و زخمی شدن مسافران هواپیمای ایرانی شده است. این حماقت‌ها از دولت امریکا اصلا بعید نیست.

> ایندیپندنت فارسی در صفحه‌اش در این زمینه به نقل از رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس نوشت:
آزار جنگنده های امریکایی علیه هواپیمای مسافربری ایران به قدری شوکه کننده است که نمونه‌اش را فقط در فیلم‌ها می توان دید.
> به گفته مسعود شجره، این اتفاق نشان می‌دهد که تا چه اندازه کاخ سفید از مسیر قانون خارج شده و برخلاف موازین بین‌المللی رفتار می‌کند و آشکارا چنین جنایت‌هایی را مرتکب می‌شود. آمریکا نه تنها ایران، بلکه قوانین بین‌الملل و جامعه جهانی را برای پیشبرد سیاست‌های متجاوزانه خود گروگان گرفته و ما وظیفه داریم به این وضعیت اعتراض کنیم.

> مصطفی در صفحه توییترش در این باره نوشت:
هواپیمایی که پرچم و تابعیت یک کشور رو داره قانونا جزو خاک اون کشور محسوب میشه و هر تعرضی به اون هواپیما تعرض به خاک کشور صاحب پرچم به حساب میاد. ما منتظر جواب سخت شما هستیم مقامات مسئول

> کاظم در صفحه اینستاگرام‌اش نوشت: دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه پیشنهاد داده دادستان کل کشور بر اساس ماده ۲۹۰ قانون آئین دادرسی کیفری رأساً علیه دولت آمریکا و سنتکام و فرمانده آن اعلام شکایت کنه. پس خود این ستاد چیکار می کنه؟ نمی خواد تو نهاد های حقوق بشری اقدامی بکنه؟

> کاربری به نام سید هم توییت زد: هر گونه برخورد ذلت بار با تعرض به هواپیمایی_ماهان، زیر سؤال بردن عزت و اقتدار کشور و خیانت به کشور و ملت است!
سکوت سلبریتی‌های خائن هم از نظر ملت پنهان نیست!

> محمد مهدی توییت زد: ظریف جان کجایی دقیقا کجایی؟
ظریف در حال بررسی تعرض به هواپیمایی ماهان….
چند ماه بعد… کار خاصی نداشتند، قراره بعدا عذر خواهی کنند.

> کاربری به نام دنیل توییت زد: این اقدامات “تجاوز به حریم هوایی کشورها و تعرض به هواپیمای مسافربری ” از غلط‌های آخر آمریکایی هاست، خودشون میدونن دیگه جایی تو غرب آسیا ندارند، هر دفعه یکی از این خود فروخته‌ها بهشون میگه یکم صبر کنین، حلش می‌کنیم.

مطالعه بیشتر بستن

  شیطنت با رای دیوان عالی

موضوعی که اخیراً دل محیط زیستی‌ها را به درد آورد، صدور یک رأی از مرجع قضائی مبنی بر واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از بهترین جنگلهای ساری تحت عنوان وقف به یک شخص بود. در حالی این اتفاق افتاد که اراضی ملی و دولتی از نظر قانونی و شرعی قابل وقف نیستند. یک کانال خبری هم یک تحلیل حقوقی در این زمینه با تیتر « رای دیوان عالی کشور و آغاز مالکیت خصوصی بر انفال و بیت المال» ارایه داد که در بخشی از آن اینطور آمده: از ۱۳۴۱ که قانون ملی‌ شدن جنگلها و‌مراتع کشور به تصویب رسید و اصل ۴۵ قانون اساسی نیز بنیان آن را مستحکم‌تر نمود تا کنون کسی نیامده بود که مدعی مالکیت شخصی جنگلها و مراتع کشور باشد.

حالا اما متولی موقوفه‌ی آق مشهد‌؛ حجت‌الاسلام حسینعلی خادمی ‌آق‌مشهدی نخستین فردی است که با ابطال آگهی و تشخیص جنگلهای ملی شده‌ی آق‌مشهد میرود تا ۵۶۰۰ هکتار جنگل بکر هیرکانی را تحت عنوان وقف بنام خود به ثبت رساند.
صدور چنین رأیی از سوی دیوان عالی‌کشور نقض صریح ماده ۱ قانون ملی‌شدن جنگلها، اصل ۴۵ قانون اساسی، ماده ۵۶قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها‌و‌مراتع کشور، ماده ۲قانون حفظ و حمایت از‌ منابع طبیعی‌ و ذخائر جنگلی کشور، قانون و نیز مغایر با نظرات مراجع عظام در باب وقف است.

> علی دهقان از فعالان دانشجویی اما در اینستاگرام‌اش انتقاد جالبی به این گزارش حقوقی کرده و نوشت:
تیتر اسکان نیوز شیطنت کمونیستی داره. چون یک مصادره که در قالب وقف داره انجام میشه رو به اسم «مالکیت خصوصی» تموم می‌کنه. حالا چون در پرونده اسم یک فرد اومده معنیش این نیست که موضوع مالکیت خصوصیه. در ضمن وانمود می‌کنه جنگل در امان است اگر در زمره انفال و اموال عمومی باقی بماند! در حالی که تنها و تنها دلیلی که کار به این مراحل خطرناک میکشه همیشه اینه که جنگل به اسم بیت المال اما در اصل بی‌صاحبه. اگه صاحب داشت هرروز یه نفر نمی‌تونست از پشت بته بپره بیرون و بگه این قسمتش مال منه!

> اتفاقا برعکس نگرانی اسکان‌نیوز من یک پیشنهاد دیگه دارم: کل جنگل‌های ایران رو بفروشیم به جنگلبانان. متری ده‌تا تک تومن! یعنی قشنگ سند مالکیت شش دانگ به نام‌شون بزنیم. به ازای هر هکتار صدهزارتومن! این‌ها آدم‌هایی هستند که از هرکسی بیشتر دلشون برای جنگل می‌سوزه. شاید در دراز مدت برای خودشون یه روستای جنگلی هم ساختن و یه سیستم فئودالی مینیاتوری هم ایجاد شد و از لحاظ معیشتی کاملا بی‌نیاز شدند. یواش یواش یه طبقه الیت جنگلدار ایجاد میشه که کاملا مجانی از طبیعت کشور محافظت می‌کنند و انقدر خدم و حشم خواهند داشت که نیاز به بودجه و کمک دولتی هم نداشته باشند!

مطالعه بیشتر بستن