تحول وکالت ، توسعه عدالت

قابل توجه در این زمینه بوده است.

برگزاری آزمون وکالت
یکی از وظایف مرکز برگزاری آزمون وکالت است. علاوه بر این و در همین راستا برنامه ریزی‎‌‌ای صورت گرفت که طبق آن بنا بود ۳ آزمون ( آزمون‌های وکالت، کارشناسی و مشاوران خانواده) در سال ۹۸ برگزار شود اما به علت شیوع ویروس کرونا و رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌های ابلاغی، دو آزمون به سال ۹۹ موکول ولی آزمون وکالت پیش از شروع اپیدمی کرونا برگزار شد. برگزاری آزمون وکالت در دو مرحله کتبی و شفاهی ۱۰۶ هزار و ۸۷۳ نفر شرکت‌کننده داشت.


جذب ۹۵۲ مشاور خانواده
جذب مشاوران خانواده، در سال ۹۸ یکی از اولویت‌های مرکز شد. طبق آیین نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده، جذب مشاوران به دو صورت با آزمون و بدون آزمون صورت می‌گیرد.
در همین ارتباط یک هزار و ۳۰۰ نفر جهت جذب بدون آزمون ثبت نام کردند که ۴۵۴ نفر پذیرفته شدند. همچنین آزمون مشاوران خانواده در خرداد ۹۸ برگزار شد، که از تعداد ۳ هزار و ۶۷۱ شرکت کننده، ۴۹۸ نفر پذیرفته شدند.

راه اندازی انواع سامانه‌های کاربردی
یکی از معضلات و موانع توسعه خدمات مرکز که منجر به ناکارآمدی و اتخاذ تصمیمات سلیقه‌ای شده بود، فقدان بانک اطلاعاتی دقیق و زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات و سامانه یکپارچه بود که موارد فوق در دوره جدید اولویت قرار گرفت و خروجی آن شامل طراحی و ایجاد برخی سامانه‌ها شد.
سامانه جامع اعضای مرکز(سجام)، بانک اطلاعاتی اعضا(مشاوران خانواده، وکلا و کارشناسان رسمی)، بانک اطلاعاتی تخلفات انتظامی (دادسرای انتظامی)، تقویت زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری مرکز، طراحی سامانه مرکز و ایجاد صفحه کاربر در سامانه برای اعضا، طراحی سامانه انتخابات الکترونیک، طراحی و پیاده سازی سامانه معرفی وکیل وکارشناس، دسترسی پذیری اعضای مرکز در ایام کرونا(سامانه دورکاری)، راه اندازی مرکز تماس جهت پاسخگویی به اعضا از جمله این موارد است.

تشکیل دادسرای انتظامی استان و جذب دادیاران انتظامی
مطابق ماده ۲۶ آیین نامه اجرایی، مرکز دارای دادسرای انتظامی در تمامی استان‌ها است. تشکیل دادسراهای انتظامی استانی به عنوان یکی از برنامه های مرکز در دوره جدید در اولویت برنامه ریزی و جذب دادیاران انتظامی به صورت افتخاری در دستور کار قرار گرفت. شناسایی و جذب از طریق انتشار فراخوان، معرفی توسط اعضای هیات مدیره استانی و معتمدین مرکز انجام گرفت. بعد از ارزیابی های اصولی و طی مسیر اداری ۲۱۸ نفر برای مصاحبه دعوت شدند که در نهایت بعد از برگزاری آزمون کتبی ۷۰ نفر پذیرفته شدند.
اکنون از ۳۱ استان کشور، ۲۴ استان دارای دادیاری فعال هستند که ۵ استان دارای هر دو دادیار وکیل و کارشناس است و ۱۳ استان دارای دادیار وکیل و ۶ استان دارای کارشناس هستند. مجموع دادیاران ۵۲ نفر است که ۳۶ نفر وکیل و
۱۶ نفر کارشناس رسمی در سمت دادیاری افتخاری مشغول به کار هستند.

عملکرد دادسرای انتظامی
کل پروند‌ه‌های ثبت شده در دادسرای انتظامی از تاریخ ۱۵/۲/۹۸ تا ۱۵/۳/۹۹ تعداد ۲ هزار و ۹۳۳ پرونده بوده است که از این تعداد در همین مدت زمانی یک هزار و ۲۸۸ مورد قرار منع تعقیب، ۹۸۲ مورد قرار کیفر خواست و یک هزار و ۴۰۹ مورد دیگر پرونده‌های مفتوح در شعبات دادسرای انتظامی است.

نظارت استانی و رسیدگی به مشکلات
یکی از برنامه‌های محوری مدیریت جدید مرکز تقویت مراکز استانی و رسیدگی به مسائل هیات مدیره‌ها و ارتباط گیری بابدنه اعضا بود. با در دستور کار قرار گرفتن سفرهای استانی،۱۵سفر(آذربایجان غربی، کرمان، همدان، ایلام، خراسان رضوی، گلستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، هرمزگان، زنجان، کرمانشاه، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان و مازندران) در سال ۹۸ انجام شد.

مطالعه بیشتر بستن