باید به “ترک فعل”‌هایی که باعث تضییع حقوق شهروندان می‌شود توجه بیشتری داشت

رئیس و تعدادی از اعضای هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان با دادستان مرکز این استان دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان، در این دیدار رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان با اشاره به فعالیت تحول گرایانه این مرکز پس از حضور دکتر بهادری جهرمی گفت: قطعا این دیدگاه به هیئت مدیره جدید مرکز وکلای استان کرمان نیز تسری یافته است و همه اعضا با مشارکت وکلای این مرکز تلاش می‌کنند تا کیفیت بهتری در ارائه خدمات مشاوره‌ای و وکالتی به شهروندان ارائه نمایند. عباس هادی زاده خطاب

به دادستان کرمان اظهار کرد: در استان کرمان، هم جنابعالی و هم ریاست کل دادگستری استان کرمان جناب دکتر موحد، تعامل مناسبی با نهادهای وکالتی داریدکه جا دارد از تلاش برای برقرای این تعامل سازنده تقدیر و تشکر شود. وی تفاهم نامه‌های منعقد شده میان مرکز وکلا، مشاوران خانواده و کارشناسان رسمی قوه قضائیه با وزارت آموزش و پرورش، سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را نیز در راستای خدمات گسترده‌تر به همه اقشار جامعه ذکر کرد و آن را اتفاقی بزرگ در فعالیت‌های این نهاد وکالتی دانست.هادی زاده با اشاره به آموزش آنلاین توسط مرکز به کارآموزان اشاره کرد و گفت: آموزش مناسب و به روز‌رسانی علمی وکلا و ارتقاء شان جامعه وکالت برای این مرکز اهمیت زیادی دارند. نایب رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان نیز در این دیدار گفت: کمیسیون‌های متعددی در مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان تشکیل شده است که دو کمیسیون صیانت و حمایت از وکلا و کمیسیون حفظ حقوق عامه می‌توانند تعاملات گسترده‌ای با دادسرای عمومی کرمان داشته باشند. محمد مهدی شجاعی، تصریح کرد: امیدواریم با تشکیل کمیسیون حفظ حقوق عامه فعالیت‌های قابل توجهی برای دفاع از حقوق شهروندان در همه زمینه‌ها صورت گیرد. دادستان مرکز استان کرمان نیز در این دیدار با استقبال از تشکیل کمیسیون حفظ حقوق عامه گفت: اگر قرار به امیدواری به انجام یک حرکت نو و موثردر این زمینه باشد، باید به “ترک فعل”‌هایی که از سوی مسئولان باعث تضییع حقوق شهروندان می‌شود توجه بیشتری داشت. دادخدا سالاری تاکید کرد: باید ببینیم چه کمبودها و مشکلاتی در جامعه وجود داردو سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی، کجا به وظایف خود عمل نکرده‌اند و وکلا و حقوقدانان به خوبی می‌توانند این موارد را رصد نمایند تا ترک فعل‌ها شناسایی شود

مطالعه بیشتر بستن

  کمیته حمایت قضایی در مرکز استان متمرکز نشده است

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: کمیته حمایت قضائی تنها در مرکز استان و در حل مشکلات حقوقی و قضائی واحدهای تولیدی متمرکز نشده بلکه با حضور در شهرستان‌ها پیگیر مشکلات سرمایه‌گذاران خواهد بود. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضائیه استان اردبیل، ناصر عتباتی در جریان معارفه روسای دادگستری و دادستانی خلخال که با حضور اعضای کمیته حمایت قضائی در کارخانه نئوپان این شهر حاضر شده بود، اظهار کرد: کارخانه نئوپان خلخال در ماه‌های اخیر با مشکل تامین نقدینگی و همچنین تامین مواد اولیه روبرو بوده که سعی کردیم در این نشست با حضور مسئولان امر بخشی از مشکلات این واحد را

رفع کنیم.وی خاطرنشان کرد: منابع طبیعی برای تامین مواد اولیه این کارخانه که اغلب چوب است، قول مساعد داده تا با واگذاری بخشی از اراضی زراعت چوب را در کنار این مجموعه انجام دهند. رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: در کنار تامین زمین قرار شد به تعداد ۲۰ هزار نهال در اختیار این کارخانه قرار گیرد تا کشت و عمل‌آوری آن به انجام برسد.عتباتی افزود: برای حل مشکل سرمایه در گردش این کارخانه و تامین نقدینگی کارخانه نئوپان خلخال مقرر شد بانک تجارت و صنعت و معدن با ارائه وثیقه و سند این کارخانه تسهیلات مورد نیاز را با نرخ سود پائین در اختیار کارخانه نئوپان خلخال قرار دهد.وی بیان کرد: با حل مشکلات اداری و کارگری تا پایان مردادماه و تدارک مواد اولیه مورد نیاز از شهریور ماه کارخانه با تلاش سرمایه‌گذار فعالیت خود را از سرمی‌گیرد تا کارگران اخراج شده از این واحد تولیدی نیز دوباره سرکار حاضر شوند.رئیس کل دادگستری استان اردبیل ادامه داد: ۳۰۰ کارگر این مجموعه تولیدی با مشکلاتی روبرو بودند که اغلب آنها به پرداخت نشدن حقوق و مزایایشان معترض بودند که قرار شد از طریق مدیران این واحد تولیدی این مشکلات نیز در اسرع وقت رفع و کارخانه در سال جهش تولید به چرخه فعالیت بازگردد.
عتباتی رویکرد کمیته حمایت قضائی را رویکرد پشتیبانی و توانمندسازی واحدهای تولیدی در راستای رونق اقتصادی و اشتغال اعلام کرد و گفت: با طرفداری قانونی و هدفمند از سرمایه‌گذاران و الزام دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها به انجام تعهداتشان سعی بر این است تا تولید و اشتغال به معنای واقعی مورد حمایت قرار گرفته تا بخش‌های آُسیب دیده دوباره روی پا بایستند.وی اظهار کرد: کمیته حمایت قضائی فعالیت خود را به مرکز استان متمرکز نکرده بلکه سعی می‌کند با حضور در شهرستان‌های مختلف مشکلات واحدهای تولیدی، صنعتی و اقتصادی را مورد بررسی قرار داده و در حد امکان از آنها حمایت کند.

مطالعه بیشتر بستن

  صلح و سازش در پرونده ۴۰ میلیاردی در یزد

رییس شورای حل اختلاف استان یزد از صلح و سازش در یک پرونده ۴۰ میلیارد ریالی خبر داد.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان یزد اظهار داشت: با تلاش اعضاء شعبه ۲۵ شورای حل اختلاف شهرستان یزد پرونده‌ای با خواسته مطالبه ۴۰ میلیارد ریال با سازش مختومه شد.

محمدرضا حداد افزود: موضوع اختلاف پرونده بین سهامداران یک شرکت تولیدی مواد غذایی بود که این اختلاف از سال ۹۸ در دادگاه مطرح شده و زمان زیادی برای حل اختلاف در دادگاه طی شده بود که پس از ارجاع پرونده به شعبه ۲۵ ویژه صنایع و معادن شوراهای حل اختلاف شهرستان یزد در نهایت با همت و تلاش اعضاء این شعبه، اختلاف چند ساله به صلح و سازش رسید.
رئیس شوراهای حل اختلاف استان یزد بیان داشت: شوراهای حل اختلاف ظرفیت بسیار خوبی برای کمک به دستگاه قضایی در اجرای برنامه‌های تحولی قوه قضائیه بوده و خواهد بود .وی تصریح کرد: انتظار است در اجرای بخشنامه ابلاغی مورخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ریاست قوه قضائیه مراجع قضایی استفاده مطلوب‌تری را از این نهاد مردمی بنمایند.

مطالعه بیشتر بستن

  ضرورت ارتقاء ابلاغ الکترونیک اوراق قضائی 

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در بازدید از دادگستری شهرستان کوهرنگ بر ضرورت ارتقاء ابلاغ الکترونیک اوراق قضائی در شعب و ترغیب شهروندان به ثبت نام در سامانه ثنا تأکید کرد. احمدرضا بهرامی اظهار داشت: با توجه به وضعیت قومی و عشایری شهرستان کوهرنگ تشویق مردم به ثبت نام و استفاده از سامانه ثنا جهت دریافت خدمات قضائی به صورت الکترونیکی می‌تواند در برخورداری مطلوب ایشان از خدمات قضائی و نیز صرفه جویی در هزینه‌های دستگاه قضائی بسیار موثر باشد. بهرامی افزود: وضعیت اقلیمی و کوهستانی بودن منطقه گاهی ممکن است دسترسی افراد به مراکز قضائی را با مشکل مواجه کند که این موضوع خود باعث متضرر شدن مردم و تأخیر در روند رسیدگی به پرونده‌های ایشانمی گردد. وی تصریح کرد: در چنین شرایطی اشخاصی که در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند می‌توانند با سهولت و بدون دغدغه خدمت قضائی را دریافت و به اوراق قضائی خود دسترسی داشته باشند. وی در ادامه با اشاره به بافت قومیتی و عشیره‌ای منطقه کوهرنگ گفت: هرچند همبستگی

و سازش و رفع بسیاری از اختلافات موثر باشد اما این موضوع در دادرسی‌ها و صدور رأی می‌تواند قضاوت را سخت نماید. وی متذکر شد: از آنجا که دادگستری باید به صورت یک ید واحده بوده و تنها یک صدا از آن شنیده شود، قضات و کارکنان مجموعه قضائی کوهرنگ نیز می‌بایست به صورت کاملا هماهنگ و به دور از گرایشهای قومی و قبیله‌ای به پرونده‌ها و مطالبات مردم رسیدگی کنند. بهرامی یکی از وظایف مهم مسئولان قضائی شهرستان کوهرنگ را نظارت بر پرونده‌های بلا اقدام و سه گانه‌سازی در شعب دانست و خاطرنشان کرد: مسئولان قضائی این شهرستان باید ضمن نظارت برزیر مجموعه خود و تعامل با کارکنان، نسبت به پیشبرد امور و ایجاد امنیت و آرامش در منطقه با دستگاههای اجرایی و نهاد‌های نظامی و انتظامی تعامل و همکاری مستمر داشته باشند.

اموال به ناحق تحصیل شده دلالان مسکن
باز پس‌گیری می‌شود
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد، گفت: یکی از گام‌های مهم طرح برخورد با دلالان زمین و مسکن، شناسایی و بازپس‌گیری اموال به ناحق تحصیل شده سودجویان و دلالان زمین و مسکن که مرتکب اعمال خلاف قانون شده‌اند می‌باشد. وی از برگزاری دو کمیته فنی جهت بررسی دقیق زوایای اجرای این طرح خبر داد و گفت: با حضور تعدادی از مسئولان مرتبط، کارشناسان، صاحب نظران، حقوقدانان و افرادی از اتحادیه و صنف مشاورین املاک، دو کمیته فنی تشکیل و نظرات و پیشنهادات جمع‌بندی گردید.
این مقام قضائی، ابراز داشت: مقرر است سامانه‌ای طراحی گردد تا اطلاعات لازم در آن بارگزاری شود و قیمت‌های پیشنهادی که بر اساس نظر کارشناسان تعیین شده در سامانه درج گردد. وی بر پلمب بنگاه‌های املاک غیر مجاز تأکید کرد و اظهار داشت: اتحادیه املاک باید هرچه سریعتر به اعلام لیست بنگاه‌های املاک مجاز و فراخوان برای اخذ مجوز املاک غیر مجاز، پس از احراز صلاحیت عمومی آنها اقدام کند و بعد از آن در صورت عدم اخذ مجوز، نسبت به پلمب بنگاه‌ها‌ی غیر مجاز اقدام نمایند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد، تصریح کرد: اصل برخورد با بنگاه املاک غیرمجاز، وظیفه صنف و اتحادیه است اما به لحاظ عدم برخورد، و عدم نظارت صحیح، دستگاه قضائی از حیث احیای حقوق عامه ورود می‌کند.

مطالعه بیشتر بستن