دادگاه آنلاین؛ پیوند سرعت و دقت

علیرضا ســزاوار: در راســــــتای سیاست‌های هوشمندسازی قوه قضائیه و حرکت به سمت دستگاه قضائی هوشمند؛ امسال برای نخستین بار چندین جلسه دادگاه آنلاین برگزار شد. در هفته های اخیر هم ۲ مورد از این دادگاهها به صورت متوالی برگزار شد و در شبکه های اجتماعی واکنش های جالبی بدنبال داشت.
علاوه بر اشتیاق دستگاه قضایی به الکترونیکی شدن و هوشمندسازی برخی از زیرمجموعه هایش، شرایط خاص کشور در دوره شیوع کرونا هم موتور محرک قدرتمندی برای آنلاین کردن دادگاهها بود.

نخستین بار در سال ۱۳۹۲ قانون آیین دادرسی الکترونیکی به تصویب رسید و ۳ سال بعد نیز در راستای اجرای مواد ۱۷۵ و ۱۷۶ قانون آیین دادرسی کیفری، آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی به تصویب رئیس وقت قوه‌قضائیه رسید.
هدف از این قوانین و بخشنامه‌ها، این بود که از اطاله دادرسی جلوگیری به عمل‌اید و پس از آن نیز امکان جمع کردن همه قوانین متعارض و متناقض با یکدیگر و در رأی نهایی یک پرونده فراهم شود.
خلوت‌سازی دادگاه‌ها و کاستن از جمعیت مراجعه کنندگان،
پاسخگویی مناسب الکترونیک به درخواستهای مردم، تقویت بایگانی الکترونیک محاکم، تسریع در امور و پاسخگویی به استعلامات، دقت و سرعت در ابلاغ اوراق قضائی باعث شده تا قوه قضائیه به سمت الکترونیکی شدن پیش برود.
در تازه ترین مورد ۱۳ مردادماه دادگاه آنلاین رسیدگی به پرونده دونفر از خواهان‌ ایرانی که مقیم ایالت کالیفرنیا و لس آنجلس بودند در دادگستری شهرستان طبس برگزار شد. اول مردادماه هم جلسه رسیدگی به شکایت یکی از بیست و نه نفر شاکی یک پرونده‌ کلاهبرداری که تقاضای احقاق حق کرده و هم اکنون در سئول پایتخت کشور کره جنوبی زندگی می‌کند در شعبه اول دادیاری دادسرای شهرستان بیرجند به صورت آنلاین برگزار شد. کاربران شبکه های اجتماعی به این دادگاهها واکنش های جالبی نشان دادند:

> آزاده مختاری در واکنش به دادگاههای آنلاین در صفحه توییترش نوشت: اینکه دادگاهها این نوع دادرسی رو فقط اختصاص به شاکی یا متهمانی که خارج از کشور هستن بدن کافی نیست. باید هموطن هایی هم که توان دادگاه رفتن ندارن از این امکان استفاده کنن.

> میثم دارایی هم توییت زد: وکلا و قضات در مسیر حرفه‌ای شدن لازم است همگام با تصویب قوانین جامع و مدون و سیستم پیشرفته خدمات دهی آنلاین، برگزاری دادگاه به صورت مجازی را هم تجربه کنند. دسترسی به این موارد در جامعه کنونی ما دور از ذهن نیست.

> زهرا تیموری در توییترش نوشت: چرا فقط همراه اول با هدف تسهیل شرایط برگزاری دادگاه‌ها، سرویس برگزاری آنلاین دادگاه‌ها را برای قوه قضائیه به شکل پایلوت و در سطح ملی اجرایی کرده؟ براساس فازهای طرح‌ریزی شده برای این پروژه، قاضی، وکیل، شاکی و متهم به صورت مجازی در دادگاه حاضر خواهند شد.

> قاسم یزدانی در اینستاگرام‌اش در این باره نوشت:
اواخر خردادماه امسال سیستم برگزاری آنلاین جلسات دادگاه در زندان بندرعباس راه‌اندازی و استفاده شد. در اولین روز از اجرای این طرح جلسه دادگاه ۱۰ نفر از زندانیان به صورت آنلاین برگزار شد.

> فاطمه محمدی هم در اینستاگرام‌اش از این موضوع استقبال کرد و نوشت: زیرساخت الکترونیکی شدن خدمات قضایی در شهرستان شاهرود هم راه اندازی شده ولی فقط تا حالا یه جلسه دادرسی الکترونیکی برگزار کردن. در این نوع رسیدگی همه مراحل دادرسی انجام میشه و در حال حاضر امکان اتصال هشت نفر به‌صورت هم‌زمان وجود داره.


> منوچهر قاسمی هم در اینستاگرام‌اش به بخش فنی این دادگاهها اشاره کرد و نوشت: هم‌اکنون اپراتور اول این امکان را فراهم کرده که در ۵۰ نقطه از شعب مختلف قضائی کشور، دادگاه‌ها بصورت پایلوت از خدمات این شرکت جهت برگزاری جلسات مجازی استفاده کنند. قوه قضائیه قادر است برگزاری دادگاه‌ها به شکل آنلاین را از طریق سیم‌کارت‌، دانگل(دستگاهی که کامپیوتر را به اینترنت وصل می کند) و APN (فناوری حفظ امنیت در شبکه) ارائه شده توسط این اپراتور را فراهم کند.

مطالعه بیشتر بستن

  برج ساز و وارد کننده ای که مالیات نمی دهد!

 

به تازگی رئیس قوه قضائیه در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی و دادستان تهران در خصوص بازگشت هزاران میلیارد تومان فرار مالیاتی، توصیه هایی کرد که با واکنش کاربران در فضای مجازی روبرو شد.
آیت الله رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه تاکید کرده که با صاحبان کسب و کار‌های متضرر از کرونا و وضعیت اقتصادی کشور باید مدارا کرد و در مقابل سراغ آن برج ساز و واردکننده‌ای رفت که درآمد هنگفت دارد و مالیات هم نمی‌دهد. کاربران هم در شبکه های اجتماعی در این زمینه عقایدشان را نوشتند.

> روح الله صالحی در توییترش در این باره نوشت:
دولت، ایران را بهشت مالیاتی سرمایه داران کرده و به جای تامین کسری بودجه از جیب ثروتمندان، جیب فقرا را خالی می‌کند اما غافل از اینکه دریافت مالیات بر درآمد و اموال سبب می‌شود تا هم قیمت مسکن متناسب شود و هم به مرور فاصله طبقاتی کم شود. اما اگر قرار باشد این طرح اجرایی شود، مسئولین اول از همه باید از خود و اطرافیانشان شروع کنند که در چهل سال گذشته
بیت المال را چپاول کرده اند، که متاسفانه این کار برخلاف قانون است.
به همین خاطر سیستم مالیات‌گیری در ایران به تاریخ پیوسته است. ثروتمندان روز به روز ثروتمندتر و فقرا، فقیرتر می‌شوند.

> خشایار مصطفوی هم در این زمینه نوشت:
وضع مالیات یکسان برای ثروتمندان و فقرا، نابود کردن معیشت کارگران است.

> امین جوادی هم با گلایه از قوانین مالیات گیری در اینستاگرام‌اش نوشت:
مالیات بر خانه‌های خالی
مالیات از پزشکان و وکلا
مالیات از ثروتمندان و سودهای بانکی
پس‌گیری بدهی ۱۱۰ ابر بدهکار بانکی
و…
قطعا اینها راهکار خوبی برای تامین یارانه قشر ضعیف
نیست!

مطالعه بیشتر بستن