خیانت توافق با رژیم صهیونیستی دامن امارات را می‌گیرد

ارتباطات شیخ نشین‌های عرب حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی موضوع تازه‌ای نیست؛ سالهاست که این ارتباطات وجود دارد و پشتوانه جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی در غصب سرزمین فلسطین و تضییع حقوق ملت فلسطین و کشتار و ارعاب مردم این کشور است. حالا اما این ارتباط علنی و آشکارا شده و امارات متحده عربی پیشقدم عادی‌سازی روابط جهان عرب با رژیم غاصب صهیونیستی شده است. عمان و بحرین هم از اقدام ابوظبی استقبال کرده و با اعلام موضع رسمی خود نشان داده‌اند که آنها هم از عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی بدشان نمی‌آید. توافق امارات با رژیم صهیونیستی با وساطت رئیس جمهور امریکا انجام شده است. ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا برگ برنده‌ای در سیاست خارجه خود ندارد میکوشد تا برای خودش رای جمع کند آن هم از طریق لابی صهیونیستی. به گزارش شبکه

اسکای‌نیوز، بر اساس بیانیه مشترک امریکا، اسرائیل و امارات، «در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بنا به درخواست ترامپ و با حمایت امارات، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در چشم‌انداز صلح رئیس‌جمهور ترامپ (معامله قرن) را معلق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشور‌ها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد».با این توافق، امارات بعد از مصر و اردن، سومین کشور عربی خواهد بود که روابط رسمی و علنی با رژیم صهیونیستی را آغاز می‌کند. این توافق در حالی صورت می‌گیرد که گروه‌های فلسطینی از جهان عرب خواسته‌اند با اتحاد در مقابل رژیم صهیونیستی مانع اجرایی شدن طرح الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی شوند. اما توافق امارات و رژیم صهیونیستی در حقوق بین‌الملل چه جایگاهی دارد و این توافق چه تبعاتی برای امارات، رژیم صهیونیستی و منطقه خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوالات و واکاوی این توافق نامه از منظر حقوق بین‌الملل به سراغ دکتر سید حسین موسوی فر، سرپرست گروه حقوق بین‌الملل و حقوق بشر پژوهشگاه قوه قضائیه رفته و با وی به گفتگو نشستیم.

همانطور که مستحضر هستید چند روز پیش رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی به صورت رسمی با یکدیگر توافق انجام دادند؛ توافقی که ادعا شده صلح را در خاورمیانه تقویت خواهد کرد و طبق آن بناست تا الحاق کرانه باختری به رژیم‌صهیونیستی به تعویق بیفتد.از منظر حقوق بین‌الملل توافق امارات و رژیم صهیونیستی چه صورتی دارد و آیا براستی این توافق می‌تواند مانع الحاق کرانه باختری به رژیم صهیونیستی شود یا شرایط را در منطقه بدتر خواهد کرد؟
توافق با رژیم صهیونیستی به عنوان رژیم جعلی که طبق مقررات حقوق بین‌الملل اشغالگر محسوب می‌شود نامشروع است. حالا اگر این توافق مفادی داشته باشد که منجر به این بشود که یک ملتی و یک کشوری که اینجا ملت و دولت فلسطین هستند از حقوق مشروع خود محروم شوند یا حقوق مشروع شان تحت الشعاع قرار بگیرد اساساً این توافق از ابتدا باطل است. اشغالگری رژیم صهیونیستی بر اساس قوانین بین‌المللی اثبات شده است و قطعنامه بین شورای امنیت در این باره وجود دارد. دوم اینکه اساس و مبنای شکل‌گیری این رژیم بر اساس آپارتاید است. رژیم‌هایی که بر اساس تفکرات آپارتایدی به وجود آمده‌اند در کل تاریخ و به ویژه در دوره حقوق بین‌الملل مدرن همیشه با محکومیت روبرو بوده‌اند و اعمالشان نامشروع بوده و هست. دلیل بعد اینکه توافقی که صورت گرفته است با فرض صحت درباره تعویق الحاق کرانه باختری به رژیم صهیونیستی که خیلی بعید است، نمی‌تواند اجازه بدهد در مسائلی مثل تعیین سرنوشت یک ملت دیگر خللی ایجاد شود. در حال حاضر رژیم صهیونیستی از یک سو سرزمین مردم فلسطین را به طور نامشروع غصب کرده و از سوی دیگر با کمک ابرقدرت‌ها از اینکه ملت فلسطین بتواند به حق تعیین سرنوشت خود دست پیدا کنند ممانعت جدی و موثر ایجاد کرده است و هر توافقی هم که این حق تعیین سرنوشت را زیر سوال ببرد از اساس نامشروع است.
بنابراین به نظر می‌رسد که این اقدام امارات نه تنها خیانت به کل آرمان‌های فلسطین و مسائل جهان اسلام است بلکه در حقوق بین‌الملل هم جایی ندارد و در راستای همان اقدامات مفسده برانگیز و نامشروع آمریکاست که به نفع رژیم صهیونیستی میخواهد معامله قرن را به پیش ببرند. همچنانکه دیدیم اخیراً با وقاحت کامل امریکا به الحاق بخشی از کرانه باختری به رژیم ‌صهیونیستی چراغ سبز نشان داد و هر روز در حال پیشروی اشغال گرانه و غصب این سرزمین هستند. این اتفاق در حالی است که اساسا غصب و اشغالگری در حقوق بین‌الملل محکوم و باطل است. حالا اگر این قدر با آپارتاید و کشتار جمعی هم همراه باشد که دیگر باطل در باطل میشود.

با توجه موضع‌گیری نتانیاهو درباره توافق امارات و رژیم صهیونیستی و تاکید بر اینکه بحث الحاق کرانه باختری به این رژیم اشغالگر از دستور کار خارج نیست و همچنان یکی از گزینه‌های روی میز او به شمار می‌رود و از سویی با عنایت به اینکه ترامپ در رابطه با منتفی شدن این موضوع صحبت کرده بود، چه وضعیتی را می‌توان برای آینده این توافق پیش‌بینی کرد؟ تحلیل شما در این رابطه چیست؟
در طول تاریخ تشکیل رژیم جعلی صهیونیستی، آنها نشان داده‌اند که هیچگاه از غصب، اشغالگری و خویی که دارند کوتاه نمی‌آیند. از سوی دیگر نیز یک سری رژیم‌های خائن منطقه آنها را همراهی می‌کنند و کاملا مشخص است که رژیم صهیونیستی از الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی کوتاه نمی‌آید.
در هر حال رژیم صهیونیستی غاصب است چه کرانه‌های باختری به این سرزمین‌های اشغالی اضافه شود و چه نشود. طرح این مسائل به نوعی لفاظی و کارهای سیاسی است که می‌خواهند به نوعی به کارهایی که قرار است در قالب معامله قرن را انجام دهند و ارتباطاتی که با رژیمهایی مثل امارات دارند، وجاهت بدهند. البته اینها از گذشته با امارات ارتباط داشتند؛ همچنان که با عربستان و خیلی از کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس ارتباطات و تبادلات داشتند اما این تبادلات و ارتباطات در گذشته به صورت غیرعلنی و پنهانی بود اما در حال حاضر امارات پیشقدم این ارتباطات شد. اما به هر حال اساس این ارتباطات به لحاظ حقوق بین‌الملل باطل است.

واکنش‌ها به این توافق را به لحاظ حقوقی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اولا اینکه ملت فلسطین حق دارند خودشان از خودشان دفاع کنند. در ثانی ملت‌ها و کشورهای دیگر می‌توانند برای مبارزه با اشغالگری و بازپس گرفتن اراضی شان و جلوگیری از تهاجم و وحشی گری و نسل کشی‌های رژیم صهیونیستی به آنها کمک کنند و محور مقاومت می‌تواند آنها را تقویت کند. بنابراین ملت فلسطین بر اساس موازین قطعی که در حقوق بین‌الملل وجود دارد و بر اساس حق ذاتی دفاع مشروع که دارد می‌تواند در مقابل رژیم صهیونیستی مقاومت کند و اراضی‌اش را پس بگیرد.
این توافق چه تبعاتی برای منطقه و جهان اسلام خواهد داشت؟
هرچند کلیت این ماجرا بیشتر سیاسی است تا حقوقی اما اساس این ماجرا یک بدعت جدید و خیانتی به کشورهایی است که آرمان‌های فلسطین را تعقیب می‌کنند؛ چه کشورهای اسلامی و چه کشورهای غیر اسلامی میتوانند امارات را منزوی کنند. این توافق قطعاً برای این کشور تبعات سیاسی، امنیتی و حقوقی خواهد داشت. من بعید می‌دانم که اینها به اهدافی که می‌خواهند برسند چرا که محور مقاومت و آرمان فلسطین و سوی دیگر اشغالگری رژیم صهیونیستی آنقدر واضح است که به مرور زمان تمام دولت‌ها علاوه بر ملت‌ها همسو با محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی اقدام خواهند کرد. از این تاریخ به بعد من فکر می‌کنم این توافق تبعاتش نه فقط دامن گیر رژیم صهیونیستی خواهد شد بلکه دامن امارات و کشورهای دیگری که در جهان اسلام قصد خیانت داشته باشند و بخواهند کار مشابهی را بکنند خواهد گرفت و عملاً کشورهایی که به این سمت حرکت کنند از جمله امارات را به عنوان یک دشمن در منطقه خودشان معرفی می‌کنند.

یکی از تحلیل‌هایی که پیرامون این ماجرا مطرح می‌شود این است که توافق امارات با رژیم صهیونیستی در راستای پروژه‌ای است که پیش از این برای معرفی ایران به عنوان دشمن در منطقه از سوی عربستان و رژیم صهیونیستی کلید خورده بود.نگاه شما به این تحلیل چیست؟
ببینید اینکه برخی از حکام خائن منطقه با همکاری صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند تا ایران را منزوی کنند و تحت فشار قرار بدهند، شکی نیست. اما مسئله مهمتر این است که متاسفانه در کشورهای حاشیه خلیج فارس و جهان اسلام به خصوص بعد از پیدایش داعش، بدعتهایی صورت گرفته است که این بدعتها اول از همه به ضرر منافع مشترک جهان اسلام است. حتی اگر این تحلیل هم درست باشد که اینها بخواهند جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار بگذارند، این که آنها از آرمانهایی مثل فلسطین و حقوق مسلم ملت فلسطین عدول کنند که جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار بگذارند، این جریان پایه‌های قوی‌ای ندارد، افکار عمومی را به دنبال خودش ندارد و در نهایت علیه خودشان عمل خواهد کرد. این تجربهدر جریان داعش به نوعی دیده شد؛ بنابراین این رویکرد جواب نخواهد داد. جمهوری اسلامی ایران یک سری راهبرد دارد و این راهبردها را پیگیری می‌کند. کشور ما یکسری دشمن‌های شناخته شده در جهان دارد که با راهبردهای خودش با این دشمنان مقابله می‌کند و هر کسی که به جبهه دشمنان جمهوری اسلامی ایران بخواهد اضافه شود در منطقه درجه اول به ضرر خودش کار کرده و نه تنها به ضرر خودش که به ضرر جهان اسلام و به ضرر آرمان فلسطین رفتار کرده است. البته من شخصاً این را قبول ندارم که اینها بخواهند با ایران مقابله کنند و این رفتار یک استحاله است که در کشورهای حاشیه خلیج فارس و در سطح حاکمان دیکتاتورشان اتفاق افتاده است. اینها پیش از این هم مخفیانه با رژیم صهیونیستی ارتباط داشتند و حالا بر سر منافع خاصی که دارند این ارتباطات را علنی کردند و به ملت فلسطین خیانت می‌کنند. اما آنها خودشان می‌دانند نمی‌توانند با جمهوری اسلامی ایران با این حربه‌ها مقابله کنند. چرا که جمهوری اسلامی ایران نشان داده می‌تواند در سطح بالاتری مقابله کند و توان مقاومت و توان عوض کردن معادلات منطقه را دارد. آنها خودشان بهتر از ما واقفند که هم آورد ما نیستند.

مطالعه بیشتر بستن