[۱۴-۳۱]

  ضرورت تامین نیروی مورد نیاز کارشناس رسمی دادگستری در استان کردستان 

رئیس کل دادگستری استان کردستان در جلسه ساماندهی فرآیند کارشناسی رسمی قوه قضائیه در استان کردستان اظهار داشت: با کارشناسانی که همراه هیئت کارشناسی در محل اجرای قرار کارشناسی حضور پیدا نمی‌کنند باید برخورد شود.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کردستان، محمدرضا مترقب درابتدای این جلسه ضمن تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر و دهه ولایت، اظهار داشت: مجموعه کارشناسان رسمی دادگستری نقش بسیار مهمی در محاکم قضائی از جهت احقاق و اجرای عدالت ایفاء می‌نمایند و این مهمترین رسالت و وظیفه این مجموعه است.
وی افزود: ضروری است تا بین مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه و کانون کارشناسان رسمی در استان کردستان با مدیران قضائی استان رابطه تنگاتنگ و موثری در جهت رفع مشکلات و ایجاد هماهنگی بوجود آید.
مترقب افزود: ضروری است تا در تمام رشته‌های تخصصی که با کمبود کارشناس رسمی دادگستری در استان کردستان مواجه هستیم نیروهای کاردان و مجرب و متعهد جذب شود.وی افزود: مقرر است تا معاونت منابع انسانی دادگستری کردستان کلاسهای آموزشی تخصصی برای قضات شعب ویژه امور اراضی ملی و منابع طبیعی در این زمینه برگزار نماید.ایشان خاطرنشان ساخت: با کارشناسانی که وی در محل اجرای قرار کارشناسی حضور پیدا نمی‌کنند و منجر به صدور رأی می‌شود باید برخورد انتظامی شود. وی خواستار رعایت بیشتر اخلاق حرفه ایی توسط کارشناسان رسمی دادگستری در رفتار و عملکردها جهت جلب اعتماد عمومی شد. در ادامه جلسه معاونین قضائی رئیس کل دادگستری و رئیس و اعضای هیئت مدیره کارشناسان رسمی قوه قضائیه در استان کردستان به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود در زمینه‌های مختلف پرداختند.

مطالعه بیشتر بستن

  تفاهم نامه همکاری بین مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه واداره کل آموزش و پرورش 

تفاهم نامه همکاری مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه استان کرمان و اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با هدف حفظ شان، ارتقای منزلت اجتماعی و تکریم فرهنگــــیان شریف در مراجع قضــــایی، شبه قضایی، انتظامی و اداری در مسایل حـــقوقی و مشاوره ای امضا شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان این تفاهم نـــــامه که بصورت سه جانبه مابین ریاست اداره کل آموزش و پروش و ریاست مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان و ریاست مرکز وکلا دادگستری استان کرمان با با هدف حفظ شان، ارتقای منزلت اجتماعی و تکریم فرهنگیان شریف در مراجع قضایی، شبه قضایی، انتظامی و اداری در مسایل حقوقی و مشاوره ای مبتلا به، در چارچوب قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت، ماده ی ۸۸ قانون مدیریت خدمات کشوری و راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از یک سو و با امعان نظر به سیاست های کلی قضایی، توسعه ی فرهنگ حقوقی و قضایی در جامعه و لزوم گسترش دادن نظام معاضدت و مشاورت قضایی و
همــچنین بهره برداری
از توان فنــــــی و مشارکت نـــهادهای حقوقی حرفـــــه ای
از سوی دیگر منعقد گردید.
در این راستا مرکز کارشنـــاسان رسمی دادگستری استـــان کرمان به منظور ارج نهادن به جایگاه رفیع آموزش و تعلیم و تربیت متعهد شد کلیه خدمات حوزه کارشناسی را به آن سازمان و معلمین و بازنشستگان زیر مجموعه آن با اعمال تخفیف در اولویت کاری قراردهد و سازمان آموزش و پرورش متقابلا ظرفیتهای موجود را در مقاطع مورد نیاز در اختیار مرکز و کارشناسان آن قراردهد.

مطالعه بیشتر بستن

  ارتکاب گناه توسط قاضی می‌تواند اشخاص دیگر را نیز به گناه بیندازد

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به جایگاه خطیر قاضی گفت: قاضی حافظ جان، مال و ناموس مردم است و اگر در این راه دچار لغزشی شود می‌تواند موجبات ارتکاب گناه افراد دیگر را فراهم آورد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان احمدرضا بهرامی
در بازدید از حوزه قضائی شهرستان فارسان و دیدار با مسئولان قضائی این شهرستان قضاوت را از بالاترین مسئولیتها و یکی از مناصبی دانست که از طرف خداوند متعال برای پیامبر(ص)، ائمه معصومین- علیهم السلام – و در نهایت برای فقهای جامع الشرایط و اشخاص شایسته و مورد اعتمادقرار داده شده است. وی افزود: جایگاه خطیر قضاوت علاوه بر مسئولیت شرعی، مسئولیت اجتماعی را نیز برای قاضی به همراه آورده و او را مسئول ایجاد نظم و انضباط اجتماعی قرار داده است.
بهرامی با تأکید بر اینکه اصلاح جامعه در گرو صلابت قاضی برای اجرای عدالت و احقاق حق مردم است خاطرنشان کرد: زدودن فساد و آسیبها از چهره جامعه مستلزم قاطعیت قاضی برای اجرای احکام و قوانین و علم و تخصص کامل وی به امور حقوقی و شرعی است. رئیس کل دادگستری استان ضمن اشاره به اعیاد ماه ذی الحجه و نزدیکی ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) توسل به ائمه اطهارعلیهما السلام را موجب تقویت ایمان و رسیدن به آرامش روحی و روانی دانست و گفت: همه ما در این ایام پربار و معنوی میتوانیم دلهایمان را به حبل المتین ائمه معصومین گره زده و با کسب آرامش خاطر وتزکیه نفس برای خدمت بیشتر به مردم گام برداریم.
بهرامی در ادامه با تشکر از اقدامات و تلاشهای قضات و کارکنان دادگستری شهرستان فارسان برای رسیدگی سریع به
پرونده حقوقی و قضائی ورفع اختلافات اظهار داشت:
یکی از اصول مهم پیشبرد اهداف سازمانی تقویت ارتباطات و تعاملات درون سازمانی و برون سازمانی است و مسئولان قضائی باید ضمن حفظ استقلال دستگاه قضائی به صورت مستمر با نهادها و دستگاههای اجرایی تعامل و همکاری داشته و از همه امکانات و ظرفیتها برای خدمت‌رسانی به مردم استفاده نمایند.
گفتنی است رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری پیرو سیاستهای ابلاغی قوه قضائیه و در راستای نظارت بر عملکرد و اقدامات مسئولان قضائی به صورت سرزده از حوزه قضائی شهرستان فارسان بازدید و با کارکنان اداری و قضائی این مجموعه و نیز برخی از مراجعان به صورت چهره به چهره دیدار و گفتگو کرد.

مطالعه بیشتر بستن

  کارگران نقش بسزایی در تحقق جهش تولید دارند

رئیس دادگستری شهرستان بافق گفت: با توجه به اهمیت جایگاه کارگران در عرصه تولید و اقتصاد، این قشر از جامعه می‌توانند نقش بسزایی در تحقق اهداف جهش تولید داشته باشند. اسماعیل دهقان شوازی در بازدید از کارخانه کاشی و سرامیک شهرستان بافق به همراه تنی چند از کارکنان قضائی این
شهرستان بیان داشت: هدف از این بازدیدها بررسی و آشنایی با مشکلات فراروی کارخانه ها، کارگران شاغل و همچنین ارائه

راهکارهای مناسب و حمایت از حقوق کارگران و کارخانه در راستای تحقق شعار جهش تولید است. این مقام قضائی اظهار داشت: لازم است در چارچوب منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، اهتمام لازم در ساماندهی به مشکلات جامعه کارگری در دستور کار قرار گیرد و بسترهای ترویج فرهنگ کار و همت جهادی در حمایت از تولید داخل، توسط مردم، با اعتنا به تلاش و ظرفیت‌های کارگران، جهش تولید و امنیت شغلی هرچه بیشتر این قشر زحمت‌کش فراهم شود.وی نبود برخی زیر ساخت ها، امکانات و تأسیسات در شهرک‌های صنعتی و خام فروشی مواد اولیه و صادرات را باعث فرار سرمایه‌ها و سرمایه گذارها از شهرستان معدن خیز بافق دانست و تصریح کرد: برای توسعه صادرات مواد فراوری شده باید به فکر ارائه مشوق‌ها بود، در اینصورت معدن داران با توان بیشتری به فعالیت می‌پردازند و با فرآوری مواد معدنی قطعا ارزش افزوده بالاتر می‌رود وعلاوه بر رونق تولید افراد زیادی هم مشغول به کار می‌شوند. در پایان دادستان شهرستان ابراز نمود: با تعامل و همکاری با دیگر ادارات و نهادها در جهت رفع موانع تولید اقدامات لازم را انجام و تصمیماتی در راستای رفع موانع تولید اتخاذ شود.

مطالعه بیشتر بستن

  برگزاری مراسم اتیان سوگند ۷۳ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری

در مراسمی با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌راد معاون فرهنگی دادگستری استان‌ چهار محال و بختیاری مراسم اتیان سوگند ۷۳ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری برگزار شد.در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین موسوی راد با بیان اینکه نظریات کارشناسان

نقش مهمی در تصمیم‌گیری قضات و صدور احکام قضایی دارد اظهار داشت: کارشناسان رسمی داگستری در ارائه نظریات خود می‌بایست به اصول عدالت محوری، تقوا محوری، واقعیت محوری، بی‌طرفی و مسئولیت‌پذیری پایبند بوده و گزارشات خود را بر مبنای دانش تخصصی و رعایت و تعهد به اصول اخلاقی ارائه نمایند. وی افزود: از آنجا که دادگستری به صورت مستقیم مسئول اجرای عدالت و حفظ جان، مال و ناموس مردم است، لذا یکی از زیرساخت‌های مهم تحقق این امر ارائه نظریات کارشناسی در حوزه‌های حقوقی و کیفری است. حجت الاسلام موسوی راد تصریح کرد: کارشناسان رسمی دادگستری با ارائه نظرات دقیق و به موقع خود می توانند در رفع مشکل اطاله دادرسی که یکی از مطالبات جدی مردمی است تأثیرگذار باشند.

مطالعه بیشتر بستن