[۱۴-۳۲]

  دُم خروس پرونده قضایی حسین هدایتی در پرسپولیس!

علیرضا ســزاوار: از روز ۱۶ مرداد که سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری یکی از مدیران باشگاه پرسپولیس خبر داد؛ واکنش های کاربران در شبکه های اجتماعی به این موضوع همچنان ادامه دارد. غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سؤالی در مورد احضار مدیران میانی باشگاه پرسپولیس و احضار مدیران عامل پیشین این باشگاه به رادیو تهران گفت: یک نفر از مدیران میانی باشگاه پرسپولیس به لحاظ تخلفاتی که به وی منتسب شده توسط همکاران‌مان احضار و بازداشت شده است. آنطور که خبرگزاری‌ها اعلام کردند «رضا یلوه»، معاون اقتصادی و «مهدی خواجه‌وند»، معاون حقوقی باشگاه

پرسپولیس چهاردهم مرداد ۱۳۹۹ توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند. بازداشت آن‌ها به نظر می‌رسید به دلیل پی‌گیری فساد در بدنه فوتبال ایران رخ داده باشد. رضا یلوه را خبرگزاری ایلنا به‌عنوان «پیشکار» و «دست نشانده» حسین هدایتی معرفی کرده است. نام یلوه نخستین‌بار در زمان مدیریت رویانیان رسانه‌ای شد. زمانی که حسین هدایتی بیشترین مراوده و نزدیکی را با این باشگاه پیدا کرده بود. خبرآنلاین هم دی‌ ۱۳۹۲ از تلاش رویانیان، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس برای حضور حسین هدایتی و بابک زنجانی در هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس خبر داد.
۲۶ شهریور ۱۳۹۸، وقتی حسین هدایتی در حبس بود، محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس، طی حکمی رضا یلوه را به‌عنوان معاون اقتصادی این باشگاه معرفی کرد. همان روز، خبرگزاری ایلنا در گزارشی این انتصاب را نشانه‌ای از ردپای حسین هدایتی در خارج از زندان دانست.
ایلنا در این باره نوشت: «درحالی‌ که عابر بانک سابق پرسپولیس در زندان به جرم تخلفات اقتصادی و تضییع بیت‌المال در حبس است، اطرافیان او با حکم تعجب‌برانگیز انصاری‌فرد، به سمت معاونت اقتصادی باشگاه منصوب شده‌اند.»
خبرگزاری مهر هم روز ۱۴ اردیبهشت ماه از تلاش‌های رضا یلوه برای روی کار آمدن و بقای کارگزاری به نام آتیه داده‌پرداز خبر داد. در گزارشی که این خبرگزاری منتشر کرد، تاکید شده بود که رضا یلوه با فشار حسین هدایتی وارد باشگاه پرسپولیس شد و حالا مهم‌ترین حامی بقای شرکتی است که باشگاه پرسپولیس را تبدیل به بنگاهی زیان‌ده می‌کند.راز این معما را اما سایت خبری بانک ورزش برملا ‌کرد. در گزارشی که این سایت سال گذشته نوشت، اسامی چهار نفر به نام های امیر جلیلوند، حسین هدایتی، محمدحسن انصاری‌فرد و رضا یلوه به عنوان افرادی که در پرسپولیس سایه‌نشین اما صاحب نفوذ هستند به چشم می خورد. «بانک ورزش» اما برگ برنده خود را اینگونه رو کرده: «کارگزار جدید باشگاه پرسپولیس با حمایت رضا یلوه و با سفارش علی سلطانی‌فر به این باشگاه نزدیک شده است.» کاربران هم در شبکه های اجتماعی واکنش های جالبی به این ماجرا داشتند:

> کانال تلگرامی پرسپولیسی‌ها که دهها هزار هوادار این باشگاه عضو این کانال هستند، نوشت:
رضا یلوه و امیر جلیلوند به عنوان مطلع در پرونده حسین هدایتی بازداشت ‌شده بودند. فعلا به قید ضمانت و با گذاشتن وثیقه تا پایان تحقیقات آزاد هستند اما پیگیری پرونده همچنان ادامه دارد. مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش هم تاکید کرد که مبارزه با فساد در ورزش توسط نهادهای قضائی ادامه خواهد داشت و باید منتظر ادامه برخوردها با فاسدان فوتبال و ورزش باشیم.

> کاظم محمدی هم در اینستاگرام‌اش نوشت:
چرا تاکنون سازمان بازرسی کل کشور نسبت به مفاسد ورزشی بخصوص فوتبال اقدامی نکرده است؟ مدت هاست که دلسوزان کشور در این باره هشدار می دهند اما سازمان بازرسی جدی نمی گرفت.

> میلاد عظیمی هم در صفحه توییترش نوشت: دستگیری معاونان و مدیران باشگاه پرسپولیس تایید شد. ظاهرا این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها ادامه داره. انشاالله که هرچی فاسده شرش از سر باشگاه کم بشه و البته مدیران قبلی، فعلی و آینده پرسپولیس هم که به این باشگاه ضربه‌های مهلک زدن دستگیر و محاکمه بشن.

> محمد اسدی در اینستاگرام‌اش نوشت:
قسمت پولشویی پرونده حسین هدایتی در دادگاه کیفری ۲ رسیدگی می‌شود. این پرونده ترکش هایی داره که گریبانگیر خیلی های دیگر در فوتبال خواهد شد. فعلا معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس در این ماجرا به دام افتاده اما خیلی های دیگر باید راهی دادسرا شوند.

> کاربری به نام خان عمو هم در صفحه توییترش نوشت: قاضی رسیدگی کننده به پرونده حسین هدایتی خسته‌ترین انسانه الان؛ چون نمیدونه حق مردم رو از چندنفر پس بگیره نمیدونه از فدراسیون فوتبال بگیره؟ از کمیته داوران بگیره؟ از باشگاه پرسپولیس بگیره؟
کدومو از کدوم پس بگیره

> مهدی فاطمی در توییترش نوشت: مهدی رسول پناه سرپرست باشگاه پرسپولیس: از روز اولی که آمدم برنامه‌ام مبارزه با فساد در فوتبال و باشگاه بود. تشکر می‌کنم از نهاد‌های امنیتی. بله! مدیر دستگیر شده از باشگاه ما است.
پ.ن: امیدوارم وقتی این پرونده به مهره‌های اصلی رسید هم تشکر کنی دکتر!

> محسن جعفری هم توییت کرد: مدیر میانی باشگاه پرسپولیس آزاد شده و وثیقه مورد نظر رو هم گذاشته. گویا ایشون خیلی خوب همکاری کردن و تمام پشت پرده‌ها و روابط مالی رو افشا کردن اون هم فقط تو ۶ روز! پای خیلی از مدیران هم باز میشه به این پرونده — جالبه که ایشون در محل قرار برای دریافت رقم میلیاردی سنگین دستگیر شده!

مطالعه بیشتر بستن

  واقعیتی از سوت زنی

واژه سوت زدن به معنای گزارش کردن یا گزارش دادند از گذشته در نظام اداری ایران به صورت سنتی وجود داشته است مطلع کردن مقامات بالادستی از فساد اداری احتمالی می تواند سبب ایجاد حاشیه امنیتی برای سازمان اداری مربوطه باشد
برای اینکه مطلع کردن مقامات اداری از فساد بتواند تاثیر واقعی خود راداشته باشد قطعاً باید جایگاه آن در نظام حقوقی تعریف گردد.

گزارش کردن یا مطلع کردن بالادستی های سازمان یا
نهاد های نظارتی برای دو حرکت مقابله و برخورد صورت
می گیرد در واقع یا یک فساد اداری در حال شکل گیری است که نیازمند جلوگیری از تشکیل فساد است یا یک فسادی قبلاً شکل گرفته و در حال حاضر نیازمند مقابله است به همین خاطر در قالب کشورها این اصطلاح در فرهنگ جزایی آنها جای گرفته و در زمره مجموعه حقوق جزا به ان پرداخته شده و از دو کانال پیشگیری و مجازات نسبت به آن موضع گیری گردیده است.
اقتصاد و نظام کشور های دنیا از دو شکل خارج نیستند یا دارای نظام اقتصادی و اداری محدود و بسته هستند و یا دارای نظام اقتصادی آزاد و بدون محدودیت می باشند .
در کشورهایی که دارای اقتصاد و نظام سرمایه داری آزاد بودند از ابتدا اقتصاد و ساختار اقتصادی دولت در اختیار یک لابی پرقدرتی بوده که قدرت در آن همیشه از نسلی به نسلی دیگر منتقل شده است، برای همین عنوان فساد اداری به معنای اخص کلمه در صورت بروز نیز جایی برای ظهور نمی‌یافت.
کشورهایی هم که در آنها اقتصاد و نظام اقتصادی بسته حاکم است به دلیل تقسیم ناعادلانه ثروت و قدرت اقتصادی میان افراد حاکم و محرمانه و مخفیانه بودن فعالیت‌های اقتصادی فسادهای احتمالی عیان و آشکار نشده و در صورت اطلاع از آن توسط افراد دیگر جامعه، محلی برای اعتراض و اعلام ندارند که می‌توان از آن به عنوان استبداد “درون سازمانی ” از آن یاد کرد. لذا در این گونه نظام های اقتصادی چیزی به عنوان سوت زدن و اطلاع دادن گزارش فساد شکل نگرفته و جایگاهی ندارد .
مهمترین قسمتی که در فساد اداری ممکن است ایجاد شود زمان جابجایی و تغییر در ساختارها و نظام‌های اقتصادی است زمانی که کشورها خواهان یا مجبور به تغییر از یک نظام اقتصادی به نظام اقتصادی دیگر هستند و پیشرفت همه جانبه مردم کشورشان را با بهره مندی از تئوری ها و تجربه های اقتصادی دیگر دنبال می‌کنند. زمانی که توزیع عادلانه سرانه ثروت ملی در میان مردم و مالیات دهندگان اهمیت پیدا کرده است و هنگامی که شفافیت نقش آفرینی می کند .
برای همین آن را باید در حقوق عمومی جستجو کرد اگر نظام های اقتصادی موجود در دنیا به سه دسته دولتی، آزاد و اسلامی تقسیم شوند می‌توان فساد اداری را در هر سه نظام محتمل دانسته و پیش‌بینی نمود و برای جلوگیری از بروز فساد طرح پیشگیری در حقوق جزا را پیش بینی نمود و چنانچه هر کدام از این نظام‌های اقتصادی خواهان تغییر و حرکت در اقتصاد باشند برای آنها نیز بتوان با جرم انگاری، گزارش فساد اداری را نیز معنا بخشید حال اگر این تغییرات کلی اقتصادی که در چارچوب حقوق عمومی مطرح می شود به گونه ای سازمان یافته و در نظر گرفتن حداقل مباحث جزئی شکل بگیرد به خودی خود می تواند یک سازمان کاملاً شفاف را شکل دهی نماید که در این حالت مجازات جای خود را به پیشگیری داده و دیگر سوت زنی کلی وجود نخواهد داشت و جای خود را به “اصلاح اداری” و “تذکر” خواهد داد .
به سادگی در تجربه کشورهای دیگر می‌توان میزان کارایی و کارآمدی شفافیت به معنای واقعی رادر چارچوب حقوق عمومی بیابیم. لذا به نظر می رسد ورود اصطلاح سوت‌ زنی در نظام اداری و حقوقی ایران با مطالعه دقیق تر و اجرای صحیح می تواند به عنوان یک ترقی و پیشرفت حقوقی و اداری در ایران منتهی شود و صرف یک اقتباس از قانون چند کشور و تصویب آن به عنوان تنها قانون برای شفافیت امور اداری با اقتباس از تجربیات چند دهه قبل کشورهای که دارای نظام اقتصادی متفاوت می باشند نه تنها راه گشا نمی باشد بلکه در عمل می‌تواند به عنوان یک مانع برای پیشرفت اداری و اقتصادی کشور بدل شوند.

مطالعه بیشتر بستن