بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان از بدهی بدهکاران عمده مالیاتی وصول شد

سخنگوی قوه قضائیه ضمن گرامیداشت روز خبرنگار گفت: در ماه‌های اخیر شاهد نمونه‌های خوبی از گزارشگری فساد از سوی جامعه رسانه‌ای کشور بودیم، در این حوزه خبرنگاران، ما را همکاران خود بدانند و ما نیز آن‌ها را همکار خویش و چشم و گوش بینا و شنوای دستگاه قضائی در یافتن مشکلات و آسیب‌ها بشمار می‌آوریم که بخش‌هایی از این مصاحبه مطبوعاتی را در پی می‌آوریم.


هیچ رسانه‌ای در یک سال گذشته از سوی قوه قضائیه
توقیف نشده است
اسماعیلی افزود: در یکسال اخیر هیچ روزنامه، رسانه و خبرگزاری از ناحیه قوه قضائیه توقیف نشده است و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه که قبلا با محکومیت‌هایی مواجه شده بودند در دوره اخیر از عفو مقام معظم رهبری، آزادی مشروط، تعلیق مجازات و سایر ارفاق‌های قانونی برخوردار شدند. وی تاکید کرد: جامعه رسانه‌ای و مطبوعاتی ما، حوزه مسائل امنیتی کشور و نظام و خط قرمز‌ها را مراعات می‌کنند؛ اما اگر جرم و تخلفی انجام شد و بویژه در حوزه امنیت و عبور از خطوط قرمز، رسیدگی، ماموریت اصلی ما به این موضوع است.

صلح و سازش در ۱۶۶ مورد از پرونده‌های محکومیت به قصاص از ابتدای سال تاکنون
وی اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش و پیگیری‌های همکاران در بخش‌های مختلف و بویژه شورا‌های حل اختلاف، از آغاز سال ۹۹ تا امروز، ۱۶۶ مورد از پرونده‌های محکومیت به قصاص با گذشت اولیای دم، اجرای قصاص منتفی شده است و محکومان به قصاص حیات و زندگی مجددی را پیدا کرده‌اند. اسماعیلی به حوزه کارگری اشاره کرد و افزود: در یکساله اخیر تمام تلاش قوه قضائیه بر این بوده است که ضمن رسیدگی به پرونده‌های قضائی، بویژه در مواردی که برخی از مدیران واحد‌های تولیدی و صنعتی مرتکب جرم شدند و در مظان اتهام قرار گرفتند به هیچ عنوان کارخانه، کارگاه و واحد صنعتی و تولیدی تعطیل نشود و هیچ کارگری بیکار نگردد و استیفای حقوق کارگران خصوصا در حوزه دستمزد و معیشت آنان جزو اولویت‌های قوه قضائیه بوده است.

مداخله دستگاه قضائی برای جلوگیری
از تعطیلی واحدهای تولیدی
سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: در سال گذشته هیچ واحد تولیدی با حکم مقامات قضائی تعطیل نشده است و جایی که برخی از افراد و گروه‌های دیگر نیز به دنبال تعطیلی واحد‌های تولیدی و کارگاه‌ها بودند، با مداخله دستگاه قضائی از تعطیلی جلوگیری شده است. وی افزود: تعطیلی کارخانه را به هیچ عنوان از ناحیه هیچ کس از جمله از ناحیه کارفرما، کارگر، بانک به عنوان طلبکار حوزه صنعت و تولید و سایر طلبکاران و مدعیانی که مطالباتی از واحد‌های تولیدی دارند، بر نمی‌تابیم و ضمن اینکه پیگیری برای استیفای حقوق طلبکاران را انجام می‌دهیم، اما اجازه تعطیلی واحد‌های صنعتی را نداده‌ایم و نخواهیم داد.

کارنامه قوه قضائیه در وصول بدهی‌های مالیاتی
اسماعیلی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضائیه در راستای وصول بدهی از بدهکاران مالیاتی و بانکی چه اقداماتی انجام داده است، اظهار کرد: وضعیت فعلی کشور و وضعیت اقتصادی ما ایجاب می‌کند که ما یقه بدهکاران بزرگ بانکی و یقه بدهکاران عمده مالیاتی را بگیریم و حقوق متعلق به مردم و جامعه را استیفا کنیم. البته این کار با همکاری بانک مرکزی در مورد بدهکاران بانکی و با همکاری سازمان امور مالیاتی در وصول مطالبات از بدهکاران مالیاتی انجام می شود. ۱۶۶ مورد گذشت اولیای دم از اجرای قصاص از آغاز سال ۹۹ تا به امروز/ بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان از بدهکاران عمده مالیاتی وصول شد
سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: در یک سال گذشته، در تهران و با پیگیری سازمان امور مالیاتی و اقدام نمایندگان دادستان در حوزه‌های مالیاتی، بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده با همکاری نمایندگان دادستان وصول شد.
وی تصریح کرد: آنچه که ما اعلام می‌کنیم ناظر به بدهکاران خرد نیست و آن را سازمان امور مالیاتی اقدام می‌کند و به عنوان دستگاه قضائی به هیچ عنوان به سمت کسبه جزء نرفتیم و سراغ بدهکاران بزرگ مالیاتی رفتیم. اسماعیلی بیان کرد: با نیابت‌هایی که برای برخی از بدهکاران به سایر استان‌ها داده شده بود، حدود شش هزار میلیارد تومان هم در سایر استان‌ها وصولی داشتیم و جمعا بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان از بدهکاران عمده مالیاتی وصول و به سازمان امور مالیاتی تقدیم شده است.سخنگوی دستگاه قضائی در ادامه بیان کرد: اخیرا و در هفته گذشته در مورد یکی از بدهکاران عمده بانکی مربوط به گروه فرزان راد ۱۴۰ میلیارد تومان بدهی این گروه به بانک مسکن با پیگیری واحد‌های قضائی تسویه شد و ۲۳۰ میلیارد تومان بدهی این واحد به بانک رفاه در حال تسویه است.
وی ادامه داد: این اطمینان را به مردم می‌دهیم که مجدانه پیگیر وصول این مطالبات هستیم و این نوید را به نهاد‌های ذیربط می‌دهیم که آمادگی همکاری با سیستم بانکی و سازمان امور مالیاتی کشور برای وصول مطالبات در این حوزه‌ها را داریم.
اسماعیلی در ادامه بیان کرد: علاوه بر این‌ها از ناحیه سازمان بازرسی کل کشور رقم درشتی از مالیات‌ها بالغ بر هزار میلیارد تومان وصول شده و از ناحیه اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک نیز ارقام درشتی وصول شده که به همین مثال‌ها بسنده می‌کنم.

ورود دستگاه قضائی به بازار افسارگسیخته خودرو
وی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا قوه قضائیه با فساد یا تخلفی از جانب خودروسازان که منجر به اخلال در قیمت خودرو مبنی بر گرانی‌های اخیر خودرو، شده باشد، مواجه نشده است، اظهار کرد: در حوزه خودرو که واقعا یکی از مسائل و مشکلاتی است که امروز مردم با آن مواجه هستند و گرانی‌های افسارگسیخته خودرو، قوه قضائیه نسبت به این حق عمومی مردم بی‌تفاوت نبوده و هم در حوزه قیمت‌گذاری خودرو از ناحیه خودروسازان پیگیری‌های مجدانه‌ای برای ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو انجام داد که اثرات مثبتی را داشت و هم در حوزه برخی از شرکت‌های خودرویی که با ایجاد بازار سیاه و سوءاستفاده موجب افزایش قیمت خودرو می‌شدند، افرادی را تحت تعقیب قرار داد.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: هم در مورد خودروسازان حتما مطلع هستید که مدیران قبلی هر دو شرکت خودروساز تحت تعقیب دستگاه قضائی قرار گرفتند و الان بعضا در زمره متهمان و محکومان پرونده‌های ما هستند.
وی ادامه داد: به صورت خاص در زمینه گرانی خودرو، سازمان بازرسی کل کشور ورود و بازرسی جدی انجام داد که یک نمونه را عرض می‌کنم که در بازرسی از ایران خودرو به این نتیجه رسیدند که یکی از تامین‌کنندگان قطعات فولاد آلیاژی برای خودروساز ما، با تبانی مبادرت به گران نمایی و گران فروشی می‌کرده است و علی رغم اینکه فولاد آلیاژی می‌توانسته از تولیدکنندگان داخل کشور تهیه شود، در قالب یک شرکت خارجی که به نوعی مرتبط با خودشان بود از طریق خرید خارجی انجام شد و این کالا را با گران نمایی و قیمت‌های بسیار گران‌تر به خودروساز ما فروختند که نهایتا معلوم شد تبانی‌هایی بین برخی از دست اندرکاران این حوزه بوده که علاوه بر تحت تعقیب قرار دادن متهمان فقط درباره یکی از شرکت‌هایی که فولاد آلیاژی به خودروساز ما می‌فروخت، متوجه شدند که بیش از ۵۴۴ میلیارد تومان هزینه مازاد در سال‌های ۹۴ تا ۹۸ به این خودروساز تحمیل شده که با پیگیری که ما انجام دادیم تاکنون ۵۳۳ میلیارد تومان از این مبلغ به شرکت خودروساز عودت داده شد.
وی افزود: یک مبلغ ۱۱ میلیارد تومان دیگر باقی مانده که آن هم انشاءالله مسترد خواهد شد.

بازداشت تعدادی از جاسوسان در بخش‌های مختلف
و قطعیت حکم دو جاسوس
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بازداشت تعدادی از جاسوسان گفت: تعدادی از جاسوسان و عناصر خودفروخته و کسانی که مرتکب جنایاتی در کشور شده بودند، توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) تحت تعقیب قرار گرفتند و دستگیر شدند که من همین جا از تلاش‌های این عزیزان تشکر می‌کنم و اخیرا چهار پنج مورد دستگیری داشتیم که هم در وزارت امور خارجه بوده و هم در برخی از صنایع خرد و شرکت‌های دیگر و شرکت‌های تامین‌کننده قطعات و پشتیبانی‌کننده مربوط به حوزه انرژی، وزارت دفاع و انرژی هسته‌ای که افراد در مردادماه امسال شناسایی و دستگیر شدند. وی اظهار کرد: یکی از کسانی که دستگیری او خیلی خوب بود، دستگیری آقای شارمهد، سرکرده گروه تندر بود که اقدام تروریستی انجام داده بود و عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را در حال عزادارای و در حسینیه شیراز به شهادت رسانده بود که الحمدلله دستگیر شد. اسماعیلی اذعان کرد: عجیب این است که کشور‌های مدعی حقوق بشر و بویژه آمریکا مامن تروریست‌ها شده‌اند و کسانی که انفجار و خرابکاری انجام می‌دهند و اشخاص بیگناه را در حال برگزاری مراسم دینی و مذهبی به شهادت می‌رسانند نه تنها مامن این‌ها می‌شوند بلکه امکانات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و این‌ها را پرورش می‌دهند و موجبات انحراف اذهان عمومی را به وجود می‌آورند.
سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: ما خوشحالیم از اینکه این اتفاق افتاده؛ البته اضافه می‌کنم که در همین ایام دو نفر از جاسوسان دیگر هم حکم محکومیتشان صادر شد و قطعیت پیدا کرد و در حال اجراست. آقای مسعود مصاحب فرزند محمود که در قالب دبیرکل انجمن دوستی اتریش و ایران از طریق اقدام علیه امنیت و همکاری با رژیم اشغالگر قدس و همچنین سرویس آلمان مبادرت به جاسوسی می‌کرد و اطلاعات مختلفی را در حوزه‌های گوناگون از جمله حوزه‌های زیربنایی، نظامی، هسته ای، موشکی، نانو و درمانی را در اختیار سرویس‌های بیگانه قرار می‌داد، محاکمه و محکوم به ۱۰ سال حبس شد و حکم وی نیز قطعی شده است.
وی عنوان کرد: محکوم دیگری هم در همین ایام داشتیم آقای شهرام شیرخانی از جواسیس بود که شناسایی شد و جاسوس انگلیس در حوزه‌های مختلف بود و به ویژه در حوزه‌های حساس کشور اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کرد و به دنبال آلوده‌سازی برخی از مدیران و جذب عناصر برای سرویس بود و نه تنها خودش همکاری می‌کرد بلکه عناصر دیگری را هم جذب می‌کرد و اطلاعات قرارداد‌های ما را در حوزه بانک مرکزی، بانک ملی و وزارت دفاع به دشمن داده بود که شناسایی و دستگیر و محاکمه شد و به ۱۰ سال حبس محکوم شده و حکم قطعی او در حال اجراست.

مطالعه بیشتر بستن