فقهای شورای نگهبان قانوناً می‌توانند محدودیت در جذب وکیل را بی اعتبار اعلام کنند

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری هفته گذشته خود که در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و روز خبرنگار و گرامی داشت یاد و خاطره خبرنگارانی همچون مرحوم مردوخی و خانم عبدالمحمدی و
روح الله رجایی، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.
خبرنگار «حامی عدالت» از سخنگوی شورای نگهبان پرسید
«با عنایت به ماده‌ ۱۹ آیین نامه داخلی شورای نگهبان که مقرر می‌دارد: اعلام‌ مغایرت‌ قوانین‌ و مقررات‌ یا موادی‌ از آنها با شرع‌ با توجه‌ به‌ اصل‌ چهارم‌ قانون‌ اساسی‌، درهرزمان‌ که‌ مقتضی‌ باشد توسط‌ اکثریت‌ فقهای‌ شورای‌ نگهبان‌ انجام‌ می‌یابد و تابع‌ مدت‌های مذکور در اصل‌ نود و چهارم‌ قانون‌ اساسی‌ نمی‌باشد» و با نظر به اینکه فقهای معظم شورای نگهبان در نظریه اخیرخود پس از استعلام دیوان عدالت اداری، حرفه وکالت را مشمول

سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی دانسته‌اند و انحصار در پذیرش را مخالف سیاست‌های کلی نظام دانسته اند، و با توجه به ماده ٧ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که محدودیت در صدور مجوز را ممنوع و برای آن مجازات تعیین کرده است، آیا شورای نگهبان در راستای ماده ١٩ آمادگی دارد که تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب ٧۶که طی آن محدودیت در جذب وکیل را پیش‌بینی کرده است بی‌اعتبار اعلام کند؟
عباسعلی کدخدایی در پاسخ اظهار داشت: اینکه فقهای شورای نگهبان در این رابطه چه نظری بدهند؛ به نحوه طرح موضوع بستگی دارد. اما به صورت کلی این موضوع به صورت قانون وجود دارد و در آیین نامه داخلی مجلس هم به آن اشاره شده که هرجا قانونی بر خلاف موازین شرعی باشد، فقهای شورای نگهبان می‌توانند طبق قانون نسبت به آن موضوع اعلام نظر کنند.
وی در خصوص واگذاری نظارت بر انتخابات شورای شهر به شورای نگهبان گفت: در این خصوص دو بحث است، یکی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و یکی نظارت بر نمایندگان، آنچه که آیت‌الله جنتی اشاره کردند نظارت بر نمایندگان بود که من توضیح خواهم داد؛ نسبت به بحث اول دوستانمان در مجلس چنین نظری دارند که با توجه به اینکه مجلس سازوکار نظارت موثر در بحث انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را ندارد، این کار را به شورای نگهبان واگذار کنند.
کدخدایی یادآور شد: در مصوبات مشابهی که در سال‌های گذشته برای‌مان ارسال شده بود، اعضای شورای نگهبان اشکال اصل ۹۹ را گرفتند چون در آنجا به صورت حصری نظارت را بر انتخابات به عهده شورای نگهبان نهاده است، از این جهت این ایراد را در گذشته ما گرفته‌ایم. باید منتظر طرح مجلس باشیم اگر مثل طرح‌های گذشته باشد، شورای نگهبان آن را قبول نخواهد کرد.
وی تاکید کرد: نظارت بر نمایندگان مجلس را هم که ما مطرح کردیم، بحث شخصی شورای نگهبان نیست بلکه موضوعی است که قانون اساسی تاکید کرده است.
کدخدایی همچنین درباره الکترونیکی شدن انتخابات گفت: در این زمینه تحول خاصی اتفاق نیفتاده، البته با توجه به شرایط کرونایی رسیدگی‌ها در این روند شدت یافته است تا بتوانیم از طریق الکترونیکی هم اقدام کنیم.
وی افزود: در هر مرحله‌ای که وزارت کشور در این زمینه به نتیجه برسد و سلامت مردم به خطر نیفتد، ما آماده همکاری هستیم.
کدخداییهمچنین در ادامه افزود: پژوهشکده شورای نگهبان قبلا مطالعاتی درباره نظام پارلمانی داشته‌ است؛ اگر بحث جدیدی درباره ظرفیت‌های قانون اساسی مطرح شود، آمادگی لازم را جهت نظر مشورتی دارد.
سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: مصوبات مجلس در صورتی که در چارچوب شرع و قانون اساسی باشد، مورد موافقت شورای نگهبان است و اگر طرح‌های ضدآمریکایی کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در این چارچوب باشد، شورای نگهبان این موارد را تایید خواهد کرد.
وی درباره مصوبات مشابه FATF، گفت: در گذشته و آینده ما صرفا براساس قانون و شرع نظر داده و خواهیم داد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی، گفت: معاون وزیر کشور در این زمینه با من صحبت کردند و ظاهراً ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه برگزاری این انتخابات را داده است اما نظر رسمی ستاد به دست ما نرسیده است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه حوزه‌ها کم است و تنها ۱۲ نماینده باید انتخاب شوند، شاید برای برگزاری این انتخابات تدابیری اندیشیده شود که از اجتماعات جلوگیری شود.
کدخدایی در خصوص اعلام برخی از اسامی برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰، گفت: شورای نگهبان هنوز درگیر انتخابات نشده است و در این زمینه ورود نکرده و اقدامی نیز نکرده است. از جهات قانونی افراد می‌توانند در هر زمان ثبت نام کنند اما می‌توان توصیه کرد افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌اند، دیگر ثبت نام نکنند.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه فردی در یک دوره انتخابات تایید صلاحیت و در دوره دیگری رد صلاحیت می‌شود، گفت: درباره صلاحیت افراد در شورای نگهبان رای‌گیری می‌شود؛یک دوره شاید تشخیص دهند که فردی رجل سیاسی است و در دوره دیگری شاید این تشخیص را ندهند. موارد رد صلاحیت را به خود افراد اعلام کردیم و‌ای کاش قانون این اجازه را می‌داد که نسبت به افرادی که ادعاهایی را مطرح می‌کنند، به صورت شفاف مواردشان را اعلام کنیم.
وی در واکنش به اظهارات «علی مطهری» مبنی بر اینکه نظرات پژوهشکده شورای نگهبان حریت مجلس را گرفته است، گفت: پژوهشکده شورای نگهبان یک پژوهشکده علمی است و استقلال قوای سه گانه را مخدوش نکرده است و این حرف خنده دار است.
سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی گفت: متاسفانه از وقتی که به لایحه ایراد گرفتیم و به مجلس رفته، هنوز برنگشته و اگر برای ما ارسال شود حتما اطلاع‌رسانی می‌کنیم. از دوستان مجلس آن را بپرسید.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا درباره طرح گشایش اقتصادی، دولت با شورای نگهبان مشورت کرده است، گفت: لزومی ندارد دولت محترم در مباحث اقتصادی با ما مشورتی داشته باشد و صرفاً اگر طرحی تصویب شود ما ورود می‌کنیم.
کدخدایی همچنین درباره طرح مالیات بر خانه‌های خالی، اظهار داشت: مجلس یازدهم همت کرده است و در حوزه معیشت قوانین را به تصویب رسانده است و امیدواریم ادامه پیدا کند. طبیعتا طرح‌ها و لوایح مربوط به معیشت مردم نباید مغایر با شرع و قانون اساسی باشد و شورای نگهبان هم در این صورت آمادگی دارد آنها را سریع‌تر بررسی و تایید کند.

مطالعه بیشتر بستن