از شهر سالم تا دادسرای سلامت

علیرضا سزاوار: رئیس قوه قضائیه در ابتدای هفته گذشته و در جلسه شورای عالی استان‌ها بر این نکته تاکید کرد که اعضای شوراها دژ محکمی در برابر هرگونه نفوذ، رانت‌خواری و فساد و هر امری که حقوق عامه مردم را بخواهد پایمال کند، بسازند. سید ابراهیم رئیسی، در سی و چهارمین جلسه شورای عالی استان‌ها به توصیف آرمانشهر پرداخت و گفت: شهر اسلامی و سالم دارای ویژگی‌های همچون معنویت اخلاق و عقلانیت و عدالت است. رئیس دستگاه قضائی تصریح کرد: در قانون اساسی ما در اصول ۱۰۱ و ۱۰۲ به ویژگی‌های تشکیل شوراها اشاره شده که برای پیشرفت امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و عمرانی شهرها تشکیل می‌شوند و باید تلاش کرد این فلسفه در شوراها دنبال شود.


مخالف ویلاسازی در مناطق خوش آب و هوا نیستم
وی شوراها را جلوه حضور و اراده مردم برشمرد و گفت: مطابق قانون اساسی شوراها برای پیشرفت امور اقتصادی شهرها و روستاها تشکیل شده‌اند و تلاش شوراهای شهر و روستا باید در راستای پیشرفت امور اقتصادی و فرهنگی و… باشد. اعضای شوراها دژ محکمی در برابر هرگونه نفوذ، رانت‌خواری و فساد و هر امری که حقوق عامه مردم شهرها و روستاها را بخواهد پایمال کند بسازند و شوراها در این جهت باید با همه بخش‌ها همکاری کنند. هر امری که حقوق عامه را بخواهد ضایع کند و به منابع طبیعی و ذخایر کشور آسیب وارد کند باید با برخورد شوراها مواجه شود.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه شوراها حق ارائه طرح در مجلس را دارند گفت: اما آیا در کنار این حق به تکالیف خود هم توجه دارند و از ظرفیت‌های موجود استفاده کافی می‌شود که برای مثال در تغییر کاربری اراضی کشاورزی توجه داشته باشند؟
وی با تاکید بر اینکه مخالف ویلاسازی در مناطق خوش آب و هوا نیستم، گفت: اما این مسئله نباید حقوق شهروندان را تضعیف کند.
رئیسی حفظ حریم باغات مزارع کشاورزی، شهر و روستا را از اولویت‌های شوراهای شهر دانست و افزود: هیچ کمیسیون و تبصره و ماده قانونی نباید حقوق عامه را دچار مشکل کند.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه دادستان‌ها و مجموعه‌های قضائی استان‌ها باید مامن قانون مداری باشند، اظهار داشت: ایجاد خوف و ترس در دل کسانی که می‌خواهند کار قانونمند انجام دهند اشتباه است اما کسانی که می‌خواهند به حقوق عامه دست‌اندازی کنند باید شوراها اولین مانع آنها باشند و در آخر مرحله داستان‌ها وارد شوند. وی گفت: باید مقابل تخلفات زیاده‌خواهی‌ها ایستاد تا این موارد به پرونده قضائی تبدیل نشود.

شوراها همکار قوه قضائیه
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه باید روند فعالیت شوراها آسیب‌شناسی شود ایجاد یک سامانه شفاف‌سازی را کار مبارکی دانست و بیان کرد: شوراها اولین مدعی سلامت قانونی مندی هستند و اجازه ندهند چهره شوراها که نماینده مردم هستند محدود شود. رئیس قوه قضائیه شوراها را همکار قوه قضائیه برشمرد و گفت: این همکاری در جهت مبارزه با انحرافات موجب می‌شود حقوق عامه رعایت شود. ما شوراها را همکار خود می‌دانیم تا با کمک آنها حقوق استفاده از آب خاک و محیط زیست از مردم ضایع نشود.
آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه ما موافق توسعه یافتگی هستیم، گفت: اما هرگونه توسعه یافتگی اقتصادی فرع بر حفظ محیط زیست است.
آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر اجرای ساز و کارهای نظارتی قوی در درون شوراها، اظهار کرد: در همه جا نظارت درون سازمانی بر نظارت برون سازمانی مقدم است. نظارت‌هایی را دستگاه قضائی، وزارت کشور و دستگاه‌های دیگر دارند؛ اما تقویت نظارت درون سازمانی در شوراها مقدم است.

پیشنهاد قوانین دست خودتان است
وی خطاب به اعضای شوراها افزود: باید ساز و کارهایی ایجاد کنید که در درون خود شوراها این نظارت نهادینه شود. اگر شوراها با یک تخلف مواجه شدند، فریادشان بلند شود و زنگ خطر به صدا دربیاید؛ این زنگ خطر در درون خود شما باید به صدا درآید و آسیب را خودتان حل کنید.آیت الله رئیسی با بیان اینکه یکی از افتخارات ما در نظام اسلامی این است که با رأی مردم همه نهادهایش شکل می‌گیرد، عنوان کرد: مردم با یک انتظاری پای صندوق رأی می‌آیند و با یک امیدی به اعضای شوراها رأی می‌دهند. وی گفت: مردم می‌خواهند اتفاقاتی در جهت آبادانی، بهداشت و مسائل اجتماعی بیفتد؛ اگر انتظارشان محقق نشود، ناامید می‌شوند. در ارتباط با شوراها اگر نیاز به اصلاح ساختار داریم؛ پیشنهاد قوانین دست خودتان است و در این جهت پیشنهاد کنید تا مقررات و قوانین مورد نیاز به ویژه در امر نظارت دیده شود.

افراد متخلف باید اول از شوراها بترسند
آیت‌الله رئیسی با اشاره به این مطلب که به نظر می‌رسد شوراها در برخی موارد نیاز به اصلاح ساختار دارند که اجازه اصلاح این ساختار با توجه به امکان ارائه طرح به مجلس در دست خود شوراهاست، گفت: البته در کنار اصلاح امور ساختاری باید اصلاح رفتاری هم صورت گیرد به گونه‌ای که باید راه برای افراد قانون مدار باز باشد اما برای سودجویان بسته شود. وی ادامه داد: افراد متخلف باید اول از شوراها بترسند و بعد از دادستان‌ها خوف داشته باشند. شورایی که مقابل فساد می‌ایستد و اجازه بروز تخلف نمی‌دهند مورد حمایت دستگاه قضائی و مورد حمایت نظام است.

با خریدن و پول، مشکل حل نمی شود
وی در خصوص کمیسیون ماده ١٠٠ شهرداری‌ها نیز بیان کرد: مسئله ماده ١٠٠ را باید حل کنیم، تخلف خریدن، کار درستی نیست. در یک کوچه‌ای چند نفر آمدند و کوچه را اشغال و سد معبر کردند، می‌گویند پولش را می‌دهیم، این حرف درست است؟ شما این حرف را می‌پسندید؟ اینکه هر روز جلوی چشم پیر و جوان و مرد و زن تخلفی علنی در شهری می‌شود و طرف بگوید پولش را می‌دهم، درست نیست، اگر این کار تخلف است نباید صورت گیرد. رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر لزوم تدبیر اندیشی در خصوص درآمد شهرداری‌ها بیان کرد: در خصوص درآمد شهرداری‌ها باید فکری کرد که منابع درآمد شهرداری‌ها از کجا باشد. تخلفاتی که رخ می‌دهد مسائلی است که دارد حقوق عمومی را ضایع می‌کند، حق تنفس را از مردم می‌گیرد و شش‌های شهر را مورد تهدید قرار می‌دهد. هر شهر و روستایی شش‌هایی دارد که بسیار مهم است، نمی‌شود با خریدن و پول، مسئله را حل کرد.

اقدام اخیر امارات، خیانت به اسلام بود
آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه روز سه شنبه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بر لزوم کسب معرفت از آموزه‌های عاشورا و برگزاری آئین‌های عزاداری با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد.
رئیس قوه قضائیه، مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم را از مهم‌ترین آموزه‌های عاشورای حسینی عنوان کرد و گفت: اگر در ۲۸ مرداد ۳۲ که کودتاچیان دنبال امیال پلید خود علیه ملت ایران بودند، راهبرد مسئولان وقت مقاومت بود، کودتاگران هرگز به هدف خود نمی‌رسیدند.

آمریکا در منطقه و جهان رو به افول است
آیت‌الله رئیسی برکات و دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی و افول قدرت‌های بزرگ را محصول ایستادگی و مقاومت رهبران نظام اسلامی و ملت ایران دانست و افزود: امروز آمریکایی‌ها حقیقتاً در منطقه و سطح جهان در حال افول هستند و شرایط اقتصادی و سیاسی آن‌ها بیانگر شکست سیاست‌هایشان است.
رئیس قوه قضائیه، بدهی ۲۶ هزار میلیارد دلاری آمریکا و اعتراضات عدالت خواهانه در این کشور، مرگ و میر و ابتلای بیش از یک پنجم آمریکایی‌ها به کرونا، بیکاری بیش از ۳۰ میلیون آمریکایی به خاطر سوءمدیریت و شکست فضاحت بار و تنها ماندن آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را از نشانه‌های افول اقتصادی و سیاسی سردمداران کاخ سفید دانست.

ثمره مقاومت و ایستادگی
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه ایستادگی و مقاومت، یک راهبرد کاملاً
اثربخش و پر ثمر است، تصریح کرد: عزت، افتخار و اقتدار جمهوری اسلامی در سایه راهبرد ایستادگی و مقاومت به دست آمده و هر ملتی که این راهبرد را سرلوحه خود قرار دهد، زندگی عزتمندانه، افتخارآمیز و مقتدرانه خواهد داشت. رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای توسعه روابط شان را نتیجه فریب خوردن اماراتی‌ها دانست و با خائنانه خواندن این توافقنامه نسبت به اسلام و قدس شریف و آرمان‌های فلسطین، به حاکمان این کشور که در برج‌های شیشه‌ای نشسته‌اند هشدار داد که منتظر واکنش مردم با غیرت امارات و دیگر کشورهای جهان باشند.
رئیسی خاطرنشان کرد: خیانت حاکمان امارات قابل گذشت نیست و با گذشت زمان هم پاک نخواهد شد و همدستی و همراهی و همکاری امارات با رژیم کودک کُش و متجاوز اسرائیل از چشم آزادگان جهان مخفی نمی‌ماند و در یاد ملت‌ها خواهد ماند.

تحت تأثیر جوسازی‌ها
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: پرونده‌هایی که در قوه قضائیه تشکیل می‌شود و یا گزارش‌هایی که به این قوه می‌رسد، با دقت و حوصله و بر اساس قانون و عدالت مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. رئیسی با بیان اینکه قضات متعهد و پر تلاش دستگاه قضا تحت تأثیر جوسازی‌ها و فشارها قرار نگرفته و دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند و ملاک آن‌ها در دادرسی‌ها، حقیقت و اجرای عدالت است، به صاحبان قلم و تریبون و چهره‌های متنفذ سیاسی و اجتماعی توصیه کرد که از پیش‌داوری و گمانه زنی پرهیز کرده و حوصله به خرج داده و اجازه دهند گزارش‌هایی که به قوه قضائیه می‌رسد، بر اساس عدالت مورد رسیدگی قرار گیرد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مردم خواستار رسیدگی به کاستی‌ها، نارسایی‌ها و برخورد متناسب با خیانت‌ها، تخلفات و مفاسد هستند، خاطرنشان کرد: افشاگری‌ها درباره تخلفات و مفاسد هم اگر به اقدام و عمل مورد انتظار مردم منتهی نشود، برای جامعه اعتمادآفرین و مؤثر نخواهد بود.

طرح نفتی دولت
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح نفتی دولت گفت که این طرح در شورای هماهنگی سران قوا مطرح شده و قوه قضائیه هم مانند دیگر قوا نظراتش را پس از هم اندیشی با کارشناسان اقتصادی اعلام و به دولت منتقل کرده است.
رئیس قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد که دولت شرایط اعلام شده از سوی نخبگان اقتصادی و دستگاه قضائی را به صورت جامع در طرح نفتی خود لحاظ نماید تا اجرای آن گره گشای مسائل و مشکلات کشور و مردم باشد.

حرمت پزشکان در پرونده‌های قضائی حفظ شود
آیت الله سید ابراهیم رئیسی، روز پنجشنبه در نشست احیای حقوق عامه در حوزه سلامت و تجلیل از جامعه پزشکی با گرامیداشت روز پزشک و یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت و تقدیر از تلاش‌های پزشکان و پرستاران در دوران شیوع بیماری کرونا، گفت: آمریکا و اروپا با آن همه ادعای تخصیص تولید ناخالص ملی به بخش سلامت، در مواجهه با کرونا فشل شدند اما در ایران با تدبیر مقام معظم رهبری و همراهی مردم با وجود این کادر پزشکی توفیقات بزرگی حاصل شد. رئیس قوه قضائیه، امر سلامت در همه ابعاد جسمی و روحی و معنوی و اجتماعی را مهم دانست و با اشاره به تصویب و ابلاغ سیاست‌های کلان این حوزه، از عدم اجرای کامل این سیاست‌ها و بندهای مربوط به نظام سلامت در برنامه چهارم توسعه انتقاد کرد.
آیت الله رئیسی با تأکید بر عدالت در نظام سلامت و توجه به حقوق همه مرتبطان با این حوزه، اجرای طرح‌هایی همچون پزشک خانواده، تشکیل پرونده سلامت، راه‌اندازی نظام ارجاع و صدور نسخه‌های پزشکی الکترونیک را در احقاق حقوق عامه در بخش سلامت اثرگذار دانست.

نظارت پذیری مضاعف در عرصه پزشکی
رئیس قوه قضائیه گفت: قانونمداری باید به عنوان یک اصل مهم در همه عرصه‌ها به ویژه در حوزه پزشکی و بهداشت و درمان مورد توجه قرار گیرد و قانون گریزی باید ضد ارزش تلقی شود.

ادامه در صفحه ی ۱۰

مطالعه بیشتر بستن