لزوم تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضایی

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری بر رعایت نظم و انضباط اداری و لزوم تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضایی تأکیدکرد. احمدرضا بهرامی در دیدار با کارکنان اداری و قضایی دادگستری شهرستان لردگان با اشاره به بافت قومی شهرستان لردگان اظهار داشت: از آنجا که

بافت فرهنگی این منطقه به صورت عشیره ای و سنتی است لذا مسئولان قضایی شهرستان باید ضمن تعامل با دستگاههای اجرایی از ظرفیتهای شوراهای حل اختلاف برای حل مسالمت آمیز دعاوی و برقراری صلح و آرامش در میان مردم استفاده نمایند. وی افزود: در شعب دادگاهها نیز قضات و مدیران قضایی باید با کارکنان دفاتر خود ارتباط و تعامل داشته و به صورت مستمر نحوه رسیدگی به پرونده ها، پالایش و اجرای دقیق و به موقع احکام قضایی را رصد نمایند. بهرامی تصریح کرد: ملاک عمل در قوه قضائیه حفظ کرامت انسانی شهروندان و رضایتمندی مردم است و در مناطقی که همبستگی و روابط خویشاوندی میان مردم آن حاکم است این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.رئیس کل دادگستری استان بهره گیری از سامانه ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی، رسیدگی سریع به پرونده های مسن و استفاده حداکثری از امکانات و ملزومات را از موارد مهمی دانست که باید مورد توجه روسا و کارکنان مجموعه قضایی شهرستان لردگان قرار گیرد.
گفتنی است رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری در ادامه بازدیدهای سرزده خود ضمن حضور در حوزه قضایی شهرستان لردگان از مجموعه دادگستری، دادسرا و شوراهای حل اختلاف این شهرستان بازدید کرد.

مطالعه بیشتر بستن

تا احقاق کامل حقوق عامه پیگیر موضوعات حقوقی خراسان جنوبی هستیم

برای جویا شدن از اقدامات مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده استان خراسان جنوبی به سراغ رئیس هیئت مدیره وکلای این استان رفتیم و چند سوال مختصر از ایشان پرسیدیم؛ در ادامه، پاسخ‌های آقای سید محسن موسوی را می‌خوانید.

آقای موسوی، آماری از تعداد وکلای استان و حجم پرونده‌ها ارائه دهید.
تعدادوکلای استان ۱۰۲ نفر است که از این تعداد ۵۳نفر خانم و ۴۹نفر اقا هستند. تعداد کاراموزان استان نیز ۱۲نفر است و همچنین تعداد پذیرفته شدگان اولیه سال ۹۸ در استان ۵۴ نفر بوده که برای ۴۹ نفر از آنان تا کنون پرونده تشکیل شده است.

مهمترین اقدام‌های مرکز در راستای تحولات
قوه قضائیه طی مدت اخیر چه بوده است؟
برگزاری دوره‌های آموزشی در موضوعات مختلف و مورد نیاز برای کارآموزان،دانشجویان حقوق و وکلا از مهمترین اقدامات مرکز در استان خراسان جنوبی بوده است. تعامل با نهادهای استانی با محوریت موضوعات حقوقی از دیگر اقدامات مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه بوده است که نتایج مثبتی را در سطح استان رقم زده است.

به طور مشخص چه برنامه‌های و قدم‌هایی برای توسعه عدالت قضائی برداشته شده است؟
همکاری با اداره بهزیستی و اداره کل امداد امام خمینی (ره) و انجام مشاوره حقوقی رایگان به مددجویان تحت پوشش نهادی مذکور، همکاری با آموزش و پرورش، اداره کار رفاه و تأمین اجتماعی و ارائه خدمات مشاوره‌ای به کادر درمانی بیمارستان‌های استان که به نوعی در کنترل، پیشگیری تشخیص و درمان بیماری کرونا فعالیت داشته اند، از جمله اقدامات مثمر ثمر مرکز بوده است.

اخیراً ریاست محترم قوه بخشنامه‌ای را درباره اینکه هیچ واحد تولیدی نباید به دلیل بدهی تعطیل شود داشتند؛ در ارتباط با این بخشنامه و دفاع از تولید و حقوق کارگران چه اقداماتی داشتید؟
دراین خصوص می‌توان از بررسی قراردادهای بانکی شرکتهای تولیدی و مشاوره لازم توسط همکاران،شرکت در کارگروه رفع موانع تولید، مکاتبات لازم با استانداری و وزرات صنعت، معدن و تجارت در راستای صادرات و واردات همچنینن بازدید اعضای هیئت مدیره از شهرک صنعتی و بررسی مشکلات تولید‌کنندگان را نام برد. نشست با مدیر کل شهرک‌های صنعتی جهت رفع موانع تولیدهم از دیگر اقدامات این مرکز بوده است که نتایج مثبتی را رقم زده است. در همین زمینه‌ها پیگیری‌ها و جلسات خود را ادامه می‌دهیم تا نتایج بیشتر و ملموس‌تری حاصل شود.

یکی از مشکلاتی که جامعه اکنون از آن رنج می‌برد
نقض حقوق مصرف‌کننده در پی گرانی‌ها است، در راستای دفاع از حقوق مصرف‌کننده چه قدم‌هایی برداشته شده است؟
نشستهای متعدد هیئت مدیره در این خصوص برگزار گردیده است که جزئیات برنامه‌های آتی متعاقبا اعلام می‌گردد.به طور کلی تعامل ما با نهادهای استانی در همین راستا بوده است و این مسیر را ادامه خواهیم داد. گرانی‌ها در استان ما هم مشکلاتی را پدید آورده است که برای رفع آن قوه قضائیه بارها اعلام موضع کرده و ما به عنوان مرکز وکلا هم پیگیر احیای کامل حقوق عامه در این خصوص هستیم.

مطالعه بیشتر بستن

 تفاهم نامه همکاری بین مرکز وکلا قوه قضائیه
و آموزش پرورش استان گلستان

در جهت بهره مندی از خرد جمعی، تجربیات و توانمندی‌های یکدیگر و همچنین نظر به جایگاه آموزش و پرورش بعنوان عامل اثرگذار اجتماعی و مولد نیروی انسانی و سرمایه فرهنگی و معنوی کشور و با توجه به نقش

فرهنگیان در تعلیم و تربیت و به منظور ارتقا آگاهی‌های حقوقی فرهنگیان استان گلستان؛ تفاهم نامه ارائه خدمات حقوقی و مشاره‌ای بین اداره کل آموزش و پرورش
و مرکز وکلای قوه قضائیه استان گلستان با محوریت بهره مندی فرهنگیان استان از ظرفیت مرکز وکلای استان در مراجع قضائی و شبه قضائی و همکاری در زمینه خدمات داوری و کارگاههای آموزشی منعقد گردید.

مطالعه بیشتر بستن

بازدید سرزده رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری از دادگاه عمومی بخش میانکوه

احمدرضا بهرامی رئیس کل
دادگستری استان در ادامه بازدیدهای سرزده خود
به حوزه قضایی بخش میانکوه رفت و از دادگاه عمومی این بخش بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی

دادگستری بهرامی در این بازدید با رئیس و کارکنان دادگاه بخش میانکوه دیدار و ضمن تقدیر از تلاشهای شبانه روزی پرسنل دادگاه بر ضرورت تکریم ارباب رجوع و حفظ کرامت انسانی در دستگاه قضایی تأکید و یادآور شد:یکی از مصادیق مهم حقوق شهروندی در نظام اداری حق برخورداری مردم از کرامت انسانی و اسلامی و دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری است. وی اظهار داشت:پاسخگویی به مطالبات مردم و صیانت از حقوق و آزادیهای مشروع شهروندان جزء اولویتهای دستگاه قضایی به شمار می آید و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و منویات ریاست محترم قوه قضائیه این موضوع می بایست سرلوحه کار همه خدمتگزاران مردم در نهاد قضایی کشور باشد. رئیس کل دادگستری استان لازمه حفظ حقوق شهروندان در دادگستری و جامعه را نظارت درون
سازمانی و برون سازمانی مسئولان قضایی دانست و تصریح کرد: تنها زمانی کرامت انسانی شهروندان حفظ می شود که دستگاه قضایی به عنوان متولی این امر خود از هرگونه خطا و تخلفی به دور باشد و در این میان نقش مدیران قضایی برای نظارت بر کارکنان و رفع اشکالات احتمالی بسیار
اثر گذار خواهد بود.

مطالعه بیشتر بستن

برخورد جدی با اخلالگران نظام بازار

رئیس کل دادگستری استان سمنان رسانه‌ها را پل ارتباطی حاکمیت با مردم دانسته و افزود: رویکرد دادگستری استان سمنان تعامل بیش از پیش با صاحبان رسانه و ارباب جراید عنوان است و از خبرنگاران می‌خواهیم چنانچه خبر و گزارشی از مشکلات و احیاناً تعطیلی قریب الوقوع واحدهای مؤثر تولیدی استان در اختیار دارند آنرا به جهت انجام اقدامات عاجل در اختیار دادگستری استان قرار دهند.

رئیس شورای قضائی استان سمنان گفت: دستگاه قضائی نمی‌تواند نسبت به موانع سر راه مردم، تولید و فعالان اقتصادی ساکت و بی‌دغدغه باشد و در این راستا امکان مطالبه سود تسهیلات اعطایی به اشخاص حقیقی و حقوقی، مازاد بر مصوبه شورای پول و اعتبار وجود ندارد و چنانچه خط تولیدی فعال باشد هیچ محکمه‌ای حق توقیف وسایل و دستگاه‌ها را برای وصول مطالبه ندارد و باید ما به ازای آن از تولیدات آن مجموعه استفاده کنند.
وی تاکید کرد: سازمان بازرسی نسبت به فعل و ترک فعل نهاد‌های حاکمیتی حساس و نسبت به شناسایی آن اقدام و تذکر لازم را ارائه و در صورت عدم اصلاح برخورد نماید و همچنین تعزیرات حکومتی استان جهت نظارت بر قیمت‌ها و مقابله با گرانفروشی بیش از پیش اقدامات موردنظر را انجام دهد و در این زمینه نظارت مستمر و فراگیر و مبارزه بی‌امان با اخلالگران در بازار را از وظایف تعزیرات حکومتی دانست و دستگاه قضائی در جهت بهبود اوضاع موجود بازار و ارزاق عمومی مردم کمک کار تعزیرات حکومتی خواهد بود.

مطالعه بیشتر بستن