فاتحان قلابی!
یک فوتبال و این همه طلبکار خارجی

با اعلام محکوم شدن فدراسیون فوتبال ایران در پرونده مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی ایران از سوی فیفا، فاتحان بزرگ قرارداد با این مربی که وقتی این مرد بلژیکی را به ایران آوردند، در بوق و کرنا از یک پیروزی بزرگ حرف به میان آوردند حالا باید چیزی نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت کنند. کاری سخت برای بازندگان بزرگ امروز با این نوسانات سنگین ارز که جدا از این مبلغ، نشان دادیم که همچنان دارای یک خلاء بزرگ از نظر ثبت قراردادهای بین‌المللی هستیم و به

راحتی جدا از آوردن بازیکنان بعضا بی‌کیفیت خارجی، هرآنچه که می‌خواهند را به آن‌ها در نهایت با این ندانستن‌ها پرداخت می‌کنیم و جیب دلالان به آسانی از این ناآگاهی و عدم آشنایی با قوانین بین‌المللی پر می‌شود. شکایت بازیکنان و مربیان خارجی از باشگاه‌های ایرانی که زمانی برای آنها توپ می‌زدند، مسئله جدیدی نیست؛ هر ساله شاهد آن هستیم که چند بازیکن یا مربی خارجی بعد از دریافت نکردن مطالبات خود به فیفا می‌روند، پرونده شکایت خود را مفتوح می‌کنند و بعد از چند ماه یا پول‌شان را با سود چند برابری دریافت می‌کنندیا تیم‌های کشور ما را با محرومیت‌های سنگین مواجه می‌کنند. از آنجا که مشکلات اقتصادی متعددی در بین باشگاه‌های لیگ برتری ایران رواج یافته، حالا این شکایت‌ها به اوج رسیده و در حال حاضر بیشتر از ٣٠ پرونده شکایت در کمیته تعیین وضع فدراسیون جهانی از باشگاه‌های ایرانی موجود است؛ پرونده‌هایی که اکثرشان به صدور حکم نزدیک است و می‌تواند فوتبال ایران را با یک فاجعه بی‌سابقه مواجه کند.

استقلال رکورددار شاکیان خارجی


شاید پرسروصداترین و پرپرونده‌ترین تیم لیگ برتری را باید استقلال دانست که با داشتن ۱۳ پرونده در بین تیم‌های لیگ برتری از حیث شکایت بازیکنان و مربیان خارجی رکورددار است. پرونده‌هایی که بعضا برخی از آنها می‌توانست با یک توافق ساده حل و فصل شود اما حالا کار را به جایی رسانده که هم اصل مبلغ و هم جرایم مربوطه را به انضمام آن باید پرداخت کنند. همان طور که گفته شد استقلال در حال حاضر بدهکار‌ترین باشگاه فوتبال ایران به خارجی‌های سابق و کنونی‌اش است. از جمع بازیکنان و مربیان خارجی‌ای که در گذشته برای آبی‌ها توپ می‌زدند، تقریبا اکثرشان مطالبات خود را دریافت نکردند و به همین علت به فیفا شکایت کردند. سنگین‌ترین پرونده استقلال در کمیته تعیین وضع فیفا وینفرید شفر است که به تنهایی باشگاه را به پرداخت ۵۵٠‌هزار دلار محکوم کرده؛ علاوه بر او ساشا شفر، پسر مربی آلمانی نیز شکایت کرده است و دو دستیار شفر یعنی فورکل و ساناک هم در فدراسیون جهانی استقلال را محکوم کرده‌اند. علاوه‌ بر این چهار مربی بازیکنان خارجی سابق هم شکایت‌هایی را علیه استقلال مطرح کرده و به نتیجه رسیده‌اند. سرور جپاروف، ‌هافبک بازنشسته ازبکستانی، گادوین منشا که هم‌اکنون در گل‌گهر سیرجان بازی می‌کند، ایسما مهاجم آفریقایی، بویان بازیکن مقدونیه‌ای و بودوروف که جمعا دو بازی امسال برای آبی‌ها انجام داد و به کشورش رفت هم ازجمله شاکیان استقلال هستند. نکته قابل توجه این‌ است که آندره‌آ استراماچونی بعد از آن که تلاش مسئولان باشگاه برای بازگشتش به ایران به نتیجه نرسید هم شکایت کرده؛ او همراه با دو دستیار خود که به ایران آورده بود، در فیفا شکایت خود را مطرح کردند و خواهان دریافت غرامت شدند. علاوه بر اینها لئوناردو پادووانی، مدافع برزیلی که در جریان یکی از بازی‌های استقلال دچار ضایعه نخاعی شد و دیگر نتوانست فوتبال بازی کند هم مطالباتش را نگرفته و به دنبال دریافت غرامت با شکایت است. به عبارت بهتر استقلالی‌ها ١٣پرونده شکایت از خارجی‌های گذشته خود در فیفا باز دارند که باید به آنها رسیدگی و بدهی‌هایشان را پرداخت کنند.

پرسپولیس شاکیان کمتر اما با مبالغ بالاتر


پرسپولیس، فاتح چهارباره لیگ برتر در حالی به این عنوان رسید و در طبل خوشحالی می‌کوبد که در پس این شور و هیاهو یک نگرانی بزرگ وجود دارد. تیمی با بدهکاران شاکی که از سوی فیفا حکم دارند و سرخپوشان پایتخت باید یک پول هنگفت را به به آن‌ها بدهند. به همین خاطر سرخ‌پوشان تهرانی نیز از پرونده‌های شکایت پرتعداد خارجی در امان نیستند. علاوه بر برانکو ایوانکوویچکه همچنان به دنبال دریافت پولش است، سه دستیار او نیز در فیفا ارائه اعتراض کردند و خواهان مطالبات خود هستند. از جمع بازیکنان خارجی سابق پرسپولیس هم بودیمیر، گابریل و نیلسون جزو شاکیان هستند که مسئولان رسیدگی به پرونده‌های حقوقی باید از آنها در فیفا دفاع کنند. آخرین شکایتی که از پرسپولیس به فیفا انجام شده نیز مربوط به گابریل کالدرون و دو دستیارش است. سرمربی آرژانتینی که در نیم فصل اول امسال هدایت پرسپولیس را برعهده داشت، ‌بعد از جدایی از جمع سرخ‌ها به فیفا رفته و پرونده شکایتش را باز کرده است و احتمالا طی هفته‌های آینده این تیم را محکوم خواهد کرد. پرسپولیس در حال حاضر ١١ پرونده خطرناک در فدراسیون جهانی مفتوح دارد.

یک بدهکار کهکشانی با مبالغ سنگین


چندین سال است که جدا از اهالی فوتبال، خود هواداران تراکتور منتظر علمی شدن قول و قرارهای محمدرضا زنوزی هستند تا یک تیم کهکشانی ار ببینند. رویدادی که تاکنون محقق نشده و حالا زنوزی قول و قرار برای لیگ بیستم گذاشته است. در این بین اما از روزی که مالک متمول تراکتور قصد کرد خارجی‌های گرانقیمت را به ایران بیاورد، قطعا به این روزها فکر نمی‌کرد. آنها حالا در چهار پرونده فیفایی محکوم شده‌اند و باید مستندات خود را ارائه کنند. کوین کنستانت، ‌هافبک گینه‌ای که به دلیل مشکل قلبییک بازی هم برای تراکتور انجام نداد، مهم‌ترین پرونده را مطرح کرده و توانسته تراکتور را به پرداخت ٨٠٠‌هزار دلار محکوم کند. آنتونی استوکس و لی اروین دو مهاجم بریتانیایی و پرحاشیه هم شکایت‌های سنگینی را در فیفا مطرح کردند و آخرین مورد شکایت از تراکتور هم به کوین فورچونه بازیکنی برمی‌گردد که نیم‌فصل ناگهان از ایران رفت و تصمیم گرفت برای دریافت مطالباتش به فیفا نامه بنویسد.

مطالعه بیشتر بستن