توصیه‌های رئیس‌مرکز وکلا به داو طلبان آزمون کارشناسان رسمی

با توجه به اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا و الزامات سازمان سنجش کشور به عنوان برگزار‌کننده آزمون کارشناسان رسمی دادگستری، داوطلبان برای صیانت از سلامتشان وسایل لازم را
به همراه داشته باشند. همراه داشتن ماسک شرط ورود به آزمون است. ماسک ذخیره هم بیاورند؛ داشتن حداقل دو ماسک لازم است. به همراه داشتن دستکش و الکل را هم توصیه می‌کنیم

پنج‌شنبه آزمون کارشناسان رسمی دادگستری
مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده به صورت سراسری در کلیه استان‌های کشور توسط سازمان سنجش کشور برگزار می‌گردد.
دکتر علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در لایو اینستاگرامی به سوالات داوطلبان شرکت در این آزمون پاسخ داد که بخش‌هایی از این گفتگوی مجازی در ادامه می‌آید.

به “کارشناسی” به عنوان “شغل” نگاه نکنید
کارشناس رسمی به مثابه قاضی تخصصی است. اگر هدف کسب درآمد و اختیار کردن شغل است توصیه می‌کنم آزمون ندهید، اما اگر خواهان کمک به عدالت و استیفای حق می‌باشید و هدفتان خدمت‌رسانی است از شما خواهش می‌کنم در آزمون شرکت کنید.

آزمون کارشناسان رسمی به تعویق نمی‌افتد
دو دقیقه زمان برای هر تست؛
آزمون کارشناسی رسمی که قرار است پنج‌شنبه همین هفته (۲۰شهریور) برگزار شود، مربوط به سال ۹۸ است و به خاطر بیماری کووید ۱۹ و توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به تعویق افتاده است و آزمون در موعد مقرر برگزار خواهد شد و به تعویق نمی‌افتد.”

۶۶ هزار نفر داوطلب شرکت در آزمون
کم جمعیت‌ترین استان حدود ۵۰۰ نفر شرکت کرده‌اند و در تهران به عنوان پرجمعیت‌ترین حوزه، حدود ۱۷ هزار داوطلب شرکت کرده‌اند و مدت زمان آزمون برای همه رشته‌ها ۱۱۰دقیقه است. فنی مهندسی‌ها به ۵۵ تست پاسخ خواهند گفت و غیرفنی مهندسی‌ها به ۶۵ تست. فرصت پاسخگویی برای هر تست فنی مهندسی با توجه به محاسبات، دو دقیقه است و برای سایر رشته‌ها کمتر از دو دقیقه خواهد بود.

به همراه داشتن جزوه و ماشین حساب ممنوع است
همه رشته‌ها در آزمون، ابتدا به ۱۰سوال عمومی(حقوقی) پاسخ خواهند گفت و سپس فنی مهندسی‌ها ۴۵ تست را پاسخ میگویند و غیرفنی مهندسی‌ها به ۵۵ تست جواب خواهند داد. سوالات عمومی، اطلاعاتی است که هر کارشناس باید آن‌ها را بداند؛ از جمله قوانین و مقررات ناظر به کارشناسی که در قانون کارشناسان، آیین نامه اجرایی مرکز و آیین دادرسی آمده است. پیش از این کتابی را در مرکز با عنوان «برگزیده قوانین و مقررات کارشناسی» منتشر کرده‌ایم که داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز یا انتشارات پژواک عدالت آن را تهیه کنند.
به همراه داشتن کتاب و جزوه برای هیچ یک از رشته‌ها مجاز نمی‌باشد. به همراه داشتن ماشین حساب هم مجاز نخواهد بود. دوشنبه و سه شنبه کارت‌های ورود به جلسه در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

امکان داشتن همزمان پروانه وکالت و کارشناسی وجود ندارد با توجه به مقررات هیئت نظارت مرکز، امکان داشتن همزمان پروانه وکالت و پروانه کارشناسی ممکن نیست. البته چه وکلایی که از مرکز پروانه دارند و چه وکلایی که از کانون پروانه دارند، می‌توانند در آزمون کارشناسی شرکت کنند، اما هنگام دریافت پروانه کارشناسی باید از اشتغال به وکالت انصراف دهند داشتن همزمان دو پروانه کارشناسی در دو رشته مختلف هم ممکن نیست.
متقاضیان نقل و انتقال نیز می‌توانند صورت کسب نمره لازم برای حوزه مورد تقاضا، به آن حوزه منتقل شوند. همچنین در صورت کسب نمره لازم در رشته مورد تقاضا، یک کارشناس می‌تواند با شرکت در آزمون رشته کارشناسی خود را تغییر دهد.

برای قبولی، موفقیت در دو مرحله تستی
و شفاهی شرط است
آزمون علمی دو مرحله‌ای است؛ تستی و شفاهی. برای قبولی در آزمون، موفقیت در هر دو مرحله شرط است. در صورت قبولی در مرحله تستی و دعوت به مصاحبه، حقی برای کسی ایجاد نمی‌شود. پس از قبولی در مرحله دوم آزمون و مثبت بودن استعلامات و طی سایر مراحل، پروانه کارآموزی کارشناسی صادر می‌شود. مطابق آیین نامه اصلاحی دوره کارآموزی کارشناسی یک ساله است. همچنین ظرفیت حوزه‌ها مشخص شده است. با توجه به مصوبه هیئت نظارت، امکان افزایش ظرفیت نیست. تکمیل ظرفیت هم به کسب نمره و امتیاز لازم منوط است. حد نصاب ۱۲ از ۲۰ است با احتساب ترازگیری.

نتایج مرحله اول دو ماه دیگر اعلام می‌شود
نتایج مرحله تستی آزمون حدودا ۲ ماه بعد از آزمون اعلام خواهد شد. کل فرآیند آزمون کارشناسی رسمی حدود یک سال به طول می‌انجامد. به داوطلبانی که مدارکشان ناقص است، در صورت پذیرش در آزمون فرصت مجدد برای تکمیل مدرک داده می‌شود.

۳۰ درصد سهمیه ایثارگران
سهمیه ایثارگران مطابق قانون در نظر گرفته می‌شود:
۳۰ درصد ظرفیت در هر آزمون البته به شرط کسب حداقل ۷۰درصد حدنصاب آزمون.

مطالعه بیشتر بستن

تعیین نقشه راه شورای عالی وکلا

ادامه از صفحه ۱۱:
سپس چنانچه موضوع نیازمند استعلام و بررسی بیشتر نباشد، از طریق رای گیری علنی (به منظور شفافیت در امور شورا) اتخاذ تصمیم خواهد شد. در غیر اینصورت حسب مورد؛ مراتب با ذکر مهلت به کارگروه ویژه (اعم از اعضای شورا یا خارج از شورا) ارجاع می شود یا استعلام لازم صورت میگیرد.
ماده ۷: در صورت ضرورت به حضور مسئولین مرکز وکلا یا خارج از مرکز در جلسه؛ با تصویب شورا دبیر شورا موظف به دعوت این مقامات به شوراست.

د: وظایف دبیر شورا
ماده ۸: دبیر شورا مسئولیت انجام امور زیر را بر عهده دارد:
الف: تنظیم دستور جلسه و ارسال آن برای اعضا، حداقل یک هفته پیش از برگزاری جلسه
ب: تنظیم صورت مذاکرات شورا و ارسال آن برای اعضا، حداکثر تا یک هفته پس از برگزاری جلسات
ج: دعوت از اعضا و مهمانان جلسه و اداره جلسات و اداره صفحات مجازی شورا
د: اطلاع رسانی در خصوص عملکرد نتایج مذاکرات و تصمیمات شورا
ه: تنظیم گزارش های عملکردشورا و پیگیری نتایج تصمیمات شورا
و: تنظیم گزارش های دوره ای و موردی از عملکرد شورا و ارائه آنها به شورا
ماده ۹: سخنگوی شورا که با رای اکثریت اعضا انتخاب می شود، خلاصه مذاکرات و تصمیمات شورا را اطلاع رسانی
می‌کند و مکاتبات شورا هم توسط دبیر تنظیم و به امضا رییس شورا خواهد رسید.
گفتنی است برای ایجاد وحدت رویه، هماهنگی و برنامه‌ریزی در هیئت مدیره‌های استان‌ها شورای عالی برای مدت سه سال تشکیل شده تا مراکز استانی هماهنگ با یکدیگر عمل کنند. پس از آنکه آیین نامه برگزاری انتخابات نوشته و چارچوب آن مشخص شد افرادی با صلاحیت‌های خاص برای شرکت در انتخابات و رای دادن تعیین شدند و سرانجام سی‌ام تیر ماه انتخابات برگزار شد.
پس از برگزاری انتخابات ۱۲ نفر به صورت مستقیم انتخاب شدند. البته این شورا ۱۵ عضو دارد که سه نفر از آن‌ها با انتخاب رئیس مرکز هستند.

مطالعه بیشتر بستن