ثبت نام وکالت تخصصی آغاز شد

وکلای متقاضی دریافت پروانه تخصصی با ورود به تارنمای الکترونیکی عدالتخانه به نشانی edalatkhane.org اطلاعات خود را تکمیل و مدارک مورد نیاز و مستندات را بارگذاری کنند. وکلای عضو کانون‌های وکلا هم می‌توانند گواهی وکالت تخصصی دریافت کنند.

مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با توجه به ضرورت حرکت به سمت سامانه تخصصی کردن وکالت و با اختیار حاصله از ماده ۲۲ آیین نامه تعرفه حق الوکاله، حق مشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری مصوب سال ۸۲ از کلیه وکلا دریافت گواهی وکالت تخصصی ثبت نام می‌کند.

وکلای متقاضی دریافت این پروانه تخصصی باید با ورود به تارنمای الکترونیکی عدالتخانه به نشانی edalatkhane.org مراجعه و اطلاعات خود را تکمیل و مدارک مورد نیاز و مستندات را بارگذاری کنند. شرکت وکلای عضو کانون‌های وکلای دادگستری در فرایندهای آموزشی بلامانع است.

با ورود به سامانه عدالتخانه و سپس ورود به بخش وکالت تخصصی، باید شماره پروانه و کدملی را وارد سایت کرد.
پس از تایید کد ارسالی به تلفن همراه متقاضی، ۲۸ عنوان انتخابی به نمایش گذاشته می‌شود که به ترتیب زیر است:
۱- دعاوی موجر و مستاجر، سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت
۲- دعاوی ثبتی
۳- دعاوی مربوط به چک و اسناد لازم الاجرا
۴- دعاوی خانواده
۵- دعاوی مسئولیت مدنی
۶- دعاوی مالکیت فکری
۷- دعاوی مربوط به بورس و شرکت‌های تجاری
۸- دعاوی بانکی
۹- دعاوی تجار و ورشکستگی
۰۱- دعاوی مربوط به خدمات عمومی، امور اداری و استخدامی
۱۱- دعاوی کارگری و کارفرمایی
۲۱- دعاوی شهرسازی، شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی
۳۱- دعاوی مالیاتی
۴۱- دعاوی ورزشی
۵۱- دعاوی مربوط به گمرک
۶۱- گواهی تخصص در تنظیم قراردادها
۷۱- جرایم و تخلفات مربوط به بهداشت، غذا، دارو و امور پزشکی
۸۱- دعاوی موضوع اصل ۴۹ قانون اساسی
۹۱- جرایم مربوط به مواد مخدر
۲۰- جرایم سیاسی و امنیتی
۲۱- جرایم جنایی
۲۲- جرایم کارکنان دولت
۲۳- دادسرا و دادگاه اطفال و نوجوانان
۲۴- سازمان تعزیرات حکومتی
۲۵- دعاوی قاچاق کالا، ارز، اسلحه و مهمات
۲۶- دعاوی ثبت احوال، تابعیت و گذرنامه امور حسبی
۲۷- جرایم رایانه‌ای، سایبری و فضای مجازی
۲۸- دعاوی بیمه

هر متقاضی می‌تواند تنها ۵ اولویت را به عنوان اولویت‌های خود از میان ۲۸ مورد نمایشی انتخاب کند. کاربر پس از انتخاب، وارد مرحله بعدی ثبت نام در راستای بارگذاری مشخصات عمومی می‌شود.

پس از درج اطلاعات عمومی شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، جنسیت، کدملی، شماره شناسنامه، محل صدور، تاریخ تولد، وضعیت تاهل، وضعیت ایثارگری باید اقدام به بارگذاری مدارک کرد. این مدارک شامل تصویر اول صفحه شناسنامه، کارت ملی و مدرک ایثارگری است. در ادامه مشخصات دقیق محل کار و سکونت را وارد نیز باید وارد سامانه کرد.

مرحله بعد اضافه کردن مشخصات تحصیلی است. باید در این مرحله مقطع، دانشگاه، رشته و گرایش تحصیلی را وارد کرد علاوه بر این سال شروع، پایان و معدل نیز باید در سامانه وارد شود. همچنین اگر متقاضی همچنان در حال تحصیل است، سامانه این امکان را به وی می‌دهد که گزینه در حال تحصیل را انتخاب کند.

یکی از مراحل مهم وارد کردن سوابق شغلی است که شامل سابقه وکالت، قضاوت و اداری می‌شود.
سوابق وکالتی شامل: شماره پروانه، تاریخ اخذ، تاریخ اعتبار و مرجع صدور پروانه است. افزون بر این بارگذاری تصویر صفحه اول پروانه وکالت و صفحه تمدید وکالت نیز باید صورت گیرد.
بخش دیگری در همین قسمت شامل درج اطلاعات از تخصص‌های انتخابی اولویت‌های کاربر خواهد بود. سوابق قضاوتی نیز شامل مرجع قضائی، شماره شعبه، تاریخ شروع و پایان و نیز علت قطع همکاری است؛ بارگذاری تصویر حکم قضائی نیز در این مرحله باید انجام گیرد. سوابق اداری هم شامل نهاد یا سازمان مربوطه، مسئولیت، تاریخ شروع و پایان است.

متقاضیان در مرحله بعد باید اطلاعات مربوط به سوابق پژوهشی را وارد کنند. عنوان، ناشر، سال انتشار در قسمت تالیف کتاب، مقاله و پایان نامه باید ذکر شود.
آخرین مرحله از ثبت نام مربوط به وارد کردن اطلاعات سوابقی تدریس است. متقاضیان باید در سه بخش دانشگاهی، موسسات آموزشی و سایر مراکز اطلاعاتی شامل نام دانشگاه یا موسسه و تاریخ شروع و پایان را وارد کنند.
یکی از نکات مهم این است که متقاضیان در هر مرحله از ورود اطلاعات باید نسبت به ذخیره اطلاعات اقدام کنند. ذکر این نکته هم ضروری است که سامانه وکالت تخصصی برای ورود اطلاعات متقاضیان همچنان باز است.

مطالعه بیشتر بستن