مسئولان حقوقی اوباما پیگیر مصادره اموال ایرانیان در لوکزامبورگ

علیرضا سزاوار: معاونت حقوقی بانک مرکزی اعلام کرده که همچنان در تلاش است تا مانع از مصادره ۱.۷ میلیارد دلار از سرمایه کشور در لوکزامبورگ و انتقال آن به آمریکا شود. پس از شکایت خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر علیه ایران در مارس ۲۰۱۷، یک قاضی در لوکزامبورگ رای به توقیف اموال ایران در لوکزامبورگ داد.

بر اساس اطلاعیه‌ای که در سایت ریاست جمهوری اسلامی ایران
منتشر شده، ایالات متحده شکایتی برای الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال این وجوه به ایالات متحده داده است.
بانک مرکزی اعلام کرده که در این زمینه در حال پیگیری حقوقی است تا علاوه بر مقابله با این اقدام، وجوه یاد شده را آزاد کند.

توهم دادگاه نیویورکی
موسسه کلیراستریم یک نهاد سرمایه گذاری در لوکزامبورگ است که اوراق بهادار شرکت آلمانی «دویچه بورزه» را نگهداری می‌کند. دارایی‌های بلوکه شده ایران هم اوراق بهادار آلمانی است که بیش از یک دهه قبل خریداری شده بود.
ماجرای توقیف دارایی بانک مرکزی به شکایت خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر علیه ایران در مارس ۲۰۱۷ بر می گردد. آن زمان دادگاهی در شهر نیویورک به این دلیل واهی که ایران به برخی اعضای القاعده کمک کرده و به آنها اجازه عبور از خاک خود را داده؛ حکم داد که ایران به اتهام حمایت از هواپیماربایان حملات یازده سپتامبر محکوم به پرداخت
۱۰.۵ میلیارد دلار به خانواده قربانیان این حملات و چند موسسه بیمه شده است.


حکم بی سر و صدای قاضی لوکزامبورگی
همان زمان منابعی آگاه به روزنامه نیویورک‌ تایمز گفتند که در ارتباط با پرداخت این خسارت، یک قاضی در کشور لوکزامبورگ بدون سر و صدا حکم توقیف یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی ایران در اروپا را صادر کرده است.
پس از صدور رای توقیف اموال در لوکزامبورگ، بانک مرکزی ایران به این حکم اعتراض کرد و سرانجام در آوریل ۲۰۱۹
( اردیبهشت سال قبل) یک دادگاه تجدیدنظر در لوگزامبورگ به این پرونده ورود کرد و درخواست توقیف اموال بانک مرکزی ایران و همچنین انتقال این وجوه به آمریکا را رد کرد.

موفقیت نسبی حقوقی
طبق رای دادگاه تجدیدنظر، تقاضای ایالات متحده برای مصادره دارایی ایران غیرقابل اجراست چون این دارایی در حساب‌های بانکی قرار دارد که طبق قوانین داخلی لوکزامبورگ غیرقابل مصادره است.
جالب اینکه این دادگاه تجدیدنظر تاکید کرده که در صورت انتقال این پول به آمریکا، موسسه مالی «کلیر استریم» روزانه یک میلیون یورو جریمه خواهد شد.
با این حال رای جدید دادگاه تجدیدنظر به معنای موافقت با تحویل سرمایه بانک مرکزی به ایران هم نیست و معاونت حقوقی بانک مرکزی به این رای اعتراض کرده است.
دولت لوکزامبورگ هم در بیانیه‌ای که ۳ ماه قبل در این باره منتشر کرد، تاکید دارد که تصمیم دادگاه تجدیدنظر لوکزامبورگ درباره جلوگیری از انتقال دارایی ایران به آمریکا هنوز نهایی نیست.


محکومیت آمریکا در دیوان بین‌المللی
کارشناس حقوق و روابط بین‌الملل مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در این باره به «حامی عدالت» گفت: جمهوری اسلامی ایران در اکتبر ۲۰۱۸ هم از اقدام امریکا برای چنگ انداختن به اموال ایران در لوکزامبورگ به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد. این نهاد حقوقی بین المللی هم در مدت ۵ روز دفاعیات ایران در این پرونده و اعتراضات آمریکا را دریافت کرده بود. در آن زمان دیوان خبر داد که مدتی بعد تصمیم خود را درباره اعتراض آمریکا به صلاحیت قضائی دادگاه برای رسیدگی به شکایت ایران اعلام خواهد کرد.
آمریکا هم علاوه بر اعتراض به صلاحیت دیوان بین‌المللی دادگستری، اعلام کرد که شکایت ایران در این پرونده به دلیل پشتیبانی از تروریسم باید رد شود. اما در نهایت عبدالقوی یوسف، رئیس قضات دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد که این دادگاه با اکثریت آرا اعتراض‌های مقدماتی مطرح‌شده از سوی ایالات متحده آمریکا را رد کرده و حق را به ایران داد.

نبرد نهایی در دیوان عالی
دکتر جاوید منتظران با بیان اینکه دو وکیلی که از طرف خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر برای مصادره اموال ایران تلاش می کنند، هر دو از مقامات حقوقی کاخ سفید در دوران اوباما بودند، گفت: دادگاه لوکزامبورگ رای داده که حکم دادگاه نیویورکی در کشور لوکزامبورگ قابلیت اجرایی ندارد و بنابراین پول های بانک مرکزی را نمی توان به شاکیان داد. با این حکم، مصادره ایران به نفع امریکایی‌ها منتفی شد اما این پول به دو دلیل هنوز نمی‌تواند در اختیار ایران قرار بگیرد. نخست اینکه حکم هنوز از سوی دیوان عالی کشور لوکزامبورگ تایید نشده و دوم اینکه همانند دیگر دارایی‌های بانک مرکزی، به دلیل تحریم‌های پیچیده بانکی علیه کشور، انتقال این پول از راه‌های قانونی و عادی به کشور امکان پذیر نیست.»
گفتنی است دادگاه‌های ایالات متحده تاکنون ۵۶ میلیارد دلار حکم علیه ایران با ادعاهای واهی مشارکت در اقدامات تروریستی صادر کرده‌اند.

مطالعه بیشتر بستن