پنجشنبه بزرگ‌ترین آزمون کارشناسی تاریخ مرکز برگزار می‌شود

دکتر حمید رضا رمضانی رئیس سابق شورایعالی کارشناسان در خصوص آزمون روز پنجشنبه به سوالات حامی پاسخ گفت که در ادامه می‌آید:

آزمون کارشناسی در چند رشته برگزار می‌شود؟ به طور کلی شیوه برگزاری و طرح سوالات با سنوات گذشته چه تفاوتی دارد؟

آزمون کارشناسان رسمی مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه در روز بیستم شهریور ۹۹(روز پنج شنبه ) در ۶۰ رشته کارشناسی در همه استانها و مراکز استانها برگزار می‌گرددکه از نظر تعداد رشته گسترده‌ترین آزمون مرکز در سالهای اخیر بوده است. از نکات مهم این آزمون توزیع بهینه کارشناس در نقاط محروم و مناطق نیازمند کارشناسی است. سوالات ازمون اخیر کاربردیوبه اساتید محترم توصیه شده است بطرح سوالات صرفا اکادمیک نپردازند و با در نظر داشتن نیاز جامعه و دستگاه قضا اقدام کنند؛ بنابراین سوالات کاربردی ومتناسب با رشته کارشناسی خواهد بود. زمان پاسخگویی به سوالات ۱۱۰ دقیقه تعیین شده است و سوالات به تناسب رشته‌ها ی کارشناسی بین ۵۵ تا ۶۵ سوال خواهد بود که ده سوال آن عمومی است.

سوالات عمومی فقط از قوانین ناظر به کارشناسی است یا اطلاعات عمومی را هم شامل می‌شود؟ سوالات عمومی همه رشته‌ها یکسان است؟
از آنجایی‌که کارشناس باید قوانین مرتبط با کارشناسی و یا فلسفه وجودی کارشناسی را بداند و از ابتدای اخذ پروانه کارشناسی مد نظر داشته باشد لذا برای همه رشته‌های کارشناسی سوالات عمومی در نظر گرفته شده است که با مطالعه منابع آنها حداقل شناخت در مورد کارشناسی و قوانین آن بدست آورند. سوالات مذکور منحصرا در مورد قوانین مرتبط با کارشناسی و قانون کانون کارشناسان و ایین نامه تشکیل مرکز وکلاءو کارشناسان رسمی قوه قضائیه و کانون کارشناسان است.البته بعلت حجم بالای قوانین این مرکز نسبت به استخراج و چاپ مواد مرتبط قانونی و ایین نامه‌ها در کتابی تحت عنوان برگزیده قوانین و مقرارات کارشناسی نموده که انتشارات پژواک عدالت آن را منتشر وعلاوه بر آن در کتابفروشی مرکز ارائه شده است. سوالات عمومی برای همه رشته‌های کارشناسی یکسان است.

رئیس مرکز در گفتگوی اینستاگرامی اعلام کردند استفاده از ماشین حساب مجاز نیست؛ آیا سوالات در شته‌های فنی مهندسی به گونه‌ای طراحی شده است که بدون ماشین حساب بتوان در مدت زمان در نظر داشته شده برای هر تست به پاسخ صحیح رسید؟
همانطوریکه ریاست محترم مرکز فرمودند سوالات بگونه‌ای است که نیاز به استفاده از ماشین حساب نباشد و صورتیکه سوالات محاسباتی داده شده باشد این محاسبات توسط داوطب بصورت دستی قابل انجام است.

مزیت و تحولات آزمون جدید مرکز چیست؟
اولا این ازمون اولین ازمونی است که مستقیما توسط مرکز کارشناسان رسمی مرکز انجام می‌پذیرد ثانیا از گسترده‌ترین ازمونهای تاریخ مرکز است و ثالثا تاکنون تعداد کارشناسی که قراراست در ازمون پذیرفته شوند بیشترین تعداد کارشناس در در طول آزمون‌های مرکز است.

گویا ظرفیت هر استان مشخص شده است؛ امکان افزایش ظرفیت هم وجود دارد؟ ظرفیت سیار که دکتر بهادری در گفتگوی اینستاگرامی به آن اشاره کردند چگونه اعمال می‌شود؟
برنامه ریزی برای آزمون از ابتدای سال ۱۳۹۸ انجام پذیرفته است که در آن زمان سهم هر استان متاسب به نیاز و تعداد شهرستانها و نظر دادگستری همان استان بوده است که در دفترجه آزمون آمده است.بعلت شیوع ویروس کوید ۱۹ آزمون در دو مرحله عقب افتاد و به سال ۹۹ مولکول شد، از آنجاییکه ممکن است این نیاز سنجی‌ها بر اثر مرور زمان تغییراتی داشته باشد لذا سهمیه سیار درنظر گرفته شده است که در صورت تغییر فاحش در نیاز‌ها به علت تطویل مدت امکان‌پذیر باشد.

امکان داشتن پروانه همزمان وکالت و کارشناسی وجود ندارد. همچنین امکان داشتن پروانه در دو رشته کارشناسی وجود ندارد. اما داوطلب می‌تواند در آزمون شرکت کرده و در صورت پذیرفته شدن در رشته مورد نظر، پروانه قبلی خودش را تودیع کند؛ تا چه زمانی فرصت تودیع پروانه قبلی وجود دارد؟
تودیع پروانه وکالت ویا رشته کارشناسی اول پس از طی مراحل پذیرش و کار آموزی کارشناس و قبل از صدور پروانه جدید کارشناسی است.

در مرحله شفاهی آزمون، چه مواردی مورد امتحان قرار می‌گیرد؟ در این مرحله هم سوالات مانند مرحله تستی متفاوت است یا این که در مرحله شفاهی همه با محورهایی یکسان مورد امتحان قرار خواهند گرفت؟
با توجه به رشته‌های متعدد کارشناسی،در آزمون شفاهی گواهی‌های ارائه شده در مرحله ثبت نام از قبول شدگان مانند مدرک تحصیلی و سابقه کار مرتبط کنترل و برسی می‌شودوتوانایی انجام کارشناسی وتطبیق وضعیت جسمانی با رشته کارشناسی و قدرت تکلم و اطلاعات میدانی متقاضیان توسط افراد کارشناسان و افراد خبره در رشته مورد نظر مورد بررسی و گفتگو قرار می‌گیرد.

نقل و انتقلات به چه صورت خواهد بود؟
نقل و انتقالات دارای آیین نامه جداگانه‌ای است که توسط مرکز تهیه و تنظیم شده است و افرادیکه قصد نقل و انتقال از حوزه قضائی خود به حوزه دیگری دارند باید دارای شرایط مندرج در آیین نامه باشند که در سایت مرکز قابل رویت و دسترسی است.

با گرفتن مدرک کارشناسی از مرکز چه موقعیت شغلی پیش روی افراد است؟
به افراد پذیرفته شده در رشته‌های مختلف متناسب با تجربه وآموزش‌هایی که در حین کارشناسی میبیند صلاحیت اعطا میگردد که کارشناسان میتوانند متناسب با صلاحت مندرج در دفترچه با شعبات دادگاهها و دادسرا‌ها همکاری کنند. کارشناسی طبق قانون شغل محسوب نمی‌گردد لذا افراد می‌توانند شغل خودشان را داشته باشند و به کارشناسی هم بپرداند اما باید موارد رد کارشناس که در قانون امده است را رعایت کنند.

مطالعه بیشتر بستن

نکاتی پیرامون قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها

طهماسب کیانفر*: تا سال ۱۳۷۴ قانونی در زمینه حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها وجود نداشت و با این خلأ قانونی اراضی بزرگ کشاورزی که می‌بایست با سم پاشی هوایی یا سیستم نوین آبیاری در آن کشاورزی شود،با ساخت و ساز بی‌رویه و به یکباره و با تغییر کاربری در قطعه‌ای از آن مختل می‌گردید تا اینکه قانونی تحت عنوان حفظ کاربری اراضی و

باغها با ضمانت اجرای عوارض موضوع ماده ۲ سال ۱۳۷۴ به تصویب رسید اما جریمه یا عوارض ماده ۲ عملاً بازدارنده نبود و در واقع کمک چندانی به حفظ کاربری اراضی نمی‌کرد تا اینکه در سال ۱۳۸۵ این قانون تشدید و ضمانت اجرای قلع و قمع بنای احداثی بدون مجوز و جریمه یک تا سه برابر ارزش پس از تغییر کاربری به آن اضافه گردید.با تشدید قانون فوق این بار به اصطلاح دست دستگاه اجرائی متولی امر و مامورین آن بازتر شده و بعضاً با برداشت موسع از قانون یاد شده، فنس و دیوار باغی یا فعالیت‌های زیر مجموعه کشاورزی بدون اخذ مجوز از کمیسیون مربوطه و حتی در مناطق کوهستانی روستاهای دورافتاده را نیز که به اقتضای عرف محل اتفاقا در راستای کشاورزی و حفظ باغ است،تخلف دانسته و با این نگاه حتی احداث یک اتاقک و انباری توسط باغدار که از ضروریات یک مالک است بدون اخذ مجوز از کمیسیون مربوطه مجاز نمی‌باشدو دریافت مجوز نیز معمولا با بروکراسی اداری همراه بوده و به سادگی و درزمان مناسب امکان پذیر نیست.حتی دریافت گواهی قدمت بناهای قبل از تصویب قانون سال ۱۳۷۴ به سهولت انجام نمی‌گیرد هر چند که سازمان امور اراضی کشور طی بخشنامه ابلاغی شماره ۲۲۹۴۳۰ مورخ ۵/۲/۹۴ مندرج در مجموعه قوانین سال ۱۳۹۷ خود که این بخشنامه از شکایت سازمان بازرسی کل کشور در هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری از حقوق مکتسب اشخاص دانسته شده و مصون از خدشه و ابطال باقی مانده،بازسازی و جابجایی و تجمیع بناهای قدیمی که گواهی قدمت قبل از سال ۷۴آن قبلا از جهاد کشاورزی صادر شده در محدوده همان باغ و با مساحت قبلی،بدون اخذ مجوز از کمیسیون مربوطه امور اراضی،مجاز دانسته شده است.لذا لازم است تمهیداتی در این خصوص توسط مسئولین امراندیشیده شودتا حقوق متقابل اشخاص و دولت در آن بیشتر شفاف‌سازی و تبیین گردد.
* وکیل پایه یک دادگستری ونائب رئیس مرکز وکلاء قوه قضائیه استان قزوین

مطالعه بیشتر بستن