آغاز تحول در وکالت معاضدتی و تسخیری

رئیس کل دادگستری استان کرمان از طراحی و راه‌اندازی سامانه معرفی و انتخاب وکلای معاضدتی و تسخیری در این استان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه زمینه لازم برای تسهیل در انتخاب وکلای تسخیری و معاضدتی فراهم می‌شود و نظارت بر میزان عملکرد هر یک از وکلای استان در این حوزه انجام می‌شود.

یدالله موحد در نشست تعاملی دادگستری کل استان کرمان با روسای مرکز وکلای قوه قضائیه و کانون وکلای استان کرمان افزود: لازم است که معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان کرمان مواردی که نیاز به استفاده از وکیل معاضدتی است را براساس قانون احصا کرده و به تناسب سنوات گذشته ضمن توزیع عادلانه بین کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه را انجام از این ظرفیت قانونی برای کمک به افراد نیازمند استفاده کنیم.
وی با اشاره به این مطلب که کارهای خوبی از سوی اعضای کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان در ارائه خدمات به مددجویان نهادهای حمایتی انجام شده است، خاطرنشان کرد: درصدد تمرکز بر روی فعالیت دفاتر ارشاد و معاضدت و وکالت معاضدتی وتوسعه این فعالیت‌ها در شهرستان‌ها هستیم.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با تاکید بر این مطلب که باید با همکاری روسای حوزه‌های قضائی دفاتر ارشاد و معاضدت قضائی در دادگستری یا دفاتر خدمات الکترونیک تمامی شهرستان‌های استان راه‌اندازی شود، بیان کرد: به منظور ایجاد دفاتر ارشاد و معاضدت قضائی باید مکانی متناسب با شان وکلا در نظر گرفته شود.
موحد اظهارداشت: ظرفیت لازم در استان کرمان برای تقویت فعالیت دفاتر ارشاد و معاضدت و وکالت معاضدتی وجود دارد و تلاش می‌شود که از این ظرفیت برای ارتقای نظم حقوقی و تحقق عدالت استفاده کنیم.
وی عنوان کرد: در راستای ایجاد دفاتر ارشاد و معاضدت و باید به شکلی اقدام شود که در پایان سال جاری عملکرد قابل ارائه‌ای داشته باشیم.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که در برخی شهرستان‌ها در حوزه ارشاد و معاضدت و وکالت معاضدتی با مشکلات جدی روبرو هستیم، اظهارداشت: وکلای انتخابی برای انجام معاضدت‌های لازم باید به تناسب ظرفیت‌های کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه استان و عادلانه انتخاب شوند.
موحد ضمن بیان این مطلب که براساس قانون در مواردی که طرف تقاضای وکیل دارد و توان انتخاب وکیل را ندارد، وکیل معاضدتی تعیین می‌شود، افزود: توجه هر چه بیشتر قوه قضائیه برای پرداخت حق الزحمه وکلای تسخیری و معاضدتی نیز مورد تاکید است.

مطالعه بیشتر بستن

صدور آراء مستدل و متقن جهت جلوگیری از اعمال ماده ۴۷۷

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در دیدار با کارکنان اداری و قضایی دادگستری شهرستان سامان بر صدور آراء مستدل و متقن جهت جلوگیری از اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری تأکید کرد. احمدرضا بهرامی با اشاره به

دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ آئین دادرسی کیفری اظهار داشت: مطابق این دستورالعمل، اعاده دادرسی صرفاً در مورد احکامی امکان پذیر است که خلاف بین شرع تشخیص داده شوند. وی تصریح کرد: باید سعی شود احکامی که در دادگاهها صادر قطعی می شود بر مبنای اصول و موازین کامل شرعی و قانونی باشد چراکه اتقان آرا یکی از وجوه عدالت قضایی و ازسیاستهای قوه قضائیه در دوره تحول محسوب می شود و در این زمینه شناسایی قضات توانمند و بهره مند از دانش بالای قضایی اولویتی مهم به شمار می آید.
رئیس کل دادگستری استان با بیان این مطلب که لازمه اتقان آرا مستند و مستدل بودن آراء قضایی است در تبیین این موضوع خاطر نشان کرد: طبق قانون رأی دادگاه باید علاوه بر استناد به مواد قانونی مستدل و موجه نیز باشد و لازم است که همکاران محترم قضایی مساعی لازم را در این خصوص داشته باشند.

مطالعه بیشتر بستن

وکلای دادگستری موارد نقض قوانین را گزارش نمایند

رئیس و اعضای هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان با دکتر پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کردند. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان، در ابتدای این دیدار رییس مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان با اشاره به تاریخچه تشکیل و

پذیرش وکیل دادگستری از سال ۱۳۸۰ توسط این مرکز گفت: طی این سال‌ها تحولات قابل توجهی در فعالیت‌های مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه صورت گرفته است و همینک ۱۱ کمیسیون تخصصی نیز در ارائه برنامه‌های راهبردی این مرکز مشارکت دارند. عباس هادی زاده با اشاره به فعالیت کمیسیون‌های تخصصی در مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان گفت: در چارچوب برنامه‌های مرکز، سه تفاهم نامه مهم در راستای انجام مشاوره‌های حقوقی و امور وکالتی با اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی و آموزش و پرورش منعقد شده است تا نقش موثرتری در راستای افزایش سطح آگاهی‌های حقوقی جامعه و انجام امور وکالتی داشته باشیم. نایب رییس مرکز وکلای قوه قضاییه نیز در این دیدار گفت: تلاش مرکز وکلای قوه قضاییه افزایش سطح بهره وری فعالیت وکلا و کاستن از مشکلات این قشر تاثیرگذار است که بسیاری از مشکلاتشان دیده نمی‌شود چراکه شخصیت وکلا به گونه‌ای شکل گرفته که بیش از مشکلات خود به مشکلات سایرین می‌پردازند. محمدمهدی شجاعی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح‌ها و لوایح بسیار بیشتر از این‌ها می‌توانند از نظر مشورتی وکلا و حقوقدانان استفاده کنند و ایرادات و معایب طرح‌ها و لوایح را بیش از این مورد بررسی قرار دهند. ابوذر زینلی، از اعضای هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان نیز ضمن بیان نظرات خود از این نماینده مجلس خواست مجلس نقش فعال‌تری در تصویب قوانینی داشته باشد تا به روند حرکت اقتصاد ایران خصوصا در حوزه تولید و اشتغال کمک نماید. یوسف خوشنام، مشاور اجتماعی و فرهنگی مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان نیز ضمن بیان اینکه حضور و بازدید نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از این مرکز و جلسه با وکلا می‌تواند سطح تعامل جامعه وکلا با نمایندگان مردم در مجلس را افزایش دهد پیشنهاد داد امکان حضور جمعی از وکلای مرکز در مجلس و حضور در یکی از جلسات علنی م در راستای مشاهده نحوه قانوگذاری و مذاکرات نمایندگان فراهم شود.
همچنین ابوالفضل میرزایی، فاطمه جعفری پور، سوسن امیری، محمد غلامرضایی، وحید قرایی و محدثه محمدی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود خطاب به نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی پرداختند. در ادامه، دکتر پورابراهیمی با استقبال و ابراز خرسندی از دیدار با هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان از برگزاری جلسات بیشتر با وکلا در راستای تعامل بیشتر استقبال کرد و گفت: خدمات حقوقی و مشاوره‌ای این مرکز می‌تواند کمک قابل توجهی به شهروندان باشد و این موضوع از سوی نمایندگان استان کرمان در مجلس نیز بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد با توجه به دانش حقوقی وکلا، طرح‌ها و لوایح مهم را بیش از این با شما در میان خواهیم گذاشت و در این زمینه شرایط و امکان دسترسی به موارد مورد بررسی فراهم خواهد شد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در مورد صیانت از حقوق عامه نیز آماده شنیدن نظرات وکلا که سطح ارتباطی بالایی با جامعه دارند هستیم و قاعدتا این انتظار وجود دارد که از سوی وکلای دادگستری آنچه که باعث تضییع حقوق عامه می‌شود به نماینگان مجلس منعکس شود. او در ادامه گفت: پیام و بیانات شما را به کمیسیون‌های دیگر مجلس هم منتقل خواهم کرد تا به اقتضای شرایط با اعضای سایر کمیسیون‌های مجلس نیز در تعامل باشید.
پورابراهیمی همچنین گفت: درمورد مسائل مرتبط با امور مالیاتی و مشکلات مبتلابه از جمله اجبار به نصب کارتخوان با ارائه پیشنهادات شما آماده برگزاری جلسه مشترک با سازمان امور مالیاتی در راستای انعقاد تفاهم نامه‌های مرتبط خواهیم بود. وی تصریح کرد: از وکلای دادگستری انتظار می‌رود اگر مواردی از نقض قانون را در مشاهده می‌کنند ان را حتما به نمایندگان مجلس اطلاع دهند. در این جلسه ضمن اعلام اینکه جلسات بیشتری میان نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان برگزار خواهد شد مقرر شده نماینده‌ای از سوی مرکز تعیین و شرایط تعامل بیشتر با نمایندگان مجلس فراهم شود.

مطالعه بیشتر بستن

۸۰درصد از آراء دادگستری استان یزد در نیمه نخست سال جاری تایید شدند

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: تأیید ۸۰ درصدی آرای صادره در دادگستری استان یزد در نیمه نخست امسال نشان از اتقان آراء در این استان دارد.غلامعلی دهشیری در نشست شورای معاونین دادگستری، افزایش دقت و کیفیت در رسیدگی ها را نتیجه آموزش‌های ارائه‌شده و نشست های قضایی دانست

و بیان داشت: اکنون تنها ۲۰ درصد آرای صادره در استان نقض و یا اصلاح می‌شوند که این نتیجه عملکرد خوب کیفی مجموعه قضایی استان است. این مقام قضایی اظهار داشت: از محوری‌ترین برنامه سند تحول قضایی افزایش اعتماد عمومی، کاهش حجم زیاد پرونده‌های قضایی و اتخاذ تدبیر مناسب برای کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری، برخورد قاطعانه با مفاسد درون‌ و برون‌سازمانی، احیای حقوق عامه، تکریم مراجعان به شمار می رود. وی با بیان اینکه تحولات مدیریتی جدید در رأس دستگاه قضا روند بسیار مثبت و خوبی داشته، خاطرنشان کرد: مهمترین پیامد حرکت قوه قضاییه اقتدار دستگاه قضائی و افزایش امید مردم بوده است. دهشیری تصریح کرد: کارهای بسیار مهمی در راستای سلامت دستگاه قضا صورت گرفته که این روند باید ادامه دار باشد، چرا که هر گونه فساد در دستگاه قضایی، زمینه ساز فسادهای بزرگتر در جامعه خواهد بود. این مقام مسئول افزود: دستگاه قضایی استان نیز در کنار سایر دستگاه های خدمت رسان برای اجرای عدالت، تامین آرامش روانی مردم و صیانت از حقوق بیت المال اقدامات ارزشمندی را انجام داده و می دهد.
وی در خصوص امنیت امروز کشور عنوان کرد: امنیت امروز کشور مرهون برکت خون شهدا است و باید همواره یاد و خاطره شهدای گران‌قدر انقلاب و نظام اسلامی و مدافعان حرم را زنده نگه داشت.

مطالعه بیشتر بستن