وکالت تخصصی در حال نهایی شدن است

وکالت تخصصی، یک اتفاق دو سر برد است: وکلا از آن منتفع می‌شوند، موکلان هم از فواید عمده آن بهره می‌برند.تنها نهاد ارائه کننده خدمات حقوقی در سطح کشور، پیگیر این انقلاب وکالتی است. هیچ کس مخالف تخصصی شدن وکالت نیست، اما هیچ کس

هم تا کنون به فکر این مهم نبوده است. مرکز وکلا، کارشسناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه متولی این موضوع شده و در شُرف نهایی کردن آن است. اعطای گواهی تخصصی شدن وکالت، تنها ناظر به وکلای مرکز وکلا نیست و سایرین هم می‌توانند از مزایای آن بهره ببرند. نشست‌های نهایی کردن این موضوع در حال برگزاری است و در این نشست ها از علایق و تخصص‌های مختلف حقوقی حضور دارند. وکالت تخصصی به زودی اجرایی می‌شود و با اجرایی شدن آن، نتایج ارزشمندی حاصل خواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن

وکیل متخصص به مثابه مجتهدحقوقی است

دکتر علی نجفی توانا، وکیل دادگستری و رئیس اسبق کانون وکلای مرکز در گفتگو با «حامی عدالت» در خصوص تخصصی شدن وکالت اظهار داشت: دنیای امروز دنیای فنون و تکنیک است و اثرات رفتارها بر یکدیگر و اثر پذیری انسان از داده‌ها و اطلاعات باعث شده است که انسان‌ها رفتارهای بسیار پیچیده‌ای داشته باشند.

مدیریت بر رفتار‌ها مستلزم یک جامعه نگری و نگاه تخصصی به بسترها و ساز و کارهایی است که بتواند نظم و قانون را در یک جامعه مستقر کند. ضرورت چنین مدیریتی تصویب قانون و تربیت کنشگران متخصص است. وی در ادامه افزود: حقوق در واقع برای تنظیم و تنسیق روابط بوجود آمده و اگر جنبه ایستایی پیدا کند به نیازهای جامعه پاسخگو نخواهد بود؛ در نتیجه ما باید هم دانش حقوقی را تخصصی کنیم و هم کنشگران عرصه عدالت را متخصص بار بیاوریم.
نجفی توانا با بیان اینکه نه تنها در عرصه وکالت بلکه در تمام مشاغل و مسئولیت‌هایی که دانش آموخته حقوق به نوعی متصدی انجام تکالیف معین آن است باید دارای تخصص باشد، تاکید کرد: ما از این نظر عقب هستیم چرا که سیستم قضائی ما هم یک سیستم کلی نگر و غیر تخصصی است. با اینکه در قانون تشکیل دادگاه‌های انقلاب شعب تخصصی با نگاه و مدیریت رئیس قوه قضائیه بوجود امده است اما در عمل تغییر مداوم قاضی از یک رشته تخصصی به یک موضوع متفاوت با تخصصی که در آن مشغول به کار است باعث شده است تا استمرار و نهادینه کردن تخصص در قاضی به وجود نیاید.
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: دادگاه‌های تخصصی کنونی به معنای واقعی و خاص کلمه مطلقا تخصصی نیستند. دادگاه‌های تخصصی کنونی حایز حداقل‌ها هم نیستند. مهم‌ترین دلیل آن هم این است که مثلا قاضی تا می‌آید به امور کیفری آشنا شود، به دادگاه حقوقی منتقل می‌شود. یک حقوقدان متخصص حقوقدانانی است که شم و احساس علمی را در رابطه با موضوعاتی که تحت تصدی اوست پیدا کند. این شم ایجاد تفکر می‌کند، ما چنین متخصصانی در کشور نداریم. یکى از لوازم تخصصىکردن نظام عدالت قضایى غیر از گماردن قضات در یک موضوع معین درمرجع کیفرى و یا حقوقى، استمرار در آن بخش به‌منظور ایجاد شم قضایى و مهم‌تر از آن انتقال آخرین داده‌ها و آموزه‌هاى نظرى در آموزش سالیانه قضات همراه با آزمون پایان دوره است.
وی تصریح کرد: قانون‌گذار در تغییر جرم و مجرم حرکت می‌کند. این جهت قوانین ما معمولاً مدتی بعد از ارتکاب
جرم اتفاق می‌افتد. لذا ما باید در نهاد وکالت به سمت
تخصص گرایی برویم. چرا که یک وکیل متخصص با شکافتن تمام زوایای موضوعات مورد تخصصش مانند یک مجتهد در امر مورد بررسی تلقی شود.

مطالعه بیشتر بستن

تمام امکانات دانشگاه آزاد در خدمت تخصصی شدن وکالت

سید حسین طباطبایی اصل در گفتگو با حامی عدالت از آمادگی کامل دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک به تخصصی شدن امر وکالت و آموزش‌های تخصصی به وکلا در همه رشته‌ها خبر داد.

طباطبایی اصل، رئیس مرکز امور حقوقی و صیانت‌ از دارایی‌های دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با «حامی عدالت» درباره تخصصی
شدن رشته وکالت و نقش نظام آموزشی کشور در تخصصی شدن وکالت، اظهار داشت: اقداماتی در حوزه مطالعه و بررسی مسئله هم در قوه قضائیه و هم در نظام آموزش عالی و نهادهای دانشگاهی کشور از جمله دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است. در ضرورت این موضوع چند نکته مهم قابل ذکر است؛ حقوق دانشی است که به تنهایی کلید باز کردن هیچ قفلی نیست. حقوق در کنار سایر دانش‌ها فعالیت می‌کند. حقوق دانش تنظیم روابط اشخاص است. روابط اجتماعی ملغمه‌ای از دانش ها، علوم، رفتارها و اتفاقات است. حقوقدان باید با همه این علوم آشنایی داشته باشد که بتواند روابط را تنظیم کند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در دنیا بحثی تحت عنوان حقوق زنده وجود دارد. حقوق زنده، حقوقیست که در آن دانش آموخته حقوق همزمان یک رشته تخصصی دیگر هم می‌خواند. خیلی تفاوت است میان کسی که تنها حقوق خوانده و کسی که در کنار حقوق در رشته دیگری هم تخصص دارد.
طباطبایی اصل با بیان اینکه مرکز امور وکلای قوه قضائیه به عنوان نهاد متولی امر وکلا تصمیمی عاقلانه و خردمندانه گرفته است، تاکید کرد: ما باید در کنار صلاحیت‌های عمومی که وکلا دارند، آن‌ها را آموزش دهیم تا در حوزه‌های مورد علاقه خود آموزش تخصصی ببینند، در این صورت وکیل خبره‌تر و متخصص‌تر و در حرفه خود موفق‌تر هم خواهد شد. در اینصورت برای معرفی وکیل به موکل، هر وکیل را با توجه به حوزه تخصصش به موکل مربوطه معرفی می‌کنیم. البته بازار شغلی وکالت یک بازار آزاد است؛ یعنی موکل می‌تواند به هر وکیلی که خودش علاقه دارد برای پیگیری کارهایش مراجعه کند. منتهی ما به عنوان نهاد متولی آموزش و تمشیت امور وکلا باید این قدرت انتخاب را به او بدهیم که شما به عنوان مشتری امر وکالت این امکان برایت فراهم است که با بررسی کاارشناسی و تایید ما به عنوان متخصص امر به سراغ وکیلی که در حوزه خاص شما متخصص است بروید. این امر باعث شفاف‌تر شدن فرآیند وکالت در جامعه می‌شود و روابط حقوقی وکلا و موکلین را شفاف می‌کند، به مردم قدرت انتخاب می‌دهد؛ البته به وکلا هم انگیزه مطالعه بیشتر می‌دهد. مهمتر از همه این موضوع باعث می‌شود که وکلا اطلاعاتشان را بروز کنند.
معاون حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در حال حاضرتعدادی از وکلا را در کشور داریم که ۲۰سال مشغول امر وکالت هستند و جز آن چیزی که در دوران تحصیل مطالعه کردند، نخوانند. وکیل بال دوم عدالت قضائی ست، اگر این بال قدرتمندانه حرکت کند حتما حرکت جامعه به سمت آسمان عدالت حرکت موفق‌تری خواهد بود. باید در این زمینه برنامه ریزی‌های جدی‌تری انجام شود. ضمن اینکه باید تکنیک‌ها و روش‌های انگیزه بخش برای وکلا نیز ایجاد شود. نظام آموزشی کشور برای انجام این برنامه آمادگی کامل را دارد.
طباطبایی اصل عنوان کرد: بنده به عنوان کسی که با نظام آموزش عالی کشور ارتباط دارم، علی الخصوص دانشگاه آزاد اسلامی؛ لازم می‌دانم اعلام کنم که دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد تا در هریک از رشته‌های تخصصی و خاص در دوره‌های تکمیلی برای وکلا آموزش‌های لازم را تدارک ببیند. دانشگاه آزاد اسلامی حتی آمادگی برگزاری کلاس‌های آموزشی تخصصی برای وکلا را از دوره کارشناسی هم دارد.
وی در پایان اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی کامل و نظام آموزش عالی کشور این ظرفیت را دارد تا آموزش‌های تخصصی در تمامی رشته‌ها برای وکلا و کارشناسان و به صورت غیر حضوری برگزار شود. اگر مرکز وکلا قوه قضائیه اراده کند از نیمسال دوم امسال این برنامه‌ها از سوی دانشگاه آزاد اسلامی قابلیت اجرا دارد.

مطالعه بیشتر بستن