لغو خصوصی‌سازی بزرگ‌ترین کشتارگاه دام خاورمیانه

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر جدیت و قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با تخلفات مربوط به واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی، از ابطال قرارداد خصوصی‌سازی بزرگ‌ترین کشتارگاه دام خاورمیانه در شهرستان فارسان استان چهارمحال و بختیاری و بازگشت آن به دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای استان چهارمحال بختیاری، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود به استان چهارمحال و بختیاری با کشاورزان و دامداران استان دیدار کرد و پس از شنیدن حرف‌های آنها، با اشاره به کمبود آب موردنیاز کشاورزی اظهار داشت: برای انجام هر کاری باید ابتدا نیازسنجی شده و در گام بعد متناسب با آن نیازها، امکانات و منابع اختصاص پیدا کند.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم مدیریت مصرف آب، گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده، ۶ میلیارد متر مکعب آب استان چهارمحال و بختیاری به ۳ میلیارد کاهش یافته که طبعاً اثر منفی بر کشاورزی خواهد داشت و لازم است برای مصرف بهینه این میزان آب، یک نیازسنجی دقیق و برنامه ریزی اصولی داشت.
آیت الله رئیسی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مشترک این است که آب شرب به صورت عادلانه به همه برسد تا شاهد یک کشاورزی متناسب در منطقه باشیم و مدیریت آب بر اساس منافع کشور، هم بر عهده دولت، وزارت نیرو و شورای عالی آب و هم کشاورزان باید به آن توجه داشته باشند.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اجرای عدالت در توزیع، خاطرنشان کرد «وقتی که منابع به میزان کافی وجود ندارد، باید صرفه جویی و همچنین اولویت‌بندی در مصرف منابع از سوی تصمیم گیران به طور جدی مورد توجه قرار گیرد».
آیت الله رئیسی ادامه داد: کسانی که متولی مدیریت مصرف آب هستند باید منابع آبی مورد نیاز برای شرب یا کشاورزی را از راه‌های اصولی تأمین نمایند اما این کار قطعاً با توجه به دشواری‌های انتقال آب به مناطق کمتر برخوردار، فرایندی زمان بر است.
رئیس قوه قضائیه از استان چهارمحال و بختیاری به عنوان «استان آب و آینه و آفتاب» یاد کرد و با تأکید بر تلاش برای افزایش منابع آبی در این منطقه، به شورای عالی آب به عنوان یک نهاد حاکمیتی توصیه کرد که با یک نگاه متخصصانه و با درنظر گرفتن ظرفیت‌های استان چهارمحال و بختیاری و مناطق همجوار، زمینه را برای توزیع و مصرف عادلانه آب فراهم کند.
آیت الله رئیسی با اشاره به تلاش‌های معاون اول و مسئولان سازمان بازرسی کل کشور برای حل مشکلات آبی کشاورزان استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان و دیگر استان‌های همجوار، تصریح کرد: دولت باید با تقسیم عادلانه منابع آبی اجازه ندهد حق یک روستایی و یک شهری یا حق یک استان در استفاده از منابع تضییع نشود.
رئیس قوه قضائیه به موضوع استفاده نامناسب از منابع آبی و مصرف آب در امور پرمصرف نیز اشاره و بر لزوم بررسی و اصلاح رویه‌ها در این زمینه تأکید کرد و گفت: در حل مشکلات باید بر اساس منافع ملی توجه داشت و اگر هر استان و منطقه بخواهد یک مسئله را به نفع خود و با بخشی نگری حل کند، مشکلات بزرگی ایجاد می‌شود که برای کشور تبعات سوء خواهد داشت.
رئیس قوه قضائیه در ادامه از کارشناسان حوزه آب و کشاورزان استان چهارمحال و بختیاری خواست گزارشی جامع از مشکلات آبی استان و راهکارها و پیشنهادات شان برای برون رفت از وضع موجود را به دستگاه قضائی ارائه دهند تا شخصاً موضوع را از طریق دولت، وزارت نیرو و شورای عالی آب پیگیری نماید.
همچنین آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری گفت: به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد در جایی که امکان رفع مشکلات تولید وجود دارد، کوتاهی و سهل انگاری صورت گیرد تا خللی در چرخه تولید کشور به وجود نیاید.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به عرصه‌های مختلف عدالت، یکی از مهم‌ترین این عرصه‌ها را «عدالت اداری» عنوان کرد و افزود: عدالت اداری از جذب و گزینش نیرو تا اجرای قوانین و مقررات در نظام اجرایی مهم‌ترین اصل است و هرگونه کم توجهی و کم کاری در این زمینه و ترک فعل ها، خسارات فراوانی برای کشور و ملت به وجود می‌آورد.
آیت الله رئیسی با بیان این که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مسیر آینده کشور را به خوبی ترسیم کرده اند، ادامه داد: اجرای عدالت و مبارزه با فساد است و امروز پرچم عدالتخواهی و حق خواهی به دست مقام معظم رهبری است و همه ما که در بخش‌های مختلف کشور مسئولیت داریم سرباز نظام و رهبری هستیم.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به مشکل آب در استان‌های مختلف کشور و تکالیف برنامه‌های توسعه در این زمینه، گفت: اگر قانون برنامه در خصوص آب به درستی اجرا می‌شد و همه دستگاه‌ها به تکالیف برنامه‌ای خود عمل می‌کردند، اکنون شاهد رنج و زحمت مردم نبودیم.
آیت الله رئیسی در همین راستا تنقیح قوانین را از ضرورت‌های جدی کشور و وظیفه همه قوا دانست و با ابراز گلایه از تأخیر در انجام این کار اظهار داشت: قوانین باید تنقیح و اصلاح شوند تا از تفسیرهای متفاوت از قانون جلوگیری شود اما اجرای قانون ضعیف بهتر از بی‌قانونی است.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارش‌ها و گلایه‌های مردم و برخی مسئولان منطقه از مشکلات آبی استان، خواستار تشکیل فوری جلسه شورای عالی آب برای بررسی و حل این موضوع شد و گفت: وزیر نیرو با تشکیل جلسه شورای عالی آب، مشکلات آبی استان چهارمحال و بختیاری را با حضور مدیران عالی این استان و استان‌های همجوار و نمایندگان مردم در مجلس بررسی و برای حل آن تصمیم‌گیری کند.
رئیس قوه قضائیه در خاتمه «ایجاد یاس و ناامیدی در مردم و مسئولان» را « راهبرد دشمن» دانست و تأکید کرد: ما با اتکا به خدا و با اعتماد به مردم و استفاده از ظرفیت‌هایی که در داخل داریم می‌توانیم و باید دشمن را در رسیدن به نیت پلیدی که دارد، ناکام بگذاریم.

مطالعه بیشتر بستن