ادامه از صفحه ی قبل :

عنوان حقوقدان ممنوع است و این ممنوعیت شامل اعضاء کنونی شورای نگهبان که قبل از این قانون انتخاب شده‌اند نیز می شود و چنانچه ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون استعفاء ندهند از عضویت در شورای نگهبان مستعفی شناخته می شوند.

مبحث سوم: قوانین فرانسه
بخش اول: تعریف شغل در قانون فرانسه:
شغل آن است که به صورت عادی کارمند را مشغول
می سازد و وی را به طور عادی تأمین می نماید، بنابراین چنین شغلی، شغل اصلی می باشد.

مبحث چهارم: ممنوعیت تصدی چند شغل
در قوانین فرانسه
بخش اول: قانون اساسی:
عضویت در هیات دولت با نمایندگی پارلمان و نمایندگی حرفه‌ای در سطوح کشور و همچنین تصدی مشاغل دولتی و یا هر فعالیت حرفه ای دیگر مغایرت دارد. در صورت عضویت هریک از افراد فوق در هیأت دولت، نحوه تعیین جانشین بوسیله قانون خاص تعیین می گردد. جانشینی اعضا پارلمان طبق مفاد اصل ۲۵ انجام می پذیرد
طبق این اصل اعضای هیأت دولت نمی توانند هر یک از مشاغل زیر را همزمان با عضویت در هیأت دولت تصدی نمایند:
= نمایندگی مجلس ملی
= عضویت در مجلس سنا
= نمایندگی اصناف در سطح کشوری
= هرگونه شغل دولتی دیگر
= هرگونه فعالیت حرف های نظیر پرداختن به تجارت، انجام فعالیت خصوصی و استخدام خصوصی و…
تصدی مقام وزارت و عضویت پارلمان برای اعضای شورای قانون اساسی ممنوع می باشد. سایر ممنوعیت‌ها به موجب قانون خاص تعیین می گردد
این اصل اعضای شورای قانون اساسی را از تصدی وزارت و یا عضویت در مجالس ملی و سنا منع نموده است

بخش دوم: قوانین موضوعه
قانون اجرایی مورخ ۲۹ اکتبر ۱۹۳۶ میلادی اعلام می نماید جمع هر یک از وضعیت های ذیل ممنوع است:
‌أ. شغل دولتی+ شغل خصوصی
‌ب. شغل دولتی+ شغل دولتی
‌ج. شغل دولتی+ فعالیت خصوصی
‌د. شغل دولتی+ فعالیت دولتی
‌ه. تراکم فعالیت های مختلف
‌و. جمع دریافتی های دولتی و یا خصوصی
‌ز. جمع مستمری حقوقی + دریافتی های دولتی یا خصوصی
در فرانسه مقررات مربوط به جمع مشاغل در مورد تمامی کارکنان دولتی اعم از صاحب منصبان و غیر آنان بدون در نظر گرفتن میزان خدمت و وضعیت اشتغال آنان اعم
حالت اشتغال، مأموریت، آماده به خدمت و یا در بازنشستگی
اجرا می‌گردد.

بخش سوم: مجازات‌های پیش‌بینی شده
برای انجام نظارت بر روی فعالیتهای حرفه ای مغایر با وکالت مجلس توسط هیأت رئیسه مجلس، نمایندگان باید سی روز پس از شروع به کار در منصب نمایندگی، از فعالیت های مغایر خود کناره گیری نمایند و اظهارنامه ای در مورد فعالیت های حرفه ای و یا عام المنفعه ای که می خواهند انجام دهند، تحویل هیأت رئیسه دهند. انجام ندادن این مورد دارای مجازات سختی می باشد و آن استعفاء بلافاصله و بلاشرط می باشد.
نظارت هیأت رئیسه مجلس توسط معاونتی که درون آن تأسیس شده است و مسئولیت رسیدگی به پرونده‌ها را دارا می باشد، انجام می شود. هیأت رئیسه اظهاراتی را که در گزارش رئیس این معاونت ابراز شده بررسی می نماید، در صورت شک و یا اعتراض به اظهار نامه هر کدام از نمایندگان مجلس هیأت رئیسه به شورای قانون اساسی مراجعه می نماید. اگر شوراء رأی به تعارض فعالیت با نمایندگی بدهد، نماینده سی روز برای قانونی نمودن وضعیت خود، یعنی برای انتخاب بین وکالت و مشاغل مغایر مهلت خواهد داشت. در صورت عدم انتخاب در طول این مدت زمان، شورای قانون اساسی وی را به عنوان مستعفی از نمایندگی مجلس اعلام خواهد نمود.

بخش چهارم: استثنائات:
طبق ماده ۳ قانون اجرایی ۱۹۳۶:
= تراکم مشاغل به درخواست یک مقام اداری و یا قضایی صورت بگیرد.
= تراکم مشاغل با مجوز اداری صورت بگیرد.
= اگر تراکم مشاغل در چارچوب یک شغل آزاد که ناشی از ماهیت فعالیتهای کارمند باشد، مانند حقوقدانان، به شرط عدم اقامه دعوا علیه دولت.

جمع بندی
در ایران کارکنان کشوری فقط از عضویت در هیات مدیره شرکتهای خصوصی منع شده‌اند و فعالیت خصوصی به همراه شغل دولتی عمدتاً برای آنان منعی ندارد اما، در فرانسه
کارکنان دولتی از فعالیت در بخش خصوصی منع شده‌اند و در مورد مستمری بگیران نیز طبق شرایط خاصی اگر مجموع درآمد آنان از سقف خاصی بیشتر شود، محدودیت اعمال می گردد.
در ایران ضمانت‌های اجرایی جلوگیری از مشاغل خفیف
و ناکافی به نظرمی رسند و همین ضمانتهای ضعیف نیز
در مقام عمل بالاخص در سطوح کلان سیاسی اجرا نمی‌گردد.

مطالعه بیشتر بستن

سلاح ایمان و پشتیبانی مردم عامل پیروزی در برابر دشمن بعثی

 

عزالدین سلیمانی *:هفته دفاع مقدس که یادآور روزهای سخت مقاومت و روزهای تشخیص مرد از نامرد و زورآزمایی جنودالله با جنود ابلیس را به کلیه ایثارگران عزیز و ملت ایران تبریک عرض می‌نمایم.
سی و یکم شهریورماه، سال روز آغاز جنگ تحمیلی و تجاوز همه جانبه رژیم بعث عراق، از زمین و هوا و دریا به سرزمین

جمهوری اسلامی ایران، به منظور ارج نهادن به رشادت‌ها و پایمردی رزمندگان اسلام به عنوان هفته دفاع مقدس نام گرفت.
هفته دفاع مقدس از چنان اهمیتی درتاریخ ملت ایران برخوردار است که مقام معظم رهبری در وصف آن می‌فرماید؛
«هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جانفشانی دلاورانه درپای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است. در این مجموعه تابناک، درخشنده‌ترین و نفیس‌ترین نگین گرانبها، یاد و خاطره شهیدان است. آنها جوانان و جوانمردان رشید و پاک سرشتی بودند که با آگاهی و درک والای خود، موقعیت حساس کشور راتشخیص دادند و وظیفه بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذیرا شدند، هر ملتی که چنین دلاوران آگاه و شجاعی را در دامان خود پرورده باشد حق دارد به آنان ببالد و آنان را الگوی تربیت جوانان خود در همه دوران‌ها بداند».
جنگ تحمیلی در شرایطی آغاز شد که نظام نوپای اسلامی ما درگیر مقابله با ضد انقلاب و ایادی استکبار در کردستان و خوزستان و گنبد کاووس و همچنین مبارزه با تروریست‌های داخلی و منافقین بود که با ایجاد درگیری مسلحانه و خرابکاری در تاسیسات زیربنایی کشور درصدد تضعیف نظام بودند و از طرفی ارتش و سایر نیروهای نظامی نیز به دلیل تبعات قهری انقلاب، سروسامان مناسبی را از نظر سازماندهی و آموزش نظامی نداشتند.
عظیم‌ترین سرمایه نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران در مقابل دشمن خونخوار، تکیه بر سلاح ایمان و قدرت رزمندگان اسلام بود که بارشادت هرچه تمام‌تر در مقابل زورگویان عالم مقاومت کردند و در روزهای اولیه جنگ تحمیلی، دشمن را که به خیال خام خود قصد اشغال خاک ایران و براندازی نظام جمهوری اسلامی را در سر پرورانده بود، زمین‌گیر کردند و اجازه ادامه تجاوز را به دشمن بعثی ندادند.
ارتش بعث عراق که براساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، خیال فتح یک هفته‌ای ایران و رسیدن به تهران را درسر خود می‌پروراند، در روزهای آغاز جنگ بدون وجود هرگونه مانع جدی در مرزها و درسر راه خود، به دلیل کارشکنی رئیس جمهور وقت، با اشغال شهرهای قصرشیرین و مهران و موسیان درغرب کشور وخرمشهر و سوسنگرد و هویزه درجنوب کشور، تا دروازه ورودی شهر اهواز پیش روی کرد، که در چنین شرایطی حضرت امام خمینی (ره) با ندای ملکوتی خود فرمان دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران را به فرزندان بسیجی خود صادر کرد و رزمندگان اسلام با کمترین امکانات و تجهیزات و آموزش نظامی و صرفاً با اتکا به سلاح ایمان و با حمایت و پشتیبانی مردم شهیدپرور ایران، با مقاومت جانانه خود در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح را آغاز و دشمن را در سراسر جبهه‌های غرب و جنوب زمینگیر کردند و در ادامه مقاومت و پس از برنامه‌ریزی‌های سپاه و ارتش و هماهنگی‌های لازم، با انجام عملیات‌های آفندی به مرور زمان و در طول هشت سال دفاع مقدس دشمن سفاک را از خاک جمهوری اسلامی ایران بیرون راندند و در نهایت با رشادت و ایثار رزمندگان اسلام تجاوز و اشغالگری به پایان رسید و بدون اینکه حتی یک وجب از خاک کشور ما در تصرف دشمن بماند، رژیم بعث عراق نیز در ۱۸ آذرماه سال ۱۳۷۰ در گزارشی رسمی از سوی سازمان ملل متحد به عنوان متجاوز و آغازگر جنگ تحمیلی به شورای امنیت سازمان ملل متحد معرفی گردید.

مطالعه بیشتر بستن