رقابت بیش از ۸۵ هزار داوطلب آزمون وکالت ۹۹

جمعه این هفته آزمون وکالت سال ۹۹ مرکز وکلا در سراسر کشور از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. در این خصوص دکتر علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده به صورت مجازی با داوطلبین به گفتگو پرداخت که بخش‌هایی از آن بشرح ذیل می‌آید:


آزمون وکالت سال ٩٩ بدون تعویق برگزار می شود
ما سه گزینه نداریم، دو گزینه برای انتخاب هست: یا آزمون در تاریخ مقرر برگزار شود یا به دلیل شرایط کرونا سال ۹۹ آزمون وکالت نداشته باشیم. پروتکل های بهداشتی در آزمون رعایت
می شود. سازمان سنجش متولی آزمون است که هفته گذشته هم آزمون کارشناسی را با رعایت تمام ضوابط بهداشتی برگزار کرد.

شرایط کرونا عملاً اجازه تعویق آزمون را نمی دهد
سال گذشته چون زمان کافی برای رایزنی با سازمان سنجش نداشتیم، مرکز آزمون دانشگاه پیام نور متولی آزمون وکالت بود. خواست بیشتر داوطلبان این بود که سنجش متولی برگزاری آزمون باشد.
سازمان سنجش برنامه آزمون‌های خود را سالانه می بندد و با تغییرات پیش آمده در آزمون های سازمان با توجه به شرایط کرونا و خصوصا با توجه به روشن نبودن وضعیت آینده امکان تغییر زمان آزمون وجود ندارد و ممکن است منجر به عدم برگزاری آن شود.

۱٣٠ تست در ۱۵٠ دقیقه
آزمون ۱٣٠ تست دارد که برای پاسخ گویی به آن‌ها ۱۵٠ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. ۱۰ تست بیشتر از سال گذشته طرح شده است.‌ همه دروس ۲۰ سوال دارند به جز ثبت که ۱۰ سوال دارد.
سوالات بدون تله‌گذاری طرح شده است. می‌خواهیم شرایط کارآموز وکالت را احراز کنیم، نه یک وکیل را. از طراحان تقاضا کردیم سوالات حاشیه‌ای و اختلافی طرح نکنند.

خبر خوش برای داوطلبان آزمون مشاوران خانواده
۸۵ هزار نفر در آزمون وکالت امسال ثبت نام کرده اند. آزمون مشاوران خانواده هم ۷ هزار داوطلب دارد. با رایزنی‌های صورت گرفته و برای سهولت کار داوطلبان، آزمون مشاوران بعدازظهر چهارم مهر‌‌‌ماه در تمام مراکز استان برگزار می شود. آزمون مشاوران هم در موعد از قبل اعلام شده یعنی چهارم مهرماه برگزار می شود؛ اقلیتی که چه برای آزمون وکالت و چه برای آزمون مشاوران آمادگی لازم را ندارند، با طرح موضوع تعویق آزمون حقوق اکثریت را تحت الشعاع قرار ندهند.

شرایط قبولی
آزمون وکالت دو مرحله دارد: کتبی و شفاهی. قبولی در مرحله کتبی فقط به معنای قبولی در یک مرحله از آزمون است و هیچ حقی را برای داوطلب ایجاد نمی کند. شرط قبولی نهایی علاوه بر احراز نصاب نمره در هر دو مرحله کتبی و شفاهی، احراز صلاحیت عمومی است‌.
طبق قانون در صلاحیت عمومی از پزشکی قانونی، واحد سجل کیفری، واجا، وزارت علوم و سازمان نظام وظیفه و… استعلام می شود.
امسال برخلاف سال گذشته به دلیل عدم مجوز هیئت نظارت سرباز کارآموز نخواهیم داشت ولی این فرصت را به داوطلبان داده ایم تا پایان شهریور ۱۴۰۰ مدرک کارشناسی و پایان خدمت خود را تحویل دهند.

چند نکته پیرامون منابع آزمون
از چند‌‌ ماه قبل منابع آزمون را اعلام کرده‌ایم. سایت عدالتخانه و هفته‌نامه حامی عدالت برای عادلانه‌تر کردن فرآیند پذیرش وکیل، کلاس ها و خلاصه منابع آزمون را با قیمت بسیار اندک در دسترس عموم قرار داده اند؛ داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز و عدالت‌خانه از این دو منبع استفاده کنند.
یک مجموعه ۱۲ جلدی هم از منابع آزمون توسط انتشارات پژواک عدالت منتشر شده است که جلد دوم تا هفتم آن به علاوه کتاب متون فقه همان منابع اعلام شده آزمون است.چون در اعلام تاریخ قانون دفتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۱۶ یک اشتباه جزیی رخ داده بود، از طراحان تقاضا کردیم از این قانون سوال طرح نکنند.
۷ هزار نفر به صورت رایگان در کلاس‌های عدالتخانه شرکت کرده‌اند.
مددجویان کمیته امداد و بهزیستی پس از ثبت نام، بابت دریافت خدمات از مرکز هزینه ای پرداخت نمی‌کنند. کد ملی این عزیزان احراز شده‌ است.

سقف ظرفیت آزمون وکالت۹۹، هفت هزار نفر است
سقف ظرفیت پذیرش وکیل در آزمون امسال ۷ هزار نفر است. ممکن است در صورت عدم کسب نصاب نمره، پذیرش نهایی وکیل از ۷ هزار نفر کمتر باشد.برنامه ی ما برای ۱۴۰۰ این است که آزمون وکالت را در نیمه اول سال برگزار کنیم. اگر موفق به برگزاری آزمون تا شهریور ۱۴۰۰ نشدیم، ان شاالله مانند امسال در مهرماه آن را برگزار خواهیم کرد.

مطالعه بیشتر بستن

افزایش ۲ برابری شرکت‌کنندگان در آزمون مشاوران خانواده نسبت به سال قبل

عصر جمعه این هفته آزمون داوطلبین مشاوره خانواده برگزار خواهد شد در این خصوص گفتگوی حامی عدالت با حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیمی، معاونت مشاوران مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قضائیه را می‌آوریم.

برخی از داوطلبان اظهار داشته‌اند فرآیند جذب و گزینش دوره ی قبل، طولانی بوده است برای دوره جدید چه تمهیداتی اندیشیده اید؟
کلیه فرآیندهای جذب، گزینش و فعالیت مشاوران خانواده قوه قضائیه در دوره‌ی جدید مورد بازنگری قرار گرفته است. اولا با حذف اضافات و موانعی که باعث اطاله‌ی این فرآیند می‌باشد. کل فرآیند از زمان اعلام اسامی قبول شدگان توسط سازمان سنجش تا تایید صلاحیت و اعطای پروانه به زیر ۶ ماه کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این، با هوشمندسازی فرایند گزینش و تشکیل پرونده الکترونیکی گزینش در دوره جدید جذب برای تمامی داوطلبان، روند گزینش به کلی متحول می‌شود.

نحوه برگزاری آزمون مشاوران خانواده قوه قضائیه را نسبت به سال گذشته که سال اول برگزاری آن بود چگونه ارزیابی می‌کنید؟
استقبال داوطلبان در این دوره نسبت به دوره ی قبل بسیار خوب بوده است به گونه‌ای که ۲ برابر سال گذشته در آزمون کتبی امسال از طریق درگاه سنجش ثبت نام نموده اند.
آزمون کتبی دقیقاً در چه تاریخی برگزار میگردد؟ مدت زمان آزمون چقدر می‌باشد و آیا سطح سوالات نسبت به دوره اول تغییر کرده است یا خیر؟ آزمون کتبی مشاوران خانواده قوه قضائیه بعدازظهر روز جمعه مورخ ۴ مهرماه ۹۹ در کلیه مراکز استانهای کشور به صورت همزمان برگزار می‌شود.
مدت زمان برگزاری آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه خواهد بود. سطح سوالات نیز نسبت به سال قبل از لحاظ کیفی ارتقا پیدا کرده است. اصلاح و استاندارد‌سازی مواد آزمون، استفاده از اساتید مجرب و برجسته در طراحی سوالات آزمون و همکاری فنی و هماهنگی کارشناسی بیشتر با سازمان سنجش از مزیت‌های آزمون این دوره است.

پس از اینکه نتایج آزمون کتبی اعلام گردید آیا امکان ویرایش اطلاعات برای افرادی با شرایط خاص که تصمیم بر تغییر شهر یا استانی که ثبت نام کردند دارند، فراهم می‌گردد یا خیر؟
داوطلبان عزیز نگران نقل و انتقالات استانی و شهرستانی نباشند. با توجه به اینکه همچنان ظرفیت مشاوران خانواده در ساسر کشور تکمیل نشده است در آینده‌ای نزدیک امکان جابه جایی و نقل و انتقال را فراهم خواهیم کرد.

آیا با قبولی در تمام مراحل آزمون(آزمون کتبی، مصاحبه و…)تمامی داوطلبان می‌توانند از مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مجوز تاسیس مراکز مشاوره خانواده دریافت کنند؟
بر اساس دستورالعمل دو مدرک ” پروانه مشاوره خانواده” و ” مجوز تاسیس مرکز” مجزا از یکدیگر تعریف شده اند.آنچه که به وسیله آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد صلاحیت اخذ پروانه مشاوره خانواده است و برای دریافت مجوز تاسیس مرکز، صلاحیت‌های دیگری هم علاوه بر این نیاز است که به زودی اعلام خواهد شد.

باتوجه به اطلاعیه‌ای که در سایت سازمان سنجش در خصوص ظرفیت اعطای پروانه مشاوران خانواده مشخص شده است آیا امکان افزایش ظرفیت وجود خواهد داشت یا خیر؟
ظرفیت جذب مشاوران به صورت سالانه و از طریق دادگستری‌های سراسر کشور اعلام می‌گردد. بنابراین امکان افزایش ظرفیت نیز وجود خواهد داشت.

متقاضیان با چه مشاغلی مجاز به دریافت پروانه مشاوره خانواده خواهند بود؟
بر اساس دستور العمل رئیس محترم قوه قضائیه صرفا کارکنان دادگستری و شورهای حل اختلاف و دارندگان پروانه وکالت مجاز به دریافت همزمان پروانه مشاوره خانواده نیستند و برای سایر مشاغل محدودیتی وجود ندارد.

مطالعه بیشتر بستن