رویداد تصمیم‌سازان آینده

محمدعلی فراهانی گفت: در کشور مشکلات زیادی است که اغلب اوقات فکر می‌کنیم حل کردن آن‌ها کار ساده‌ای بوده و معمولا برای حل آن مشکلات راهکار یا بهتر بگوییم پاسخی کلامی در آستین‌ داریم!
معاونت پژوهشی مرکز وکلا افزود: قوه‌قضائیه حلقه بازخورد در معماری کلان حکمرانی جمهوری اسلامی است که می‌تواند موجبات تعالی و ارتقای کل سیستم را فراهم آورد. به دلیل معماری محتوایی قوه بر مبنای فقه اسلامی و همچنین به دلیل

انتصاب مستقیم رئیس قوه توسط مقام معظم رهبری، کارآمدی یا ناکارآمدی آن بر کل پروژه انقلاب اسلامی و امکان سنجی طراحی جامعه مبتنی بر نهاد دین تاثیرگذار است. به همین دلیل مسئله کارآمدی قوه قضائیه از اهمیتی شگرف برخوردار است.
وی همچنین اشاره کرد: از طرفی در اوایل دهه هشتاد، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه برای حل برخی از مشکلات از جمله حجم بالای پرونده‌های حقوقی و کیفری، افزایش کیفیت خدمات وکلا، عدم تناسب میان کارشناسان رسمی و حجم کارهای مربوطه و… به حکم قانون تاسیس شد.
فراهانی همچنین افزود: فاصله میان وضع کنونی قوه قضائیه از سطح مورد نظر انقلاب اسلامی در گرو مسائل و مشکلاتی است که حل آن‌ها منوط به ارائه راهکارهای مناسب می‌باشد که ارائه این راهکارها همان طور که رهبر انقلاب نیز در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بدان اشاره نمودند در گرو ورود جوانان برای حل مسائل است. از طرفی اخیرا علت کثرت پرونده‌های ورودی به قوه قضائیه را از کارشناسان، صاحب نظران و دانشگاهیان خواسته اند، که این امر تنها با نقش آفرینی نخبگان آشنا با فرایندهای مدیریتی و سیاست‌گذاری کشور محقق خواهدشد.
وی گفت: رویداد تصمیم سازان آینده (FDM) با محوریت ایجاد چالش در میان شرکت‌کنندگان، به دنبال ایجاد فضایی پویا به‌منظور ارائه راهکارهایی متناسب با فضای کشور است. قالب چالش و مسابقه در رویداد از این منظر اهمیت دارد که علاوه بر بروز توانایی‌های شرکت‌کنندگان با قرارگیری در شرایط واقعی حل مسئله، می‌تواند منجر به دستیابی به خروجی‌های متعدد در ازای صورت‌مسئله واحد شود.
معاونت پژوهشی مرکز وکلا افزود: با عطف به مسائل فوق مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه درصدد است با همکاری مرکز آموزشی «گام» به منظور آشنایی نخبگان جوان با فرآیندهای مدیریتی و سیاست‌گذاری در قوه قضائیه و تلاش برای ارائه راهکارهای بدیع برای حل آن ها، رویداد تصمیم سازان آینده(FDM) را برگزار نماید.
به طور خلاصه شرکت‌کنندگان علاوه بر فرصت صحبت در مقابل مسئولان، طی دو هفته‌ با برخی از مشکلات مهم نظام خدمات حقوقی و قضائی کشور آشنا می‌شوند و آموزش‌های لازم برای حل مسئله و ارائه راهکار سیاستی را فرا می‌گیرند.
آنچه در رویداد رخ خواهد داد:
در روز اول (۱ آبان) کلاس‌‌ها و کارگاه‌های آموزشی حل مسئله و ملاحظات سیاستگذاری با هدف شیوه تحلیل و مواجه صحیح با مشکلات کشور برگزار خواهد شد تا آمادگی لازم برای مواجه با چالش‌های رویداد را به دست برای شرکت‌کنندگان بدست آید. چالش‌هایی که در این رویداد مطرح می‌شود از مهم‌ترین مسائلی است که هم اکنون متولیان نظام حقوقی و قضائی کشور با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.
روز دوم ( ۲ آبان ) مشکل و ابعاد آن ارائه خواهد شد و شما از اواسط روز به بعد با هم تیمی‌های خود و با کمک مربیان به مسئله شناسی و ریشه یابی مشکلات خواهید پرداخت. در این مرحله تیم‌هایی که ریشه یابی آن‌ها از مشکلات واقعی نباشد، حذف خواهند شد و باقی تیم‌ها به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می‌کنند.
در طول هفته(۳ – ۶ آبان) تیم‌ها به هم‌اندیشی، مشاهدات میدانی و مشورت با مسئولان و مربیان می‌پردازند تا متناسب با ریشه یابی انجام شده راهکار خود را دقیق‌تر نمایند.
روز چهارشنبه (۷ آبان) نوبت به ارائه راهکار برای مربیان فرا می‌رسد. در این روز مربیان در نقش داور ظاهر شده و به قضاوت راهکارهای مفهومی تیم‌ها خواهند پرداخت. تیم‌های برگزیده توسط مربیان به مرحله پایانی رویداد راه پیدا می‌کنند و مابقی تیم‌ها از فرصت ارائه در مقابل داوران محروم خواهند شد.
روز جمعه (۹ آبان) تیم‌های راه یافته به مرحله نهایی راهکارهای خود را به داوران که از مسئولان و تصمیم‌گران شاخص در حوزه نظام خدمات حقوقی و قضائی کشور هستند ارائه می‌دهند.
پس از داوری نهایی، در مراسم اختامیه تیم‌ها و نفرات برتر هرچالش معرفی می‌شوند و جوایز خود را دریافت می‌کنند.

مطالعه بیشتر بستن