مرحله اول آزمون بزرگ وکالت ۹۹ برگزار شد

جمعه چهارم مهرماه آزمون بزرگ وکالت با حضور بیش از ۸۵ هزار داوطلب در مراکز استان سراسر کشور برگزار شد.
آزمون بزرگ وکالت سال ۹۹ با شرکت بیش از ۸۵ هزار داوطلب به طور همزمان و سراسری در تمام مراکز استان‌ها و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار گردید.

مجری آزمون وکالت امسال، سازمان سنجش بود. طبق اعلام قبلی، داوطلبان کارآموزی وکالت به ۱۳۰ تست در ۱۵۰ دقیقه پاسخ دادند.
بنا بر مقررات و ضوابط اعلامی، آزمون وکالت دو مرحله‌ای است که مرحله اول آن به صورت تستی و مرحله دوم آن به صورت شفاهی و با حضور قبول شدگان در مرحله اول برگزار می‌شود. همچنین طبق قانون برای صدور پروانه کارآموزی، پس از قبولی در مراحل کتبی و شفاهی، احراز صلاحیت‌های عمومی هم لازم است. درصلاحیت عمومی ازپزشکی قانونی،واحد سجل کیفری، واجا، وزارت علوم،سازمان نظام وظیفه و…استعلام صورت می‌گیرد.
به گفته رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، سقف ظرفیت پذیرش وکیل درآزمون امسال ۷ هزارنفراست که البته ممکن است با احراز نشدن نصاب نمره، پذیرش نهایی وکیل از ۷ هزار نفر کمتر باشد.
گفتنی است ۸۵ هزار نفر در آزمون وکالت امسال ثبت نام کردند. بنا بر اعلام مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، روند بررسی صلاحیت عمومی و انجام مرحله دوم آزمون، با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر کشور ممکن است تا یک سال زمان ببرد.
آزمون بزرگ وکالت در سال ۹۸ هم با حضور بیش از ۱۰۵ هزار داوطلب برگزار گردید. مجری آزمون سال گذشته، دانشگاه پیام نور بود. به گفته علی بهادری، رئیس مرکز وکلا، در صورت
فراهم بودن شرایط، آزمون وکالت سال آینده در نیمه اول سال برگزار خواهد شد.

مطالعه بیشتر بستن

نتایج آزمون مشاوران دو ماه آینده اعلام می شود

طبق توافق با سازمان سنجش کشور نتایج آزمون بین یک ماه و نیم تا دو ماه آینده نتایج اعلام می‌شود و از پذیرفته شدگان برای مصاحبه شفاهی دعوت می‌شود.

دکتر ابراهیمی، معاونت مشاوران خانواده مرکز وکلای قوه قضائیه در گفتگو با خبرنگار حامی عدالت پیرامون برگزاری آزمون مشاوران قوه قضائیه اظهار داشت: در روز آزمون مشاوران (۴ مهر ۹۹) پذیرای بیش از ۶۱۰۰ نفر از متقاضیان اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه بودیم. این آزمون در ۳۱ استان کشور و در سه رشته مشاوره روانشناختی، خدمات مددکاری اجتماعی و مشاوره حقوقی-مذهبی داوطلبان به سوالات خود پاسخ دادند.
وی ادامه داد: سطح آزمون نسبت به سال گذشته هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی افزایش داشت. به لحاظ کمی حدود دو برابر سال گذشته استقبال داوطلبان را داشتیم. از لحاظ کیفی سوالات استاندارد و مواد آزمون اصلاح شده، تعداد سوالات و ضرایب همگی از منظر کارشناسی مورد بازبینی مجدد قرار گرفتند.
دکتر ابراهیمی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که در خصوص این آزمون وجود داشت، گلایه داوطلبان نسبت به زمان برگزاری آزمون بود که این گلایه را وارد می‌دانیم. با این توضیح که طبق تفاهم و توافقی که با سازمان سنجش کشور داشتیم، قرار بر این بود که ابتدا دفترچه سوالات عمومی به داوطلبان داده شود اما متاسفانه دوستان ما در سازمان سنجش برعکس عمل کردند و بخش زیادی از داوطلبان ما زمانی بین ۳۰ دقیقه تا یکساعت معطل شدند. هر چند این گلایه متوجه ما نبود اما ما پیش قدم می‌شویم و به نوبه خود از داوطلبان عذرخواهی می‌کنیم.
وی در خصوص زمان اعلام نتایج آزمون نیز تاکید کرد: طبق توافق با سازمان سنجش کشور نتایج آزمون بین یک ماه و نیم تا دو ماه آینده نتایج اعلام می‌شود و از پذیرفته شدگان برای مصاحبه شفاهی دعوت می‌شود.
معاونت مشاوران خانواده مرکز وکلای قوه قضائیه با تاکید بر این که داوطلبان پس از قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی وارد فرآیند جذب و گزینش قوه قضائیه می‌شوند،
بیان کرد: همچنین پس از طی مراحل استعلامات، جذب، گزینش و تایید صلاحیت توسط هیئت‌های تایید صلاحیت، پروانه مشاوره خانواده به آن‌ها داده می‌شود. پروانه مشاوره خانواده کلیه مشاوره‌هایی که محاکم خانواده الزام به ارجاع پرونده طلاق به آن‌ها می‌دهند را در بر می‌گیرد. از جمله طلاق، تعارضات زناشویی و برخی از موارد خاصی که در صلاحیت رسیدگی به محاکم خانواده در قانون حمایت از خانواده، مواد ۱ تا ۳ قانون حمایت از خانواده درج شده که مشاوران در معیت دادگاه‌های خانواده مشاوره می‌دهند. لازم به ذکر است که پروانه مشاوره خانواده با مجوز تاسیس مرکز متفاوت است. مجوز تاسیس مرکز صلاحیت‌هایی بیش از این آزمون را می‌طلبد. که موارد مورد نیاز در خصوص مجوز تاسیس مرکز را طی یکی دوماه آینده به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌کنیم و مجددا از بین پذیرفته شدگان با تایید صلاحیت ها، کسانی که شرایط را داشته باشند می‌توانند برای گرفتن مجوز اقدام کنند.

مطالعه بیشتر بستن