رعایت حقوق شهروندی ورفع نیاز شهروندان

رئیس مرکز وکلای یزد در دیدار با شهر‌دار با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه ما بین مرکز با سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد در رابطه با ارتقاء آگاهی‌های حقوق شهروندی گفت: باید آگاه سازی اقشار مختلف جامعه نسبت به حــقوق و وظایف متــقابل آنها در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی به عنوان یک اصل مهم تاثیرگذار در جامعه مد نظر قرار بگیرد. به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای یزد، فاضلی در این دیدار که به میزبانی شهرداری یزد صورت پذیرفت افزود: با تلاشهای فرهنگی انجام گرفته در شهرداری اقدامات موثری در این زمینه صورت گرفته ولی برای نتیجه گرفتن نیاز است اقدامات فرهنگی بیشتری درسطح شهرهمگام با سایر دستگاهای مسئول انجام و بستر مناسب در این زمینه فراهم گردد و مرکز وکلای یزد همچون گذشته آمادگی کامل خود را برای همکاری‌های بیشتر در این خصوص با مجموعه شهرداری اعلام می‌دارد. در ادامه این دیدار عزیزی شهردار یزد اظهار داشت: یکی از اولویت‌های مهم و اصلی مجموعه مدیریت شهری، رسیدگی به مشکلات شهروندان است که این مهم به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است. وی با تاکید بر رعایت حقوق شهــروندی، رفـــع نیـازهای شهــروندان را ضــروری دانـست و افــزود: مــشارکت شهروندان با شهرداری در اجرای مثبت پروژه‌ها و اهداف مدیریت شهری موثر است و این مهم می تواند نمود مطلوبی در ایجاد شهری زیبا و پاکیزه داشته باشد و مشارکت شهروندان می تواند نقش بسزایی در کاهش هزینه‌های جانبی مدیریت شهری درخصوص اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی، خدماتی و فرهنگی ایفا می کند. وی همچنین بر ارتقای حقوق کودکان تاکید و نقش مرکز وکلا را در این زمینه مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت امیدواریم همه متولیان امور در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند و ما بتوانیم امنیت لازم را برای آنها به ارمغان آوریم.

زمینه آزادی ۳۰ مددجوی جرائم غیرعمد در کرمان

رییس کل دادگستری کرمان گفت: همزمان با عید سعید فطر زمینه آزادی ۳۰ مددجوی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان فراهم می شود. یدالله موحد در نشست هیات امنای ستاد دیه استان افزود: در حال حاضر ۱۷۰ مددجوی
جرایم غیرعمد در زندان‌های کرمان حضور دارند که برای آزادی آنها به ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است. وی با اشاره به این که در سال جاری به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹، برگزاری جشن‌های گلریزان با تغییراتی از جمله برگزاری محدود جشن‌ها اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: طی چند روز اخیر جشن گلریزان ویژه بنگاه‌های اقتصادی استان در مرکز کشور با حضور استاندار و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ اقتصادی برگزار و کمک‌های خوبی برای آزادی مددجویان جرائم غیرعمد تعهد شد. در این نشست سید حجت الله موسوی قوام مدیرعامل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه استان نیز به برگزاری جشن گلریزان ویژه مدیران صنایع بزرگ استان در تهران اشاره کرد و گفت: دراین جشن ۹ مجموعه حضور داشتند و متعهد شدند که مبالغ پرداختی خود نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دهند. مقرر گردید که این مبالغ تا پایان ماه مبارک رمضان به حساب ستاد دیه واریز شود تا زمینه آزادی مددجویان جرایم غیرعمد فراهم گردد.

 

 

 

ضرورت پیشگیری از آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در فصل گرما

جلسه ستاد پیشگیری از وقوع جرم شهرستان کلیبر با حضور رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب کلیبر و اعضای ستاد با موضوع حفاظت از منابع طبیعی، اراضی ملی و پیشگیری از آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در فصل گرما در محل دادگستری شهرستان کلیبر برگزار شد. در این جلسه میرمهدی قریشی زاده رئیس دادگستری و رئیس ستاد پیشگیری از وقوع جرم کلیبر با اشاره به اهمیت منابع ملی و به ویژه جنگلهای ارسباران اظهار داشت: متاسفانه در سالهای اخیر شاهد افزایش آتش سوزی در این جنگل‌ها بوده ایم و نمونه بارز آن آتش سوزی‌های گسترده ای بود که در سال ۹۸ اتفاق افتاد و این موضوع به یک دغدغه استانی تبدیل شده است و ضرورت دارد تدابیری جهت پیشگیری از وقوع دوباره این گونه حوادث و حفظ منابع ملی اندیشیده شود.باید دستگاه‌های مربوطه نظارت خود را بیشتر کرده و علاوه بر شناسایی محل‌های حادثه‌خیز و کانون‌های پرخطر با افزایش گشت‌ها و نصب تابلوهای هشدار نسبت به آماده سازی نیروهای متبحر و آموزش دیده برای این کار اقدامات لازم را انجام دهند.»

 

 

 

افتتاح دادسرای انتظامی در استان‌های کرمان و ایلام

دادسراهای انتظامی در استان‌های کرمان و ایلام از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد. در حال حاضر در مجموع با دادسرای تهران که سابقا دائر بوده تعداد ۲۵ استان کشور از بهمن ماه ۹۸ تا کنون راه اندازی شده است و در آینده نزدیک نیز دادسرای انتظامی در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه راه‌اندازی خواهد شد، همچنین سوابق داوطلبین دادیاری در استان‌های یاد شده درحال بررسی است و پس از موفقیت در مصاحبه و استعلام از مراجع نظارتی و پس از مثبت بودن استعلام داوطلبین و طی کلاس‌های آموزشی و آزمون مربوطه مشغول فعالیت خواهند درنهایت با موافقت ریاست محترم مرکز احکام ایشان صادر و برای دادیاری در استان‌های خود اعزام می شوند.

 

 

 

هزینه ی مشاوره با وکلا و کارشناسان رسمی، هزینه ی جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر است

جلسه تعامل مدیران روابط عمومی مراکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه استان کرمان برگزار شد. در این جلسه که رییس مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان و اعضای هیات مدیره این مرکز و مدیران روابط عمومی مراکز وکلا و کارشناسان حضور داشتند پیرامون هماهنگی بیشتر در اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای این مراکز تبادل نظر شد. عباس‌هادی زاده رییس مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان اظهار داشت: برنامه مهم هیات مدیره مرکز در دور جدید فعالیت افزایش امکانات اطلاع رسانی و ارتباط بیشتر با همکاران و شهروندان در استان کرمان است. تعامل و همکاری روابط عمومی مراکز و کلا و کارشناسان رسمی می تواند بهتر و بیشتر مردم را از فعالیت‌ها و اثرات فعالیت‌های کارشناسان و وکلا آگاه کند و به اعتماد بیش از پیش مردم و وکلا و کارشناسان منتهی شود. وحید قرایی، مدیر روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضایه استان کرمان نیز گفت: یکی از اهداف مشترک می تواند این موضوع باشد که شهروندان بیش از همیشه به این موضوع واقف شوند که مراجعه به موقع به وکلا و کارشناسان برای مشاوره تا چه میزان می تواند آنها را از پیچ و خم مراجعه به دادگاه‌ها دور کند. گاهی سوء تفاهم‌هایی در مورد مراجعه به وکلا و کارشناسان خصوصا
در مورد هزینه‌های آن به وجود آمده است که باید در این مورد
اطلاع رسانی شود و اینکه هزینه‌های مشاوره به موقع تا چه میزان می تواند از بروز خسارت‌های بزرگ و غیرقابل جبران جلوگیری کند.

مطالعه بیشتر بستن

 استفاده از ظرفیت خیّرین و متنفّذین
برای صلح و سازش طرفین در پرونده‌های قابل مصالحه

دادستان مرکز استان آذربایجان شرقی در سومین جلسه هم اندیشی آستانه جشن گلریزان غیرحضوری سال ۱۳۹۹ بر لزوم استفاده از ظرفیت خیّرین و متنفّذین برای صلح و سازش طرفین در پرونده‌های قابل مصالحه تأکید کرد. در این جلسه بابک محبوب علیلو با اشاره به اهمیت کارآفرینی و اشتغال زایی، حمایت دستگاه قضایی از واحدهای تولیدی و صنعتی را در واقع حمایت از تولید و اشتغال دانست و گفت: هر فردی که در واحدهای تولیدی و صنعتی مشغول به کار می شود از ابتلای چندین نفر به آسیب‌های اجتماعی و جرایم پیشگیری می شود.

 

پیشگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل‌های ارسباران
جلسه پیشگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل‌های ارسباران تشکیل شد و در این جلسه حضرتی رئیس دادگستری شهرستان خداآفرین با توجه به تجربه آتش سوزی گسترده سال گذشته به کمبود امکانات در ادارات منابع طبیعی و محیط زیست اشاره و تأکید کرد: مدیران کل این ادارات باید نسبت به تأمین و تجهیز امکانات در این شهرستان اقدام کنند. محل‌هایی که معد آتش سوزی
می باشد شناسایی و اقدامات لازم جهت جلوگیری از
آتش سوزی صورت گیرد.

ضرورت حفظ و حراست از محیط زیست
دادستان مراغه برضرورت حفظ و حراست از محیط زیست
به رعایت قوانین و پروتکل‌های دفع پسماند تأکید کرد. نادر رنجد که به همراه رئیس اداره محیط زیست از برخی واحدهای تولیدی شهرک صنعتی این شهرستان دیدار کرد و با تأکید بر ضرورت حفظ و حراست از محیط زیست و رعایت قوانین و پروتکل‌های دفع پساب صنعتی، بر لزوم حمایت از تولید و کارآفرینی در سال جهش تولید اشاره کرد و گفت: «باید تدابیر لازم به منظور ایجاد زمینه‌های جهش تولید اندیشیده شود لذا هماهنگی دستگاه‌های دولتی جهت نیل به این مقصود ضرورت داد.»

دیدار با خانواده‌های متوفیان در اثر بیماری کرونا
علــی روزبهانی ریــاست محــترم مرکز وکلای قم
به همراه حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد بهارلو، نایب رئیس و تعدادی از وکلا به دیدار خانواده‌های
فوت شدگان در اثر بیماری کرونا رفتند و ضمن عرض
تسلیت متوفـــیان ، برای ارائــــــه خـــدمات حقوقی
اعلام آمادگی نموده و راهنمایی‌های لازم را نیز ارائه کردند.

تفاهمنامه همکاری بین شرکت برق نکا
و مرکز وکلای مازندران
به منظور افزایش سطح همکاریها در حوزه مسائل حقـــوقی و قضایی تفاهـمنامه همکاری بین شــرکت مدیریت تولیدبرق نکا و مرکز وکلای قوه قضائیه استان مازندران مبادله شد. مهمترین اهداف مبادله این
تفاهمنامه که با حضور دادستان شهرستان نکا و
اعضای هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان مازندران به امضاء محسن نعمتی مدیرعامل شرکت مدیریت تولید
بـــــرق نکا و یونس آزرده رئیس مرکز وکلای استان مازندران رسید، برگزاری دوره‌های آموزشی فصلی برای کارکنان، بررسی و ارائه مشاوره حقوقی در تنظیم اسناد بازرگانی با هدف صیانت از منافع بیت المال، ارائه مشاوره حقوقی به کارکنان و مساعدت در زمینه پیگیری پرونده‌ها در محاکم و پشتیبانی از واحد حقوقی نیروگاه برق حرارتی نکاء عنوان شده است.

مطالعه بیشتر بستن

مطالب آموزشی


 

حقوق مدنی

آیین دادرسی کیفری

حقوق تجارت

آیین دادرسی مدنی

حقوق جزا

قوانین خاص