متری شش و نیم :

علیرضا سزاوار: سرزمین مغان در استان اردبیل خاکی بسیار حاصلخیز دارد. شرکت کشت و صنعت مغان نیز  دارای ۲۷ هزار هکتار زمین مرغوب است.
این شرکت بسیار با ارزش ۲ سال قبل از سوی سازمان خصوصی سازی به قیمت متری ۶۵۰۰ تومان واگذار شد! واگذاری ای که برای مردم شگفت انگیز بود. قوه قضاییه به این موضوع ورود کرده است.

در واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان نسبت به موضوع کارشناسی، هیات واگذاری، نحوه مزایده و فرآیند واگذاری ابهامات و سئوالاتی وجود دارد که قابل بررسی است.
نکاتی که باید در زمان واگذاری کشت و صنعت مغان لحاظ می‌شد، مورد توجه قرار نگرفت و در زمان این واگذاری به اخطار‌های صادره از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی و امنیتی و محلی توجه نشد.
موضوع واگذاری شائبه‌دار شرکت کشت و صنعت مغان از محورهای اصلی رسیدگی‌های رییس دستگاه قضا در جریان سفر اخیر به استان اردبیل بود.
در همین راستا روز پنجشنبه ۳ مهر در جریان سفر استانی آیت‌الله رییسی به استان اردبیل جلسه‌ای تحت عنوان «احیای حقوق عامه در حوزه خصوصی‌سازی شرکت کشت و صنعت مغان» با حضور مسئولان مربوطه کشوری و محلی برگزار شد.
در جریان این جلسه حدوداً دو ساعته، آیت‌الله رییسی پس از استماع سخنان مسئولان ذیربط پیرامون نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان، ۶ دستور مشخص را صادر و تاکید کرد که دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور به نحوه اجرای این ۶ دستور نظارت مستمر و پیگیرانه خواهند داشت. آن ۶ دستور از این قرار است:
۱- فهرست کلیه اراضی، اموال و دارایی‌های شرکت احصا و گزارش کارشناسی آن ارائه شود.
۲- اموال و دارایی‌های شرکت، بطور شفاف، کارشناسی و ارزش‌گذاری شود.
۳- هیات داوری به دور از فشارها و با در نظر گرفتن مصالح ملی و بیت‌المال، درخصوص تایید یا ابطال قرارداد فعلی واگذاری براساس حق و عدل اظهارنظر نماید.
۴- قرارداد واگذاری، باید پیوست تخصصی کشاورزی و امنیتی داشته باشد.
۵- هیات مستشاری دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی، در اظهارنظر نهایی خود تسریع نماید.
۶- سازمان بازرسی کل کشور در تمامی مراحل نسبت به رعایت قانون، نظارت موشکافانه و دقیق داشته باشد.
در شبکه های اجتماعی هم کاربران واکنش های زیادی به ماجرای مغان داشتند.

کاربری به نام حاجی در این باره در توییتر نوشت:
سازمان خصوصی سازی شرکت کشت و صنعت مغان با نیم میلیون درخت و به بزرگی شهر شیراز رو با ۵۴درصد تخفیف به فردی واگذار کرده که اصلا شغلش سنخیتی به این صنعت نداره ! سازمان خصوصی سازی به ایرادات وزارت اطلاعاتم هم توجه نکرده ! آقای دولت با اموال این مردم داره چیکار می‌کنی؟

سعید کمیل هم در این باره توییت زد:وقتی کشت و صنعت مغان با مساحت ۲۷۰۰۰ هکتار (بزرگتر از مساحت شهر شیراز) متری ۶۵۰۰ تومان ارزش گذاری می شود آن هم با کارخانه ها و دامداری با ۱۵۰۰۰ راس دام سنگین و نیم میلیون درخت میوه و…. جالب آنکه تنها ۶ درصد از این رقم نقدی گرفته شده است و ۹۴ درصد مابقی اقساط هست! چرا؟

حامد مقدم هم از ورود رییس قوه قضاییه به این ماجرا استقبال کرد و نوشت: افرادی که با کشت و صنعت مغان آشنا باشند و ماجرای خصوصی سازیاش در دولت حسن روحانی رو بدونند، حالا با ورود آیت الله رییسی به موضوع یک نفس راحت میکشند! حسن روحانی حاصل خیز ترین زمین های شمال غرب با وسعتی بزرگتر‌از شهر شیراز رو واگذار کرده به آقای ژائله مالک شیرین عسل ، متری ۶۵۰۰ تومان… .

کاربری هم به اسم ندا با اشاره به واگذاری های سازمان خصوصی سازی نوشت: علی اشرف عبدالله‌پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی و معاون وزیر اقتصاد بود. واگذاری بنگاه‌هایی مانند آلومینیوم المهدی هرمزگان، آلومینیم ایران (ایرالکو)، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان و دشت مغان از شاهکارهاشه.


چراغپور هم در تویتی انتقاد کرد و نوشت: حضرا آیت اله رئیسی شما حول خصوصی سازی کشت و صنعت مغان ۶ دستور دادید اما وسط اینها نباید یک خط و نشان برای متخلفین می کشیدید؟
چنین تخلفی قطعا زمانی رخ میده که دستگاه های نظارتی و بازرسی هم در اون شراکت داشته باشند؛ نباید دستوری در خصوص پاک سازی این نهاد ها از مفسدین میدادید؟

مینا هم در توییتی به بخشی دیگر از ماجرا اشاره کرد و نوشت: ژائله باخرید اصحاب رسانه (در پوشش بازدید از کشت و صنعت مغان و دادن هدایا) فقط اندکی زمان خرید. صدای عدالت‌خواهی مردم خاموش نخواهد شد.هنوز هم هستند کسانی که برای گرفتن حق مردم، ازآبروی خودشون هزینه میکنند. منتظرحمله به رئیسی ها و عتباتی ها (رئیس کل دادگستری اردبیل) و بابازاده ها (فرمانده سپاه اردبیل) باشید.

حجت الاسلام حامد کاشانی هم در این باره در توییتر نوشت:
مستند «متری شیش و نیم» درباره مفت فروشی کشت و صنعت مغان را حتما ببینید.
بسیار ناراحت کننده است. ای کاش این چنین نباشه. هم سازمان خصوصی سازی باید روشنگری کنه و پاسخگو باشه، هم سازمان بازرسی باید ورود کنه، هم ما باید بیشتر حسّاس باشیم.

طوبی هم یک مطالبه گری از رییس دستگاه قضا کرده و نوشت: آیت اله رییسی پیگیری کنید که چرا مساحت ۷۰هزار هکتاری کشت و صنعت مغان در سند خصوصی‌سازی به ۲۷ هزار هکتار ثبت شده؟

مصطفی آمون هم در این باره نوشت: سفر یک روزه آیت الله رئیسی به استان اردبیل و دستورات ایشان در مورد احیاء سبلان پارچه و کشت و صنعت مغان نور امیدی در دل مردم منطقه ایجاد کرد. اشتغال بیش از ۴۰۰۰نفر در سبلان پارچه و ابطال واگذاری غیرمنطقی کشت و صنعت قطعا بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی استان را رفع می‌کند

مطالعه بیشتر بستن