کاهش حبس تعزیری با بازنگری ۱۰۰ هزار پرونده

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود و در پاسخ به سوال خبرنگار حامی عدالت از اثرات اجرای قانون کاهش حبس تعزیری گفت. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در سی و چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا، با بیان اینکه درس دفاع

مقدس، درس مقاومت و درسی است که انسان ساز، فرهنگ ساز و مکتب آفرین است، اظهار کرد: مکتب شهید سلیمانی و ملت مقاوم و امام حسینی ایران دستاورد هشت سال دفاع مقدس ماست و پیروزی در دفاع مقدس نتیجه دو مولفه مقاومت و مردمی بودن دفاع بود. وی افزود: بر این باوریم تا زمانی که این دو مولفه در مردم و مسئولان باشد، مکانیسم ماشه که هیچ، جنگ تمام عیار اقتصادی و رسانه‌ای و همه توطئه‌های دشمنان این نظام و انقلاب محکوم به شکست است.

 

اثرات اجرای قانون کاهش حبس تعزیری
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار حامی عدالت پیرامون اثرات اجرای قانون کاهش حبس تعزیری اظهار داشت: این قانونی که در ماه‌های پایانی مجلس قبل به تصویب رسید، در ابتدا دارای طرحی خام و نپخته بود که با ورود دستگاه قضائی این طرح اصلاح شد و موجب شد آن طرح اولیه جمعی از نمایندگان مجلس که وسعت عجیب و غریبی در مورد کاهش مجازات مجرمین داشت، اصلاح شود و ضابطه‌مند گردد. لذا با اعمال اصلاحاتی نهایتا در مجلس به تصویب و مرحله اجرا رسید.
وی خاطرنشان کرد: با اصلاحاتی که قوه قضائیه انجام داد و عملیاتی شدن کاهش مجازات حبس ناظر بر جرایم قابل گذشت از ناحیه شاکی خصوصی، جرایم سبک و کم اهمیت و اثربخشی به گذشت شاکی خصوصی در جرایم غیرقابل گذشت مانند برخی سرقت‌ها و کلاهبرداری‌هاست؛ بنابراین کماکان این کاهش مجازات حبس شامل مرتکبین جرایم خشن و سازمان یافته و جرایمی که شاکی خصوصی دارند و آن شاکی خصوصی پیگیر حق خود است، نمی‌شود و نشده است. تا امروز بیش از ۱۰۰هزار از پرونده‌ها در اجرای این قانون مورد بازنگری قرار گرفته است. در این بازنگری جمعی از زندانیان با کاهش مجازات آزاد، جمعی از زندانیان هم میزان مجازاتشان تقلیل پیدا کرد و حتی تعدادی از کسانی که محکوم به حبس بودند و حکمشان هنوز اجرا نشده بود، با بازنگری پرونده برای آن‌ها مجازات جایگزین حبس در نظر گرفته شد. علی‌ایحال قانون مزبور و نحوه اجرای آن، اثر بسیار خوبی در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها داشت.

توفیقات دستگاه قضا در سه مؤلفه «مبارزه با دانه‌درشت‌ها»، «حمایت از تولید» و «تأمین امنیت»
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه این نشست بیان داشت: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در دوره اخیر که با پیشنهاد آیت الله رئیسی و تایید و تنفیذ رهبر معظم انقلاب، دوره تحول نامیده شده است، در سه گانه مبارزه قاطع با مفاسد اقنصادی به ویژه دانه درشت ها، حمایت از تولید و اشتغال و احیای صنایع و کارخانجات و همچنین تامین امنیت شهروندان و مقابله با اراذل و اوباش و اخلال‌کنندگان در امنیت و سلامت جامعه با عنایت خداوند متعال و تلاش همکاران، توفیقات خوبی را به دست آورده و سرمایه اجتماعی مناسبی برای نظام تمهید و امید را در دل مردم زنده نموده است.
اسماعیلی یادآور شد: این توفیقات و دستاوردها، دشمنان نظام و انقلاب را عصبانی نموده است و امروز قوه قضائیه نماد صلابت، قوت و اقتدار نظام و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی مردم است. به همین جهت دشمن تصمیم گرفته است این نقطه قوت را آماج حملات ناجوانمردانه جنگ رسانه‌ای خویش قرار دهد و این روز‌ها شاهد تلاش مذبوحانه امپراطوری رسانه‌ای استکبار علیه قوه قضائیه هستیم.
وی تاکید کرد: زمانیکه مبارزه با فساد و مفسدین در درون و بیرون قوه قضائیه را تشدید نمودیم، می‌دانستیم در برابر هر ضربه‌ای که به مفسدین وارد کنیم و هر سرمایه‌ای که برای نظام و مردم ایجاد کنیم، با هجمه ها، حملات و تخریب‌ها روبرو خواهیم بود.

جنجال‌ها و هیاهو‌ها در اراده ما برای مبارزه با فساد و مفسدین خللی ایجاد نخواهد کرد
اسماعیلی تاکید کرد: جنجال‌ها و هیاهو‌ها در اراده ما برای مبارزه با فساد و مفسدین خللی ایجاد نخواهد کرد و مسیر مبارزه با فساد متوقف شدنی نیست؛ بلکه تا قطع دست مفسدین این حرکت را پرشتاب و با قاطعیت ادامه خواهیم داد.
سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه راهبرد قوه قضائیه جهاد و مقاومت، اجرای عدالت و استقامت بر آن، مبارزه با فساد و حمایت از تولید و اشتغال و تامین امنیت شهروندان و مجازات متجاوزین و اخلال گران است و در این مسیر کوتاه نخواهیم آمد، ادامه داد: خطوط قرمز ترسیم شده از ناحیه بیگانگان را به رسمیت نخواهیم شناخت و مسیر را با صلابت ادامه می‌دهیم و حرف ما با دشمنان حرف شهید مظلوم آیت الله بهشتی است و خطاب به آن‌ها می‌گوییم: «از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.»

آخرین وضعیت پرونده‌های خودرویی
سخنگوی دستگاه قضا پیرامون آخرین وضعیت پرونده‌های

مطالعه بیشتر بستن