ادامه از صفحه قبل :

اقتصادی با دشمن قرار داریم و همه باید یکپارچه و متحد در مقابل این دشمن بایستیم و نباید کاری کنیم که فشارهای دشمن به مردم منتقل شود و معیشت آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد چراکه پشتوانه مهمی که نظام دارد، در همه ابعاد حمایت و اعتماد مردم به حاکمیت و نظام است و اگر این مهم متزلزل شود قطعا آثار بسیار مخربی را خواهد داشت به همین دلیل اولویت مسئولان نظام می‌بایست مسائل

اقتصادی و معیشتی مردم و متحد شدن در برابر تحریم ها، تخریب ها، تطمیع‌ها و تهدید‌های دشمن باشد و در شرایطی که بخواهیم مردم را برای رقابت‌های جناحی قربانی کنیم، قطعا باید منتظر پاسخ سخت آن‌ها باشیم.»

چرا نقشه جنگ نداریم؟
آنطور که به نظر می‌رسد دولتمردان یا همان فرماندهان جنگ اقتصادی از پایتخت در پشت میزهایشان سنگر گرفته‌اند و مردم را چون کهنه سربازانی به میدان نبرد می‌فرستند تا در بازارهای خرید و فروش ارز و سکه و در میادین فروش غذا و دارو برای «زندگی کردن» بجنگند تا بلکه در آنسوی مرزها و در قاره‌ای دیگر سران آمریکا از مواضعشان کوتاه بیایند و در چنین شرایطی آرامش به اقتصاد کشور بازگردد.
جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی این رویکرد دولت را حاصل بی‌انگیزگی آن می‌داند و در این باره اظهارداشته است:« دولت شرایط موجود را نادیده گرفته است و یکی از مشکلات و معضلاتی که وجود دارد، حضور در سال پایانی دولت است و انگیزه‌ها نیز کمتر است اما تجربیات در سال‌های گذشته می‌تواند به دولت کمک کند تا اگر عزم و اراده‌ای در دولت وجود داشته باشد، بهتر کارها را دنبال کند.»
حسین کنعانی مقدم، نیز با تایید این نکته به حامی عدالت می‌گوید: «اگر دولتمردان ما از زمانی که مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و اینکه ما باید تاب آوری در مقابل تحریم‌ها و تهدیدها را داشته باشیم، عملی کرده بودند، سیاست‌های اجرایی کشور ساختارها را به گونه‌ای تنظیم می‌کرد که مردم کمترین آسیب را از فشارها و تحریم‌ها ببینند. متاسفانه این اتفاق نیفتاد و ما تحت فشارهای آمریکا قرار گرفته ایم.»
دبیرکل حزب سبز با بیان اینکه دولت به جای آنکه فشار شکن باشد بر فشارها می‌افزاید، ادامه می‌دهد: «دولت باید به رفع فشارها در درون ساختار اقتصادی بپردازد برای اینکه این فشارها به مردم وارد نشود اما به نظر می‌رسد که در حال اجرای سیاست‌هایی است که بار را بر دوش مردم بیندازد و از زیر بار مسئولیتِ تحمل فشارهای اقتصادی شانه خالی می‌کند. این امر موجب می‌شود که ناپایداری اقتصادی شکل بگیرد و ارزش پول ملی کاهش یابد.»

پیش بینیِ جنگ
وی اظهار می‌دارد: «از حدود۶ سال پیش همه صاحب نظران اقتصادی، مثل خود من در کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌دانستند که ما به این نقطه خواهیم رسید که برای تحریم ایران چه اقداماتی انجام خواهد گرفت. این دولت بود که می‌بایست در مقابل نقشه‌های دشمن حالت تدافعی می‌گرفت تا اکنون با توجه به تحریم‌ها حالت تهاجمی به خود بگیرد ولی متاسفانه شاهد آن هستیم که فشارهای غیر منصفانه و ظالمانه‌ای که وارد می‌شود مستقیم به مردم منتقل می‌شود و دولت به دنبال آن نیست که فشارها را در درون ساختارهای اقتصادیش حل کند و نگذارد کار به اینجا بکشد.»


امید تنها راه پیروزی
بنا به گفته جامعه شناسان امیدواری یک ملت منجر به ایجاد اقتدار و همبستگی در میان آن‌ها می‌شود چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح. حال که کشور در میانه یک جنگ اقتصادی قرار گرفته و با سلاح تحریم به آن شلیک می‌شود و آنطور که جعفر قادری نماینده مجلس گفته است این تحریم‌ها تحریم‌های عادی نیستند، اکنون بیش از هر زمان دیگری مردم به امید نیاز دارند و مسئولین هر چقدر هم که عمر دولت شان کوتاه باشد، باید برای برون رفت از مشکلات اقتصادی تدبیری بیندیشند. همانطور که آیت الله رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه اظهار داشته بود:« جنگ اقتصادی و رسانه‌ای دشمن سال هاست علیه ملت ایران در جریان است، آنچه جلوی قلدری دشمن را می‌گیرد، نشان دادن اقتدار است و «امیدآفرینی» راهبرد اساسی امروز نظام است. مردم اظهار عجز و القای ناتوانی مسئولان در حل مشکلات کشور را نمی‌پذیرند و خواستار همت و کار و تلاش آن‌ها برای گره گشایی از امور هستند.»
حسین کنعانی مقدم نیز در همین راستا به حامی عدالت می‌گوید که در دوران دفاع مقدس حضرت امام ما را نصیحتی می‌کردند و به ما می‌گفتند مساله اصلی تان، جنگ باشد. او در این باره خاطرنشان می‌کند: « الان هم مساله اصلی همه قوا باید جنگ اقتصادی باشد تا زمانی که این اتفاق به عنوان مساله اصلی در نظر گرفته نشود، نمی‌توانیم در مقابل تهدید‌ها و تحریم‌های دشمن مقاومت کنیم. گرچه معتقدم ممکن است ترامپ رای نیاورد اما به باور من او هر آنچه که در ترکش تیرش داشت را شلیک کرده و گلوگه دیگری برای هدف گیری ندارد. یعنی عملا می‌توانم بگویم که با دشمنی مواجه هستیم که با اسلحه خالی ما را نشانه گرفته است برای همین او اگر در کاخ سفید ماندگار شود، هیچ کاری فراتر از اقدامات ۴ سال گذشته‌اش انجام نخواهد داد. شاید رو به مذاکره و عقب نشینی در تهدیداتش بیاورد.»

آیا در موضع بالاتر قرار خواهیم گرفت؟
کنعانی مقدم ادامه می‌دهد: «جو بایدن برای به دست آوردن دل صهیونیست‌ها و گرفتن منابع مالی از آن‌ها ممکن است اقداماتی به مراتب سخت‌تر از ترامپ انجام دهد اما با شمایلی جدید تر. همانطور که اوباما با پنبه به اسم مذاکره سر می‌برید، بایدن نیز ممکن است همان راه را برود. نکته‌ای که وجود دارد این است که اوباما می‌گفت نه جنگ نه صلح ولی مذاکره. ترامپ می‌گفت یا جنگ یا صلح و مقام معظم رهبری در پاسخ می‌گفتند نه جنگی نه صلح و سازش و مذاکره ای. به همین خاطر جنگ اراده‌ها همچنان ادامه خواهد داشت مشروط به این که هر چه قوی‌تر شویم، حتی در صورت شکل گیری مذاکره ای، ما در موضع بالاتر خواهیم بود.»
حال باید دید با وجود فعالیت‌های مداوم دستگاه قضائی در حوزه اقتصاد با پیگیری پرونده‌های فسادهای درون سیستمی و رسیدگی به حقوق کارگران و همینطور با تغییر رویکرد قوه مقننه، عزمی در دولت در ماه‌های پایانی عمرش برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشور و ترسیم نقشه پاتکی برای خنثی سازی تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا دیده می‌شود یا باید منتظر پیاده سازی استراتژی دولت بعدی در ادامه این جنگ اقتصادی ماند.

مطالعه بیشتر بستن

عدم تمرکز کارآموزان وکالت در حوزه قضائی انتخابی تخلف محسوب می‌شود

دادستان انتظامی مرکز وکلای قوه قضائیه به کارآموزان جدیدالورود پیرامون عدم تمرکز در حوزه قضائی و استفاده از عنوان بالاتر از درجه ی کارآموزی هشدار داد.

دکتر کمال رئوف در رابطه با عدم تمرکز در حوزه قضائی برخی از کارآموزان وکالت گفت: مشاهده شده برخی از کارآموزان اقدام به پیگیری پرونده‌هایی در خارج از حوزه قضائی خود می‌کنند که این اقدام تخلف محسوب شده و برخورد انتظامی صورت می‌گیرد.
دادستان انتظامی مرکز در ادامه خاطرنشان کرد استفاده از عــــنوان بالاتر در لوایح، کارت ویزیت، سربرگ و حتی  فضای مجازی کارآمـــــوزان نیز تخلف انتــــــظامی محسوب
می‌شود.

مطالعه بیشتر بستن