ادامه از صفحه قبل :

در خانواده‌ای که نان‌آور آن خانواده دچار بلای خانمان‌سوز اعتیاد می‌شود (یا هردو والدین) قطعاً توان مالی آن خانواده کاهش پیدا خواهد نمود. در برخی موارد حتی به صفر و زیر صفر خواهد رسید. چراکه فرد معتاد در اجتماع و شغل نیز جایگاه خود را از دست خواهد داد. توان جسمی او برای کسب‌وکار تحلیل می‌رود، در مواقعی که نیاز مصرف مواد دارد حاضر است تمام دارایی خود را خرج مواد نماید تا از حالت خماری خارج شود؛ پس در خرج مخارج خود برای اعتیاد هیچ قناعتی نخواهد داشت. همچنین با توجه به وضعیت روحی و روانی او دیگر خانواده برایش از اهمیت کمتری برخوردار است (مخصوصاً در زمان نیاز به مصرف).

این کاهش توان مالی مستقیماً بر روی اعضای خانواده تأثیرگذار خواهد بود. کودکی که نیاز دارد در آن دوران شیرین کودکی از تغذیه مناسب، آموزش‌وپرورش مناسب و خدمات مناسب بهره‌مند گردد به دلیل ضعف مالی خانواده امکان دستیابی به آن‌ها را ندارد. اصولاً اکثر کودکان کار دارای خانواده‌های بی‌سرپرست یا بد سرپرست می‌باشند.(اعتیاد والدین می‌تواند مصداقی از بد سرپرستی باشد.) طبق آمار غیررسمی حدود ۴۰ درصد از کودکان و نوجوانان حاضر در کانون اصلاح و تربیت مشهد دارای والدین (یا پدر) معتاد بوده‌اند.
در مواردی که شخص نیاز مبرم به مصرف مواد مخدر دارد به‌راحتی فرزند خودش را به سرقت تشویق می‌نماید چراکه مهم‌ترین چیز برای او در آن لحظه تهیه و مصرف مواد مخدر است و ارزشی برای خانواده خود در نظر نمی‌گیرد. اکثر کودکان متکدی در سطح شهرها و مکان‌های تفریحی و زیارتی دارای خانواده‌های ازهم‌پاشیده و بلاخص دارای اعتیاد هستند که یا به دلیل وادار نمودن والدین مرتکب رفتارهای مجرمانه ازجمله تکدی‌گری می‌شوند و یا به دلیل عدم برخورداری از منابع مالی جهت گذراندن زندگی روزمره دست به تکدی‌گری و سرقت‌های خرد می‌زنند که این رفتارها مقدمه در آینده از مجرم حرفه‌ای تحویل جامعه دهد!

۳. تهیه مواد مخدر توسط فرزندان به دستور والدین:
دیده‌شده است که والدین از فرزندان خود به‌عنوان ابزاری جهت تهیه مواد مخدر سوءاستفاده می‌کنند. به این طریق که آن‌ها را وادار به تهیه مواد مخدر می‌نمایند. به آن‌ها آموزش می‌دهند که از فلان جا یا فلان شخص مواد را تهیه نمایند، به این شکل کودک و نوجوان به‌صورت عملی پروسه توزیع مواد مخدر را آموزش می‌بیند! راه‌های مخفی کردن، حمل و نگهداری از مواد مخدر را به‌راحتی آموزش می‌بیند. او مشاهده می‌کند که افراد فروشنده سود زیادی از این کار می‌برند پس احتمالاً در مقام مقایسه برمی‌آید و شغل خرید فروش یا حمل را برای خود شغل مناسب و خود را در این زمینه دارای تجربه‌های ارزشمندی می‌بیند، و سعی می‌کند در آینده چنین شغلی برای خود دست‌وپا نماید.
اما خرید مواد مخدر به دستور والدین (با پول والدین) می‌توانند حالت بهتری باشد! حالت بدتر از آن این است که والدین برای تهیه مواد مخدر به آن‌ها پول نمی‌دهند و به دلیل خماری زیاد با کتک‌کاری و تنبیه آن و یا تهدید، آن‌ها را به دنبال تهیه مواد مخدر می‌فرستند تا از هر طریق برای آن‌ها مواد تهیه کنند که بعضاً ممکن است حتی کودک و نوجوان مجبور به سرقت و یا تن‌فروشی برای تهیه مواد باشد.

۴.عادت نمودن بدن کودک و نوجوان به بو و دود مواد مخدر و بالا بودن استعداد اعتیاد در آن‌ها:
مصرف مواد مخدر در مادران باردار باعث اختلال رشد جسمی، اختلال رشد روانی، ناهنجارهای مادرزادی و وابستگی جسمی نوزاد خواهد شد؛ اما این پایان کار نیست! تأثیر اصلی اعتیاد والدین بر اعتیاد فرزندان آنجایی است که چارچوب فیزیکی خانه‌ای که کودک و نوجوان بیشتر وقت (یا تمام‌وقت) خود را در آن سپری می‌کند سرشار از دود و بوی مواد مخدر است. ازآنجایی‌که مصرف مواد مخدر اصولاً به شیوه کشیدن و دود کردن می‌باشد، لذا دود را کودک نیز تنفس می‌کند و بدن او نیز به آن عادت می‌کند و بدون اینکه خودش بداند معتاد می‌شود! (اصولاً مخدرها ذاتاً وابستگی ایجاد می‌کند که شخص بداند مانند مصرف آگاهانه مواد و یا اینکه شخص با خوردن قرص بدنش به این مواد وابستگی پیدا خواهد نمود)
مشاهده‌شده است که فردی که برای اولین بار سیگار مصرف می‌کند یا مواد مخدر دیگری را استفاده می‌کند با سرفه‌های مکرر و سوزش مجاری تنفسی همراه است؛ اما فردی که هرروز در خانه این دودها را استنشاق می‌کند دیگر با این مشکلات مواجه نیست! و به‌اصطلاح عامیانه و بخوری شده است؛ خیلی راحت‌تر از دیگر همنوعان خود گرایش به سمت اعتیاد پیدا خواهد نمود و حتی ممکن است در نبود والدین خود در منزل اقدام به استفاده از ابزارآلات و یا باقیمانده مواد مخدر نماید. پس قطعاً او استعداد بالایی در معتاد شدن دارد.

۵. عدم توجه به نیازهای فرزندان و احساس مسئولیت ضعیف:
معمولاً والدین و اعضای معتاد خانواده تنها به فکر تهیه مواد جهت رفع خماری خود بوده و نسبت به فرزندان و سایر اعضای خانواده خود احساس مسئولیت نمی‌کنند. چه تعداد زیادی از این خانواده‌ها سرپرست و نان‌آور خود را محکوم‌به اعدام‌شده و یا به مجازات حبس طویل‌المدت محکوم‌شده‌اند، ازدست‌داده و همین امر باعث متلاشی شدن خانواده و بی‌سرپرستی کودک گردیده است.
بعد از تعدیل نظریه‌های سزار لمبروزو مبنی بر مجرمیت فطری یا جانی بالفطره دانشمندان بعد از او مانند انریکوفری دریافتند که تأثیر محیط بر جرم پذیری افراد بیشتر از تأثیرات ژنتیکی و ارثی است افراد در موقعیت‌های محیطی خود تبدیل به مجرم می‌شود.
در تقابل با مکتب تحققی که عوامل زیستی و روانی را موجب آسیب‌دیدگی رفتاری فرد می‌دانند، عده‌ای به جرم به‌عنوان مذهب آسیب‌شناسی اجتماعی نگاه می‌کنند و عوامل روانی را ناشی از جامعه می‌دانند. مدافعین این نظر، پیام مکتب جامعه‌شناسی را تحت عنوان نظریه فشار که بررسی خرده‌فرهنگ‌ها و راه‌هایی که از طریق آن‌ها رفتار منحرفانه و مجرمانه در تعامل با دیگران آموخته می‌شود و همچنین عواملی که مرتبط با اجتماع (نه عوامل فردی) بوده و باعث بروز رفتارهای جنایی می‌گردد می‌پردازند. در این نظریه جرم فرایند آسیب‌های اجتماعی است. افراد قربانی فشارهای مرتبط با فرصت‌های ساختاری و فرایندهای فرهنگی که امکان دستیابی به اهداف خاص را به آن‌ها نمی‌دهد، مرتکب جرم می‌شوند.
کودک و نوجوانی که در عنفوان دوران شکوفایی خود تحت تأثیر محیط خود (والدین) مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار می‌گیرد، احتمالاً دارای عقده‌های باز نشده است و به‌احتمال‌زیاد این عقده‌ها در مسیرهای مجرمانه نمایان می‌شود و او را به سمت رسیدن به خواسته‌های خود از طریق ارتکاب اعمال مجرمانه سوق خواهد داد. پدر و مادر درگیر اعتیاد (مخصوصاً اعتیاد شدید و در مقابل عدم توانایی مالی شدید) مهم‌ترین خواسته‌اش نیازهای شخصی خود و در رأس آن‌ها نیاز به مصرف مواد می‌باشد از این رو کمتر به فرزند خود نیازهای و اهمیت خواهد داد.

۶. احتمال بی‌سرپرست شدن خانواده با زندان رفتن والدین یا اعدام و یا مرگ در اثر مصرف مواد مخدر:
ازآنجایی‌که اعتیاد در قوانین ما می‌تواند عنوان مجرمانه محسوب شود ممکن است والدین درگیر اعتیاد جهت تحمل مجازات‌های خود راهی زندان شود. در برخی موارد نیز مصرف‌کننده اقدام به خریدوفروش نیز می‌نماید که این مورد نیز می‌تواند موجب محکومیت او گردد، ازاین‌رو کودک و نوجوان در وضعیت وخیم‌تر از گذشته قرار خواهد گرفت. همان خانواده که دارای مختصر انسجام به دلیل حضور (مثلاً) پدر بوده حالا دیگر پدر را نیز در اختیار ندارد. اکثر خانواده‌ها به مراتب مشکلاتی شدیدتر از قبل خواهند داشت، به نحوی که ارتکاب رفتارهای مجرمانه مانند سرقت و تن‌فروشی در این خانواده‌ها به دلیل تهیه هزینه‌های اولیه زندگی احتمال بیشتری خواهد داشت. همچنین اصولاً در افراد معتاد احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌های خطرناک بسیار بیشتر از دیگران است که این خود آمار مرگ‌ومیر در این قشر را افزایش خواهد داد.

۷. تغییر شدید رفتار والدین در حالت خماری و نشئگی:
کودکان وابسته به والدین معتاد یا اصطلاحاً «بچه‌های اعتیاد» کودکانی هستند که در محیط پرورشی خود با پدر یا مادر یا

مطالعه بیشتر بستن