ادامه از صفحه قبل :

یکی از اعضای معتاد خانواده همزیستی دارد. این کودکان لزوماً مجرم یا معتاد نیستند، بلکه در دایره‌ای بیمار و ناهنجار گرفتار آمده و در آن نشو و نما می‌یابند. اولیای معتاد در شرایط نشئگی بسیار بخشنده، مهربان و ایثارگر بوده ولی در حالت خماری، سرشار از خشم و غضب می‌شود و یا در کمال بی‌تفاوتی و بی‌حوصلگی نسبت به نزدیکان و وقایع افراد خود حضور کمترین احساس یا واکنشی نشان نمی‌دهند. بروز این تغییرات رفتاری در اولیای معتاد، نخستین عامل گرایش به مواد مخدر در بچه‌های اعتیاد است.

در این شرایط کودک که فشارهای روانی زیادی ازجمله احساس حقارت در جمع دوستان، ضعیف بودن توان مالی، کم بودن ارتباطات با افراد سالم و… را تحمل می‌کند؛ به‌احتمال‌زیاد از این رابطه نشئگی و رفتار مناسب والدین خود به این نتیجه خواهد رسید که او هم با مصرف مواد می‌تواند به آرامشی دست پیدا کند؛ همان‌طور که امروز به تصور جوانان مصرف‌کننده سیگار و یا مواد مخدر دیگر آن‌ها برای آرامش مصرف می‌کنند! تجربه شخصی نویسنده از سیگار کشیدن (یا سیگاری و یا مواد دیگر) در بین جوانان و نوجوانان در دوران سربازی و یا در خوابگاه دانشجویی که از نزدیک با این افراد سروکار داشت نیز گویای همین قضیه است که به‌طور مثال نوجوان در حین خدمت سربازی به خاطر دوری از شهر خانواده و یا وضعیت موجود خودش بیان می‌داشت که اگر سیگار نباشد نمی‌تواند ادامه خدمت خود را انجام دهد!! چراکه با این ذهنیت او به مصرف مواد روی آورده است.

۸. پناه بردن فرزندان به اشخاص خارج از خانواده:
به‌طورکلی بزهکاران دارای والدینی هستند که یا بسیار خشن و سختگیر بوده و یا برعکس بسیار بی‌تفاوت و بی‌توجه به فرزندان خود می‌باشند. اکثر والدین اطفال بزهکار کم‌سواد یا بی‌سواد بوده و عده بی‌شماری از آن‌ها بیکار و ازلحاظ مالی و رفاهی در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند.
اصولاً خانواده‌هایی که یکی از والدین یا هردوی آن‌ها درگیر این بلای خانمان‌سوز هستند فرصت کمی برای فرزندان خود صرف می‌کنند. فرزندان خانواده‌های معتاد فرصت نزدیک شدن با والدین خود را ندارند، و نمی‌تواند با آن‌ها مشکلات خود را در میان بگذارند و با آن‌ها درد و دل کنند. آن‌ها همدلی در خانواده ندارند، پس به‌ناچار در خارج از خانواده دنبال همدم می‌گردند. این فرزندان با دوستان و همراهان خود به مراتب راحت‌تر هستند تا افراد خانواده هستند. به دلیل وضعیت اسفبار اکثریت این خانواده‌ها متأسفانه اطرافیان و هم‌محله‌ای‌های مناسبی نیز ندارند. از این رو آن‌ها دوستان خود را نیز باید از هم نوعان خود و هم دردان خود انتخاب کنند؛ این حالت خوب است! اما در بیشتر موارد آن‌ها با افراد بدتر برخورد می‌کند! آن‌ها دوستان معتاد و بزهکار زیاد دارند، ازاین‌رو معاشرت با آنان نیز بسیار خطرناک است محیط دوستان آنان را به سمت رفتارهای بزهکاران سوق می‌دهد. دوستان آن‌ها نیز از همراهان خودشان هستند و اصولاً شرایط این‌چنینی دارد و به همین دلیل پیشنهاد ارتکاب رفتارهای مجرمانه در گروه آن‌ها اصولاً با پاسخ مثبت همراه است.
چنانچه این پناه بردن به بیرون از خانواده به جنس مخالف باشد (مخصوصاً در مورد فرزندان دختر) می‌تواند منشأ آسیب‌ها و جرائم دیگر ازجمله سوء استفاده، جرائم جنسی، فرار از منزل، تجاوز و… گردد.

۹. افت تحصیلی و یا ترک تحصیل:
فرزندان دارای والدین معتاد یا دارای خانواده‌های نامتعادل از اعتمادبه‌نفس پایینی برخوردار هستند، آن‌ها در تعاملات روزمره خودشان دچار مشکلات زیادی هستند. آن‌ها اصولاً در مدرسه سرخورده هستند، چراکه احساس می‌کنند اگر پدر آن‌ها (که معتاد است) را دیگر دوستان ببینند احساس حقارت خواهد نمود.
عدم توجه و تمرکز از مشکلات بارز فرزندان خانواده‌های درگیر اعتیاد است، به همین دلیل در مدرسه عملکرد ضعیف‌تر نسبت به همسالان خوددارند که درنتیجه می‌تواند منجر به ترک تحصیل گردد و مسیر زندگی او تغییر کند. به‌علاوه در اکثر موارد کودکان و نوجوانان خانواده‌های درگیر اعتیاد به دلیل عدم توان مالی خانواده‌ها دوران مهدکودک را سپری نمی‌کند و همچنین در دوران مدرسه نیز به دلیل عدم تأمین هزینه‌های اولیه مجبور به ترک تحصیل می‌شود. در کنار این موارد مشاهده می‌شود که والدین معتاد تحصیل کودک را به نفع خود نمی‌بیند و ترجیح می‌دهند کودک و نوجوان را از مدرسه و تحصیل بازدارد تا به کاری مشغول شود و مقداری از هزینه‌های زندگی را از این طریق به دست آورند؛ اما از این وضع بدتر نیز وجود دارد که والدین معتاد با ممانعت از تحصیل کودکان آنان را به تکدی‌گری و سرقت وادار می‌کنند.

۱۰. ازهم‌پاشیدگی خانوادگی و احتمال بیشتر جدایی والدین نسبت به خانواده‌های سالم:
بر اساس آمار (غیررسمی منابع اینترنتی) یک‌سوم طلاق‌های ثبت‌شده به دلیل اعتیاد است و ۶۰ درصد از فضای زندان‌های کشور را معتادان اشغال کرده‌اند.
فرجام عارضه اعتیاد، نابودی و زوال کانون خانواده است و بالاخره روزگاری می‌رسد که اهل خانه احساس می‌کنند نمی‌توانند باهم زندگی کنند. زن برای باقیمانده عمر خود حساس و هشیار می‌شود، می‌کوشد برنامه‌ای بریزد که خود را از این شر رها سازد. فرزندان هم راه گریز، ولگردی و در بدری را در پیش می‌گیرند.
در اکثر خانواده‌هایی که یک نفر از آن‌ها دچار بلای خانمان‌سوز اعتیاد هستند به خاطر فرار از اعتراضات و پیامدهای بعدی آن سعی در همراه کردن همسر خود در اعتیاد می‌نمایند، در این حالت همسر خانواده نیز وابستگی شدید به مواد و همچنین وابستگی به یک همراه معتاد خواهد داشت در این حالت که هردو معتاد هستند جدایی والدین به درخواست یک نفر درنتیجه اعتراضات به دیگری نیست بلکه به دلایل دیگری ازجمله به زندان رفتن، آزار و اذیت جسمی و روحی، عدم توانایی در تهیه مواد و… می‌باشد.
ما چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که از چنین خانواده‌ها افرادی سالم، متعهد، دارای روش انسانی و اخلاقی پدید آیند؟ مگر آنگاه که خود به درجه‌ای از رشد و تکلیف برسند که برای سعادت خویش برنامه‌ای بریزند.

مطالعه بیشتر بستن

مطالبه‌گری باید گروهی و مستمر باشد

به گزارش روابط عمومی مرکز وکلای استان خوزستان؛ رئیس کل دادگستری خوزستان در نشست صمیمی با اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان، ضمن تأکید ویژه بر ضرورت ارائه راهکار و پیشنهاد مناسب برای تحقق مطالبه گری اظهار کرد: فرهنگ مطالبه گری باید بر اساس شیوه درست و صحیح در جامعه بهینه‌سازی شود.

رئیس کل دادگستری خوزستان افزود: ارائه راهکار و پیشنهاد مناسب تاثیر بسزایی در تحقق مطالبه گری صحیح دارد.
وی در ادامه گفت: برای مطالبه گری صحیح، تشخیص درست و صحیح مطالبه اهمیت بسیاری دارد، اینکه اصلاً بدانیم مطالبه خود را از چه فرد یا مرجعی درخواست نماییم. دانشجویان بسیجی برای تحقق مطالبه گری خود باید با تشکیل کارگروه حقوقی، نحوه ابراز مطالبه و چگونگی پیگیری آن را مورد بحث و بررسی قرار دهند تا در پیگیری مطالبات خودشان دچار مشکلات حقوقی نشوند.
مرادی گفت: مطالبه گری باید وفق مقررات و در مسیر آرمان‌های نظام باشد و باید مراقب باشیم که مطالبات در سمت و سوی تحقق امیال دشمنان نظام قرار نگیرد چرا که این نوع مطالبه گری باعث آسیب و ضرر به منافع عمومی خواهد شد.
رئیس کل دادگستری خوزستان با اشاره به اهمیت بالای مطالبه گری گروهی، خاطرر نشان کرد: اگر مطالبه گری بصورت گروهی و مستمر پیگیری شود، حتما تاثیر‌گذاری بیشتری خواهد داشت و بهتر محقق می‌شود. سفارش می‌کنم که دانشجویان بسیجی از طریق سازمان بسیج دانشجویی پیگیر مطالبات صحیح و قانونی خود باشند.
وی همچنین بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ مطالبه گری صحیح در جامعه با استفاده از ظرفیت بسیج دانشجویی تاکید کرد و گفت: دانشجویان بسیجی در نهادینه کردن فرهنگ مطالبه گری بر اساس شیوه درست و صحیح در جامعه، نقش تاثیر‌گذاری دارند و باید در این زمینه تلاش مضاعفی داشته باشند.
رئیس دستگاه قضائی خوزستان در ادامه دستور تعامل و همکاری سازنده رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر استان با بسیج دانشجویی شهرستان‌ها را صادر و عنوان کرد: رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر خوزستان باید در جهت رفع موانع و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و مبارزه با فساد از ظرفیت خوب بسیج دانشجویی شهرستان‌ها استفاده و تعامل و همکاری مطلوب و سازنده‌ای با آنان در زمینه مطالبه گری صحیح داشته باشند.
شایان ذکر است؛ در این نشست صمیمی تعدادی از اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان، ضمن تشکر از رئیس کل دادگستری خوزستان در برگزاری چنین جلساتی، به تبیین اهداف این شورا در جهت مطالبه گری صحیح پرداختند.

مطالعه بیشتر بستن