آغاز تعامل موثر در حوزه قانونگذاری

دیدارهای اعضای هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه کرمان با دو چهره تاثیرگذارمجلس در حوزه اقتصاد و حقوق مجلس آغاز روندی خواهد بود که نتیجه‌اش می‌تواند ارتباط بیشتر وکلای دادگستری و وکلای مردم در مجلس در حوزه بحث‌های تقنینی باشد.

دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و حجت الاسلام غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضائی مجلس چهره‌هایی هستند که اخیرا نقطه نظرات وکلای مرکز وکلای قوه قضائیه استان کرمان را شنیده‌اند و قطعا در تصمیم‌سازی و قانونگذاری‌های پیش رو تاثیرات خود را بر جای خواهد گذاشت. استقبال این دو نماینده مجلس از تعامل بیشتر با وکلای مرکز کرمان خصوصا در زمینه مباحث مربوط به وظایف ذاتی مجلس یعنی تقنین و لزوم به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌ها نوید روزهایی را می‌دهد که تعاملات فی مابین تاثیرات خود را بر روند رو به تعالی قانونگذاری در کشورمان بگذارد.
در این حال دیدار با رئیس کمیسیون قضائی مجلس از آن روی اهمیت ویژه داشت که این روزها مباحث مربوط به قوانین فعالیت در حوزه وکالت همچنان داغ است و هرازچندگاهی اخباری منتشر می‌شود که موجب نگرانی‌هایی در میان فعالان این حوزه می‌شود.
حجت الاسلام غضنفرآبادی اظهار داشت که اولویت‌ها را در حوزه حقوقی و قضائی بر اساس مطالعات مرکز پژوه‌های مجلس تعیین و در تعامل با قوه قضائیه بر اساس این اولویت‌ها اقدامات کمیسیون قضائی مجلس انجام می‌شود.
وی همچنین دیدگاه خود را نسبت به کمیت‌ها در پذیرش وکلای دادگستری بیان کرد و گفت: در زمانی که برای اعلام ظرفیت پذیرش سالانه وکیل مسئولیت داشتم و در جلسات تعیین ظرفیت، با پذیرش بی‌رویه وکیل مخالف بودم و معتقدم که پذیرش انبوه وکیل مشکل ساز می‌شود. وی تصریح کرد: در بازدیدهایی که از واحدهای معاضدت قضائی داشتم متوجه می‌شدم که برخی وکلا در طول سال حتی یک پرونده هم نداشتند و از لحاظ اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه هستند.
حجت الاسلام غضنفری همچنین گفت: برخی نگاه‌های منفی به حوزه وکالت را نمی‌توان به راحتی تغییر داداما با نحوه فعالیت وکلا این موضوع شدنی خواهد بود خصوصا اینکه وکلا از مواردی مانند تضمین به موکلان در مورد پرونده هایشان باید پرهیز داشته باشند.

مطالعه بیشتر بستن

هدف دستگاه قضا چشاندن طراوت تولید و صنعت
به فعالان این عرصه در سال جهش تولید است

رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه دستگاه قضا تمام قد در لبیک به رهبری در عرصه حمایت از تولید و صنعت ایستاده گفت: هدف دستگاه قضا چشاندن طراوت تولید و صنعت به فعالان این عرصه با حمایت قضائی و حقوقی در سال جهش تولید است.

غلامعلی دهشیری در بازدید میدانی از شرکت فولاد آلیاژی یزد در جمع مدیران این شرکت گفت: دستگاه قضا استان تمام قد در راستای رفع موانع حقوقی و قضائی صنعتگران و تولید کنندگان در لبیک به رهبری در میدان ایستاده است.
وی افزود: حمایت دستگاه قضا در این حوزه تا جایی ادامه دارد که بتواند با حمایت های قضائی و حقوقی خود شیرینی تولید و صنعت را به فعالان این عرصه بچشاند تا هم اثر تحریم ها را کاهش دهد و هم در زندگی و کسب و کار مردم رونق ایجاد کند.
دهشیری با بیان اینکه عمده مشکلات تولید کنندگان در حوزه مسائل اجرایی و سیاستگذاری است تصریح کرد: دستگاه قضا در کنار مدیران اجرایی استان جهت تسریع در رفع مشکلات تولید کنندگان و سرمایه گذاران است.
وی گفت: باید مدیران به دنبال آن باشند تا با ایجاد امینت سرمایه گذاری زمینه را جهت حضور سرمایه گذاران داخلی و حتی خارجی در استان فراهم کنند.
رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه در دستگاه قضا به دنبال آن هستیم تا حد امکان با ایجاد تعامل هیچ پرونده ای برای صنعتگران و تولید کنندگان استان تشکیل نشود اضافه کرد: تشکیل دو شورای صلحی ویژه بخش صنعت و معدن از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا می باشد.
وی با اشاره به برگزاری مستمر جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان گفت: این ستاد یک ساختار حمایتی است که با محوریت دستگاه قضائی ، سازمان های وابسته و همراهی بخش خصوصی به دنبال رفع موانع حقوقی و قضائی تولید کنندگان و صنعتگران استان است.
دهشیری افزود: رفع موانع حقوقی تولید، کاهش خطر پذیری سرمایه گذاری ، افزایش امنیت سرمایه گذاری ، حمایت از اشتغال و کارآفرینی و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی از مهمترین اهداف ستاد اقتصادی مقاومتی در استان است.
وی تصریح کرد: مصمم هستیم که کلیه مصوبات جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی اجرایی شود تا جایی که تمرد از مصوبات این ستاد توسط دستگاه های اجرایی مورد بازخواست و پیگیری قرار خواهد گرفت.
عالی ترین مقام قضائی استان بر لزوم حل مشکلات شرکت های در آستانه برشکستگی تاکید کرد و گفت: در همین راستا اداره تصفیه و ورشکستگی دادگستری از صنایع دارای مشکل بازدید و با اتخاذ سیاست های حمایتی به دنبال ایجاد بستر لازم جهت جلوگیری از ورشکستگی و بازگشت آن ها به چرخه تولید است.
وی در ادامه به فعالیت خوب مجموعه فولاد یزد درحوزه های مختلف به ویژه در حوزه اشتغال، کار آفرینی ، مسئولیت اجتماعی و …اشاره کرد و افزود: اهتمام شرکت فولاد در جهت تکمیل چرخه تولید فولاد در کشور ، اتکا به دانش بومی دانشمندان و نخبگان جوان و فعالیت اقتصادی در ۸ استان کشور قابل تقدیر است.
دهشیری با اشاره به کمک خوب فولاد یزد در بحث آزادی زندانیان جرائم غیر عمد گفت: در صورت امکان بستر لازم جهت حضور مددجویان زندانی دارای حکم رای باز جهت طی دوران محکومیت خود در فولاد با هدف بازگشت این افراد به جامعه ، کاهش بیکاری در بین این قشر، کاهش آسیب های داخل زندان و کاهش آسیب های خانواده زندانیان فراهم شود.

مطالعه بیشتر بستن