چوب تَر قوه قضائیه در سبلان !

علیرضا سزاوار: کارخانه نساجی سبلان در استان اردبیل یکی از آن واحدهای تولیدی است که پس از تملک از سوی یکی از بانک‌ها به سبب عجز در بازپرداخت تسهیلات، اکنون به شرایط نیمه تعطیلی کشیده شده است و فقط با ۱۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کند و بجای ۶ هزار نیرو که قبل از تملک بانک داشت حالا فقط با ۶۰۰ نفر به کار ادامه می‌دهد!

دستگاه قضایی در راستای حمایت از جهش تولید و رفع موانع تولید به موضوع کارخانه نساجی سبلان ورود پیدا کرد و در جریان سفر استانی آیت‌الله رییسی و هیئت عالی قضایی به اردبیل، رییس دستگاه قضا در بدو امر، به صورت سرزده و از پیش اعلام نشده از کارخانه نساجی سبلان بازدید کرد و دستورات ویژه‌ای را برای رونق تولید در این کارخانه صادر کرد.
آیت‌الله رییسی، در جریان جلسه روز ۱۲ مهر شورای عالی قوه قضاییه، رونق تولید و خدمات و حمایت از تولیدکننده را همانند مبارزه با فساد از مأموریت‌های اصلی و مستمر دستگاه قضایی دانست و تاکید کرد: همکاران ما در بخش‌های مختلف قضایی تلاش می‌کنند هیچ کارخانه‌ای تعطیل یا نیمه تعطیل نشود و هیچ تولیدکننده‌ای زمین نخورد.
این اظهارات، علاوه بر اظهارنظرهای فراوان دیگری بوده است که از سوی رئیس دستگاه قضا و سایر مسئولان قضایی مبنی بر رونق تولید ابراز شده است. در همین راستا رئیس دستگاه قضا بخشنامه و دستورالعمل هم صادر کرده است.
آخرین مورد جدی مبارزه با تعطیلی کارخانه ها، مورد نساجی سبلان بود که در سفر اخیر رئیس دستگاه قضا به اردبیل از نزدیک پیگیری شد. کاربران شبکه های اجتماعی هم نسبت به احیای کارخانه نساجی سبلان واکنش های جالبی داشتند.

سید عرفان عبادزاده با استقبال از بازدید سرزده به کارخانه سبلان در توییتر نوشت:
رئیسی در هفدهمین سفر استانیش به اردبیل رفته و از کارخانه نساجی سبلان بازدید کرده؛ این کارخانه با ظرفیت ۶۰۰۰کارگر ورشکسته شده و به تملیک بانک در آمده، رئیسی دستور داده که پرونده بازبینی دوباره بشه و داره موانع تولید رو برطرف میکنه؛ حالا روحانی کجاست؟ دو ساله که سفر استانی نرفته !

الهه خیر اندیش هم درباره این ماجرا توییت زد:
بانک اومده کارخانه نساجی سبلان رو به دلیل ورشکستگی تملیک کرده و کارخانه به حالت نیمه تعطیل دراومده، حالا رئیسی در سفر به استان اردبیل از مسئولان خواسته در کوتاه ترین زمان ممکن شرایط بازگشت این کارخانه به چرخه تولید را فراهم کنند؛ چقدر خوب و بجا.

سید مصطفی موسوی نژاد هم به جزییاتی دیگر اشاره کرد و نوشت:
بانک بعد از تملک این کارخانه مدرن، فقط ۶۰۰ نفر از ظرفیت شش هزارنفر اشتغال کارخانه را فعال کرد. کارخانه سبلان پارچه بزرگترین کارخانه نساجی خاورمیانه رو به تعطیلی رفت، مثل ارج و مثل خیلیای دیگه. آقای رئیسی ورود کرد و این کارخانه دوباره زنده شد!

کاربری به نام کنفوسیوس هم درباره
پتانسیل های کارخانه نساجی سبلان در توییتر نوشت:
سال۱۳۸۶ مدرن‌ترین کارخانه نساجی خاورمیانه بنام تجاری سبلان پارچه آغاز به کار کرد. این مجموعه شامل ۷ کارخانه از تبدیل الیاف تا دوخت پوشاک بود که به صورت یکپارچه فعالیت می کردند و برآورد می‌شد سالانه ۳۵میلیون قطعه پوشاک تولید و ۷۰ درصد محصولات رو به بازارهای هدف در کشورهای خاورمیانه و اروپا صادر کند. ولی تامین اجتماعی و بانک نگذاشتند!

جابرعلی اسدی هم در باره این اتفاق افشاگری کرد و در توییتر نوشت:
کارخانه نساجی ابریشم سبلان به بخش خصوصی اونم به چه کسی، به حسین پیرموذن واگذار شد. سمت: ریس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان؛ قدرتصادفی و چقدرقانونی!

کاربری به اسم مسافر زمان هم نوشت:
دستور رئیس دستگاه قضا در خصوص نساجی سبلان: «باید کارخانه در کمترین زمان ممکن به چرخه تولید بازگردد»؛ تا نباشد چوب تَر، فرمان نبرد قوّه مجریّه!
واقعا چرا اینطور شد؟ رئیسی تو پیاده رو دیوار نساخت. این فریدون بود که در مسیر پیشرفت کشور درّه های عمیق حفرکرد!

رضا اهوازی هم با انتقاد از بروکراسی موجود نوشت:
شرکت ما بیش از یک سال است پشت در أتاق اقای وزیر صمت معطل مانده اون هم برای احیای کارخانه و خط تولید جدید که به اقرار خود وزارت صنعت، در کشور معادل ندارد و علاوه بر این پتانسیل ارزآوری و صادرات دارد، با بیش از ۵٠٠ نَفَر اشتغال زایی و سرمایه گذار خارجی. وزیر منفعل و بی خاصیت که باشد دست آخر قوه قضاییه ورود می کند !

امیر صالحی هم در دو توییت پشت سر هم به موضوعی مشابه اشاره کرد و نوشت:
ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان با سرمایه‌گذاری‌های گسترده در شرایط تحریم به کمک دولت آمده و بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها را از ورشکستگی نجات داده و علاوه بر جلوگیری از بی‌کاری بخش گسترده‌ای از نیروی کار، با افزایش ظرفیت، باعث ایجاد اشتغال برای افراد بیشتری شده‌اند. یکی از این نمونه‌ها، کارخانه یخچال‌سازی لرستان بود که با سرمایه‌گذاری ستاد، اصطلاح یک تیر و دو نشان معنا پیدا کرد. بدین صورت که هم چرخ‌های کارخانه پس از مدت‌ها شروع به چرخیدن کرد و با احیای کارخانه، کارگران به کارخانه باز گشتند و هم اینکه هزاران نفر شاغل هستن. کارخانه سبلان هم باید با درنظر گرفتن اهلیت واگذار شود وگرنه باز هم تعطیل می شود.

احمد نادری نماینده مجلس هم در توییت اش نوشت:
کارخانه جات صنایع گسترش بلوچ یا بگفته مردم ایرانشهر بافت بلوچ، یکی ازفرصتهای قدیمی اشتغالزایی وتولید دراین شهر است. از این محل بازدید کردیم تا به سرنوشت نساجی سبلان دچار نشود. وضعیت پروژه تحقیقات کشاورزی دربحث احیای پنبه این مجتمع هم مناسب بود. کمک میکنیم تا مزارع پنبه دوباره احیا شود تا با ارتباط این دو، جهش تولید اتفاق افتد.

مطالعه بیشتر بستن