با ساختار کنونی ورزش خصوصی‌سازی شدنی نیست

نشست تخصصی با موضوع «بررسی حقوقی خصوصی‌سازی باشگاه‌های فوتبال با نگاهی به پرسپولیس و استقلال» در محل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه برگزار گردید. در این نشست هورمزد یعقوبی‌نژاد به‌عنوان دبیر جلسه، مدیران عامل پیشین دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و وکلا و متخصصان حوزه حقوق ورزشی کشور از جمله حمید رضا گرشاسبی،سید محمد کاظم اولیایی،داریوش مصطفوی،حسن میرزا آقابیک،حمید رضا حق شناس، ابراهیم شکوری، سید اکبر حسینی امامی، مهدی ذاکر و اصحاب رسانه‌ حضور داشتند.

در این نشست که به همت معاونت پژوهش و توسعه حقوقی مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار گردید، علاوه بر بررسی علمی مبانی خصوصی‌سازی و انواع روش‌های آن در حقوق ورزشی، نسبت به خصوصی‌سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و جنبه‌های گوناگون این مسئله پرداخته شد.
در ابتدای جلسه هورمزدیعقوبی نژاد به عنوان دبیر جلسه سوالاتی را از میهمانان به شرح ذیل مطرح نمودند:
۱-اساسا خصوصی‌سازی برای باشگاه‌ها مفید است یا خیر؟
۲-آیا اتفاقی که در مورد ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس در حال رخ دادن است، می‌توانیم به عنوان خصوصی‌سازی در نظر بگیریم؟
۳-اگر خصوصی‌سازی اتفاق افتاد، با چه اقتضائاتی مواجه خواهیم شد که پیش از این نبوده ایم؟
۴-نحوه اداره باشگاه‌ها بعد از خصوصی‌سازی چطور خواهد بود؟
۵-ملاحظات حقوقی، اقتصادی، سیاسی و… این ۲ باشگاه چطور خواهد بود؟
۶-در مورد اموال باشگاه، محل انجام مسابقات آنها و… چه تصمیمی گرفته خواهد شد؟
داریوش مصطفوی ریاست سابق فدراسیون فوتبال در خصوص این سوالات با اشاره به تجربیات کشورهای صاحب‌نام در رابطه با خصوصی‌سازی اظهار داشت:خصوصی‌سازی در ایران با رعایت ملاحظات داخلی بایستی به نحوی اجرا گردد که در دنیا اتفاق افتاده است. برای اینکه افراد قوی و متخصص سکاندار این
۲ باشگاه باشند، بایستی مجلس شورای ملی در اختیارباشگاه‌ها قرار داده شود تا اعضای مجمع عمومی باشگاه توسط مردم انتخاب گردند.تا هنگامی که سیستم و ساختار فعلی در ورزش کشور وجود دارد، امکان خصوصی‌سازی وجود ندارد.
گرشاسبی مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس نیز در این رابطه اظهار کرد: متاسفانه هر دولتی که سرکار می‌آید مصوبات و عملکرد دوره قبل از خود را زیر سوال می‌برد.جایگاه وزارت ورزش تبدیل شده است به پدر مخصوص ۲ باشگاه، در حالیکه ما در کشور حدود ۲۰ هزار باشگاه داریم که وزارت بایستی پدر آنها نیز باشد. این سیاست‌گذاری غلط و اینکه وزیر ورزش ریاست مجامع هر دو باشگاه را به عهده دارد، باعث شده است که با موفقیت هر یک از تیم ها، طرفداران تیم دیگر وزارت ورزش را به جانبداری از تیم موفق متهم نمایند.
گرشاسبی در ادامه به راهکار مرکز پژوهش‌های مجلس در زمینه خصوصی سازی دو باشگاه تهرانی اشاره کرد و افزود: بنا بر این راهکار، مدیریت پیمانی، اجاره به شرط تملیک،مزایده بصورت عمومی، واگذاری ترکیبی، ترتیبی و عرضه سهام در فرابورس اقداماتی است که می‌توان بر اساس آن باشگاه‌ها را خصوصی کرد.عرضه در فرابورس شامل شفافیت در همه موارد مالی، حقوقی، مالیاتی و مواردی از این قبیل می‌شود، ضمن این‌که شرکت در ۳ سال پایانی بایستی سودده باشد.
گرشاسبی با بیان اینکه این ۲ باشگاه شرایط عرضه در فرابورس را به دلیل داشتن ۱۲۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی و داشتن ۱۳۵ میلیارد تومان زیان انباشته ندارند، اظهار داشت: از سال ۸۸ تا الان در گزارش حسابرسان مالی بندهایی وجود دارد که تا الان مشکل این بندها حل نگردیده است. تنها سالی که مجامع باشگاه سر وقت برگزار شده است، سال ۹۶-۹۵ است.
در ادامه سید محمدکاظم اولیایی مدیرعامل سابق استقلال هم اظهار کرد: اولین و مهمترین مشکل، ساختار غلط ورزش کشور است.
اولیایی مشکل بعدی را مجلس شورای اسلامی دانست و اظهار نمود: این نهاد به وظیفه قانونی خود عمل نمی‌کند و مجلسی که به دنبال آسفالت خیابان‌ها یا انجام وعده‌های اجرایی است، نمی‌تواند به اهداف مورد نظرش دست یابد.
اولیایی شیوه اول پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس که مدیریت پیمانی بود را بهترین راهکار حل این مشکل برشمرد.
وی در ادامه با نشان دادن اساسنامه سابق باشگاه تاج(استقلال کنونی) اعلام کرد: طبق این سند اصلا این باشگاه دولتی محسوب نمی‌شود و در این اساسنامه باشگاه غیرانتفاعی و عام المنفعه معرفی شده است. همچنین اداره دولتی این ۲ باشگاه نیز طبق اساسنامه غیر قانونی است.
اولیایی از حقوقدانانی که شجاعت لازم را دارند درخواست کرد تا از ظرفیت قانونی برای حل مشکل این ۲ باشگاه استفاده کنند و از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که تصویب نموده است اداره این باشگاه بایستی به مردم واگذار شود، بهره بگیرند.
در ادامه حمیدرضا حق شناس کارشناس حقوق رسانه گفت: همانطور که مستحضرید ۱۵ سالی است دولت‌ها تصمیم به خصوصی‌سازی دو باشگاه سرخابیها گرفتند و تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده و فقط در حد شعار باقی مانده است. عده‌ای خصوصی‌سازی را خوب می‌دانند و عده‌ای هم می‌گویند این موضوع به نفع فوتبال کشور نیست. اگر واگذاری طبق قانون و شرایط خاص خودش انجام شود بخش خصوصی خیلی می‌تواند به فوتبال و ورزش ما کمک کنند. البته عده سومی هم وجود دارند که مدعی هستند دو باشگاه برشکسته و قابل واگذاری نیستند و استناد آنها به مواد ۱۴۱ قانون تجارت است اما شرکت ورشکسته با ماده ۱۴۱ خیلی فرق دارد. شرکت ورشکسته تعهد و دیونش بیش از درآمدش است و قابلیت باز پرداخت ندارد. ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌گوید اگر زیان وارده نصف و یا بیشتر از سرمایه باشد باید مجمع عمومی تشکیل دهند یا شرکت منحل کنند و یا سرمایه را کاهش دهند.
حق‌شناس تصریح کرد: در مورد استقلال و پرسپولیس هم همین موضوعات مطرح است. البته من نمی‌دانم زیان انباشته هر دو باشگاه به چه میزان است اما این دو باشگاه اموال غیر منقول خوبی از جمله ورزشگاه درفشی فر، کمپ محروم حجازی و… در اختیار دارند و می‌توانند دارایی خود را افزایش داده و بر اساس ماده۱۴۱ مشکل هر دو باشگاه را حل کرد.
وی گفت: در هیچ کجای دنیا سراغ نداریم که یک وزارتخانه وظیفه سیاستگذاری، نظارت و هدایت یک باشگاه ورزشی را داشته باشد،اما در کشور ما وزارت ورزش خود را متولی و صاحب دو باشگاه سرخابی‌ها می‌داند که این موضوع یک اتفاق
منحصر به فرد است!
حق‌شناس گفت: براساس آخرین تصمیم دولت قرار است که ۵۰ درصد از سهام دو باشگاه سرخابیها به شرکت‌های سهامی عام با ۱۰ هزار سهام واگذار و ۱۰ درصد برای قیمت‌گذاری در بورس و ۴۰ درصد هم به شرکت‌های تعاونی واگذاریشود. این تصمیم هم شدنی نیست. در کشور ما اکثرا شرکت‌های بزرگ بورسی شبه دولتی هستند و در اساسنامه این شرکت‌ها چیزی برای فعالیت ورزشی و یا خرید سهام ورزشی پیش‌بینی نشده است. در صورت واگذاری سرخابیها، این شرکت‌ها ابتدا باید در مجمع عمومی این موضوع را مورد بحث بررس قرار دهند و به تصویب برسانند.
وی تصریح کرد:در مورد ۴۰ درصد واگذاری به شرکت‌های تعاونی هم ما در کشور شرکت تعاونی فعال در ورزش نداریم و یا اینکه کدام تعاونیحاضر است با این وضعیت سهام این دوباشگاه را بخرد. هزینه‌های این دو باشگاه بیش از درآمدشان است. حدود ۸۰ درصد از دارآمد یک باشگاه از حق پخش تلویزیونی و یا قانون کپی رایت و یا…. است؛ اما متاسفانه در کشور ما چنین چیزی وجود ندارد. موضوع مهم دیگری که وجود دارد این که کدام تعاونی در کشور است که این همه سرمایه داشته باشد؟ آنها باید سالیانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه کنند بدون آنکه در آمدی را بتوانند پیش‌بینی کنند.
حق‌شناس در پایان جلسه گفت: مجلس و نهادهای اجرایی زمانی می‌توانند این دو باشگاه را خصوصی کنند که اولا قانونی در مجلس به تصویب برسانند که تمام موانع واگذاری موجود بر سر راه این دوباشگاه برداشته شود و نهادهای نظارتی و اجرایی هم به کمک این دو باشگاه و سازمان خصوصی‌سازی بیایند.

مطالعه بیشتر بستن