یزد امن‌ترین استان برای سرمایه‌گذاری

عروس کویر، سرزمین بادگیرها، دارالعلم و دارالعباده، نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا؛ در روزگار تحریم و کرونا توانسته است یک قله دیگر
را فتح کند و به امن ترین نقطه ایران برای سرمایه گذاری تبدیل شود. بنابر گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس، استان یزد که اولین شهر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است، گوی رقابت را از سایر شهرها و روستاهای کشورمان ربوده و بر سکوی نخست « امنیت سرمایه گذاری » ایستاده است.

آنطور که این تفحص نمایان کرده است، یزد در شاخص هایی چون سرقت مالی، رواج توزیع کالای قاچاق ، وجود کلاهبرداری یا تقلب در بازار از پایین ترین نرخ در میان سایر استان ها برخوردار بوده و همچنین درمولفه هایی همانند سرعت عمل و تعهد پلیس در رسیدگی به شکایات و میزان اعتماد به دادگاه های استان، بالاترین میزان رضایت را داشته است.
اتفاقی که به ظن فعالان حوزه سیاست و اقتصاد مرهون عملکرد مسئولان این استان به ویژه اداره کل دادگستری آن است. این رویداد را می توان به جابه جایی هایی تعمیم داد که در قوه قضائیه طی یک سال اخیر رخ داده و بر تحولات سیاسی – اقتصادی جاری در کشور تاثیرات مثبت چشمگیری به جای گذاشته است.

 

شاخص امنیت سرمایه گذاری چیست؟
تحولات روزانه نرخ ارز ، تحریم‌های گسترده آمریکا و افزایش تورم از یک سو و نبود اطمینان خاطر به دستگاه‌های اجرایی از دیگر سو، موجب شده بود که تا پایان سال ۹۷ میزان امنیت در سرمایه گذاری در تمامی استان‌ها به عدد ۱۰ یعنی پایین ترین رتبه نزدیک و میانگین آن ۶.۲۷ شود. با وجود آنکه در سال ۹۸ همچنان شاخص امنیت سرمایه گذاری نزدیک به عدد ۱۰ است اما وضعیت به مراتب بهتری کسب کرده و به ۶.۰۳ رسیده است چراکه برخی استان‌ها توانسته اند از رشد مناسبی برای ایجاد فضایی امن در سرمایه گذاری برخوردار شوند. در این گزارشِ دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس بیش از ۳ هزار فعال اقتصادی نمونه کشور از تمامی استان‌ها شرکت کرده‌اند. به توصیف آن‌ها شاخص امنیت سرمایه گذاری بازتاب دهنده مهمی برای توصیف محیط کسب وکار است و از ۲۱ مؤلفه پیمایشی تشکیل می شود همچون «عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده شده»، «اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات»،« عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌ها»، «سرقت مالی (پول نقد، کالا و تجهیزات)»، «رواج توزیع کالای قاچاق»، « ثبات قیمت مواد اولیه»، « میزان اختلال در بازار بر اثر تحریم‌های خارجی» و مواردی از این قبیل که از دیدگاه اقتصاددانان «عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده شده»، «اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات» و« عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌ها» نامناسبترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه گذاری و سه مؤلفه «سرقت مالی (پول نقد، کالا و تجهیزات)»، «رواج توزیع کالای قاچاق» و «استفاده غیرمجاز از نام تجاری و مالکیت معنوی» به عنوان مناسب ترین مؤلفه‌های امنیت سرمایه گذاری در سال۱۳۹۸ معرفی شده است. با وجود این تغییرات مثبت و منفی عینی، ذهنیت فعالان اقتصادی در سال ۱۳۹۸ نسبت به ۱۳۹۷ بهتر وخوشبینانه تر شده است.
در عین حال استان یزد توانسته است در غالب مولفه‌ها از عدد ۱۰ فاصله بگیرد و شاخص کل امنیت سرمایه گذاری در این خطه را به ۵.۵۷ برساند.


دستاورد یک همدلی
یکی از دست اندرکاران راهیابی استان یزد به قله موفقیت در تامین امنیت سرمایه گذاری در این سرزمین کویری، غلامعلی دهشیری، رئیس کل دادگستری استان یزد، بوده است. از همین رو، او در گفتگو با حامی عدالت به تبیین عملکرد دستگاه تحت مدیرتش در جهت تامین محیطی امن برای سرمایه گذاران پرداخت و در این باره گفت:« پاسخ این سوال را خود تهیه کنندگان این پژوهش باید بدهند . اما به طور کلی باید ذکر کنم که نماگر اول این تحقیق باز می گردد به دستگاه قضائی. مباحثی چون اطاله دادرسی، تسریع در دعاوی تجاری، تعداد پرونده‌های مطالبه چک و سفته، سرقت، کلاهبرداری و جعل علائم ثبتی مربوط به دستگاه قضائی است. دلیل اصلی سرآمد بودن استان یزد در تامین این شاخص‌ها تفاهم و هم دلی و همکاری است که بین بخش خصوصی، اجرایی و قضائی وجود دارد. این مجموعه‌ها متشکل از تشکل‌های اقتصادی یعنی بخش خصوصی و دستگاه قضایی در حوزه عملکردی و آماری و بخش اجرایی است که باز می گردد به اداره کل صمت و معاونت اقتصادی استانداری. در این میان هم ستاد تسهیل و هم ستاد اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاوتی دستگاه قضائی استان و هم اداره کار و تعاون و رفاه با یکدیگر هم صدا، درحال کار کردن هستند. »
رئیس کل دادگستری استان یزد اضافه کرد:« ما در ستاد اقتصاد مقاوتی استانداری شرکت می کنیم آن‌ها در برنامه‌هایی که ما در حوزه صنعت و معدن و تجارت داریم حضور می یابند و همگی دست در دست هم داده ایم تا به یک استان عنوان بهشت امنیت سرمایه گذاری بدهیم. علی رغم اینکه بیماری کرونا از ابتدای اسفند ۹۸ ظهور و بروز داشت، دست به

مطالعه بیشتر بستن