ادامه از صفحه قبل :

شده است، رتبه اول در کشور را به دست آورده است. این مهم دلایلی مختلفی دارد و اگر به شاخص‌های مورد بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس نگاه کنیم می توان عنوان کرد که این شاخص‌ها، بازتاب اقداماتی است که در حال رخ دادن در استان یزد است و باعث کسب این جایگاه شده است. یکی از مواردی که می توان از آن دفاع کرد اراده مشترکی است که در این استان برای تامین امنیت سرمایه گذاری وجود دارد. شاید هیچ گاه تا به این اندازه این هماهنگی و تعامل میان

عناصر دخیل در بحث امنیت سرمایه گذاری در استان یزد وجود نداشته است. دولت و دستگاه‌های امنیتی و قضائی ارتباط و تعامل خیلی خوبی با یکدیگر دارند. اقدامات و فعالیت‌هایی که دستگاه‌های امنیتی و انتظامی انجام می دهند، چشم گیر است. اقدامات تشویقی مسئولین اجرایی نیز چه در سطح استانداری چه در دستگاه‌های مرتبط برای جذب سرمایه گذاران ، فضایی را فراهم آورده است که رضایت فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری جلب شده است.»
او ادامه داد:« ما امسال در استان یزد بیشترین تقاضای سرمایه‌گذاری را داشتیم به عنوان مثال در فروش اراضی شهرک‌های صنعتی در کشور جایگاه نخست را کسب کردیم که نشان دهنده شرایط خوب سرمایه‌گذاری در استان یزد است با وجود همه مشکلات و موانع اقتصادی که در کشور وجود دارد و فضایی که ویروس کرونا در کشور ایجاد کرده است، ما در استان شاهد روند روبه افزایش تقاضای سرمایه گذاری هستیم به نحوی که در برخی بخش‌های استان با کمبود زیرساخت‌های سرمایه گذاری مواجه شده ایم. به طور مثال برای تامین برق واحد‌های سرمایه گذاری به مشکل برخورده ایم یا برای تامین آب مصرفی آن‌ها با محدودیت‌هایی مواجه شده ایم. به همین دلیل پَهنه‌های نوینی برای سرمایه گذاری در استان تعریف کردیم.»


برنامه، راهبرد موفقیت
استاندار یزد با بیان اینکه بخشی از موفقیت این استان در زمینه سرمایه گذاری مرهون سیاستگذاری‌های درست در آن است، اضافه کرد:« جدای از همکاری و همدلی بسیاری خوبی که میان دستگاه‌های مختلف در استان یزد وجود دارد، سیاست‌های خوب آن باز می گردد به برنامه محور بودنش در حوزه سرمایه گذاری. ما با توجه به مشکلاتی که در حوزه تامین آب یا محیط زیست داریم، بر اساس برنامه کلانِ آمایشِ استان، راهبردهایی را برای توسعه سرمایه گذاری مشخص کرده‌ایم و همین برنامه محور بودن برای سرمایه گذاری موجب شده است تا جهت گیری‌های مناسبی را داشته باشیم. بخشی از این موفقیت هم باز می گردد به شرایطی فرهنگی و اجتماعی حاکم بر استان یزد و سلامت و شفافیتی که مورد انتظار فعالان اقتصادی است. از این جهت استان یزد توانسته است چنین جایگاهی را کسب کند.»


صدرنشینی عروس کویر
استان یزد ماهیتی کویری دارد و داراى اقلیم گرم و خشک بیابانى است. از همین رو از بسیاری از منابع طبیعی و امکانات رفاهی برخوردار نیست. به همین دلیل هم دستیابی به بهترین شاخص امنیت سرماگذاری براساس نتایج تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس دور از انتظار به نظر می رسد و تعجب بسیاری را بر انگیخته است. چه رئیس کل دادگستری این استان و چه استاندار آن از همکاری و همراهی مسئولین با یکدیگر سخن گفتند. نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی هم توصیفی مشابه با دیگر مدیران این سرزمین کویری دارند. سید جلیل میر محمدی میبدی ، نماینده مردم شهرستان‌های تفت و میبد و رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی یزد در پاسخ به سوال حامی عدالت مبنی بر این که چگونه استان یزد در جدول رتبه بندی استان‌ها از نظر برخورداری از امنیت سرمایه گذاریی صدرنشین شده است، اظهارداشت:« در سفری که مقام معظم رهبری سال ۸۶ به استان یزد داشتند، در جمع مردم جمله ای را فرمودند مبنی بر اینکه یزدی در هر کجای این کشور حضور یابد، اگر یک رگه باریک آب را پیدا کند آن منطقه را به طور کامل آباد خواهد کرد. این از ویژگی‌های مردم یزد است.»
وی افزود:« مردمان یزد معروف هستند به مردم قنات، قنوت و قناعت. مضاف بر اینکه طی سالیان متوالی این استان به عنوان دارالعباده نامیده شده و مردمانی پاک دست، متدین، اهل کار و سرمایه گذاری دارد. از طرف دیگر شرایط استان یزد، ویژه و خاص است اقلیمی که ما داریم اقلیم کویری است و طبیعت کویر هم طبیعت سخت کوشی است. ما اکنون در استان یزد در بحث صنعت، معدن، کاشی و حتی کشاورزی از ویژگی‌هایی برخوردار هستیم که در ابتدا خود مردم استان سرمایه‌گذاری خوبی کردند، به راه اندازی صنایع مختلف پرداختند و شهرک‌های متعددی را ایجاد کردند. اشتغال به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.»


استان مهاجر پذیر
این نماینده مجلس با بیان اینکه مردم بسیاری از سراسر کشور به یزد مهاجرت کرده اند، ادامه داد:« اگر امروز به یزد بیایید بخش چشمگیری از جمعیت استان یزد، بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ درصد را مشاهده می کنید که مردمانی از شهرهای مختلف کشور تحت عنوان مهاجر حضور دارند و بخش اعظم آن‌ها به دلیل اشتغال یابی در یزد حضور یافته اند.»
نماینده مردم تفت و میبد خاطرنشان کرد:« استان یزد شرایط امنیتی خوبی به لحاظ فیزیکی دارد و با توجه به شرایط اعتقادی مردم از امنیت سرمایه گذاری بالایی نیز برخوردار است. ما شاخص‌های اقتصادی بسیار خوبی در این استان داریم. زمین‌های مناسبی در اختیار مردم است و برای صدور مجوز‌ها نگاه‌های همدلانه ای وجود دارد. کسانی که برای سرمایه گذاری به استان بخواهند ورود کنند، امنیت برایشان فراهم است و تمام مسئولین به ویژه مسئولین در قوه قضائیه، استاندار ،
فرمانداران، معاونان استاندار، مدیر کل صمت و مدیر کل جهاد کشاورزی همراه با نمایندگان مجلس از قوه مقننه ، با یکدیگر همدل هستند تا بتوانند به حمایت از کسانی که می خواهند در استان یزد سرمایه گذاری کنند، بپردازند.»


آغوش باز یزد برای سرمایه گذاران
این نماینده مجلس با بیان اینکه فضا و فرصت برای
سرمایه گذاری در یزد فراهم خواهد شد، عنوان کرد:
«آنچه که امروز در حال مهیا کردن آن هستیم فاصله گرفتن از صنایع آلوده کننده و آبخواه و رفتن به سمت صنایع سبز و
‌های تک (High-Tech) است. من قول می دهم و
متعهد می شود که اگر افرادی باشند که در این عرصه‌ها در استان یزد تصمیم به سرمایه گذاری داشته باشند، با حمایت همه جانبه همه مسئولین رو به رو خواهند شد. ما مولفه‌های اقتصادی مد نظر همچون تسهیل در صدور مجوز، در اختیار گذاشتن زمین و تسهیلات اعم از تسهیلات سرمایه در گردش در اختیارشان
قرار می دهیم.»


عملکرد مطلوب دادگستری
بنا به گفته فعالان حوزه اقتصاد بخش اعظمی از تامین امنیت سرمایه گذاری در استان یزد، مرهون دستگاه عدلیه این خطه است. چرا که از یک سو به مبارزه با جرائمی چون سرقت و قاچاق کالا پرداخته و از دیگر سو در مولفه‌هایی چون «اعتماد به دستگاه قضایی برای احقاق به موقع و منصفانه حق در دعاوی تجاری و مالی»، «تخصصی بودن رسیدگی به دعاوی تجاری در مراجع قضایی» و «رسیدگی به اختلافات تجاری از طریق داوری» عملکرد قابل قبولی داشته است.
پیرامون عملکرد مسئولان در استان یزد به ویژه دستگاه قضائی این استان جلیل میر محمدی میبدی ، نماینده مردم تفت و میبد به حامی عدالت گفت:« تمامی مسئولان استان یزد با یکدیگر همدل و همراه هستند. در کنار فعالیت شبانه روزی نهادهای امنیتی اعم از دوستان در اداره کل اطلاعات استان و همکاران ما در نیروی انتظامی و قوه قضائیه و حتی خود قوه مجریه همه در تلاش هستند تا امنیت را در استان یزد حاکم کنند. هریک از این نهاد‌ها نقش پررنگی در ایجاد امنیتی که در استان ما جاری است ، دارند. قطعا قوه قضائیه و دادگستری کل استان توانسته اند با اشرافیتی که دارند و اطمینان خاطری که به مردم داده اند به تامین امنیت در سرمایه گذاری در استان ما بپردازند.»


امکان ظهور تغییرات اقتصادی
شاید در ابتدا، ورود دستگاه قضائی به حوزه اقتصادی، شائبه مداخله در امور قوه مجریه را در اذهان ایجاد می کرد اما رفته رفته این گمان از افکار عمومی رنگ باخت و جای خود را به احقاق حق داد. چراکه استرداد مدیر عامل بانک سرمایه از اسپانیا با همکاری دستگاه قضائی و نیروی انتظامی، محاکمه مجریان سابق قوه قضائیه و رسیدگی به پرونده‌های خصوصی سازی از یک سو و از دیگر سو رونق بخشیدن به سرمایه و تولید و ممانعت از تعطیلی واحدهای تولیدی بنا بر وعده ای که آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه داده است می تواند در بحبوحه مبارزه با کرونا ، افزایش تحریم‌های آمریکا و نرخ تورم و تحولات بازار ارز و سکه کورسوی امیدی برای ظهور تغییرات اقتصادی در جامعه ایران ایجاد کند به این دلیل که این حضور قوه قضائیه در کنار همراهی مردم و سایر مسئولان در استان یزد نمود پیدا کرده و میزان سرمایه گذاری در این استان را به حداکثر مقدار ممکن در سال ۹۸ رسانده است.

مطالعه بیشتر بستن