آزادی ۳۶۷ زندانی با استفاده از ظرفیت شعب شورای حل اختلاف

رئیس شوراهای حل اختلاف استان یزد از آزادی تعداد ۳۶۷ نفر زندانی در شش ماهه نخست سال جاری باهمت و تلاش اعضاء شعب فعال شورای حل اختلاف ویژه زندانیان استان و بازگشت آنها به آغوش گرم خانواده‌های خویش خبر داد.

محمدرضا حداد در در تشریح عملکرد شوراهای حل اختلاف ویژه زندانیان بیان داشت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه مبنی بر کاهش جمعیت زندان‌ها، شعب شوراهای حل اختلاف ویژه زندانیان نقش بسیار خوبی را در فرآیند کاهش جمعیت زندانها داشته است.
این مقام قضائی اظهار داشت: تمامی پرونده‌ها با موضوعات حقوقی و کیفری که اصحاب دعوی آنها تحت قرار یا محکومیت در زندان بسر می‌برند و امکان سازش در آنها وجود دارد به شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های سراسر استان ارجاع داده می‌شود تا با انجام مذاکرات اصلاحی بین اصحاب دعوی آنها، موضوع از طریق میانجی گری به صلح و سازش منتهی شود.حداد افزود: با ارجاع پرونده‌ها به شعب مستقر در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های سراسر استان، نه تنها این امر موجب کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها خواهد شد بلکه کاهش موجودی و کاهش اطاله رسیدگی در مراجع قضائی را دنبال خواهد داشت.وی در پایان ابراز امیدواری کرد با استفاده از تمام ظرفیت‌های دستگاه قضائی استان و دیگر نهادهای تأثیرگذار ازجمله صداوسیما،نهادهای فرهنگی،ائمه جمعه و جماعت، معتمدان، متنفذین و ریش سفیدان با ترویج فرهنگ صلح و سازش بتوانیم زمینه آزادی تعداد بیشتری از زندانیان را فراهم نماییم.
شایان ذکر است در حال حاضر در تمام زندان‌ها و بازداشتگاه‌های سراسر استان شعب شورای حل اختلاف ویژه زندانیان مستقر و در حال ارائه خدمات قضائی بویژه در زمینه صلح و سازش به زندانیان می‌باشد.

مطالعه بیشتر بستن

بهره مندی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجانشرقی از مزایای قانون تامین اجتماعی

به گزارش روابط عمومی مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجانشرقی جلسه مشترک رئیس و هئیت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجانشرقی با مدیر کل سازمان تامین اجتماعی استان به جهت آماده‌سازی بستر بهرمندی اعضا مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان از مزایای قانون تامین اجتماعی در محل سازمان تامین اجتماعی برگزار گردید.

اسماعیل عبدالهی رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجانشرقی ضمن تشکر از مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان نسبت به اهتمام در مورد اجرای سیاست‌های کلان سازمان تامین اجتماعی مبنی بر تعمیم و گسترش پوشش بیمه‌ای به اعضای مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه افزود: مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان که دارای ۸۵۰ عضو در ۴۰ رشته کارشناسی میباشد جهت ایجاد بستر‌های رفاهی و خدماتی از هیچ تلاشی فرو‌گذار نکرده و نسبت به ایجاد امکانات خدماتی و رفاهی تمام تلاش خود را به کار گرفته است.
او گفت: با توجه به سیاست‌های کلان مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با حضور و درایت دکتر بهادری جهرمی، در راس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه،این موضوع به طور کامل قابل لمس می‌باشد.
احمد شاملو عضو هئیت رئیسه و خزانه دار
مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان هم ضمن آرزوی توفیق به مجموعه سازمان تامین اجتماعی استان افزود: مشــــمولین این تفاهــــــم‌نامه آن دسته از اعـــــــضای
مرکز کارشنـــاسان کـــــه از مـــــــرکز پروانه فعالیت دریافت نموده‌انـــــد، میباشــــد که فاقد رابطه
مزدبگیری بوده و ضمن اشتغال به کار، دارای
مجوز معتبر از مرکز بوده و تحت پوشش مقررات حمایتی خاصی قرار ندارند.
سمساری مدیر کل سازمان تامین اجتماعی استان آذربایجانشرقی گفت: سازمان تامین اجتماعی استان آمادگی خود را برای تسهیل نمودن امورات برای بهرمندی اعضا از خدمات بیمه‌ای اعلام کرده و در همین راستا دستورات لازم را برای اخذ کد بیمه‌ای استانی به مسئولین مربوطه سازمان را صادر نمودند.

مطالعه بیشتر بستن

ادامه رسیدگی به مشکلات روستای شیخ شبان چهارمحال و بختیاری

با حضور مسئولان قضایی و برخی از مدیران دستگاههای اجرایی جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان چهارمحال و بختیاری در محل سالن کنفرانس شهید قاسم سلیمانی اداره کل دادگستری برگزار شد.

در پی دستورات ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص بررسی و رفع مشکلات روستای شیخ شبان این موضوع با حضور مسئولان مربوطه و نمایندگان مردم روستا مورد بحث و بررسی قرا گرفت.
احمدرضا بهرامی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان اظهار کرد: بعد از تصمیم و دستور ریاست محترم قوه قضائیه در گلزار شهدای والامقام روستای نمونه ایثارگری شیخ شبان مبنی
بر حل مشکلات اراضی این روستا، مراتب در دستور کار شورای حفظ حقوق بیت المال استان قرار گرفت.
وی ادامه داد:در ابتدا مشکلات روستای شیخ شبان در جلسه ای عمومی با حضور استاندار و سایر مدیران مربوطه مورد بررسی قرار گرفت و سپس جهت بررسی کارشناسانه موضوع به کارگروه‌های تخصصی با محوریت اداره کل بازرسی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، منابع طبیعی، سازمان محیط زیست و دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان ارجاع گردید.

مطالعه بیشتر بستن

برگزاری نخستین دادگاه الکترونیک بین استانی در گلستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادگستری کل استان گلستان به نقل از رئیس کل دادگستری این استان ، دادگاه الکترونیک بین استانی با حضور تصویری متهم پرونده از زندان مشهد در دادگاه گرگان برگزار شد

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: این پرونده مربوط به سرقت بود و باید متهم پرونده از زندان مشهد برای حضور در دادگاه به گرگان منتقل می شد.
هادی هاشــــمیان افزود: با شیـــوع بیــــــماری
کووید ۱۹ امکان انتقال متهم نبود اما با تلاش همکاران ما، دادگاه الکترونیکی برگزار شد و متهم از طریق
ارتباط تصویری در دادگاه خود در شعبه ۱۰۴ گرگان شرکت کرد.
هاشمیان افزود: پیش از این دادگاه های الکترونیک در
۹ حوزه قضایی استان از طریق ارتباط تصویری با زندان های گرگان و گنبدکاووس برگزار شده بود اما نخستین دادگاه الکترونیکی خارج استانی بود که از طریق شبکه امن قوه قضاییه برگزار شد.
وی افزود:صرفه جویی در هزینه ها، کاهش خطرات انتقال متهم از زندان به دادگاه و همچنین جلوگیری از انتقال کرونا از بیرون به داخل زندان از مزیت های برگزاری دادگاه های الکترونیک است.

مطالعه بیشتر بستن