سفارش اسپرسو  برای خاطره‌گویی وکیل صندوق‌خوار فرهنگیان!

علیرضا سزاوار: نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و دیگر متهمان پرونده، ۲۵ مرداد ۹۹ به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده ‌بود. در آن جلسه، رسول قهرمانی نماینده دادستان به قرائت بخش اول کیفرخواست ۲۴۰ صفحه‌ای متهمان و دلایل انتساب جرم پرداخته بود.

در جلسات دوم و سوم رسیدگی به پرونده هم قاضی از نماینده دادستان خواست به ادامه ارائه کیفرخواست بپردازد. نماینده دادستان هم اقدامات مجرمانه امامی را در هفت‌محور مشخص کرد، از جمله «تحصیل مال از طریق نامشروع از طریق تسهیلات غیرقانونی مجموعا به میزان ۹۰ میلیارد تومان، دریافت غیرقانونی ۲۶ فقره ضمانت‌نامه بانکی فاقد پشتوانه به مبلغ ۵٠٩ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از بانک سرمایه برای پنج فقره شرکت‌های مختلف، تحصیل مال نامشروع به میزان ۱۳۵ میلیارد تومان از بانک سرمایه، تحصیل مال نامشروع از مجرای دریافت غیرقانونی مجموعاً ۱۱۲ میلیارد و ۴٣٢ میلیون تومان از شرکت‌های سرمایه‌گذاری فرهنگیان متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان در پوشش قرارداد‌های حق‌العمل کاری، تحصیل مال از طریق نامشروع از مجرای دریافت غیر‌قانونی وجوه به میزان ۴۱ میلیارد و ۴۹۵ میلیون تومان در پوشش انعقاد قرارداد‌های حق‌العمل کاری، تحصیل مال نامشروع از بانک سرمایه به میزان ۱۲۶ میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان در فرآیند دریافت املاک لواسان و چناران از بانک سرمایه و انتقال ملک خیابان شهید فیاضی از مجرای گران‌نمایی، اقدام مجرمانه متهمان در مقام تسویه مطالبات بانک سرمایه با توسل به گزارشات کارشناس خلاف واقع و جعل اسناد رسمی».
مجموع مبالغ دریافتی ذکر شده در کیفر خواست بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان است. محاکمه امامی حاشیه های زیادی داشت.
به گفته قهرمانی «محتوای مکالمات محمد امامی و فاطمه شامانی همسر دوم شهاب الدین غندالی، مدیرعامل وقت صندوق ذخیره فرهنگیان نشان می‌دهد که امامی اعمال نفوذ در غندالی را از طریق همسرش صورت داده‌است. محمد امامی انتصاب مدیران بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، عزل مدیران غیرهمسو و همچنین دریافت تسهیلات و ضمانت نامه‌های بانکی را از همین طریق پیش برده‌است.»
به گفته نماینده دادستان «محمد امامی در راستای خدمات مجید زاهدی، معاون اعتبارات وقت بانک سرمایه، دو دستگاه خودروی BMW و یک دستگاه آپارتمان در چیذر برای وی خریداری کرد. خرید خودروی آئودی برای پدرش احمد امامی، خرید خودروی اسپورتیج برای همسر اولش مهسا پیراسته و خرید خودروی هیوندا ۲۰۱۴ برای خواهرش سارا امامی هم از دیگر مصارف تسهیلات دریافتی‌اش بود.»
کاربران شبکه های اجتماعی هم واکنش های متفاوت و جالبی به این جلسه از دادگاه داشتند.

رضا حسین خانی با اشاره به نکات جالبی از دادگاه امامی توییت زد:
دوباره دادگاه امامی بانک سرمایه شروع شد. یکی از عجایب پرونده سود بیشتر امامی از ریخته گران هست که سهامدار بانک بود. امامی متاسفانه مکانیزم ساده فرهنگ و سینما را هم به هم زد و به شدت قیمت‌ها را بالا برد، حالا این بماند که مبالغ عجیبی به بعضی بازیگران بدون هیچ قرارداد کاری پرداخت شده.

میلاد گودرزی فعال دانشجویی هم به تناقض گویی های وکیل امامی اشاره کرد و نوشت:
تناقض گویی های وکیل محمد امامی در دادگاه؛
-وکیل امامی: پیوست‌های کیفرخواست به ما داده نشده!
-قاضی: سیستمی به شما ابلاغ شده، طبق این سند درخواست مطالعه و کپی صفحاتی که میخواهید رو دادید و بنده نوشتم “اقدام شود”
-وکیل: دفتر به من نداده!
-قاضی: پس چرا رسید دادید که “دریافت شد؟!”

مصطفی قاسمیان هم به پول پاشی امامی در میان سلبریتی‌ها اشاره کرد و توییت زد:
جالب‌ترین بخش دادگاه سوم محمد امامی، جایی بود که نماینده دادستان گفت بخشی از اموال حاصل از پولشویی، «جدای از قرارداد سینما به حساب بخشی از هنرمندان شاخص رفته است». این قسمت «جدای از قرارداد» مهم است؛ با چه انگیزه ای باید جیب سلبریتی‌ها پر شود؟

بهنام بابازاده با اشاره به بخشی از کیفرخواست دادگاه در توییتر نوشت:
شاید مهم‌ترین بخش کیفرخواست دادگاه محمد امامی:
بازیگران و سلبریتی‌هایی که در این پروژه‌ها دستمزدهای آنچنانی گرفته اند، در صورت ندانستن برخی موارد، فقط شریک جرم در پولشویی بوده‌اند و در صورت دانستن، باید پولها و دستمزد هایشان را برگردانند.

صحرا عظیمی نژاد هم در حمایت از دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی نوشت:
همونقدر که ماجرای پرونده‌ی محمدامامی و ظلمی که به مردم کردن غم‌انگیزه، اقتدار قوه‌ی قضائیه در رسیدگی و پیگیری پروندش امیدوار کننده و افتخار آمیزه…. باشد که اختلاسگران پند بگیرند… اگر بگیرند!

علی فتحی هم با توجه به حمایت برخی کاربران در شبکه های اجتماعی از امامی در توییتر نوشت:
رسول قهرمانی ,قهرمان این روزهای مبارزه با فساد در دادگاه دیروز نام بازیگرانی که همدست محمدامامی ابر دزد صندوق ذخیره فرهنگیان بودند را افشا نکرد؟ اما توئیت‌ها و حمایت‌های این قشر فاسد از محمدامامی وحمله آنها به قهرمانی باعث لو رفتن نام بسیاری از آنان شد!

کاربری به نام داداعلی هم با انتقاد نوشت:
چرا دزدان یقه سفید بیت المال از قبیل: محمدامامی،غندالی، هدایتی،زنجانی،جزایری داماد شریعتمداری، دختر نعمت زاده، داماد شمخانی و صدها آقازاده و مسئولان خائن را هم مثل این موبایل قاپها با پس گردنی در خیابانها نمی‌گردانید تا مایه عبرت شود!؟

کاربری به نام عاطفه سلیمان ثانی هم خطاب به خواهر امامی که از دادگاهی شدن برادرش شاکی بود در توییتر نوشت:
یعنی شما خودت هم گزارش دادگاه برادرت رو نمی خونی که بفهمی برادرت به قاضی گفت من الان دفاع نمی کنم و وکیلم دفاع کنه؟! وکیل هم چنان هجویاتی گفت که نماینده دادستان حوصله‌اش سر رفته بود و می خواست اسپرسو سفارش بده!

مطالعه بیشتر بستن