مرکز وکلای فارس پیشرو در تحول

سفرنامه نویسان و جهانگردان، از آن به عنوان پایتخت، علم، ادب و فرهنگ دنیا یاد می‌کنند. پر بیراه هم نیست چراکه با تورق تاریخ به سادگی می‌توان به شکوه « فارس» پی برد، حتی پیش از پای نهادن به خاک این خطه از کشور ایران. جلالی که سرآغازش ظهور هخامنشیان در سپهر ایران زمین بود و آثار به جای

مانده از آن را می‌توان همچنان پس از گذشت قرن‌ها در تخت جمشید مشاهده کرد و شکوفاییش را مرهون شعرای نام‌آور و حماسه‌سازی چون حافظ و سعدی دانست. نمی‌توان از به یاد نیاوردن چهره‌هایی چون ملاصدرا و قطب‌الدین شیرازی چشم پوشی کرد که دروازه‌های تازه‌ای در جهان فلسفه به روی فیلسوفان متبهر در دنیا گشودند. کمتر کسی است که نداند صرف و نحو زبان عربی مدیون «سیبویه» زاده شهر بیضا از توابع استان فارس است. مگر می‌توان از شیراز نام برد و یاد و خاطره سید محمدحسن حسینی شیرازی، مشهور به میرزای شیرازی را زنده نگاه نداشت؛ مرجع تقلید شیعیان که در دوران قاجار فرمان تحریم تنباکو را صادر کرد.
به هر روی به مرور زمان، با خط خوردن روزها، گذشت فصل‌ها و آمد و شد حکومت‌ها استان فارس همچنان به درخشش و شکوفایی خود ادامه داد و به نخستین مقصد گردشگران خارجی تبدیل شد که همچنان هم از آن به عنوان زادگاه ادبا و دانشمندان ایرانی یاد می‌شود. در روزگار معاصر هم که کشور سال هاست در یک جنگ اقتصادی با آمریکا به سر می‌برد و در معرض طوفان حوادثی چون جنگ تحمیلی و تحریم‌های اقتصادی قرار گرفته است، استان فارس همچنان به تلالو خود ادامه داده است. طبق آخرین گزارشی که از فعالیت‌های انجام شده در این خطه به دست رسیده، فارس و شهرهای توابعش توانسته‌اند به یکی از مراکز سرآمد در اجرای عدالت بدل شوند. بنا بر این گزارش، مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس اقدامات موثری در راستای احقای حقوق شهروندان و وکلای زیر مجموعه خود انجام داده است؛ همچون تخصیص وکلای معاضدتی به افرادی که در شرایطی خاص به سر می‌برند و قادر به پرداخت هزینه‌های نجومی برای احقاق حقوق خود نیستند و راه‌اندازی رادیو صدای عدالت در صدا و سیمای استان فارس در راستای آشناسازی مردم با قوانین کشور و حقوق خود. نکته جالب توجه آن جایی است که این مرکز در برهه‌ای که کشور با ویروس کرونا همچون سایر نقاط کره زمین دست و پنجه نرم می‌کند، فعالیت‌هایی نظیر توزیع اقلام بهداشتی در میان مردم و وکلای تحت پوشش خود و همچنین تهیه منشور حقوق شهروندی و ارسال خطابه به مسئولان کشوری پیرامون بازگشایی مدارس در ایام کرونا انجام داده است. اعضاء مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس بر این باورند که بخشی از فعالیت‌های پر ثمرشان، مرهون جابه جایی‌های صورت گرفته در قوه قضائیه و جلوس آیت الله رئیسی بر مسند ریاست دستگاه قضائی بوده است.

همدلی دلیل پیشتازی
سنگ بنای مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس به اواخر دهه هشتاد هجری خورشیدی بازمی گردد. چندی پس از آن که قوه قضائیه مطابق ماده ۱۸۷ در قانون برنامه سوم توسعه اجازه پیدا کرد تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و نیز سایر رشته‌های کارشناسی اقدام نماید. آنطور که در گزارش مجموعه اقدامات مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس آمده است آن‌ها نخستین مرکزی در سراسر کشور بوده اندکه معاضدت قضائی را در سال ۸۷ از دادگاه‌ها منفک کرده و در اختیار گرفته‌اند. همچنین در همان سال با تشکیل دو شعبه صلح و سازش، روال پرونده‌های مورد شکایت وکلای قوه قضائیه که در محاکم دادگستری و دادسراها مورد رسیدگی قرار می‌گرفتند منقضی و تصمیم‌گیری پیرامون آن‌ها به مرکز وکلای قوه قضائیه واگذار شد. آنطور که دست اندر کاران مرکز گزارش داده‌اند هم اکنون ۱۴۰۱ وکیل و ۱۲۰ کارآموز در ۳۳ حوزه قضائی استان فارس در حال فعالیت هستند که در این اتفاق نیز این مرکز از سایر مراکز وکلای قوه قضائیه در کشور عملکرد بهتری داشته است. طبق این گزارش فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی بسیاری از جانب مرکز وکلای استان فارس انجام شده است از جمله برگزاری همایش‌های متعدد، دعوت از حقوقدانان مطرح کشور و تهیه و ارائه فیلم‌های آموزشی.
برای پی بردن به دلیل پیشتازی مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس نسبت به سایر نقاط کشور، حامی عدالت به گفتگو با حسین عبدلیان پور، رئیس هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس پرداخته است. او در این باره می‌گوید: « همدلی علت اصلی سرآمد بودن مرکز وکلای قوه قضائیه استان فارس است. احساس تعهد و مسئولیت پذیری برای ما در اولویت است. زمانی که در فرایند انتخابات هیئت رئیسه مرکز شرکت کردیم، هدفمان خدمت کردن و کار کردن بود. خود من از زمانی که در هیئت مدیره حضور یافته‌ام یک پرونده هم نپذیرفته‌ام چرا که تمام زمانم را صرف خدمت به وکلا کرده ام. »

آموزش کودکان کار
وی ادامه می‌دهد:« به طور مثال در آغاز بحران کرونا در توزیع کالا و اقلام بهداشتی، کشور با مشکل مواجه شده

مطالعه بیشتر بستن